Sayfa 493/2095 İlkİlk ... 3934434834914924934944955035435939931493 ... SonSon
Arama sonucu : 16760 madde; 3,937 - 3,944 arası.

Konu: ...:::vobelıt:::...

Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    -Merkez Bankası Perşembe öğleden sonra tatil olduğu için her Perşembe 14.30'da yayınladığı haftalık para ve menkul değerler verisini geçen hafta yayınlamadı,Bu hafta Cuma günü 2 haftalık olarak yayınlayacak.
    Diğer taraftan BDDK da veri yayınlıyor:

https://www.bddk.org.tr/BultenGunluk

-BDDK tatilde de verileri yayınlıyor.Oraya baktığımızda 17 Temmuzda 227.747 milyar dolar olan döviz tevdiat hesapları 24 Temmuz tarihinde 232.702 milyar dolar olmuş ,yani yazıda ifade edildiği gibi haftalık 5 milyar dolar artmış,hatta 27 Temmuz Pazartesi gününün verisi de yayınlanmış 234.355 milyar dolara,1 günde 1.653 milyar dolar daha artmış,yani artış 6.6 milyar dolara çıkmış.

-Tam rakamları merkez bankası verisinden göreceğiz ama BDDK rakamlarına göre, haftalık 5 milyar dolar tevdiat hesabı artışının kabaca 3.190 milyar doları gerçek kişilere ait.
    -Evet bu rakamlar zorunlu karşılık oranlarının arttırılması sonrasına denk geliyor.

-Özel bir haber yok.Anlatmaya çalışıyorum ama hala bazıları anlamakta zorluk çekiyor,"merkez bankası bir yandan rekor miktarda para basarken ,diğer yandan bilançosunu, para arzını hızla arttırmaya devam ediyor,bu kadar TL bolluğu olması,paranın değersizleşmesine yol açar ve ellerinde TL bulunanlar reel değerini korumak için altına,dövize,gayrımenkule,borsaya koşarak TL'den kaçar." Olan da bu ..Enflasyonun patlayacağı endişesi dolarizasyonu hızlandırmış durumda,hem gerçek kişiler faizlerin reel olarak negatif olduğu ortamda varlıklarının enflasyonda erimemesi için reel değerini koruyacak enstrümanlara gidiyor,hem de şirketler yüklü yabancı para cinsinden borçları için cephane oluşturmaya çalışıyorlar.
    2001 krizinde maaşı alır almaz tamamını dövize çeviriyordum çünkü ayın başı ile sonu arasında bile alım gücüm düşüyordu. O günleri yaşayan biri olarak şuanki yaşananlar üzücü. Tüm dünyada dolar bolluğu olduğu dönemi maalesef ülke olarak binaya, taşa, toprağa gömdük. Yıl 2020 olmuş halen yerli otomobil üreteceğiz diyoruz.
    Ben kırılmayı en çok 2 aşamada gördüm. 1.cisi Berat Albayrak'ın bakan olması, 2.cisi merkez bankası başkanının görevden alınması. Zaten bu iki olaydan sonra yabancı çıkışı da hızlandı maalesef.
    Tüm bu olanlar biz olanını biteni algılayabilenler için endişece verici ve üzücü. Gerçi belli bir kesime göre tüm bunları dış güçler yapıyor...
    Neyse coğrafya kaderimizdir...
    Yazdıklarım kesinlikle yatırım tavsiyesi degildir..Sadece kendi kişisel görüşlerimdir...

2.  Alıntı Originally Posted by watcher46 Yazıyı Oku
    Öncelikle Sayın Deniz Hoca sorunuza ayrıntılı cevap vermiş ancak ben bir konuyu merak ediyorum,üyesi olduğumuz ımf den borç alırsak faizi belli ödeme koşulları belli adamlar paranın nereye harcandığını bilmek istiyor,siyasi otorite ise bunu istemiyor diye almıyoruz tamamda bizim bu dış kaynağa ihtiyacımız var,bize geçici döviz sağlayan Katar vb ülkelerin bunu bedava verdiğini mi düşünüyorsunuz?veya borç bulmak için çıkarılan devlet kağıtlarının faizi sizce ımf den daha mı hesaplı?veya siz bugün ülkemizde kullanılan kaynakların bırakın hesap vermeyi şeffaf bir şekilde paylaşıldığına dahi inanıyor musunuz? teşekkür ederim.
    watcher46 birader; IMF gibi alçak rezil bir kurumu iyilik melekleri gibi lanse ediyorsunuz..

IMF sadece paranın nerelere harcandığını merak mı ediyor..bu kadar mı????

Bu alçak IMF verdiği kredi bedeli olarak zamanında çiftçinin tarladaki şeker pancarına kota koyan, fındık piyasanını italyanlara teslim edilmesi için baskı yapan emperyalistlerin maşası değil mi?

IMF yıllarca bize sadece kredi vermedi, bu ülkenin tarım ve hayvancığını bitiren uygulamaları dayattı..

Bu rezill IMF cumhuriteyet dönemi fabrikalarını kuruluş fiyatının altında haraç mezat satılmasını ŞART koşan, sonrada ülkeyi İTHAL cennetine cevrilmesine sebeb olan kurum değil mi?

Bugün yeterki IMF gelsin borsa tavan olsun, elimdeki 3 kuruş hisseyi satayım diye bekleyenler, vatanı empertyalistlere peşkeş çekenlerden farkınız yok...

3.  Alıntı Originally Posted by el_rojoZorro Yazıyı Oku
    watcher46 birader; IMF gibi alçak rezil bir kurumu iyilik melekleri gibi lanse ediyorsunuz..

IMF sadece paranın nerelere harcandığını merak mı ediyor..bu kadar mı????

Bu alçak IMF verdiği kredi bedeli olarak zamanında çiftçinin tarladaki şeker pancarına kota koyan, fındık piyasanını italyanlara teslim edilmesi için baskı yapan emperyalistlerin maşası değil mi?

IMF yıllarca bize sadece kredi vermedi, bu ülkenin tarım ve hayvancığını bitiren uygulamaları dayattı..

Bu rezill IMF cumhuriteyet dönemi fabrikalarını kuruluş fiyatının altında haraç mezat satılmasını ŞART koşan, sonrada ülkeyi İTHAL cennetine cevrilmesine sebeb olan kurum değil mi?

Bugün yeterki IMF gelsin borsa tavan olsun, elimdeki 3 kuruş hisseyi satayım diye bekleyenler, vatanı empertyalistlere peşkeş çekenlerden farkınız yok...
    Umarım son paragraf da beni hedef listesine dahil etmediniz...siz bu hükümetin ımf i vatanın gelişmesine engel olduğu için mi istemediğini düşünüyorsunuz?oldu ımf gelmesin,sen üret geliş bir şeyler yap oda yok nasıl olacak peki? ayrıca çok açık yazdığımı düşünüyorum,gizli ajandaları ben bilemem,açık olan kurallarıyla o kötü ımf den borç almaktan dahamı iyi,Katar ve türevlerinden ne karşılığı ve hangi faizle alındığı bilinmeyen para? ne oldu tank-palet fabrikasını 50 milyon dolara Katara sat diye ımf mi şart koştu?Kanal İstanbul yap diye ımf mi dayatma yapıyor?uzun lafın kısası,biz kendimizi düzeltmezsek daima bizi sömürecek,ımf veya başka ülke ve kurumlar olur,o yüzden burada görüşlerini paylaşan kişileri itham etmeyelim,birbirimizi anlamaya çalışalım..

Not:son 15 yıldır borsada tek kuruşluk kağıdım dahi yoktur..

4. Nobel ödülü almayan para teorileri;
    İyi para kötü parayı kovar.
    Kötü para iyi parayı kovar.
    Güçlü para zayıf parayı kovar.
    Para parayı çeker.
    Paranın dediği olur.

SM-G950F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Gelen bazı abuk subuk ithamları görünce Sv deniz43'ün emeklerine yazık oluyor diyorum bazen. O değil, yazmazsa, yazılarından faydalanan bizlere olacak olan.

6.  Alıntı Originally Posted by JAS Yazıyı Oku
    Gelen bazı abuk subuk ithamları görünce Sv deniz43'ün emeklerine yazık oluyor diyorum bazen. O değil, yazmazsa, yazılarından faydalanan bizlere olacak olan.
    Aynen katılıyorum,burada bari belli bir kalite var,kendimiz gibi düşünmeyenleri ocu,şucu,bucu diye yargılamasak....

7. Sn Deniz43,

Sistem disina para cikmadigi surece (bankadan para cekme yada yurtdisina para gonderme) dolar alinmasi dolarin fiyatini yukari goturur mu? Bununla baglantili olarak TCMB'nin teorik olarak Turkiye'deki doviz mevduati kadar eksi rezervi olabilir mi?

Soyle bir sistem kurmus olabilirler mi? Halk dolar bile alsa TCMB o doviz mevduatini satiyor ve kurun hizli yukselisini engelliyor. Kimse parasini cekmedigi surece de sistem isliyor.

Tesekkurler.

8.  Alıntı Originally Posted by sky Yazıyı Oku
    Sn Deniz43,

Sistem disina para cikmadigi surece (bankadan para cekme yada yurtdisina para gonderme) dolar alinmasi dolarin fiyatini yukari goturur mu? Bununla baglantili olarak TCMB'nin teorik olarak Turkiye'deki doviz mevduati kadar eksi rezervi olabilir mi?

Soyle bir sistem kurmus olabilirler mi? Halk dolar bile alsa TCMB o doviz mevduatini satiyor ve kurun hizli yukselisini engelliyor. Kimse parasini cekmedigi surece de sistem isliyor.

Tesekkurler.
    Para girmeden bireysel mevduati artıyor. Yabancılar çıkıyor. Ula bu sıpa nereye gitti.

Sayfa 493/2095 İlkİlk ... 3934434834914924934944955035435939931493 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •