Sayfa 629/2102 İlkİlk ... 12952957961962762862963063163967972911291629 ... SonSon
Arama sonucu : 16815 madde; 5,025 - 5,032 arası.

Konu: ...:::vobelıt:::...

1.  Alıntı Originally Posted by Karax Yazıyı Oku
    Serdar Karcioglu Bodrum profosyonel oteller birliği başkanı. Bu sene turizm icin yine çok olumsuz bir yıl olacak dedi. Almanyadan yapılan erken rezervasyonlar diplerdeymis.
    Avrupa ülkelerinin, erken rezervasyon yapmayı planladıkları ülkelerde, ilgili ülkenin aşılanma oranlarını da dikkate alacaklarını düşünüyorum.
    Aşılamada yol alınması bu açıdan da önem arz ediyor bence.

2.  Alıntı Originally Posted by Karax Yazıyı Oku
    Serdar Karcioglu Bodrum profosyonel oteller birliği başkanı. Bu sene turizm icin yine çok olumsuz bir yıl olacak dedi. Almanyadan yapılan erken rezervasyonlar diplerdeymis.
    Turızm gelırını bu sene de unutun...

Dıger taraftan TOBB baskanı ve ıhracatcılar da yuksek faızden sıkayet etmeye basladılar... cok dıllerı gıtmıyor ama yakında bu kur da cok dustu, pek de rekabetcılıgı kalmadı da demeye baslayacaklar gıbı hatta...

Su halde dolarda hala 6.8-7 fılan gıbı hedefler veren yabancı aracı kurumlar ne içip içip yazıyorlar o raporları acaba... Dun yıne bırı cıkmıs, uyduruk TUIK enflasyonu uzerınden hesaplanan reel efektıf kur endeksıne gore TL cok degersızmıs falan fıstık... Raporu yolladıkları yatırımcılarını mı kandırmaya calısıyorlar kendılerını mı onu da anlamadım...
    Markets may remain irrational longer than you can remain solvent.

3.  Alıntı Originally Posted by EGEDUK Yazıyı Oku
    Avrupa ülkelerinin, erken rezervasyon yapmayı planladıkları ülkelerde, ilgili ülkenin aşılanma oranlarını da dikkate alacaklarını düşünüyorum.
    Aşılamada yol alınması bu açıdan da önem arz ediyor bence.
    Turizm bu yılda kötü olursa bu senede 45 milyar dolara yakın cari açık veririz . Nereye kadar bukadar yüksek cari açığı finanse edebiliriz. Daha büyük problem ise kısa vadeli borclarimizin haddinden fazla olması. Her sene 180 milyar dolara yakın borcu çevirmemiz gerekiyor. Önce bu borçlarımızı uzun vadeli hale getirmemiz lazim. Arkasından cari açığı hızla kapatmamız gerekiyor. Herkesin bu konuda çözümü var ama bir türlü hayata geçmiyor. Ya bile bile isteyerek problemler çözülmek istenmiyor. Yada hakikaten çok beceriksiz bir toplumuz.

4.  Alıntı Originally Posted by Desperado Yazıyı Oku

Dıger taraftan TOBB baskanı ve ıhracatcılar da yuksek faızden sıkayet etmeye basladılar... cok dıllerı gıtmıyor ama yakında bu kur da cok dustu, pek de rekabetcılıgı kalmadı da demeye baslayacaklar gıbı hatta...

Su halde dolarda hala 6.8-7 fılan gıbı hedefler veren yabancı aracı kurumlar ne içip içip yazıyorlar o raporları acaba... Dun yıne bırı cıkmıs, uyduruk TUIK enflasyonu uzerınden hesaplanan reel efektıf kur endeksıne gore TL cok degersızmıs falan fıstık... Raporu yolladıkları yatırımcılarını mı kandırmaya calısıyorlar kendılerını mı onu da anlamadım...
    Hedeflere bakilirsa asagida 5.70 e kadar hedef var. Forward doviz kurlarini hesaplamada enflasyon ve nominal faiz ile hesaplama yontemleri var. Nerden bakarsak bakalim 2020 yilini 7.44 ten kapattik. Nominal faiz hesabı yaparsak 2021 yıl sonu dolar kuru 8.60tl olmalı. Enflasyon hesabı yaparsak bana gore 10 tl olmalı. Bunlarin hepsi politik risk ve istahlar disinda olusmasi gereken fiyatlar. Iktisatcilar cetaris paribus diyordu sanirsam. Aşağı hedef verenlerin hepsi teknik analize göre hedef veriyor. Temel analize göre böyle bir dünya yok. Kısa vadeli Sermaye hareketlerini kestirebilmek ise gerçekten zor swap kanalıyla carry trade eden 11.5 milyar dolar var ileride bu 30 milyar dolara çıkarsa dolar 6 lirada olabilir. Ve teknikciler haklı çıkar. Ama bu para çok sıcak para olduğu icin çıkarken de ekonomiyi yıkarak çıkacağı icin dolar 10 lirada olabilir mac ortada her iki tarafta kısa vadede haklı olabilir.

5.  Alıntı Originally Posted by Desperado Yazıyı Oku

10-15 milyar dolar pozisyon aldı ..neler...şimdi her şey toz pembe...para kazanacağım diye her eşy toz pembe görme ya da gösterme modundalar.

aslında tüm mevzu yerel dth sahiplerini dolar satmaya ikna etmek...yabancı ve yerli iş birlikçileri, faiz ve hisseden kazanalım, üstüne 7 altında da bozduğumuz dolarları yerine koyayım hesabındalar.

yereller döviz satmadıkça çıldırıyorar, hatta üstü kapalı hakaret modundalar..vatandaş hesap kitap bilmiyor vs.

öte yandan...kamu bankaları 20 milyar usd civarı açık pozisyonunu kapatmış son iki ayda, botaş vs artık mb den değil piyasadan dolar ihtiyacını karşılıyor...bu şartlarda döviz nasıl düşecek, mb de buradan doğrudan alım yapmaya başlaması lazım aslında...bu da yabancıyı kızdırıyor, çünkü yerlilerin döviz satması için kısa süreli de olsa 7 altına inip, dth tutanların cezalandırılması gerektiği fikrindeler.
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

https://www.bloomberght.com/erdogan-...uruyor-2272635
    https://www.milliyet.com.tr/siyaset/...lamasi-6406858
    s400 ve yüksek faizler konusunda önemli açıklamalar var... ben şahsen her iki konuda da gerekenlerin yapılacağını ve bu sürecin sonunda bir şekilde anlaşılacağını düşünüyorum... mart ayını bekleyelim bakalım ... ytd
    yazdıklarım tamamen kişisel yorumlarım olup hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi değildir ... sizi mutlu edecek ninja yolunu kendiniz çizmeniz dileğiyle...

Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    10-15 milyar dolar pozisyon aldı ..neler...şimdi her şey toz pembe...para kazanacağım diye her eşy toz pembe görme ya da gösterme modundalar.

aslında tüm mevzu yerel dth sahiplerini dolar satmaya ikna etmek...yabancı ve yerli iş birlikçileri, faiz ve hisseden kazanalım, üstüne 7 altında da bozduğumuz dolarları yerine koyayım hesabındalar.

yereller döviz satmadıkça çıldırıyorar, hatta üstü kapalı hakaret modundalar..vatandaş hesap kitap bilmiyor vs.

öte yandan...kamu bankaları 20 milyar usd civarı açık pozisyonunu kapatmış son iki ayda, botaş vs artık mb den değil piyasadan dolar ihtiyacını karşılıyor...bu şartlarda döviz nasıl düşecek, mb de buradan doğrudan alım yapmaya başlaması lazım aslında...bu da yabancıyı kızdırıyor, çünkü yerlilerin döviz satması için kısa süreli de olsa 7 altına inip, dth tutanların cezalandırılması gerektiği fikrindeler.
    Rezervi doğrultasıya kadar yüksek faiz, sonrasında normal faize geri dönüş senaryosuna göre, bizim yüksek faiz uygulamamız sizce ne kadar sürer.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    O egeli ben değilim

8.  Alıntı Originally Posted by 86115
    Rusya'nın uluslararası rezervleri 2020'de bir önceki yıla kıyasla yüzde 7,6 artarak 596 milyar dolara çıktı.

Rusya Merkez Bankası verilerine göre, Ocak 2020 itibarıyla 554 milyar dolar düzeyinde olan uluslararası rezervlerin hacmi 1 Ocak 2021 itibarıyla 596 milyar dolara yükseldi.
    iyi toparladılar son yıllarda..
    ytd..

Sayfa 629/2102 İlkİlk ... 12952957961962762862963063163967972911291629 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •