Sayfa 1087/2111 İlkİlk ... 87587987103710771085108610871088108910971137118715872087 ... SonSon
Arama sonucu : 16887 madde; 8,689 - 8,696 arası.

Konu: ...:::vobelıt:::...

1.  Alıntı Originally Posted by effendy75 Yazıyı Oku
    aralık ayındaki operasyonlarda satılan para 50- 60 milyar doları bulmuş... bunu da kambiyo karı gibi göstermişler...gerçekten bu kadar yüklü bir satış yapılmış olabilir mi? üstatlar aydınlatırsa seviniriz..
    O zaman kulislerde dolaşan 40 milyar dolar doğru... artı 10 küsür müdahale... taşlar oturuyor mu acaba?

Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    Hazine Ekim ayında 11.890 milyar TL açık verdi.Ocak-Ekim arası yılın ilk 10 ayında ise açık 101.643 milyar TL oldu.

Eğer,Merkez Bankasından 94 milyar TL Hazineye transfer edilmeseydi yılın ilk 10 ayında Hazinenin nakit açığı 101.643 milyar TL değil 101.643+94=195.643 milyar TL olacaktı.

https://ugurses.net/2019/06/30/butce...tbaasi-cozumu/

Yılın ilk 10 ayında giderler 843.896/683.259=%23.51 artarken,

Gelirlerdeki artışın;

739.186/627.227=%17.85'te kaldığını,görüyoruz,üstelik bu gelirin 94 milyar TL'si de merkez bankasından transfer edilmiş durumda.

NOT:Merkez Bankasının "kar" kavramı ekonomistler arasında genel olarak kabul görmeyen bir kavramdır.Çünkü merkez bankasının karı dediğimiz ağırlıklı olarak rezevlerinde tuttuğu döviz ve altının kur artışıyla(özünde enflasyon artışına bağlı olarak) durduğu yerde TL cinsinden değer kazanmasıyla elde edilen 'gerçek olmayan' bir kardır.(Her ne kadar değerlenen döviz ve altın rezervlerinin , alım-satım işlemlerinden geçmemiş kısmının da muhasebesel olarak kar sayılabilmesi için bunun bir alım satım işlemi geçirmiş olması gerekeceği söylenebilir ama merkez bankası bir kamu bankası ile bu işlemi karşılıklı olarak bilgisayar terminalinden önce satım ,2 dakika sonra aynı fiyattan alım şeklinde istediği an kolaylıkla yaparak muhasebesel olarak kar yazabilir ve eldeki döviz ve altının TL cinsinden yeni maliyet fiyatı bu alım fiyatından olur.)
    Merkez Bankasının diğer ağırlıklı kar kalemi ise sıfıra yakın maliyetle para basıp,gecelik veya haftalık repo faiziyle kısa vadeli nakit ihtiyacı olan bankalara borç vererek buradan kazandığı paradır.
    Dolayısıyla merkez bankasının karını "kar" olarak değerlendirip Hazineye bunu transfer etmek,özünde "para basmak" ve karşılıksız olarak Hazineye transfer etmek ile eşdeğer anlama gelir.
    Merkez Bankası muhtemelen 2 hafta önce 8 Kasım tarihinde yazdığım şeyi yapıyor.Yasaya göre değerleme hesabındaki parayı kar kabul edip Hazineye transfer edemiyor ama yukarıda yazdığım gibi bir kamu bankasıyla bilgisayar terminali üzerinden karşılıklı bir işlemle kağıt üzerinde değerlenmiş döviz ve altın rezervini satarak ve hemen yeniden aynı fiyatla geri aldığında alış fiyatı ile satış fiyatı arasındaki kur farkı kadar muhasebesel bir 'fiktif' kar elde etmiş oluyor ve döviz ve altın rezervlerinin yeni alış maliyeti, bu geri alım sırasındaki kur oluyor.Böylece Hazineye Merkez Bankasından para aktaracak yeni bir "hülle" yolu yaratılmış oluyor.Yani bu yolla merkez bankası yeniden değerleme hesabındaki parayı 'kar" a dönüştürmüş oluyor,yeniden değerleme hesabındaki tutar da azalmış oluyor.
    Yukarıda yazdığım gibi;"Bırakalım bu hülle yöntemini,daha geniş anlamda, merkez bankasının karını "kar" olarak değerlendirip Hazineye bunu transfer etmek,özünde "para basmak" ve karşılıksız olarak Hazineye transfer etmek ile eşdeğer anlama gelir

Yeniden değerleme hesabındaki tutarın azalmasının bir sebebi de merkez bankasının altın rezervlerinde,altının ons fiyatının dolar olarak son dönemde düşmesinden kaynaklanıyor.Bunun toplam içinde payı daha düşük bir faktör ama altının fiyat değişken olduğundan,-bu nedenden dolayı- merkez bankasının brüt ve net rezervlerinin hesaplamasında "altın dahil ve altın hariç" olmak üzere 2 ayrı kategoride hesaplama yapıyoruz.
     Alıntı Originally Posted by EGEDUK Yazıyı Oku
    Kağıt üstündeki bir kar yaratılmış ve bu kar hazineye devredilecek . Kar etmeseydi hazineye devredilecek bir para olmayacaktı.
    Benim anladığım bu.
    Deniz hocanın değerlendirmesini takip ediyor olacağız.
    Kusura bakmayın tatildeyim,yazınızı yeni gördüm.Yazıyı görünce daha önce bu konuda yazdığım yazıları hatırladım ve onları arayıp buldum.Yukarıdaki yazılarım bu başlıkta 8 ve 23 Kasım 2019 tarihlerinde yazılmıştı.
    İlk yazdığım 8 Kasım 2019 tarihli yazıdan hemen birkaç gün sonra merkez bankası 31 Aralık tarihinde yapılan işlemin küçük bir yüzdesinde bu işlemi yapmıştı.(Acaba Ekonomi Yönetimi bu başlığı takip edip,bu operasyonu için bizden ilham mı aldı diye espri yapmıştık)
    ve ikinci yazımı bu konuda 25 Kasım 2019 tarihinde yazmıştım.

31 Aralık tarihinde de merkez bankasının bu yönde bir operasyon yaptığı anlaşılıyor ama bu sefer rakam çok büyük.Bu operasyon örneğin ziraat bankası gibi bir kamu bankasıyla karşılıklı olarak aynı fiyattan alış ve satış olarak yapılmış olabileceği gibi,daha göz önünde olmayan Türkiye Varlık Fonu gibi veya başka bir kamu kuruluşuyla da yapılmış olabilir.

Not:1000 sayfa dolduktan sonra yeni bir başlık açılmayıp,mevcut başlığın devam ederek,eski yazılarımızdan alıntı yapabilmeye devam etmenin önemi ,bu alıntı yazılarımızı buraya getirebilmekle daha iyi anlaşılıyor.
    Son düzenleme : deniz43; 04-01-2022 saat: 15:42.

3.  Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    Kusura bakmayın tatildeyim,yazınızı yeni gördüm.Yazıyı görünce daha önce bu konuda yazdığım yazıları hatırladım ve onları arayıp buldum.Yukarıdaki yazılarım bu başlıkta 8 ve 23 Kasım 2019 tarihlerinde yazılmıştı.
    İlk yazdığım 8 Kasım 2019 tarihli yazıdan hemen birkaç gün sonra merkez bankası 31 Aralık tarihinde yapılan işlemin küçük bir yüzdesinde bu işlemi yapmıştı.(Acaba Ekonomi Yönetimi bu başlığı takip edip,bu operasyonu için ilham mı aldı diye espri yapmıştık)
    ve ikinci yazımı bu konuda 25 Kasım 2019 tarihinde yazmıştım.

31 Aralık tarihinde de merkez bankasının bu yönde bir operasyon yaptığı anlaşılıyor ama bu sefer rakam çok büyük.Bu operasyon örneğin ziraat bankası gibi bir kamu bankasıyla karşılıklı olarak aynı fiyattan alış ve satış olarak yapılmış olabileceği gibi,daha göz önünde olmayan Türkiye Varlık Fonu gibi veya başka bir kamu kuruluşuyla da yapılmış olabilir.
    Hocam eğer dediğiniz gibiyse, işlemin karşı tarafındaki oyuncu yüklü bir kambiyo zararı yazar..bunu da ilerleyen dönemlerde kamu bankalarının bilançolarından takip edebiliriz..ancak VF 'nin de devrede olması daha kuvvetli bir ihtimal dediğiniz gibi..
    ytd..

4.  Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    https://www.cnbc.com/2022/01/03/mark...wo-months.html

Markets and the economy brace as the Federal Reserve's first rate hike could come in two months

Yaz aylarında henüz hiç kimse 2022 yılında Fed'in faiz arttırımı yapmasını beklemez iken,ben bu başlıkta ,enflasyon henüz düşük seviyelerde iken,ABD'nin yıl sonunu %7 enflasyon ile kapatacağı projeksiyonu ile ,Fed'in Mart ayında ilk faiz arttırımı yapacağı öngörüsünde bulunmuştum.
    Artık piyasalar da bu öngörüm ile aynı düzleme gelmiş durumda,piyasalar %61.1 çoğunlukla ,Mart ayında Fed'in ik faiz arttırımı yapmasını bekliyor.

https://www.investing.com/central-ba...d-rate-monitor

Fed'in faiz arttırım beklentisiyle birlikte ,ABD Hazine benchmark 10 yıllık tahvil faizi de hareketlenmeye başladı.Dün %1.5120'den başlayan hareket %1.6320'ye kadar yükseliş getirmiş durumda.
    Sayın Deniz Bey,
    2013de Bernanke "artık musluğu kısacam" dediğinden
    2015de Yellen Teyze faiz arttırana kadar ne fırtınalar koparılmıştı.
    Hepi topu 3 tane 0,25 faiz arttırımı ve bolca "sözlü yönlendirme" ile borsaya rekor, faize ayak sürüme, dolara prestij sağladılar.
    Adamların sözü yetiyor, bizimkilerin KHKsı bile yetmiyor. FED Bu işler nasıl orgaznize edilir dersini veriyorlar.
    Biden altyapı paketleriyle 2 trilyon+1,2 trilyon iş yaratıyor. 3 milyon kişi çalışmaktan vazgeçmiş, MCdonalds ve Wallmart liselere iş ilanı asıyor "gelin part time çalışın" diye. Ben de gitcem AMerikaya "beton ya resulallah" diyerekten...
    Ben çok çalkantı ve pozisyon almalar olabiliceğini düşünüyorum.
    Ama 2 sene sonra "Eeee hani nerde faiz arttırım? bu muydu ki?" diyebiliriz.
    Yazdıklarım yatırım tavsiyesi değildir.

5.  Alıntı Originally Posted by reber Yazıyı Oku
    O zaman kulislerde dolaşan 40 milyar dolar doğru... artı 10 küsür müdahale... taşlar oturuyor mu acaba?
    kulisteki hikaye, 40 milyar cash para rivayetiydi..öyle bir parayı getirip piyasaya sokmak kolay değil..birkaç günde olacak iş de değil hocam..
    ytd..

Alıntı Originally Posted by effendy75 Yazıyı Oku
    kulisteki hikaye, 40 milyar cash para rivayetiydi..öyle bir parayı getirip piyasaya sokmak kolay değil..birkaç günde olacak iş de değil hocam..
    Bu büyüklükte bir para girişi olsa merkez bankası bilançolarında muhakkak görünürdü,hem merkez bankası hem de bankacılık sektörü verilerini 1 gün gecikmeyle takip edebiliyoruz.Bence ciddiye alınmayacak bir rivayet.

Alıntı Originally Posted by fuzzy_logic Yazıyı Oku
    Sayın Deniz Bey,
    2013de Bernanke "artık musluğu kısacam" dediğinden
    2015de Yellen Teyze faiz arttırana kadar ne fırtınalar koparılmıştı.
    Hepi topu 3 tane 0,25 faiz arttırımı ve bolca "sözlü yönlendirme" ile borsaya rekor, faize ayak sürüme, dolara prestij sağladılar.
    Adamların sözü yetiyor, bizimkilerin KHKsı bile yetmiyor. FED Bu işler nasıl orgaznize edilir dersini veriyorlar.
    Biden altyapı paketleriyle 2 trilyon+1,2 trilyon iş yaratıyor. 3 milyon kişi çalışmaktan vazgeçmiş, MCdonalds ve Wallmart liselere iş ilanı asıyor "gelin part time çalışın" diye. Ben de gitcem AMerikaya "beton ya resulallah" diyerekten...
    Ben çok çalkantı ve pozisyon almalar olabiliceğini düşünüyorum.
    Ama 2 sene sonra "Eeee hani nerde faiz arttırım? bu muydu ki?" diyebiliriz.
    ABD piyasaları,Fed 0.25 baz puan artacak diye"hop oturuyor,hop kalkıyor" gibi bir görüntü veriyor ama ,enflasyon %7 iken Fed'in bu yıl sadece 3*0.25=0.75 baz puan politika faizini arttırması aslında piyasaların "göbek atarak,sevinerek" kabul edeceği bir faiz arttırımı.Piyasaların esas korkusu ya Fed, Paul Volcker'ın başkanlığında 1980'lerde yaptığı gibi,enflasyon yangınını daha da büyümeden söndürmek için,enflasyonun üzerinde,-örneğin 800 baz puan birden- bir faiz arttırımı yapar mı endişesi.
    Piyasalar Fed'e aslında şu mesajı veriyor:"Biz 0.25 baz puan faiz arttırımı için bile hop oturuyor,hop kalkıyoruz,sakın daha fazlasını aklının ucundan bile geçirme,yoksa piyasalar çöker".

https://www.cnbc.com/2022/01/03/mark...wo-months.html

Markets and the economy brace as the Federal Reserve's first rate hike could come in two months

Yaz aylarında henüz hiç kimse 2022 yılında Fed'in faiz arttırımı yapmasını beklemez iken,ben bu başlıkta ,enflasyon henüz düşük seviyelerde iken,ABD'nin yıl sonunu %7 enflasyon ile kapatacağı projeksiyonu ile ,Fed'in Mart ayında ilk faiz arttırımı yapacağı öngörüsünde bulunmuştum.
    Artık piyasalar da bu öngörüm ile aynı düzleme gelmiş durumda,piyasalar %61.1 çoğunlukla ,Mart ayında Fed'in ik faiz arttırımı yapmasını bekliyor.

https://www.investing.com/central-ba...d-rate-monitor

Fed'in faiz arttırım beklentisiyle birlikte ,ABD Hazine benchmark 10 yıllık tahvil faizi de hareketlenmeye başladı.Dün %1.5120'den başlayan hareket %1.6320'ye kadar yükseliş getirmiş durumda.
    Yield | 9:19 AM EST
    1.677%
    quote price arrow up+0.047

ABD Hazine benchmark 10 yıllık tahvil faizi dik açıyla yükseliyor ,2 günde %1.5120'den , %1.677'ye geldi.

Gelecek hafta Çarşamba günü gelecek ABD enflasyon verisi için piyasa analistlerinin bir bölümünden gelen ilk tahmin, ABD'de Aralık ayında enflasyonun %6.8'den ,%7'ye yükseleceği şeklinde.Cuma gününe kadar diğer piyasa analistlerinden de gelecek tahminler ile anket tamamlanmış olacak.

Sayfa 1087/2111 İlkİlk ... 87587987103710771085108610871088108910971137118715872087 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •