Sayfa 320/2092 İlkİlk ... 2202703103183193203213223303704208201320 ... SonSon
Arama sonucu : 16731 madde; 2,553 - 2,560 arası.

Konu: ...:::vobelıt:::...

Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    http://www.mahfiegilmez.com/2017/03/...rgvnRSJHE#more

Yarın Atatürk'ümüzün 81. ölüm yıldönümü;
    Mahfi Eğilmez çok güzel bir derleme ortaya çıkarmış.Neredeyse imkansız ve umutsuz gözüken bir durumda,çok zor şartlar altında büyük önderliği ve dahi kişiliğiyle ,silah arkadaşları ile birlikte vatanımızı kurtaran ve tekrar bize iade eden Atatürk'ün ne kadar büyük bir iş başardığını ,nasıl bir ateş çemberinden geçerek Türk milletini bu büyük badireden çıkardığını bu yazıyı okuyunca yeniden şok edici bir şekilde idrak ediyoruz.Cumhuriyetimizin kurucusu ,vatanımızın kurtarıcısı kahramanımız büyük Atatürk'ün aziz hatırası önünde bu vesileyle bir kere daha saygıyla,minnet ve şükran duygularıyla eğiliyorum .
    Yazıyı henüz okumadım. Ama Atatürk’ün ve silah arkadaşlarının yola çıktığı şartlara bakınca bizim gelecek ile ilgili umutsuz olmamız gerektiğini biliyorum. Diğer bir hususta geçmişteki hataların bedelini bugün öderken geçmişle ilgili şikayet etmektense geleceğe odaklanmamız gerektiğini biliyorum.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    O egeli ben değilim

Alıntı Originally Posted by Karax Yazıyı Oku
    Sayın Deniz 43 bu parasal genişlemeden hiç bişey anlamadim. Fed para basıyor basılan para sp500 e dowa gidiyor. Böyle bir sistemde enflasyon nasıl yaratılabilirki enflasyon sadece Abd borsalarında oluyor. Yanı burdaki amaç adb hisse senedi fiyatlarını artırarak halkın tasarruflarına değer katarak harcanmayan gelirimi artırmak. Bunlar bilgisayar ortamında sonsuza kadar para basabilir ve sonsuza kadar hisse senedi fiyatlarını artırabilirler. Bu amaçlami bu işi yapıyor yani gerçekten bir anlam yüklemekte zorlanıyorum.
    Sorunuza ile ile ilgili olarak Mahfi Eğilmez bir yazı yazmış:

http://www.mahfiegilmez.com/2019/11/...htar.html#more

Bu yazıdaki yoruma büyük ölçüde katılıyorum,Özellikle:

"Eğer ekonomide durgunluk varsa ve eğer enflasyon yüksek değilse o zaman genişletici para politikası ve faiz indirimine ek olarak vergi oranlarında indirimler ve kamu harcamalarında artışlara gidilmesi yoluyla ekonomiyi canlandırmak en doğru yoldur. Küresel krizde uygulanan para politikası bankaları hedef alıyordu. Ne var ki reel kesim ve kişiler borç alıp yeni işlere girmeye hevesli olmadıkları için Merkez Bankası’nın dağıttığı paralar ya bankalarda kaldı ya da daha yüksek faiz veren ülkelere gitti ve oralarda enflasyon ve canlılık yarattı. Oysa genişletici bir maliye politikası uygulaması, uygulandığı yerdeki kişi ve kurumların gelirini artıracağı için talebin de yükselmesine ve dolayısıyla ekonominin canlanmasına yol açacaktı.
    Bugün gelişmiş ülkeler para politikasının yanına maliye politikasının eklenmesini vergilerde gevşemeye gidilmesini, kamu harcamalarının artırılması gerektiğini tartışmaya başladılar."

altını çizmek lazım.Benim önceki yazılarımı okuyanlar bilir,para politikası yerine maliye politikasının etkin olarak kullanılması gerektiği,para politikasının da kullanılabileceği ama sadece krizin ilk çıktığı andaki şoku emmek için kısa süreli(en fazla 1 yıl) para politikasının kullanılması sonra ise sadece maliye politikası kullanılması gerektiğini aksi takdirde paranın reel sektöre ve tüketici harcamalarına(ABD gsyih'sinin kabaca %70'i) değil varlık fiyatlarında balon yaratacak şekilde spekülasyona gideceğini yıllar öncesinden defalarca yazdım,bu yazılar hep arşivde duruyor.
    Şimdi olan da bu,Fed politikasını 180 derece döndürdükten sonra varlık balonu giderek şişmeye başladı.Sonrası ise defalarca ekonomi tarihinde gördüğümüz filim sonu.Fed eğer hatadan dönmez ise:

Temel iktisat kuralı şudur:Eğer varlık fiyatları (enflasyon+ekonomide reel büyüme) toplamından fazla artmaya başlamışsa balon oluşmaya başlamış demektir,bu uzun vadede kesinlikle sürdürülemez ve ülkenin ekonomi yönetimi balonu indirecek tedbirleri yürürlüğe sokmaz ise muhakkak balonun patlamasıyla sonuçlanır ve ekonomik kriz dediğimiz olay meydana gelir, olay reel sektöre de yayılır çok sayıda iş yeri iflas eder,çok sayıda insan işsiz kalır ve ekonomik krizle birlikte oluşan depremden sonra ekonominin dengeleri yeniden oluşur,varlık fiyatları da olması gereken yere gelir.

Yani şu anda kısa vadede varlık balonu ile, yaygın olarak %50'si hisse senedi sahibi olan halkta sanal bir zenginlik yaratarak politikacılar seçim kazanmayı,"seçimden sonrası ise tufan da olsa fark etmez " yaklaşımıyla Fed'e baskı yaparak ,para politikasını gevşeterek bir sonraki ekonomik krizin alt yapısının yollarını döşüyorlar.

3. Sn Deniz hoca
    Geçenlerde sn Kerim rota nin yazısında bahsı geçen
    Hazinenin doviz sattığı şeklinde ki durumla ilgili
    Şayet hazine doviz satıyor ise
    Eline geçen TL yi kullanıyormu
    Yoksa MB ye mi veriyor

SM-G975F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

Alıntı Originally Posted by yemekci Yazıyı Oku
    Sn Deniz hoca
    Geçenlerde sn Kerim rota nin yazısında bahsı geçen
    Hazinenin doviz sattığı şeklinde ki durumla ilgili
    Şayet hazine doviz satıyor ise
    Eline geçen TL yi kullanıyormu
    Yoksa MB ye mi veriyor

SM-G975F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Kerim Rota yazısında ifade etmişti.Merkez Bankası doğrudan tanzim döviz satışı yapan kamu bankalarına satış yapmıyor,-işlemin üzerine şal örtmek için- döviz pozisyonunu açıklama yükümlülüğü olmayan Hazine üzerinden kamu bankalarına satış yapıyor.Yani Hazine sadece ara istasyon görevi görüyor,Hazinenin işlem sonunda Döviz/TL pozisyonunda bir değişiklik olmuyor,merkez bankasına TL verip döviz alıyor,kamu bankalarına ise döviz verip TL alıyor ,işlemler öncesi ilk pozisyonuna geri dönüyor.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    İSTANBUL
    Gönderi
    9,242
    sevgili deniz43,

vob24 te serkan23 aşağıdaki şekilde bir mesaj yazmış.bende merak ettim açıkçası ve bunu bilse bilse deniz43 bilir diye düşündüm.var mıdır bu konuda bilginiz? hani rte bugüne kadar suriyelilere 30-40 milyar USD harcadık diyor ya zaman zaman...bununla ilgili olarak aşağıdaki mesajı yazmış...aslı astarı nedir bunun? serkan23 diyor harcanan para BM ve bağışçıların yardımı diyor...BM ve bağışçılar bu kadar büyük bir rakamı TR'ye vermiş olabilir mi? bana hiç mantıklı gelmedi...zaman zaman rte bu konuda da AB v.s. bize destek olmuyor diyor hatta...

Alıntı Originally Posted by Serkan23 Yazıyı Oku
    Eğer suriyelilere para harcandıysa bütçenin hangi kaleminde? Biri göstersinde öğrenelim

Alıntı Originally Posted by TÜRKOĞLU Yazıyı Oku
    sevgili deniz43,

vob24 te serkan23 aşağıdaki şekilde bir mesaj yazmış.bende merak ettim açıkçası ve bunu bilse bilse deniz43 bilir diye düşündüm.var mıdır bu konuda bilginiz? hani rte bugüne kadar suriyelilere 30-40 milyar USD harcadık diyor ya zaman zaman...bununla ilgili olarak aşağıdaki mesajı yazmış...aslı astarı nedir bunun? serkan23 diyor harcanan para BM ve bağışçıların yardımı diyor...BM ve bağışçılar bu kadar büyük bir rakamı TR'ye vermiş olabilir mi? bana hiç mantıklı gelmedi...zaman zaman rte bu konuda da AB v.s. bize destek olmuyor diyor hatta...
    https://multeciler.org.tr/avrupa-bir...euro-geldi-mi/

Avrupa Birliğinin Suriyeliler İçin Türkiye'ye Ödediği Para

"Avrupa Komisyonu, 29 Kasım 2015'te düzenlenen Türkiye-AB Zirvesinde, Türkiye'deki Suriyeli sığınmacılar için bir fon oluşturacağını taahhüt etmişti. Türkiye'deki Mülteciler için Mali Yardım Programı (FRİT) ismiyle oluşturulan fon her biri 3 milyar Avro tutarında iki eşit dilime bölünmüş olan toplam 6 milyar Avroluk bir bütçeye sahiptir. Fonun 2,6 milyar Avrosu şimdiye kadar gerçekleştirilen projeler karşılığında Türkiye'ye ödendi. 4,2 milyar avrosu da sözleşmeye bağlanmış ve yürümekte olan 95 proje ile birlikte 5,8 milyar Avroyu aşkın bir tutar da tahsis edilmiştir. (Güncelleme 31 Ekim 2019)"

Ayrıca Birleşmiş Milletler yüksek komiserliğinden de gelen bir miktar yardım var ,ama miktarı düşük.BM yaklaşık 1 milyar dolar yardımı Türkiye,Ürdün,Lübnan,Irak ve Mısır'da bulanan suriyeliler için paylaştırdı.(Türkiye'ye buradan da kabaca 250 milyon dolar gelmiş olabilir)

7.  Alıntı Originally Posted by TÜRKOĞLU Yazıyı Oku
    sevgili deniz43,

Abi ab o kadar para çıkartsa suriyeliler için onların halk hükümeti talan eder.. bizler gibi değiller vergilerinin karşılığını ararlar.
    Biz sadece ab yi tehdit için tutuyoruz. Eğer yatırım yapmazsanız, eğer hükümeti desteklemezseniz diye... davutoğlu birebir planladı bu suriye işini. Kendisi başroldedir bugün suriye nin bu hale gelmesinde..
    O kadar para evet çıktı... sosyal yardımlar adı altında çıktı... eskiye göre bakarsanız devletin sosyal yardımlarında artış var... ama bu sosyal yardımlar dolaylı yoldan yandaşların cebine giriyor... bu işte yolsuzluğun parçası anlayacağın...

Haftaya bakış ve önümüzdeki haftanın önemli verileri ve gündem maddeleri

Global piyasalar açısından önemli olarak,önümüzdeki hafta ABD'den;Çarşamba enflasyon,Perşembe üretici fiyat endeksi,Cuma perakende satışlar,işletme stokları,sanayi üretimi,imalat sanayi üretimi,kapasite kullanım oranı verileri gelecek.

Pazartesi günü ABD "Veterans Day"(Gaziler Günü) nedeniyle ulusal tatil.

Çarşamba günü Fed başkanı Powell'ın ekonomik görünüm ile ilgili sunumu var.

Global piyasalar açısından önemli olarak,önümüzdeki hafta Çin'den;Pazartesi motorlu araç satışları,Perşembe doğrudan dış yatırımlar,sabit varlık yatırımları,perakende satışlar,sanayi üretimi
    verileri gelecek.

Global piyasalar açısından önemli olarak,önümüzdeki hafta Euro Bölgesi'nden;Salı ZEW ekonomik güven endeksi,Çarşamba sanayi üretimi,Perşembe üçüncü çeyrek gsyih büyümesi ikinci okuması,Cuma dış ticaret dengesi ve enflasyon verileri gelecek.

İçeride bizden önemli olarak ise;Salı ödemeler dengesi Eylül ayı,Perşembe sanayi üretimi Eylül ayı,Cuma işsizlik oranı ve istihdam raporu Ağustos ayı,perakende satış endeksi Eylül ayı ve Merkezi Yönetim bütçe dengesi Ekim ayı verileri yayınlanacak.
    Son düzenleme : deniz43; 10-11-2019 saat: 15:34.

Sayfa 320/2092 İlkİlk ... 2202703103183193203213223303704208201320 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •