Sayfa 2073/2107 İlkİlk ... 10731573197320232063207120722073207420752083 ... SonSon
Arama sonucu : 16849 madde; 16,577 - 16,584 arası.

Konu: ...:::vobelıt:::...

1 hafta beklerler belkide nisanda enflasyon çok yüksek çıkmasın diye 1 ay bekleyebilirler. Öncelik bankalar krediler kredi kartı işlemleri ile vergide muafiyet ve istisnalar olabilir.
    69 mu yok daha neler. Bu yıl mı? İmkansız.Bozguncular ağzınızdan çıkanı kulağınız duyuyor mu?

Alıntı Originally Posted by Azurit Yazıyı Oku
    Özellikle, seçimler sonrası vatandaşın kemerine zaten kopacak kadar incelmiş belini daha da sıkmak için açılacak deliğin yanında, muhalefetin İzmir'i kaybetmemek koşuluyla İstanbul'u ikinci (üçüncü) kez alması, AKP oylarının gerileme hızının ivmelenmesi, rejimin anayasa değişikliği projesini zora sokacaktır. Anayasa değişikliği şöyle dursun, kararlı bir muhalefet koşullarında mevcut rejimin sona ereceği bir erken seçim kaçınılmaz olacaktır.
    Halk kitleleri "eskisi gibi yönetilmek" istemediğinde, en yakınında hangi araç varsa bu eğilimini onunla gösterir. Dün ülkede gerçekleşen yerel seçimlerde böyle oldu. Başta servet transferinin en altta kalan kaynaklarından biri olan emekliler ve gelecek umudu elinden alınmış genç işsizler olmak üzere toplum artık eskisi gibi yönetilmek istemiyor. Bu isteğini göstermiş olduğu tepkiyle ana muhalefet partisine tarihinde olmadığı büyüklükte bir zafer kazandırarak gösterdi.

Ana muhalefet bunu anladı mı sanmıyorum. Anladıysa bile gereğini yapabilir mi, genetik yapısından ötürü bunu da pek sanmıyorum. Ancak mevcut rejimin büyük ortağının dün gerçekleşen "balkon konuşması"ndan bunu anladığı ve "bir telefonla" toplayamadığı "balkon konuşması"nın aşağıdaki dekorunun tamamlanması için konuşmanın 22.30'dan 00.30'a kadar uzamasından, hazırlanmış prompter konuşmasının yavanlığından belli oluyordu.

Ana muhalafetin kendisine verilen mesajı anladığını söyleyip keskin bir istifa ve erken seçim söyleminde bulunmaması şimdilik rejimin yüreğine su serpti.

Şimdi rejimin önünde iki seçenek var. Birincisi bir sonraki seçime kadar tersine bir servet değişimini -tıpkı ana muhalefetin genetiğine benzer şekilde- doğasından ötürü yapamayacağına göre, açlık ve yoksulluk sınırının altına düşürdüğü yığınların kemerlerini daha da sıkarak Mehmek Şimşek'in yönetiminde orta vadeli planını gerçekleştirmeye çalışmak. Ya da ikincisi, "ben yanlış yaptım" diyerek "beterodoks" "nas" politikalarına dönüp, ezdiği kitleyi deyim yerindeyse "paraya boğarak" RTE'nin yeniden seçileceği bir erken seçime gitmek.

Hem ülke, hem de daha kötüsü savaş tamtamlarının çalındığı bir dünya konjonktüründe her iki yolun da tam bir çıkmaz olduğunu, bizleri oldukça çalkantılı bir dönemin beklediğini düşünüyorum.

Ne zamanki bir parti, tüm yolsuzlukların hesabının sorulacağı, sorumluların tamamının cezalarının kesileceği bir süreçte son çeyrek asırdır ivmelenerek gerçekleştirilen servet transferini tersine çevireceğini kesin bir dil ve kısa-öz bir programla dün tepki oylarıyla bu istemini haykırmış halkın önüne çıkar ve onları kazanırsa ülkenin önüne gerçekten aydınlık, herkese umut veren bir yol açılmış olur.

Bu yolculuğunda oldukça ıstıraplı geçeceği aşikar, ama en azından kişisel figürlerden ziyade halkın kendisinin canla başla gerçek bir çözüm için özne niteliği kazanacağı, "kendi göbeğini kendisinin keseceği" böyle bir yol, ülkeyi gerçek bir kurtuluşa yönlendirecektir.

Çünkü herkes bilir: "Görünen köy kılavuz istemez!".
    İşte Hendek! İşte Devekuşu!

3. seçimler bitti. bakıldığında sadece belediye seçimleri gibi görünse de siyasete lider çıkartmak açısından çok önemliydi. Çünkü bu partili cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminde sadece tek bir adam var. Meclis etkisiz, bakanlar atanmış, baskılar sonucunda sivil toplum örgütleri çökmüş durumda. Yani bu durumda siyasete alternatif olabilecek lider kadroları sadece yerel yönetimlerden çıkabilirdi ve de öyle oldu. Ülkenin Rusya ve Azerbaycan gibi ilelebet tek adam sisteminde kalmasının önünde artık tescillenmiş 2 kişi var. Mansur Yavaş ve Ekrem İmamoğlu.
    6 lı masa gibi tavanda yapılan saçma sapan bir ittifakın sonunda sadece kendini aday yapma hedefi olduğunu anlamış olduğumuz Kemal Kılçdaroğlunu da küfürle anıyorum. Bir de utanmadan ofis tutmuş kenarda bekliyordu ahlaksız herif...Çık git hayatımızdan artık dede...
    Öte yandan ekonomiyi toparlamak için gerekli aşırı sıkılaştırmaların da nasıl yapılacağını oldukça merak ediyorum. Daha önce dediğim gibi ekonomimizin durumu siyasi hedefleri ve beklentileri olan siyasetçilerin çözebileceği noktadan çok daha ileride... yaşayıp göreceğiz
    Yazdıklarım kesinlikle yatırım tavsiyesi degildir..Sadece kendi kişisel görüşlerimdir...

4. Klasik bir beyaz yakalı olarak merak ettiğim konulardan bir tanesi para politikası nasıl işleyecek?
    Eğer seçim ekonomisi yapmış olsalardı sonuçlar bu şekilde çıkmayacaktı, CB de bunun farkında bence.
    Dün gece verdiği mesajda aynı programa devam edeceklerini söyledi balkon konuşmasında.
    Bu süreçten sonra beklentiniz nedir?
    Ben ciddi bir sıkılaştırma bekliyorum ama bunu sadece halk için yapacaklar diye düşünüyorum.
    Öte yandan MB da döviz satmaya devam edecek mi, Kontrollü kurda mı kalacağız acaba.

İTO'nun Mart ayı enflasyonu aylık %3.93,yıllık %78.25 oldu.

6.  Alıntı Originally Posted by Xer Yazıyı Oku
    Klasik bir beyaz yakalı olarak merak ettiğim konulardan bir tanesi para politikası nasıl işleyecek?
    Eğer seçim ekonomisi yapmış olsalardı sonuçlar bu şekilde çıkmayacaktı, CB de bunun farkında bence.
    Dün gece verdiği mesajda aynı programa devam edeceklerini söyledi balkon konuşmasında.
    Bu süreçten sonra beklentiniz nedir?
    Ben ciddi bir sıkılaştırma bekliyorum ama bunu sadece halk için yapacaklar diye düşünüyorum.
    Öte yandan MB da döviz satmaya devam edecek mi, Kontrollü kurda mı kalacağız acaba.
    bana kalırsa, kontrollü kurda artık hareket alanları iyice daralmış durumda. ciddi montanlı ve kalıcı yabancı yatırımcı çekme şansları da yok artık.. dolayısıyla, hem turizmi biraz daha canlandırmak hem de ağlayan ihracatçıyı biraz ferahlatmak adına önümüzdeki haftalara yaygın bir kontrollü devalüasyon beklenebilir ilk aşamada...

uzun vadede ise, ekonomideki ciddi açmazları dikkate aldığımızda 2026 /Q2 gibi gibi bir erken seçim hiç de düşük bir olasılık değil diye düşünüyorum..hatta belki daha erken.. bu saatten sonra malum koltukta kimse 4 yıl oturamaz...
    ytd..

7. Eger Tayyip emekli maaslarina gerekli zammi yapsaydi asla bu secimi kaybetmezdi

Bunun anlami sudur; Insanlar ulkenin gelecegine yonetim sekline gore oy vermiyor, herkes cebine gore oy veriyor

Kendinizle durust olun, emekliler eger gerekli zammi alsaydi CHP yi ezip gecerdi. Tayyip in bunu gormemis olmasi imkansiz. Nasil boyle basit bir hata yapti anlamadim.

Eger emeklilere gerekli zammi yapsaydi, bunun icin gerekli parayi basabilirdi. Ilk basta herkes memnun kalirdi, acisi enflasyon olarak 3-5 ay sonra belli olurdu.

Tayyipte biliyor insanlarin yolsuzlugu rusveti hukuksuzlugu umursadigi yok bana para ver diyor millet.

8.  Alıntı Originally Posted by bisikletci Yazıyı Oku
    Eger Tayyip emekli maaslarina gerekli zammi yapsaydi asla bu secimi kaybetmezdi

Bunun anlami sudur; Insanlar ulkenin gelecegine yonetim sekline gore oy vermiyor, herkes cebine gore oy veriyor

Kendinizle durust olun, emekliler eger gerekli zammi alsaydi CHP yi ezip gecerdi. Tayyip in bunu gormemis olmasi imkansiz. Nasil boyle basit bir hata yapti anlamadim.

Eger emeklilere gerekli zammi yapsaydi, bunun icin gerekli parayi basabilirdi. Ilk basta herkes memnun kalirdi, acisi enflasyon olarak 3-5 ay sonra belli olurdu.

Tayyipte biliyor insanlarin yolsuzlugu rusveti hukuksuzlugu umursadigi yok bana para ver diyor millet.
    Abi MB matbaası olmasa maaş verecek para yok kasada hatta zırnık yok. Sen iktidarın zerre tasarruf yaptığını gördün mü. Zaten kaç yıllık geliri dolar bazlı ihaleler ile ipotekli nefes alması bile mucize bu ekonominin. Böyle olduğu sürece en sonunda züpper krize yol alır.

Sayfa 2073/2107 İlkİlk ... 10731573197320232063207120722073207420752083 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •