Sayfa 2114/2114 İlkİlk ... 11141614201420642104211221132114
Arama sonucu : 16906 madde; 16,905 - 16,906 arası.

Konu: ...:::vobelıt:::...

1.  Alıntı Originally Posted by pilavli Yazıyı Oku
    Geçen yıl eylül başında üç yıllık OVP açıklanmıştı, orada verilen TL ve USD bazındaki GSYH verilerinden hükümetin üç yıllık dolar tahminini hesaplamak mümkündü.

Buna göre 2023 yılı ortalama USD kuru 23,88 TL tahmin edildiği görülüyordu, gerçekleşme ise 23,77 oldu, tahmine epeyce yakın sayılır.

2024 yılına baktığımızda geçtiğimiz 129 gün için ortalama dolar kuru 31,35 TL. OVP tahmini ise 2024 yılı ortalama kurunu 36,78 veriyor, geçen yıldan gelen 11 kuruş sapmayı düşersek 36,67 de alabiliriz. Buna göre yılın kalan 236 gününde ortalama kurun 39,57 TL olması gerekir, bu da doğrusal artış kabul edersek yılsonu dolar kuru tahminini 46,9 TL olarak gösterir.

Şu anda viop yılsonu dolar kontratları ise 41,25 TLden işlem görüyor. 5,7 liralık bir sapma var, yılsonu kuru ve işlek bir kontrat olduğu için bu çok büyük bir fark. Benim gördüğümü piyasa da görür, böyle bir fark oluşmaması gerekir, bu durumun iki açıklaması var: birincisi piyasa doğru fiyatlıyor OVP terkedildi hedefler değişti daha düşük kurlar hedefleniyor ama bizim haberimiz yok, ikinci açıklama piyasa uyuyor OVP hedefi tutacak pozisyonunu şimdiden alana büyük bir kazanç fırsatı var.
    Doların basit teknik analizi 18 den 11 lere düşüp döndüğü andan itibaren bu döngüde son hareketin 50 üzerine atıp 45 civarı taban edinmesi gerektiğini söylüyor. Tabi zaman şaşar ama teknik kısmının pek şaşacağını sanmıyorum.

Öte yandan tv ekranlarına çıkıp ne derlerse desinler, özellikle Ağustos TÜFE verisinden sonra faiz indiriminin ciddi ciddi konuşulup yapılacağını düşünüyorum. Basamak ve yetersiz faiz artışları ve aynı anda yükselen enflasyon ile milletin içinden duble geçtiler. Zaten yapısal reform, gelir adaletsizliğini düzeltmek gibi bir hedef yok. Sadece para politikasıyla oynayıp faiz, kur ve enflasyona zig zaglar çizdirerek bir denge sağlamaya, herkesin gönlünü yapmaya çalışacaklarını düşünüyorum. 2025 te 14, 2026 da tek hane enflasyon hedefi veren OVP nin deli saçması olduğunu tahmin etmek zor değil.

Alıntı Originally Posted by pilavli Yazıyı Oku
    Geçen yıl eylül başında üç yıllık OVP açıklanmıştı, orada verilen TL ve USD bazındaki GSYH verilerinden hükümetin üç yıllık dolar tahminini hesaplamak mümkündü.

Buna göre 2023 yılı ortalama USD kuru 23,88 TL tahmin edildiği görülüyordu, gerçekleşme ise 23,77 oldu, tahmine epeyce yakın sayılır.

2024 yılına baktığımızda geçtiğimiz 129 gün için ortalama dolar kuru 31,35 TL. OVP tahmini ise 2024 yılı ortalama kurunu 36,78 veriyor, geçen yıldan gelen 11 kuruş sapmayı düşersek 36,67 de alabiliriz. Buna göre yılın kalan 236 gününde ortalama kurun 39,57 TL olması gerekir, bu da doğrusal artış kabul edersek yılsonu dolar kuru tahminini 46,9 TL olarak gösterir.

Şu anda viop yılsonu dolar kontratları ise 41,25 TLden işlem görüyor. 5,7 liralık bir sapma var, yılsonu kuru ve işlek bir kontrat olduğu için bu çok büyük bir fark. Benim gördüğümü piyasa da görür, böyle bir fark oluşmaması gerekir, bu durumun iki açıklaması var: birincisi piyasa doğru fiyatlıyor OVP terkedildi hedefler değişti daha düşük kurlar hedefleniyor ama bizim haberimiz yok, ikinci açıklama piyasa uyuyor OVP hedefi tutacak pozisyonunu şimdiden alana büyük bir kazanç fırsatı var.

ben ovp yi hazırlayanların bunlara hiç dikkate aldığını düşünmüyorum
    hazırla oğlum bi ovp deniyor
    oturup yazıyorlar
    içinde bir şeyler tutarsa kendiliğindne tutuyor
    tutmazsa kimse yahu bu nasıl plan tutmadı demiyor
    15 yıldan bu yana hangi ovp tuttu ki bu tutsun
    açıklandıktan sonra bir çok hedefin 3 ayda kadük olduğunu ovp ler gördü bu gözler
    69 mu yok daha neler. Bu yıl mı? İmkansız.Bozguncular ağzınızdan çıkanı kulağınız duyuyor mu?

Sayfa 2114/2114 İlkİlk ... 11141614201420642104211221132114

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •