Special Days Image
Sayfa 528/2099 İlkİlk ... 2842847851852652752852953053857862810281528 ... SonSon
Arama sonucu : 16787 madde; 4,217 - 4,224 arası.

Konu: ...:::vobelıt:::...

1.  Alıntı Originally Posted by pilavli Yazıyı Oku
    Döviz alımına getirilen %1 vergi alımları sınırladı mı bilmiyorum ama benim gibi al-sat yapanları frenliyor, böylece doların yükselmesinin önü bu yönden açılıyor, bu traderların tampon etkisi azalıyor. Elimdeki dolarları şimdiki gibi yükselişlerde satardım sonradan alttan almaya çalışırdım. Şimdi bakıyorum satsam %1 vergi artı makas en az %1.5 alttan yerine koyacağım ki zarar etmeyeyim, dursun yerinde iyi böyle deyip ellemiyorum. Vergi olmasa bugün bir parça satardım kesin.
    Herkes benzerini düşündüğü için satan yok alanı öpeyim modunda gidiyor yeşil şey

Uzun vade yatırım tek eşlidir. Trader ise her Çiçek'ten bal alan arı gibidir

2. Kerim Rota yine çok iyi bir yazı yazmış (daha doğrusu röportaj vermiş):
    https://www.paraanaliz.com/2020/ekon...siyacak-51482/

Türkiye CDS

21.09.2020 567,78

Alıntı Originally Posted by pilavli Yazıyı Oku
    Kerim Rota yine çok iyi bir yazı yazmış (daha doğrusu röportaj vermiş):
    https://www.paraanaliz.com/2020/ekon...siyacak-51482/
    Şu cümleye takıldım

“Türkiye kişi başı gelir 12 bin 500 dolarlardan bu yıl sonunda 8 bin 300 dolara düşmüş olacak”
    Kişi başı aylık 5187 lira yapıyor. böyle bir rakam mümkün mü ?

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    O egeli ben değilim

5.  Alıntı Originally Posted by Egeli Yazıyı Oku
    Şu cümleye takıldım

“Türkiye kişi başı gelir 12 bin 500 dolarlardan bu yıl sonunda 8 bin 300 dolara düşmüş olacakâ€

tabii ki hayal ürünü dostum..... hesabı yapan kişiyi söyle sana kim olduğunu söyleyeyim
    farzedelim 12500 den 8300 e düştü... o bile çok çok büyük bir çöküş....
    nüfusun 100 de 40 nın asgari ücret ile çalıştığı bir ülkede kişi başı gelirin 8300 dolar olması küllen yalan...

6.  Alıntı Originally Posted by Egeli Yazıyı Oku
    Şu cümleye takıldım

“Türkiye kişi başı gelir 12 bin 500 dolarlardan bu yıl sonunda 8 bin 300 dolara düşmüş olacakâ€

Mümkün mü derken? Görülen peak seviyeye göre düşüş miktarı bu. Bir yılda bu kadar düşüş olacak demiyor. 8.300 usd fazla diye düşünüyorsan, matematiksel sonuç bunu gösteriyor..

öte yandan, ülkemiz gelir dağılımı açısından (bakınız gini katsayısı) dünyanın en kötülerinden..bir diğeri de amerika zaten...milyonlarca insan bedava yemek kuyruklarına girerken, kıçı büyük bir hatun, sosyal medya reklamları ve sözde lisansına sahp olduğu ürünlerle 10 milyarca dolar kazanabiliyor.

özellikle, son 12 yılda, küresel krizler bu dengesizliği arttırdı..gelir eşit dağılmıyor..bu nedenle ortalama vatandaşın refah algısı hızla düşüyor.

etrafımdaki 10 ailenin 9 unda, bu gelirler yok diyorsak...birilerinin ne kadar büyük gelirler elde ettiğini düşünürüm ben..veride yanlışlıklar olabilir, ama kayda değer bir yanlış değildir bu.
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Mümkün mü derken? Görülen peak seviyeye göre düşüş miktarı bu. Bir yılda bu kadar düşüş olacak demiyor. 8.300 usd fazla diye düşünüyorsan, matematiksel sonuç bunu gösteriyor..

öte yandan, ülkemiz gelir dağılımı açısından (bakınız gini katsayısı) dünyanın en kötülerinden..bir diğeri de amerika zaten...milyonlarca insan bedava yemek kuyruklarına girerken, kıçı büyük bir hatun, sosyal medya reklamları ve sözde lisansına sahp olduğu ürünlerle 10 milyarca dolar kazanabiliyor.

özellikle, son 12 yılda, küresel krizler bu dengesizliği arttırdı..gelir eşit dağılmıyor..bu nedenle ortalama vatandaşın refah algısı hızla düşüyor.

etrafımdaki 10 ailenin 9 unda, bu gelirler yok diyorsak...birilerinin ne kadar büyük gelirler elde ettiğini düşünürüm ben..veride yanlışlıklar olabilir, ama kayda değer bir yanlış değildir bu.
    12500’den hesaplamadım bile ama bugün bir çok beyaz yakalının maaşı bile 1000 doların altına inmişken, ortalama bir haneyi 4 kişi kabul edersek bir haneye 20 bin girmesi asgari ücrette imkansız, beyaz yakada belki diyorum.
    Açıklamanıza katılıyorum, para var topluma eşit dağılmıyor.

O egeli ben değilim

Yazıda bir çok önemli paragraf var ama ben bu kısmıda çok beğendim.

“Birçok KOİ ihalesi ve fizibiliteleri Türkiye’nin kişi başı milli gelirinin 2023’de 25,000 $’a ulaşacağı varsayımı ile yapıldı. Bugün ise bir “B planı” olmadığı ortaya çıktı. Açıkçası çok hesapsız kitapsız projeler yapıldı. Burada kimse gerçek yükümlülükleri bilmiyor. Kişi başına 2 bin dolarlık, vergi mükellefi başına da 12-13 bin dolarlık bir taahhüt söz konusu. Devlet benim adıma 2 bin dolarlık taahhüt vermiş ama kime hangi şartlarda verdiğini benden saklıyor..Bunların ihalelerinin gerçek bir rekabet ortamında yapılıp yapılmadığına ve revizyonların içeriğine bağlı olarak fiyatlarının ve şartlarının kesinlikle revize edilmesi gerekiyor. Yoksa altından kalkılmayacak bir yük olabilir.”

O egeli ben değilim

Sayfa 528/2099 İlkİlk ... 2842847851852652752852953053857862810281528 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •