Sayfa 2043/2105 İlkİlk ... 104315431943199320332041204220432044204520532093 ... SonSon
Arama sonucu : 16833 madde; 16,337 - 16,344 arası.

Konu: ...:::vobelıt:::...

https://youtu.be/qC2oZyQOzSw?si=Q4R-cvWTYRo5oCm7
    Bilge yilmaz hocanın tespitleri
    yazdıklarım tamamen kişisel yorumlarım olup hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi değildir ... sizi mutlu edecek ninja yolunu kendiniz çizmeniz dileğiyle...

Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    https://www.aa.com.tr/tr/politika/cu...olacak/3159681

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bu seçim son seçimim ama netice bir emanetin devri olacak
    Cumhurbaşkanı Erdoğan, 31 Mart'ta gerçekleştirilecek yerel seçimlere ilişkin, "Benim için bu bir final. Yasanın verdiği yetkiyle bu seçim son seçimim ama buradan çıkacak netice benden sonra gelecek kardeşlerim için bir emanetin devri olacak." dedi.
    Sn Deniz merhaba, yukarıda yer alan ifadenin AKP tabanını özellikle "Yeniden Refah" tehdidine karşı konsolide etmeye yönelik mevcut seçim propaganda faaliyeti bağlamında değerlendirilmesinin daha doğru olacağı kanaatindeyim. Özellikle de seçim sonrası anayasa değişikliğinin mevcut rejim yönünden zorunluluğa dönüştüğünü göz önüne alır ve buna "yasanın verdiği yetki"nin Bahçeli'nin deyişiyle "devletin bekası" adına gözden geçirilip değiştirilme olasılığını da eklersek, böyle bir yorum zamanın ruhuna daha uygun düşecektir.

Ekonomik bunalımın eriştiği düzey, yerel seçimleri İstanbul seçimi dolayımıyla genel seçime dönüştürmüştür. İstanbul'da iktidarın yeni bir yenilgi yaşaması -hemen ekleyim bu yenilgiyi dengeleyecek örneğin bir İzmir galibiyeti olmadığı koşulda- kanımca, 28 Mayıs genel seçimlerinden daha sarsıcı siyasi sonuçlar yaratmaya adaydır.
    İşte Hendek! İşte Devekuşu!

4.  Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    Çok aptalca bir politika.Serbest piyasada döviz satan yok herkes alıcı,merkez bankası da sadece bankalara döviz satıyor,döviz büfelerinde likidite kurursa ,arz talep dengesizliğinden rakamlar bir anda delirebilir.Bu saçmalığa son vermek gerekiyor.Döviz talep eden bankadan alırsa, merkez bankası kaydi olarak sınırsız döviz satabilir ve kriz çıkmaz.Öbür türlü, fiziki taleple eğer bir yangın çıkarsa ondan sonra söndürmesi çok zor ve çok yüksek maliyetli olur.
    Deniz bey, anladığım kadarıyla bankadan aldığımız dolarlar aslında sanal dolar. Bir nevi monopoly oyunundaki sahte paralar gibi.

Ne zamanki bunu fiziki olarak çekmeye kalkıyoruz, ya da bir ödeme / para transferi için yurtdışına swift yapıyoruz o zaman iş ciddiye biniyor.

Yani teorik olarak elimizde 120 milyar lira olsa ve ben diyelim 30 kurundan dolar almaya kalksam 4 milyar dolar parayı banka bana satabilir.

Ama aslında bu miktarda bir dolar belki bankada mevcut bile değil. Bana bunu dijital ortamda kaydi olarak satıyor. Gerçekte böyle bir dolar yok.

Başka bir deyişle bizler bankadan dolar alırken 1:1 kaldıraçla forex işlemi yapıyoruz. USDTL Long açıyoruz. Dolar yükseldiği zaman, elimizdeki dolarları sattığımızda, yani USDTL long pozisyonumuzu karlı kapattığımızda, kar tl olarak yansıdığı için yine bir sorun olmuyor.

Özetlemek gerekirse,

Banka üzerinden aldığımız dijital dolarlar yine aynı banka içinde kaldığı sürece sıkıntı olmuyor. Banka içi bir hesaptan başka hesaba havale de yapsanız bankayı ya da merkez bankasını etkilemiyor. Internal transfer oluyor.

Ama fiziki olarak çekmeye kalktığınızda, yurt içi bir başka bankaya eft yaptığınızda ki bu da swift sayılır, yurtdışına transfer ettiğinizde işte o zaman olayın rengi değişiyor.
    Son düzenleme : tantrum; 10-03-2024 saat: 08:07.
    Burada yazdıklarım kendi kişisel görüşüm olup kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

Yurt içinden döviz borçlanmakla yurt dışından döviz borçlanmak farklı.İlkinde sistem içindeki dövizin adresi değişiyor,ikincide sisteme dışarıdan döviz girişi oluyor.
    Yurt içinde hazine diyelim ki yurt içinden döviz borçlanacak ,sadece bankalardan teklif alabilir,bu durumda bankalar hazineden döviz cinsinden tahvil satın alır,bankaların merkez bankası nezdindeki döviz hesabından ,hazinenin merkez bankası döviz hesabına transfer yapılır,ilkinin hesabında ihale tutarı kadar azalır,ikincisinde ihale tutarı kadar artar,aslında olan,değişen, sadece bir muhasebe kaydıdır.
    Gerçek kişilere de döviz cinsinden tahvil ihalesne girme imkanı tanınırsa,gerçek kişi ya serbest piyasadan döviz satın alır,talep nedeniyle dövizin fiyatı yükselir,ya da bankadan döviz satın alır ya da bankadaki döviz hesabından döviz cinsi tahvil satın alır.Banka gerçek kişiden tl alıp döviz sattığında açık pozisyon oluştuğundan,merkez bankasından döviz satın alır yani bankanın merkez bankasındaki TL hesabı azalır,döviz hesabı artar.Gerçek kişi de döviz cinsinden hazine tahvili satın aldığında bunu banka üzerinden satın aldığından ,bankanın gerçek kişi adına sakladığı döviz cinsinden tahvili olur,buna karşı merkez bankası nezdindeki döviz hesabı azalır ,hazinenin merkez bankası nezdindeki döviz hesabı artar.(Eskiden bankalar döviz açık pozisyonu doğduğunda uluslararası piyasadan döviz satın alıyorlardı ve açık pozisyonlarını kapatıyorlardı.Bu da bankanın yurt dışı muhabir bankadaki dolar hesabının artması şeklinde gerçekleşiyordu,ama bu dövize talep nedeniyle TL'nin değerine düşüş sonucu getirdiği için,merkez bankası bankalardan bu işlemi kendisiyle yapmasını talep etti,dolayısıyla merkez bankası sınırsız bir biçimde bankalara açığa döviz satışı yapabilir,merkez bankasının net döviz rezervlerinin devasa düzeyde eksi olmasının sebebi de bu.Ama bankaların ve merkez bankasının dış borç ödemelerinde ve ithalat ödemelerinde kullanabileceği döviz miktarı sadece kasalarındaki nakit para,yurt dışındaki muhabir bankalardaki döviz hesapları ve hemen dövize çevrilebilecek örneğin ABD Hazine tahvilleri ve Londra gibi ,yurt dışındaki takas merkezlerinde tutulan altın rezervleri oluyor.)

Yurt dışına yapılan tahvil ihraçlarında ise para Hazine adına merkez bankasının yurt dışındaki muhabir hesaplarına transfer ediliyor ,her an dış borç ve ithalat ödemelerinin kullanımına hazır oluyor.Sisteme dışarıdan döviz girişi olmuş oluyor.
    Not:Yerel bankaların DTH'larındaki dolar hesapları gerçekte "dolar" hesabı değildir.Ekonomi literatüründe bu tür hesaplara "eurodollar" hesabı deniyor.Başka bir tanımla; bankaların dolar cinsinden mevduat kabul etmeleri ve böylece topladıkları fonlardan kısa süreli dolar kredisi açmaları şeklinde yaptıkları işlemlere "eurodolar işlemi" adı verilir.Eurodolarlar, ABD dışındaki bankalarda vadeli mevduat hesaplarında tutulan ABD dolarıdır.Avrupa Birliği'nin euro para birimi ile hiçbir bağlantısı yoktur.Dolar cinsinden ödemeler, eğer dolarlar nakit değil elektroniklerse yalnızca ABD'deki gerçek elektronik dolarlarla, yani ABD'de yerleşik bankaların bilgisayarlarında yazılı sayılarla, yapılabilirler.Ve hep New York Fed üzerinden dolaşırlar.
     Alıntı Originally Posted by tantrum Yazıyı Oku
    Deniz bey, anladığım kadarıyla bankadan aldığımız dolarlar aslında sanal dolar. Bir nevi monopoly oyunundaki sahte paralar gibi.

Ne zamanki bunu fiziki olarak çekmeye kalkıyoruz, ya da bir ödeme / para transferi için yurtdışına swift yapıyoruz o zaman iş ciddiye biniyor.

Yani teorik olarak elimizde 120 milyar lira olsa ve ben diyelim 30 kurundan dolar almaya kalksam 4 milyar dolar parayı banka bana satabilir.

Ama aslında bu miktarda bir dolar belki bankada mevcut bile değil. Bana bunu dijital ortamda kaydi olarak satıyor. Gerçekte böyle bir dolar yok.

Başka bir deyişle bizler bankadan dolar alırken 1:1 kaldıraçla forex işlemi yapıyoruz. USDTL Long açıyoruz. Dolar yükseldiği zaman, elimizdeki dolarları sattığımızda, yani USDTL long pozisyonumuzu karlı kapattığımızda, kar tl olarak yansıdığı için yine bir sorun olmuyor.

Özetlemek gerekirse,

Banka üzerinden aldığımız dijital dolarlar yine aynı banka içinde kaldığı sürece sıkıntı olmuyor. Banka içi bir hesaptan başka hesaba havale de yapsanız bankayı ya da merkez bankasını etkilemiyor. Internal transfer oluyor.

Ama fiziki olarak çekmeye kalktığınızda, yurt içi bir başka bankaya eft yaptığınızda ki bu da swift sayılır, yurtdışına transfer ettiğinizde işte o zaman olayın rengi değişiyor.
    Önceki sayfalarda piyasanın nasıl işlediğini yazmıştım.

6.  Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    Önceki sayfalarda piyasanın nasıl işlediğini yazmıştım.
    Biliyorum. Her gün mutlaka bu başlığa gelir yazdıklarınızı okurum. Ne yalan söyleyeyim, sizden çok şey öğrendik. Hakkınız ödenemez.

Ben sadece doğru mu anlamışım diye yazdım. Yazdığım şeylerde acaba bir yanlış var mı?
    Burada yazdıklarım kendi kişisel görüşüm olup kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

Alıntı Originally Posted by tantrum Yazıyı Oku
    Biliyorum. Her gün mutlaka bu başlığa gelir yazdıklarınızı okurum. Ne yalan söyleyeyim, sizden çok şey öğrendik. Hakkınız ödenemez.

Ben sadece doğru mu anlamışım diye yazdım. Yazdığım şeylerde acaba bir yanlış var mı?
    Yazdıklarınızda yanlış bir şey yok.Banka hesabınızda 120 milyar tl olsa ve 1usd:30 tl paritesinden 4 milyar dolarlık dth hesabı açtırsanız bankanın döviz açık pozisyonu doğuyor.Eskiden bankalar bu döviz açık pozisyonunu kapatmak için piyasadan döviz satın alırlardı ama bu talep döviz kurunu fırlattığı için merkez bankası bankalardan bu işlemi kendisiyle yapmasını istedi.Bu durumda bankanın merkez bankasındaki hesabından 120 milyar TL düşüyor,döviz hesabı 4 milyar dolar artıyor.Banka açılan bu 4 milyar dolarlık hesaptan bir bölümünü zorunlu karşılık olarak merkez bankasına gönderiyor,geri kalan kısmını da merkez bankasına swap yoluyla borç verip TL alıyor.Sonuç olarak merkez bankasının brüt rezervi değişmemiş oluyor ama net rezervi 4 milyar dolar düşmüş oluyor.Bütün açık pozisyon riskini merkez bankası yüklenmiş oluyor.Tabii bu hesaptan nakit dolar çekilmek ya da yurt dışına transfer yapılmak istenirse o zaman durum değişiyor,sadece yukarıda yazdığım gibi olabiliyor.

Yanız bir banka şubesinden yurt içinde de olsa başka bir banka şubesine de transfer yaparsanız,yukarıda yazdığım gibi o da muhabir banka ve New York Fed üzerinden geçer ve gerçek dolarları kullanmanız gerekir.

Sayfa 2043/2105 İlkİlk ... 104315431943199320332041204220432044204520532093 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •