Sayfa 1790/2114 İlkİlk ... 790129016901740178017881789179017911792180018401890 ... SonSon
Arama sonucu : 16905 madde; 14,313 - 14,320 arası.

Konu: ...:::vobelıt:::...

1. Dün akşam ile gece yarısı arasında dolar kurundaki düşüş MB kararına yönelikti. Birileri yine içeriden haber almış, kabak gibi insider trading olayı. Dolar bugün düşer diye pozisyonlandılar ama görünen o ki ellerinde patladı.

2. Şahap Kavcıoğlu'nun TCMB Başkanı olarak en dikkat çeken özelliği saraydan gelen talimatları sorgusuz, sualsiz, eksiksiz uygulaması idi. BDDK başkanı olarak atanması acaba bu özelliklerinden faydalanmak için ise, benim aklıma İŞ Bankasında'ki CHP paylarının hazineye devredilmesi için yapılacak bir operasyonu sorgusuz, sualsiz, eksiksiz yönetmesi için oraya atanmış olma ihtimali de gelmiyor değil.

3.  Alıntı Originally Posted by kurmay Yazıyı Oku
    Şahap Kavcıoğlu'nun TCMB Başkanı olarak en dikkat çeken özelliği saraydan gelen talimatları sorgusuz, sualsiz, eksiksiz uygulaması idi. BDDK başkanı olarak atanması acaba bu özelliklerinden faydalanmak için ise, benim aklıma İŞ Bankasında'ki CHP paylarının hazineye devredilmesi için yapılacak bir operasyonu sorgusuz, sualsiz, eksiksiz yönetmesi için oraya atanmış olma ihtimali de gelmiyor değil.
    şimdilik çok fazla komplo teorisi kurmaya gerek yok bence. Muhtemel senaryo 1 Şimşek'in istediği kişiye karşılık 1 de RTE nin istediği kişi ekonomi kadrolarında oldu. Denge politikası gibi görünüyor.
    Yazdıklarım kesinlikle yatırım tavsiyesi degildir..Sadece kendi kişisel görüşlerimdir...

Merkez bankası ile BDDK'nın uyumlu çalışması önemli ve birçok görev tanımı kesişiyor.Bildiğiniz gibi meşhur "aktif rasyosu" nu BDDK çıkarmıştı.Tabii,BDDK'da bunu akıl edecek kapasitede kadrolar olmadığı için merkez bankasının yönlendirmesiyle yapmıştı.
    Hatırlayalım neydi:

https://www.mahfiegilmez.com/2020/04/aktif-rasyosu.html

BDDK'nın talimatı tam da merkez bankasının para politikası uygulamasının temel unsurları olan para arzını ve kredi miktarını kontrol eden bir karardı.O zaman merkez bankası ve BDDK birlikte hareket ediyorlardı ve bir sorun yoktu,ama şimdi ters yönde kararlar olursa sorun olur.
    Ayrıca BDDK ,merkez bankasının bankalara getirdiği bütün makroihtiyati tedbirleri,merkez bankası kaldırsa da ,BDDK yeniden koyabilir,bankalara belirli şartlarda menkul kıymet tesis zorunluluğu getirebilir,bankalar yine düşük faizli ve hazine tavili almak zorunluluğunda kalabilir.BDDK'nın bunları yapmaya yetkisi var.
    Bundan dolayı merkez bankası ve BDDK'ya yapılan atamaların birbiriyle uyumlu çalışacak kişilerden oluşması önem taşıyor.

5.  Alıntı Originally Posted by pit Yazıyı Oku
    şimdilik çok fazla komplo teorisi kurmaya gerek yok bence. Muhtemel senaryo 1 Şimşek'in istediği kişiye karşılık 1 de RTE nin istediği kişi ekonomi kadrolarında oldu. Denge politikası gibi görünüyor.
    O görüşü herkes yazdı zaten, rasyonel olan da o. Yalnız Erdoğan'da rasyonalite aramakta çok tutarlı değil.
    Benim söylediğimin abartı olduğu, komplo teorisi gibi durduğu doğru, ama hala ekonomi yönetiminde böyle denge politikaları falan filan... herhalde ekonominin gerçek durumu ya korkudan Erdoğan'a tam olarak anlatılamıyor, ya da Erdoğan ekonominin e'sinden anlamadığı için olayı tam olarak idrak edemiyor.

Ben Naci Ağbal, Lütfi Elvan atamalarında da uygulanacak politikaların sonuçlarının kısa, orta, uzun vadede ne şekilde olacağı, hangi yan etkilerin ortaya çıkacağı, hangi yapısal uygulamalarla desteklenmesi gerektiği konusunda Erdoğan'ın onay verirken tam olarak idrakinde olmadığını düşünüyorum.

Şimdi yine yeni bir politika uygulamasına başlanıyor ve muhtemelen pek çok acı fatura geniş yığınlar tarafından tarafından ödendikten sonra, istenen sonuçlar alınamadan popülizme geri dönülecek.

6. ben şimşek ve gaye hanımın uluslararası bilinirlikleriyle ülkeye döviz yatırımı getirebilecekleri düşünülerek atandıklarını düşünüyorum.
    Ancak bence ekonominin durumu kişisel bağlantılarla getirilecek dövizlerle çözülecek gibi değil. Yapısal çok büyük sorunlar var ve ekip olarak bunlara eğilmeleri lazım. ve bunlara RTE nin ne kadar izin vereceği de merak konusu. Tüm bunlardan dolayı doğrudan yatırım ve hedge fon dışı fon çekemiyoruz ülkeye.
    Yazdıklarım kesinlikle yatırım tavsiyesi degildir..Sadece kendi kişisel görüşlerimdir...

7.  Alıntı Originally Posted by pilavli Yazıyı Oku
    Dün akşam ile gece yarısı arasında dolar kurundaki düşüş MB kararına yönelikti. Birileri yine içeriden haber almış, kabak gibi insider trading olayı. Dolar bugün düşer diye pozisyonlandılar ama görünen o ki ellerinde patladı.
    Ben marj acma olarak gördüm , eğer 23.37 de kalsa idi bugün 24 üstü olabilirdi , aşağı çekilerek yaklasik 50 pipslik hareket ile suan 23.50 de , bu hareketi daha önce defalarca gördüğümden bu tahmini yapıyorum...

Sayfa 1790/2114 İlkİlk ... 790129016901740178017881789179017911792180018401890 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •