Sayfa 1743/2108 İlkİlk ... 743124316431693173317411742174317441745175317931843 ... SonSon
Arama sonucu : 16857 madde; 13,937 - 13,944 arası.

Konu: ...:::vobelıt:::...

1. Bu seçimde faiz sebep mi sonuç mu onu oylayacağız sanırım.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

2. Sencer Çolakoğluyu izledim ve aynı işi yapan kendi köylülerimle mukayese edince hayret ettim. Sencer Çolakoğlu yaptığı iş ile ilgili Avrupa ve Amerika'da hangi teknoloji kullanıyor nasıl verim alınıyor karlılık nasıl be an takip edip uyguluyor. Mesela süt hayvancılığında hayvanlar günlük yada haftalık tartılıyor şayet inekte süt ve et olarak bir durağanlık yada gerileme varsa ve tedaviye cevap vermiyorsa hemen kesime gönderiyor. Benim köyümde inek kısır oluncaya kadar devam eder besi. Tarımda ise daha gelişmiş traktör ve alet edevat ile tek seferde hem tarlayı sürüyor, tohum atıyor, daha az gübre atıyor dekara 2 lt mazot harcıyor hepsi için toplam. Bu işlem benim köyümde 8-10 litre attığı fazla gübre cabası. Benim köylüm ondan daha çok çalışmasına rağmen ya para kazanamıyor yada ondan daha az kazanıyor. Böyle olduğu içinde gençler köyü terk ediyor köyümün nüfusu sürekli azalıyor. Köydeki insanların eğitim durumu göze alındığında devletin buna göre yerinde eğitim vermesi ve bu eğitime dayalı verim takip sistemi kurmalı. Sonuçta gübreyi de mazotu da çoğunlukla ithal ediyoruz ülkenin cari açığının azalması için önemli bir adım olur. Bu konuda yeterli tedbir alınmazsa ülkede gerçekten gıda arz güvenliği ortaya çıkar.

Duhul
    Apr 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    4,022
     Alıntı Originally Posted by Ayasofya 2005 Yazıyı Oku
    Sencer Çolakoğluyu izledim
    Benim ilk CB adayımdı. Keşke insanlar biraz akıllımolsa siyasetten uzaklaşsa, bu ülke 5 senede danimarka olur.
    Another day in paradise

Duhul
    Apr 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    4,022
     Alıntı Originally Posted by Westwind Yazıyı Oku
    Bu seçimde faiz sebep mi sonuç mu onu oylayacağız sanırım.

Son 5 senede faizin sebep olduğu zaten ispatlandı. Daha nesini oylayacağız.
    Another day in paradise

Alıntı Originally Posted by decamercion Yazıyı Oku
    Benim ilk CB adayımdı. Keşke insanlar biraz akıllımolsa siyasetten uzaklaşsa, bu ülke 5 senede danimarka olur.
    Kimse uzaklaşamaz. Çünkü orta gelişmiş ülkelerde ekmek kapısı ve rant yeridir. Okumamış ve yolunu bulamamış kimse bakkal ve manav yada şöförlük yapar. Ama okumuşta yolunu bulamamış ve tatmin olamamış kimse siyaset yapar.

Alıntı Originally Posted by Westwind Yazıyı Oku
    Bu seçimde faiz sebep mi sonuç mu onu oylayacağız sanırım.

https://tradingeconomics.com/turkey/interest-rate

https://tradingeconomics.com/turkey/inflation-cpi

Grafikler konuşuyor,bier şey yazmaya bile gerek yok.2021 yılında Kavcıoğlu gelmiş faizleri indirmeye başlamış,%19'dan %8.5'a kadar.Para politikasının gecikmeli etkisi devreye girerek makyajlı TÜİK enflasyonu bile %16'dan %85'e çıkmış.(ENAG'ın %186).
    Şu andaki yıllık enflasyon rakamlarının daha düşük olması şaşırtmasın ,baz etkisi söz konusu.Ama yılın ilk 4 ayındaki enflasyon yıllıklandırıldığında şu andaki yıllık enflasyon rakamı 10 puan yükselmiş oluyor.Fakat para arzındaki hızlı artış ve önümüzdeki dönemde bu artışı hızlandıracak EYT yükü,ücret artışları ve deprem harcamaları da dikkate alındığında,para politikasının gecikmeli etkisiyle,mevcut para politikasında ısrar edilmeye devam edilirse,önümüzdeki 12ay içinde TÜİK ne açıklar bilemem ama ENAG rakamlarında geçen yılın %186'lık yıllık enflasyon rakamının üstüne çıkıldığını rahatça görürüz.

Ucundan köşesinden ekonomi eğitimi alanlar ve biraz finansal okur yazarlığı olanlar için bu sorunun cevabında en ufak bir tereddüt yok ,ama seçmen profili farklı tabii ki.

Yumurta enflasyonum %140. Geçen yıl bugün (civarı) 50 TL'ye aldığım 30 yumurtaya bugün 120 TL verdim (geçen sene ekim ayında 90 TL vermiştim en son).

Ekleme: Yumurtaları bakkal/marketten değil bahçesinde tavukları olan birinden alıyorum.

Alıntı Originally Posted by samreit Yazıyı Oku
    Yumurta enflasyonum %140. Geçen yıl bugün (civarı) 50 TL'ye aldığım 30 yumurtaya bugün 120 TL verdim (geçen sene ekim ayında 90 TL vermiştim en son).

Ekleme: Yumurtaları bakkal/marketten değil bahçesinde tavukları olan birinden alıyorum.
    Onlar daha çok kqzıklıyor.
    Ben artık tamamen sanayi tipi yumurtaya döndüm xl çift sarılınkartonu 90
    69 mu yok daha neler. Bu yıl mı? İmkansız.Bozguncular ağzınızdan çıkanı kulağınız duyuyor mu?

Sayfa 1743/2108 İlkİlk ... 743124316431693173317411742174317441745175317931843 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •