Sayfa 2080/2111 İlkİlk ... 10801580198020302070207820792080208120822090 ... SonSon
Arama sonucu : 16884 madde; 16,633 - 16,640 arası.

Konu: ...:::vobelıt:::...

2024 yılı Mart ayında :

-İhracat, 22 milyar 578 milyon dolar,
    - İthalat, 30 milyar 95 milyon dolar,

2024 yılı Ocak-Mart döneminde
    -İhracat,63 milyar 656 milyon dolar,
    - İthalat, 84 milyar 128 milyon dolar,

Mart ayında dış ticaret açığımız 7.517 milyar dolar, Ocak-Mart yılın ilk 3 aylık döneminde dış ticaret açığımız 20.472 milyar dolar oldu.

Mart ayında Hammadde (Ara malları) grubunda ithalat %9.3 azalırken(üretimin daralma yönünde hareket ettiğini gösteriyor),"Yatırım
    (Sermaye) Malları" ithalatı %9.0 azalırken(yatırımların azaldığını gösteriyor),tüketim malları ithalatı %19.3 arttı.

Veri ;içeride üretim rekabetçi özelliğini kaybedip daralırken ,yerli ürünlere göre göreceli daha ucuzlayan ithal tüketim ürünlerinin pazar payının arttığını gösteriyor.

https://m.bloomberght.com/tuketim-ma...-kirdi-2350624

Tüketim malı ithalatı rekor kırdı

Mart ayında Türkiye'nin ithalatında gerileme izlenirken, tüketim malı ithalatında ise yeni rekor dikkat çekti. Mart ayında yıllıklandırılmış tüketim malı ithalatı 50 milyar dolara yükseldi.
    Son düzenleme : deniz43; 04-04-2024 saat: 11:07.

Duhul
    Mar 2017
    İkamet
    istanbul
    Gönderi
    6,923
    Daha önce de söylenmişti...

Tekstil Mısır'a göç ediyor!

Hazır giyim üretiminde Türkiye ile rakip ülkeler arasında fiyat farkının yüzde 40-50’lere ulaşması üretimi tehdit eder hale geldi. MHGF Başkanı Hüseyin Öztürk, “Üretim iklimi hiç bu kadar kötü olmamıştı. Partnerlerimiz üretimi yurtdışına kaydırırsanız; sizinle çalışmaya devam ederiz teklifi ile geliyorlar. Bu nedenle Mısır’a göç yeniden hareketlendi” dedi.

https://www.ekonomim.com/sektorler/t...-haberi-737071
    Yazdıklarım yatırım tavsiyesi değildir.

3.  Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    2024 yılı Mart ayında :

-İhracat, 22 milyar 578 milyon dolar,
    - İthalat, 30 milyar 95 milyon dolar,

2024 yılı Ocak-Mart döneminde
    -İhracat,63 milyar 656 milyon dolar,
    - İthalat, 84 milyar 128 milyon dolar,

Mart ayında dış ticaret açığımız 7.517 milyar dolar, Ocak-Mart yılın ilk 3 aylık döneminde dış ticaret açığımız 20.472 milyar dolar oldu.

Mart ayında Hammadde (Ara malları) grubunda ithalat %9.3 azalırken(üretimin daralma yönünde hareket ettiğini gösteriyor),"Yatırım
    (Sermaye) Malları" ithalatı %9.0 azalırken(yatırımların azaldığını gösteriyor),tüketim malları ithalatı %19.3 arttı.

Veri ;içeride üretim rekabetçi özelliğini kaybedip daralırken ,yerli ürünlere göre göreceli daha ucuzlayan ithal tüketim ürünlerinin pazar payının arttığını gösteriyor.

https://m.bloomberght.com/tuketim-ma...-kirdi-2350624

Tüketim malı ithalatı rekor kırdı

Mart ayında Türkiye'nin ithalatında gerileme izlenirken, tüketim malı ithalatında ise yeni rekor dikkat çekti. Mart ayında yıllıklandırılmış tüketim malı ithalatı 50 milyar dolara yükseldi.
    22 yıldır kötü yönetiliyoruz, ilk başlarda mecburen imf ve derviş programı olduğu için 2011 e kadar bu kötü yönetimi tolere ettik bir şekilde. 2011 di sanırım ödemeler krizinin kıyısından dönmüştük. 2018 sonrası ise tamamen akıldışı ekonomi politikası izledik. 2023 Mayıs seçimleri kazanılsın diye de kaynaklar tamamen tüketildi.şöyle bir baktım da emekliye %100 üzeri zam verilmiş, bedava doğalgaz, eyt, 3.3 milyon aileye birebir ziyaret ve para yardımı vs vs. Tüm bunlar sayesinde akp için kazanılmış bir 5 yıl ve üreten, çalışan kesim için de kaybedilmiş gelecek oldu sonuç.
    Yazdıklarım kesinlikle yatırım tavsiyesi degildir..Sadece kendi kişisel görüşlerimdir...

4. Hammadde ve Sermaye malları ithalatı düştükçe ihracatta düşecek, döviz baskılandıkça tüketim malları ithalatı da artacaktır. Piyasayı içerde de sıkılaştırdıkça, ihracatı da düşen üreticinin kimisi yatırımını erteleyecek, kimisi küçülecek, kimisi yurt dışına kaçacak, kimisi iflas edecek. Sonuç işsizlik olacak. En korktukları şey de işsizlik. Pandemi gibi değil, sektörden çıkan, kapanan fabrikanın, işletmenin yeniden açılması, yenisinin kurulması ( bu faiz oranlarıyla) oldukça zor. Bence kısa vadeli düşünüyorlar. Bu yıl bitmeden çok farklı şeyler konuşuyor olursak şaşırmayalım.

5. Yapacaklari en akilli hareket cekip gitmeleri ama gidemiyorlar.

Cunku Ankara'da hakimler var.

Cok daha fazla batacaklar, her kirli isleri ortaya dokulecek ve kalan omurlerini demir parmakliklar ardinda gecirecekler.

Yok oyle 5'li ceteyi zengin edip ulusun %80'ni ac birakmak.

6.  Alıntı Originally Posted by pit Yazıyı Oku
    22 yıldır kötü yönetiliyoruz, ilk başlarda mecburen imf ve derviş programı olduğu için 2011 e kadar bu kötü yönetimi tolere ettik bir şekilde. 2011 di sanırım ödemeler krizinin kıyısından dönmüştük. 2018 sonrası ise tamamen akıldışı ekonomi politikası izledik. 2023 Mayıs seçimleri kazanılsın diye de kaynaklar tamamen tüketildi.şöyle bir baktım da emekliye %100 üzeri zam verilmiş, bedava doğalgaz, eyt, 3.3 milyon aileye birebir ziyaret ve para yardımı vs vs. Tüm bunlar sayesinde akp için kazanılmış bir 5 yıl ve üreten, çalışan kesim için de kaybedilmiş gelecek oldu sonuç.
    bu forumu takip edenlerin çok iyi bildiği üzere, adamlar 2018 ağustos ayındaki kur krizinden bugüne, kuru kontrol etmek için ekonominin altını üstüne getirdiler. sonucunda da bugünkü ekonomik çöküşü yaşıyoruz..

gelinen noktada, mehmet şimşek'in işler yolunda herşey kontrol altında temalı söylemlerine rağmen, hem kuru hem de faizleri kontrol etmeye devam ediyorlar. malum son seçim yenilgisinden sonra da , mevcut akıldışı sermaye kontrolü uygulamalarına devam ederek, bir taraftan da seçici kredi, MB fonlaması gibi imkanlarla seçilmişleri fonlamaya devam edip, ekonomiyi yüzdürmeye yine bildikleri gibi devam edecekler..

Dolayısıyla, Türkiye'nin tek çıkış yolu, yıllardır dinlediğimiz ekonomik palavralara bel bağlamak yerine, bir an önce erken seçime gidip, mevcut yönetimden komple kurtulmasıdır. muhalefet bu noktada çok da uzak olmayan bir vadede baskı kurmaya kamuoyu oluşturmaya başlayacaktır diye düşünüyorum..

ülkenin bir 4 sene daha kaybetme lüksü yok artık.
    ytd..

7.  Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    Görseldeki ürünün köklü bir alman firması Bauer Sew Flender'in ürünü olduğu yazılmış cevaplarda zaten.
    benim twitter im olmadigi icin gorsel yoktu. Sanirim fotolar yalnizca hesabi olanlara gozukuyor

8.  Alıntı Originally Posted by pit Yazıyı Oku
    Son cümleniz çok değerli, özellikle son belediye seçimlerinde ne iktidar, ne muhalefet bu kesime umut verecek vaatlerde bulunmadı. en azından ben görmedim.
    Oysa ki yetenekli insanların dünya genelinde hareket serbestliğinin bu kadar fazla olduğu bir dönemde, bu insanlar için cazibe merkezi olacak ilçelerimiz, şehirlerimiz olmalıydı.

Sayfa 2080/2111 İlkİlk ... 10801580198020302070207820792080208120822090 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •