Sayfa 1878/2104 İlkİlk ... 878137817781828186818761877187818791880188819281978 ... SonSon
Arama sonucu : 16831 madde; 15,017 - 15,024 arası.

Konu: ...:::vobelıt:::...

1. Sonuç olarak bugün banka hisselerinin değer kaybetmesi gerekirken %8.46 gibi mantık dışı bir prim yaptığını görüyoruz. Böyle demişsinizya Deniz Hocam bence banka hisseleri üzerinden bilerek alış yaparak satışları karşılayarak bistte ki düşüşün derinleşmesinin önüne geçmek bisti hala cazip halde tutup bistte ki yatırımcıların korkup kaçmasını dolara ve altına yönelmesinin önüne geçmesi olarak düşünüyorum.

Alıntı Originally Posted by cevdet _060 Yazıyı Oku
    Sonuç olarak bugün banka hisselerinin değer kaybetmesi gerekirken %8.46 gibi mantık dışı bir prim yaptığını görüyoruz. Böyle demişsinizya Deniz Hocam bence banka hisseleri üzerinden bilerek alış yaparak satışları karşılayarak bistte ki düşüşün derinleşmesinin önüne geçmek bisti hala cazip halde tutup bistte ki yatırımcıların korkup kaçmasını dolara ve altına yönelmesinin önüne geçmesi olarak düşünüyorum.
    Dövizde ve gram altında bugün %6'ya yakın düşüş olmuşsa bu dövizde açık pozisyonu olan şirketlerin bunları kapatmaları ve TL'de olup düşük faizler nedeniyle gidecek adres arayanlar için büyük alım fırsatı oldu.Yarın da dövizi bu seviyede tutabilirlerse ithalatçılardan da büyük talep gelir.(Zaten son dönemde yurt içi yerleşikler yüksek enflasyon ve düşük faizler nedeniyle,yeniden dövize dönmüş durumda ve geçen hafta parite etkisinden arındırılmış net 2571 milyar dolarlık alımları var)Bankalarda ise enflasyon muhasebesi uygulanınca bir kar yoktu,şimdi mevcut konjonktürde enflasyon muhasebesi olmadan da karları azalacak,banka hissesi alanlara hayırlı olsun.

3. Deniz Hocam son bu faiz artırımından ve son ki KKM' kararından sonra yatırımcılar sizce nasıl bir yol izler biste mi altın ve dolara mı yoksa faize mi kaçar? Teşekkürler ��*♂ï¸

Alıntı Originally Posted by cevdet _060 Yazıyı Oku
    Deniz Hocam son bu faiz artırımından ve son ki KKM' kararından sonra yatırımcılar sizce nasıl bir yol izler biste mi altın ve dolara mı yoksa faize mi kaçar? Teşekkürler ��*â��️
    Enflasyon: %122(ENAG),,politika faizi:%25.
    Değişen bir şey yok.Herkes hangi pozisyonda ise,orada kalmaya devam eder.Ama döviz ve altında %6'lık düşüşü kısa vadeli alım-satım ve kar fırsatı olarak görürüm.

5.  Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    Enflasyon: %122(ENAG),,politika faizi:%25.
    Değişen bir şey yok.Herkes hangi pozisyonda ise,orada kalmaya devam eder.Ama döviz ve altında %6'lık düşüşü kısa vadeli alım-satım ve kar fırsatı olarak görürüm.
    Aynı şekilde düşünüyorum, düşünmekle de kalmıyorum bugün gün içinde düşüş olunca dolar başlığına da yazdım, dolar pozisyonumu artırdım, yarın biraz daha ekleme yapacağım.
    Dolar düştü diye dolarını/altınını/kkm'sini bozan birini görmedim ben çevremde, forumda ve sosyal medyada da gördüğüm kadarıyla bozuyorum diyen yok. Ne yapıyorlar peki? İthal malların fiyatı düştü mü diye fiyatları takip ediyor insanlar fiyatlara yansırsa alacaklar. Büyük olasılıkla da kimse fiyat düşürmeyecek.
    Dolar kurunun düşmesi bizde satma değil alma yönünde baskı oluşturuyor, zaten bence yanlış yaptılar bugün, tam aksine dolar düşünce MB'nin dolar toplaması lazımdı o düşüşün neye faydası oldu bilmiyorum, ne enflasyonu düşürür ne cari açığı kapatır aksine ithalatı körükleyecektir.

Duhul
    Nov 2018
    İkamet
    Gönüllerde yaşıyorum.
    Gönderi
    7,299
     Alıntı Originally Posted by pilavli Yazıyı Oku
    Aynı şekilde düşünüyorum, düşünmekle de kalmıyorum bugün gün içinde düşüş olunca dolar başlığına da yazdım, dolar pozisyonumu artırdım, yarın biraz daha ekleme yapacağım.
    Dolar düştü diye dolarını/altınını/kkm'sini bozan birini görmedim ben çevremde, forumda ve sosyal medyada da gördüğüm kadarıyla bozuyorum diyen yok. Ne yapıyorlar peki? İthal malların fiyatı düştü mü diye fiyatları takip ediyor insanlar fiyatlara yansırsa alacaklar. Büyük olasılıkla da kimse fiyat düşürmeyecek.
    Dolar kurunun düşmesi bizde satma değil alma yönünde baskı oluşturuyor, zaten bence yanlış yaptılar bugün, tam aksine dolar düşünce MB'nin dolar toplaması lazımdı o düşüşün neye faydası oldu bilmiyorum, ne enflasyonu düşürür ne cari açığı kapatır aksine ithalatı körükleyecektir.
    Çıkması gereken bir paraya yardımcı olunmuştur diye düşünüyorum

Duhul
    Nov 2018
    İkamet
    Gönüllerde yaşıyorum.
    Gönderi
    7,299
    Deniz hocam , bankaların %10'la aldıkları tahvillerin %25'teki akıbeti ne olur ?

Alıntı Originally Posted by dimitris Yazıyı Oku
    Deniz hocam , bankaların %10'la aldıkları tahvillerin %25'teki akıbeti ne olur ?
    Zarar yazarlar,önceki sayfalarda faizlerin hangi oranda yükselmesi durumunda ,bankaların ellerindeki tahvillerin ne kadar zarar yazacağına dair bir çalışmam olmuştu.

-Bankaların ellerindeki sabit TL faizli tahvil tutarı:1509 milyar TL
    Bunun %51'inin gerçeğe uygun değerlendiğini varsayalım ,1509*0.51=770 milyar TL

-Bu kıymetlerin ortalama vadesini tam bilmiyoruz. Tahmin olarak kabaca merkezi yönetim iç borç stokunun 3.7 yıl olan ortalama süresini kullanalım.

-Bu kıymetlerin mevcut ortalama getirisini de tam bilmiyoruz. TL cinsi sabit faizli iç borçlanmanın ortalama faizi 2019: %18.3, 2020: %10.5; 2021: %17.5; 2022: %16.3 olmuş. Mevcut ortalama getiriyi %15 varsayalım.

-tahvil faizlerinin her vadede 10 puan arttığını varsayalım.
    10 puanlık faiz artışı sonucu kabaca zarar = 770 milyarTL * 3.7 yıl * 0.10 / 1.15 = 248 milyar TL olur.

Tahvil faizlerinde 20 puanlık bir artış bankalara 496 milyar TL zarar,40 puanlık artış 992 milyar TL'lik tahmini bir zarar yazar.
    Son düzenleme : deniz43; 25-08-2023 saat: 06:45.

Sayfa 1878/2104 İlkİlk ... 878137817781828186818761877187818791880188819281978 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •