Sayfa 2038/2104 İlkİlk ... 103815381938198820282036203720382039204020482088 ... SonSon
Arama sonucu : 16831 madde; 16,297 - 16,304 arası.

Konu: ...:::vobelıt:::...

1.  Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    Bir dayanak varlıkları olmayan kripto paralara hep şüpheyle yaklaştım.Uzak duruyorum.
    cevabınız için teşekkür ederim.
    ytd..

yazdıklarım tamamen kişisel yorumlarım olup hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi değildir ... sizi mutlu edecek ninja yolunu kendiniz çizmeniz dileğiyle...

4. Deniz bey, iyi akşamlar öncelikle.
    Yazılarınız için tekrar tekrar teşekkürü borç biliyorum kendime.

Sizin fikrinizi öğrenmek istediğim konu, FATF gri listeden çıkma ihtimalimiz ile ilgili.

Hatırlayacağınız üzere, geçtiğimiz günlerde Sn.Şimşek, Haziran ayı içerisinde Türkiye'nin gri listeden çıkarılacağını, "müjde" olarak duyurmuştu.

Diğer taraftan, ödemeler dengesi istatistiklerine bakacak olursak, "net hata noksan" kaleminde, genel seçimler sonrasında ( öncesinde bir sekteye uğramış olsa da) istikrarlı bir süreklilik söz konusu.

Hal böyleyken, yani kaynağını kimsenin bilmediği bir paranın ülkeye istikrarlı biçimde girişi sürerken, ülkenin gri listeden çıkabilme ihtimalini nasıl değerlendirirsiniz?

Aslında bunu şu yüzden soruyorum: Sayın Bakan Şimşek, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamalarda, "seçilmeleri durumunda"( burada seçilmekten kastını, sadece ve sadece İstanbul olarak algılıyorum), dış finansman ihtiyacının kolaylıkla sağlanacağı benzeri bir açıklamada bulundu, ama seçilmeleri durumunda! Bu da, açıkçası benim aklımda soru işaretleri oluşturdu aslında; velev ki, İstanbul'da seçilememeleri durumunda.

Yanıtlarsanız çok memnun olurum.

Redmi Note 9 Pro cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

5.  Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    https://pbs.twimg.com/media/GH2T0wiX...jpg&name=large

Tüketim ithalatı 49 milyar dolar ile rekor seviyeye çıktı.
    Dolar 50 lira olmasi gerekirken 32 de tutarsan olacagi bu

Ayni olay yurtdisina cikan turist sayisinda da var. Tarihi rekorlar kiriyor. Memleket dolara %8 borc veriyor memleketin cocuklari yurtdisindan iphone alip getiriyor yada Yunan adalarinda balik yiyor sanki tek eksigimiz oymus gibi

Somurge ulkesi olsak daha kotu yonetilemezdik

Alıntı Originally Posted by ragwaer Yazıyı Oku
    Deniz bey, iyi akşamlar öncelikle.
    Yazılarınız için tekrar tekrar teşekkürü borç biliyorum kendime.

Sizin fikrinizi öğrenmek istediğim konu, FATF gri listeden çıkma ihtimalimiz ile ilgili.

Hatırlayacağınız üzere, geçtiğimiz günlerde Sn.Şimşek, Haziran ayı içerisinde Türkiye'nin gri listeden çıkarılacağını, "müjde" olarak duyurmuştu.

Diğer taraftan, ödemeler dengesi istatistiklerine bakacak olursak, "net hata noksan" kaleminde, genel seçimler sonrasında ( öncesinde bir sekteye uğramış olsa da) istikrarlı bir süreklilik söz konusu.

Hal böyleyken, yani kaynağını kimsenin bilmediği bir paranın ülkeye istikrarlı biçimde girişi sürerken, ülkenin gri listeden çıkabilme ihtimalini nasıl değerlendirirsiniz?

Aslında bunu şu yüzden soruyorum: Sayın Bakan Şimşek, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamalarda, "seçilmeleri durumunda"( burada seçilmekten kastını, sadece ve sadece İstanbul olarak algılıyorum), dış finansman ihtiyacının kolaylıkla sağlanacağı benzeri bir açıklamada bulundu, ama seçilmeleri durumunda! Bu da, açıkçası benim aklımda soru işaretleri oluşturdu aslında; velev ki, İstanbul'da seçilememeleri durumunda.

Yanıtlarsanız çok memnun olurum.

Redmi Note 9 Pro cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Günaydın.Konunun detaylarını takip edenler biliyorlar;FATF son raporunda Türkiye'den 4 konuda duzenleme istedi. 1-Kuyumculuk ve Döviz büroları. ( İran) 2- Dernek ve STK lar ( İslami dernekler) 3- Avukatlar ( şirketlesme - denetleme açısından) 4 - Kripto para.
    Sayın Bakan sadece kripto paralarla ilgili seçimlerden sonra bir yasa çıkarılacağını söyledi,diğer talepler ile ilgili durum nedir bir açıklama yok.Sonuç olarak Haziran ayında Türkiye'nin gri listeden çıkarılacağı haberi iyimser bir temenni olarak kalabilir.

Ödemeler dengesi verisinde ise ilginç bir durum var."Net hata noksan" kalemi ile, 2022 yılında Türkiye'ye büyük bölümü "kara para" aklaması olduğu yorumlanan 26.184 milyar dolarlık giriş olmuştu.Ama son 4 aydır bu kalem eksiye dönmüş durumda,sebebi de önceki sayfalarda yazmıştım, altın ithalatına getirilen engelleme nedeniyle iç piyasada altın fiyatının 3 bin usd/kg daha yüksek olması nedeniyle yurt dışından kaçak yollarla giren yoğun miktarda altın diyebiliriz çok büyük ihtimalle.(Çıkışın bir bölümü de bazı varlıklı kişilerin yurt dışına gizli servet transferi olabilir)
    Sonuç olarak altın ithalatına engeller devam ettiği sürece,bundan böyle "net hata noksan" kaleminde girişler ve çıkışlar arasında bir dengelenme hatta eksi rakamlar görmemiz muhtemel gözüküyor.

https://www.tcmb.gov.tr/wps/wcm/conn...024/DUY2024-13

İlave Sıkılaşma Adımlarına Yönelik Basın Duyurusu
    "Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, sıkı para politikası duruşunu destekleyici ilave sıkılaşma adımları atmıştır. Bu doğrultuda, kredi büyümesine dayalı menkul kıymet tesisi kapsamında;

TL ticari krediler(1) için yüzde 2,5 olan aylık büyüme sınırının yüzde 2'ye indirilmesine,
    İhtiyaç kredilerinde yüzde 3 olan aylık büyüme sınırının yüzde 2'ye düşürülmesine, taşıt kredilerinde ise yüzde 2 sınırının korunmasına karar verilmiştir.
    Kredi büyüme sınırlarına ilişkin uygulamanın etkinliğini artırmak amacıyla, menkul kıymet tesisine ek olarak, kredi büyümesine dayalı zorunlu karşılık tesis edilmesine yönelik çalışmalar devam etmektedir.

Ayrıca, parasal aktarım mekanizmasının güçlendirilmesine yönelik ilave adımlar üzerinde çalışılmaktadır.

Kamuoyunun bilgisine sunulur."

https://twitter.com/evrenkirikoglu/s...13246623601075

"Duyumlar, TCMB'nin bugün öğlen saatlerinde döviz işlemleri ile ilgili bazı kısmi teknik kısıtları yine "sözlü telkin" ile devreye aldığı yönünde. 2023 genel seçimleri öncesinde gündemde olanlar boyutunda olmasa da, söz konusu kısıtlar:

* Her bankaya kendi özelinde belirli bir FX işlem limiti tanınması

* 6 hafta vadeye kadar forward yapılmaması

* 6 hafta-3 ay arasında piyasada anlık döviz talebi yaratmayan merkez bankası NDF'lerinin kullanılması (bugün ilk işlemler gerçekleşti)

* 3+ ay sonrası vadelerde normal forward yapılabilmesi, ancak bu işlemlerin de bankanın kendi FX işlem limitini tüketerek gerçekleşebilmesi

* FX işlemlerinin yine yalnızca öğle saatleri arasındaki kısa pencerede gerçekleşebilmesi

Seçimlere yalnızca 3,5 hafta kalmış olması itibariyle bu önlemlerin kalıcı olacağını düşünmüyoruz. Burada temel amaç, döviz talebinin hem cari açık hem de KKM dönüşleri akabinde iç piyasada artmasına rağmen yurtdışı sermaye girişlerinin yavaşlaması neticesinde rezervlerdeki erimeyi bir süreliğine yavaşlatmak olabilir.

Ancak senaryo bu olsa dahi, dün ortaya çıkan bu gündem yine de gereksiz yere "suyu bulandırma" potansiyeline sahip. Neticede:

1. Yurtdışından zaten yakın zamanda yüklü sermaye girişi beklemiyor muyuz? Daha 1 gün önce Hazine ve Maliye Bakanı Sn. Şimşek canlı yayında Türkiye'nin risk priminin düşmesini ve FATF gri listeden çıkma beklentimizin yabancı yatırımcıları haklı olarak cezbettiğini paylaşmadı mı?

2. Dış finansmanın önden yüklemeli sağlandığı, cari açığın aylık bazda yüksek mevsimsellikten etkilendiği, ve çok kısa bir zaman sonra 2024 1. tur finansman yenileme işlemlerinin başlayacağı dönemdeyiz. Elbette bu aylarda rezervler bir miktar eriyecekti, kısa zamanda yine birikecek. Bu telaşı sebeplendirecek ne olabilir?

3. Sırf bu kararların alınması ve bankaların piyasaya arzı kısıtlamaları bile döviz ihtiyaç sahiplerini Kapalıçarşı'ya yönlendirerek makasların açılmasına ve fiziksel talebin artmasına sebep olmuyor mu?

4. Sırf bu kararların alınması ve bankaların piyasaya arzı kısıtlamaları bile off-shore carry pozisyonlarının kapatılmasına, taze short pozisyon açılmasına, ve dolaylı (ve aynı zamanda da çok gereksiz) olarak faiz artış fiyatlamasının ve neticesinde beklentisinin de artmasına sebep olmuyor mu?

5. Madem ilk engebede heteredoks uygulamalara baş vurulacaktı, o zaman bundan sonra ortodoks argümanları ve savunmaları kim satın alır?

Bu soruları başından beri savunduğum ve doğru bulduğum mevcut yönetim anlayışına karşı eleştirel ton takınmaktan ziyade, koşulların şu an böyle bir hamleyi zaruri kılmadığı ve dolayısıyla sergilenen bu "evhamın" biraz aceleci biraz da acemi bir görüntü verdiğini vurgulamak için soruyorum. Seçimlere 25 gün kalmışken bu şekilde davranılması seçimlerden sonra umulan normalleşme sürecini de ayrıca gecikmeye ve erozyona uğratabilir, bu sebeple piyasalarda hiç gereksiz ve yersiz yere kaygı oluşmadan sürecin normale dönmesini temenni ederiz."

Sayfa 2038/2104 İlkİlk ... 103815381938198820282036203720382039204020482088 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •