Sayfa 1730/2105 İlkİlk ... 730123016301680172017281729173017311732174017801830 ... SonSon
Arama sonucu : 16836 madde; 13,833 - 13,840 arası.

Konu: ...:::vobelıt:::...

Alıntı Originally Posted by tantrum Yazıyı Oku
    YSK Temsilcisi Mustafa Tolga Öztürk, cumhurbaşkanı adaylarından birinin çekilmesi durumunda, oy pusulasının değiştirilmeyeceğini, adayın aldığı oyların da geçersiz sayılmayacağını belirtti.

https://www.sozcu.com.tr/2023/gundem...tladi-7680985/
    Oyları geçersiz sayılmaz ise,bu durumda,muhtemelen çekilmeden önceki duruma göre, seçimlerin sonucuna etkisi az olur.

Thursday May 11 2023 Actual Previous Consensus
    03:30 PM
    US
    PPI MoM APR 0.2%
    -0.4% 0.3%
    US
    Core PPI MoM APR 0.2%
    0% 0.2%
    3:30 PM
    US
    Core PPI YoY APR 3.2%
    3.4% 3.3%
    US
    PPI YoY APR 2.3%
    2.7% 2.4%

US
    Initial Jobless Claims MAY/06 264K
    242K 245K

3. Borsa koptu gidiyor, endeks %8 üstü artıda, pek çok hisse tavana kilitledi. Bunlar riski göze alıp önden mallananlar, asıl seçim sonucuna göre pazartesiden sonra borsa yeni rekorlara gidebilir.

4.  Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    Oyları geçersiz sayılmaz ise,bu durumda,muhtemelen çekilmeden önceki duruma göre, seçimlerin sonucuna etkisi az olur.
    İnce çekilirken başka bir aday lehine çekiliyorum demedi, başkasına destek isteyip oylarını yönlendirmedi. Kondanın açıkladığı anketlere göre adayların belli olmasından beri zaten oyları düşüşteydi, oylar iki adayda konsolide oluyordu, başka adaya verebilecek olanlar İnce'nin zaten kazanma olasılığı olmadığından fikir değiştirmişti. Fikrini değiştirmeyenler İnce çekilse de başkasına oy vermeyecek ya da protesto için boş/geçersiz oy kullanacak olanlar.

Deniz beyin dediği gibi sonuca pek az etkisi olur, ama o pek az etki bile önemli olabilir.

5. Sayın Deniz 43, Eski değerlendirmelerinizin tamamını bilmekle birlikte , gün itibariyle ,Bist 'teki değerlemelerizi merak ediyorum.
    bugün erken bir coşku gördük. Muhalefetin daha yalın haliyle yıkıcı ( bundan daha kötü olamaz) cahil , irrasyonel ekonomi politikalarının (politika falan değilaslında . Bam bam bam) nihayet bulacağı düşüncesi ile erken risk alanların kısa gün karı olarak değerlendirdim. Bist te dedikleriniz çıktı. Sanayi bilançoları başta Ereğli olmak üzere adeta dökülüyor. Geçen seneki karların yerinde yeller esiyor. Bankacılık halen sert bir düzeltme görmedi. Halen kar üzerinde oturmayadevam ediyorlar. Yükselişte de bugün önderlik ettiler. Halbu ki hen dövizin hem de faizlerin sert düzeltme yapacağı çok net ve arefesindeyiz.Bloomberg yorumcuları halen çok ucuzuz ,geçen sene emerging marketlerde olan yükselişlerden geri kaldık deyip duruyorlar. Dolarda kısa vade yüzde 25 ve faizlerde yüzde 50 seviyeleri görülürse borsa ne olur ? Ödemeler dengesi ve temerrüt riski nasıl bir olasılıktadır ? Dolar bazlı borsanın dip seviyesinde 1.5 doları beklemek makul mudur ? Ucuz muyuz ? Yabancı girişlerinden bahs ediliyor. Yabancı dolarını bu seviyeden bozup gelir mi ? Yüzde 40 -60 aralığında şirket ve banka bilançoları ne olur ? Sanki vakit daraldı gibi geliyor.
    Bazen çok negatif baktığımdan ( temkinli ), coşkulara katılamıyorum. Sanki her an ekonomi duvara çarpacak gibi bir his var içimde.
    Çünkü her fiatlama yanlış ve akşamdan sabaha değişiyor.
    Bugün 100 milyar liraya yakınhacim oldu. Bu çok deli para, sanki buüst aklı yönlediren palanın bu volatiliteyi nasıl sağlıyor aklım almıyor değil. Selamlar.

Alıntı Originally Posted by Ayan Yazıyı Oku
    Sayın Deniz 43, Eski değerlendirmelerinizin tamamını bilmekle birlikte , gün itibariyle ,Bist 'teki değerlemelerizi merak ediyorum.
    bugün erken bir coşku gördük. Muhalefetin daha yalın haliyle yıkıcı ( bundan daha kötü olamaz) cahil , irrasyonel ekonomi politikalarının (politika falan değilaslında . Bam bam bam) nihayet bulacağı düşüncesi ile erken risk alanların kısa gün karı olarak değerlendirdim. Bist te dedikleriniz çıktı. Sanayi bilançoları başta Ereğli olmak üzere adeta dökülüyor. Geçen seneki karların yerinde yeller esiyor. Bankacılık halen sert bir düzeltme görmedi. Halen kar üzerinde oturmayadevam ediyorlar. Yükselişte de bugün önderlik ettiler. Halbu ki hen dövizin hem de faizlerin sert düzeltme yapacağı çok net ve arefesindeyiz.Bloomberg yorumcuları halen çok ucuzuz ,geçen sene emerging marketlerde olan yükselişlerden geri kaldık deyip duruyorlar. Dolarda kısa vade yüzde 25 ve faizlerde yüzde 50 seviyeleri görülürse borsa ne olur ? Ödemeler dengesi ve temerrüt riski nasıl bir olasılıktadır ? Dolar bazlı borsanın dip seviyesinde 1.5 doları beklemek makul mudur ? Ucuz muyuz ? Yabancı girişlerinden bahs ediliyor. Yabancı dolarını bu seviyeden bozup gelir mi ? Yüzde 40 -60 aralığında şirket ve banka bilançoları ne olur ? Sanki vakit daraldı gibi geliyor.
    Bazen çok negatif baktığımdan ( temkinli ), coşkulara katılamıyorum. Sanki her an ekonomi duvara çarpacak gibi bir his var içimde.
    Çünkü her fiatlama yanlış ve akşamdan sabaha değişiyor.
    Bugün 100 milyar liraya yakınhacim oldu. Bu çok deli para, sanki buüst aklı yönlediren palanın bu volatiliteyi nasıl sağlıyor aklım almıyor değil. Selamlar.
    -Dün görünen o ki,önceki seçimlerde çok isabetli kamuoyu yoklamaları yapan KONDA'nın seçim anketinde Kılıçtaroğlu'nun kazanmaya çok yakın görünmesi,sonra da Muharrem İnce'nin adaylıktan çekilmesi piyasalarda bu çoşkuyu yarattı.Ben kişisel olarak seçimlerin sonucundan dünkü piyasa hareketi gibi emin değilim,çünkü bu seçimlerde diğer seçimlerden farklı olarak,anketin sonuçlarını değiştirebilecek değişkenler var.Birincisi YSK'nın açıklamasına göre yurt dışında doğan ve Türk vatandaşı yapılan 1.325 milyon yabancı seçmen var,bunlar ankette dikkate alındı mı,bilmiyoruz.İkincisi seçim dürüst olacak mı,bu konuda da büyük şüpheler var.Yurt dışında 3 milyonun üzerinde oy kullanabilecek seçmen olduğu açıklandı,şu ana kadar bunlardan 1.8 milyonu oy kullandı,gümrük kapılarında oy kullanılmaya devam ediliyor.Burada kullanılan oylara ait çuvallar ne derece güvenli yurt içine taşınacak.Deprem bölgesinden milyonlarca kişi bölgeden ayrıldı.Depremde ölenlerin ve bölgeden ayrılanların yerine başkalarına oy kullandırılacak mı,muhalefetin talebine rağmen parmaklara boya sürülmesi uygulaması kabul edilmedi.Ve son olarak geçen yıl iktidar seçim kanunu değiştirdi il ve ilçelerde seçim kurullarının 2000 yılı öncesi yargıç olan en kıdemlilerden değil,%95'i AKP döneminde yargıç yapılan yargı mensupları arasından kura ile oluşturma kuralını getirdi.Bu yargıçlar seçimlerde ne derece tarafsız ve dürüst davranacaklar göreceğiz.

-Ama diyelim ki seçimler dürüst yapıldı ve Kılıçtaroğlu Cumhurbaşkanı oldu.Ama ankete göre TBMM seçimlerinde Cumhur ittifakı ,Millet ittifakından önde,ancak yeşil-sol partiniin desteğiyle mecliste küçük bir üstünlük sağlanıyor .Meclisten kanun çıkarmak zor olacak,çeşitli tavizler istenecek.CHP listelerinden seçilecek ve mecliste grup oluşturacak Saadet,DEVA ve Gelecek partilerinin de konjonktüre göre bazı konularda Cumhur ittifakı ile birlikte hareket etme ihtimali de göz ardı edilmemeli.

-Yine diyelim ki,yukarıdaki olumsuz ihtimallerin hiç biri olmadı,Meclis'in tam desteğini alan Kılıçtaroğlu Cumhurbaşkanı olarak icraat yapacak.Ama ortada çok büyük bir enkaz var,bu başlıkta önceki aylarda yıllarda çok yazdım,yeniden uzun uzun yazmaktansa,Mahfi Eğilmez 3 yazıda büyük ölçüde toplamış,görünüm ne,ben de çok büyük ölçüde yadıklarına katılıyorum, onların linkini vereyim:

https://www.mahfiegilmez.com/2023/04...gun-sonra.html

https://www.mahfiegilmez.com/2023/05/enkaz.html

https://www.mahfiegilmez.com/2023/05...toparlanr.html

-Hukukun üstünlüğü,bağımsız ve tarafsız yargı,ifade özgürlüğü,toplantı ve protesto etme özgürlüğü,şeffaflık ve hesap verme,liyakatlı atamalar,uluslararası ilişkiler gibi konularda hızlı; eğitim ,sağlık,ekonomi gibi konularda ise orta/uzun vadede muhalefetin iktidar olmasıyla olumlu gelişmeler olacağı konusunda ben de iyimserim.Ama ortada öyle ağır bir tablo var ki, sorunların kısa zamanda çözülmesi mümkün değil.Diğer konuları başka bir yazıda tartışırız,ekonomiye bakarsak bu enkazı kaldırmak oldukça zor olacak.Enflasyon konusunu çözmek için ise acı ilaç içmek gerekiyor ve toplumsal bir faturası var.Seçimlerde vaat edilenleri yerine getirmek için oluşacak giderler kadar da, gelir yaratmak gerekir aksi takdirde hiper enflasyon olur.Mart ayında yerel seçimler varken yeni ekonomi yönetimi sıkı tedbirler alabilecek mi,soru işareti...

-Ekonomi yönetiminde yeni dönemde kim hangi pozisyonda olacak,nasıl bir para ve maliye politikası uygulanacak bunları görmeden ne derece başarılı olabileceklerine dair değerlendirme yapamayız.Ama ekonomide enflasyonu düşürmek için gerekenler yapılırsa;piyasadaki para miktarı azalır, tüketim harcamaları azalır,şirketlerin ciroları ve karları düşer(eğer ihracat cirolarının büyük kısmını oluşturmuyorsa),borsa için de olumsuz bir durum oluşur.Cahil,rasyonel olmayan ekonomi politikalarının terk edilmesi tabii ki çok güzel olacak ,ama ekonominin sağlığına kavuşturulmma süreci de çok sıkıntılı olacak,dolayısıyla piyasalardaki bu coşku anlamlı gözükmüyor.Bu arada daha önce de yazmıştım.Muhalefet seçimleri kazanırsa varlık fonunu tasfiye edeceğini ve içindeki şirketleri Hazineye iade edeceğini ifade etmişti .Bu durumda varlık fonunun ziraat yatırım fonu üzerinden aldığı milyarlarca dolarlık hisse tasfiye sırasında satılacak manasına geliyor,bu da borsa üzerinde büyük baskı yaratacak.
    https://yetkinreport.com/2023/05/08/...imsek-pesinde/

İktidar değişikliğinde yabancılar gelir mi;emeklilik fonları ve yabancı büyük kurumsal fonların iç tüzüklerinde yabancı ülkelerde yatırım yapılabilmesi için o ülkenin en az BBB(-) yatırım yapılabilir kredi notuna sahip olması gerekiyor,bizim ülke kredi notumuz ise ,2 rating kuruşunda yatırım yapılabilir seviyenin 5 kademe 1 tanesinde de 6 kademe altında.Dolayısıyla kısa vadede bize bu büyük yabancı fonlardan portföy yatırımı gelmesi mümkün değil,ancak bu kısıtlamalara tabii olmayan kısa vadeli kazanç gördüklerinde hızla girip hızla çıkan uzun vadeli yatırım yapmayan hedge fonlar var,onlardan giriş olabilir ama bunların fon büyüklükleri diğerlerine göre oldukça küçük tutarlı.Diğer yabancı gözüken girişler ise "bıyıklı yabancı" dediğimiz yurt dışında kurdukları fon üzerinden işlem yapan şirket patronları ve yerli büyük oyunculara aitttir.

-Restorasyon,onarım dönemlerinde borsalar reel olarak pek prim yapmaz,primi ancak tünelde ışığın yakın olduğu zaman onu satın alarak yapar.Bu nedenle muhalefet seçimleri kazansa da , en azından ilk yıl borsa endeksinde reel bir getiri beklemiyorum.İstisnai olarak bazı şirketler hisse bazında reel olarak prim yapabilirler.
    Son düzenleme : deniz43; 12-05-2023 saat: 06:57.

7. tüm Türkiye,başta KKM olarak bizzat dövizi ile ve fiziki/kaydi altını ile Usd'ın yükselişine pozisyon aldı. Ve bu çok da mantıklı aslında.
    Ama davranışsal finans gereği bu işin yanlış çıkması gerekli. Türk ekonomisinin dövizdeki yükselişe faizden daha duyarlı olduğunu da
    düşünürsek ve bu yolda hep beraber batmayacaksak çözüm sanki faizlerde biraz daha yükseliş ile (-ki zaten şuanda 32-34 ler elde var) faizi cazip kılarak ve sözlü yönlendirmelerle de destekleyerek dövize kaçışı durdurmak ve hatta dövizden dönüş sağlamak ;ama bu esnada doların düşmesine de müsaade etmeden yavaş yavaş kasayı toparlamak.
    Faizler yükselirse şirketler batar vs kısmına da pek inanamıyorum,aylardır zaten hem bireyseller hem de kurumsallar boğazına kadar krediye girdi.Kimse kkartı borcu ödemiyor,herkes limitinin dibine kadar taksitli avans kullanmış.Akli başında şirketler de zaten alabildiği krediyi almıştır.Bu KKMlerin büyük ağırlığının döneceği 70-80 gün sonrasına kadar da pansuman vakti var.
    Yeter ki şu seçim ve devir teslim sorunsuz olabilsin....

Duhul
    Mar 2017
    İkamet
    istanbul
    Gönderi
    6,901
    Hocam seçimde olası bir iktidar değişikliğinde haftaya Para Piyasası Fonlarında negatif getiri bekler misiniz? Sormaktaki amacım bu fonlar, tahvil-bono vb içerdiğinden ve gelecek hükümetin faizleri artırması beklentisinden bu tahvil bonolar hemen değer kaybederek fon fiyatına yansır mı acaba?
    Yazdıklarım yatırım tavsiyesi değildir.

Sayfa 1730/2105 İlkİlk ... 730123016301680172017281729173017311732174017801830 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •