Sayfa 154/180 İlkİlk ... 54104144152153154155156164 ... SonSon
Arama sonucu : 1438 madde; 1,225 - 1,232 arası.

Konu: IZMDC - İzmir Demir Çelik

1. BLANÇO ANALİZİ.

OLUMLU GELİŞMELER
    -Şirketin esas faaliyet karı 80 den 191 e çıkmış süper bir büyüme bunu bıst 30 da bir şirket yapsa Bloomberg de saatlerce konuşurlar
    -Dönem zararı ise 206 dan 130 a inmiş iyi haber, zaten şirketin bu halde olmasının ana sebebi borçlu yapısı.
    -Satışlar % 69 artmış 1.918 e çıkmış süper haber bu ivme ile yıl sonu 8-10 milyar hasılat demek, bedelliden gelecek para ile üretim kapasitesinin de 2 katı arttırılması söz konusu. Favök 117 den 240 a çıkmış katlamış resmen süper haber bunu da bıst 30 da bir şirket yapsa Bloomberg de saatlerce konuşurlar (Üstelik yurt dışı satışlar yani ihracat
    -Sermaye artışı tam gerçekleşmiş, her babayiğidin harcı değil 1,2 milyar para toplamak bu zamanda, dolayısı ile süper bir bedelli süreci.

EN ELLE TUTULUR ARTILARI İŞTİRAKLER
    1.İzdemir enerji 350 mv kapasite yazıyor bu doğruysa ve tam kapasiteli çalışıyor ise çok değerli bir şirkettir ve geleceği sağlam. Zira bugünkü şartlarda istatistiksel olarak 1 mv santral kurulması bedeli 900.000 usd dir. Buda 1 mv in ciro katkısı yıllık 1.900.000 TL dir bu günkü kurla çarparsak, yani tam kapasitede bugünkü kur ile gelir yaklaşık 700.000.000 TL sıfırları da ekledim ki şık dursun �� Bu arada mevcut değerler benzer şirketlerden referans alınarak doğrulanmıştır.
    2. İştirak liman şirketi geleceği parlak ve büyüme potansiyeli mevcut, hele de İzmir için düşünülen büyük sanayi ve üretim adımlarını düşünürsek.
    3. Akdemir, burasıda süper kar yazabilecek büyüme potansiyeli olan bir şirket
    YANİ BU 3 ŞİRKETTE KENDİ BAŞINA HALKA ARZ EDİLEBİLİR TAP TAZE KAYNAKTIR ASLINDA. SADECE İZDEMİR ENERJİ OLARAK BAKMAMAK LAZIM.

GELELİM OLUMSUZLUKLARA
    -5.500 aktif toplamı içinde net 3.189 la en büyük kalem duran varlıklar ancak bunlar gyo lar gibi tapulu her an satılabilir daire değil
    Yalnızca 500 ü arazi ama güncel değerlendirmede ne olur bilinmez. 750 bina denen detaylar fabrika için binalar vs 80 i yatırım amaçlı taşınmaz kalanı araç gereç, taşıt vs Birde gemileri var.
    -Özetle Kağıt üstünde para olarak görünen 500 arazi + 80 yatırım yapmış gayrimenkul almıs + 100 kadar gemiler vs
    Diğerleri ne durumda bilmiyoruz. Yeni ekipman parkı olsa bile oyun bozulduğunda değersizleşiyor.
    -Evet favök artmış ama satışların % 69 arttığı dönemde 117 den 240 çıkabilmesi beni çokta tatmin etmiyor. Bu verimsiz üretim yapıldığı, maliyetin çok olduğuna işaret ancak favöğün yine de artmış olması olumlu
    EN ÖNEMLİ KALEM Sermaye artışından mart sonu 990 gelmiş bu ****ler parayı hammaddeye yatırmış borçlar duruyor. Yani finansman açığı ve gideri devam edecek.
    Kısa borçlar 3.278 den 3.127 ye inmiş sadece 151 azalmış çok büyük bir fark değil.
    Uzun 901 den 956 ya çıkmış 55 artış var çok önemli değil
    Nette 96 borç stoğu azalmış çok düşük
    Nakit 255 den 625 e çıkmış 370 artış
    ÖZETLE 990 canlı kaynağın 100 ü borca, 370 cepte, 520 stoğa gitmiş
    KISA BORCUN HALA 3.127 DE KALMASI SIKINTILI
    Ayrıca kalan 135 sermaye ödemesini de dahil ettiğimizde öz kaynak 1.435 e çıkar PD DD 2,50 olur ki bu şirketin çok ucuz olmadığını gösteriyor, zira borsamıza 0,50 PD DD altında ne kalbur üstü markalı şirketler var.
    Öz kaynak oranı sermaye artışına rağmen halen % 26 da kalıyor buda olumsuz.
    -Çok Kısa vadede nakit sorunu olmasa da orta uzun sermaye açığı bariz sorun olmaya devam ediyor 1 yılın altında vadeli 3.127 borç dururken gelen kaynağın yarısının stoğa gitmesi soru işareti. Olumluda olabilir olumsuzda olumlu düşünürsek yöneticiler ileriyi düşünüp ürünlerde fiyat artışı bekliyor, ön alıp stok yaptılar, yada yüksek tutarlarda sipariş var. Olumsuz düşünelim tesis verimsiz çalışıyor, faaliyetlerin devam edebilmesi için eldeki işe taramaz stokların yenisi ile değiştirilmesi gerekti
    -Bu büyüklükte rakamlara rağmen halen patron şirketi % 72 şahin abide ve sicilleri çokta parlak değil.

SONUÇ:
    Şirket çok ucuz değil
    - borç sorunu aynen devam ediyor
    - değerli ve satılabilir, ciddi kaynak girişi sağlayabilecek iştirakleri büyük güç, iştirak demek yanlış olur bağlı ortaklık, nerdeyse tamamı ve yönetimi izdemir de
    - değerli bir sektör borç çevirmeyi başarırsa önü açık
    - temel analiz şu anki fiyatlamanın gerçekçi olduğunu işaret ediyor.
    Ama teknik ve psikolojik olarak;
    - sermaye artışını yeni tamamlamış temel rasyoları düzeliyor
    - kasa nakit dolu görünen, yüksek borç ve finansal gider olmazsa yıllık 1 miyar kar yazması içten bile değil.
    - verimsizde olsa cirosu pandemi ortamında patlamış, bu bile başlı başına şirket çalışıyor üretiyor demek olumsuz birşey yok, yani batarı kokarı yok
    - fiyatı da yarı yarıya düşmüş bir kağıtttan kalıcı olmasa da bir miktar artış performansı gelebilir
    -EN ÖNEMLİSİ TOPARLAR İSEK EN KÖTÜSÜ GERİDE KALDI İZDEMİR ENERJİ ARZI, ARZ ŞEKLİ VE BURADA GELECEK PARA İLE ŞİRKET BAŞBAŞKA BİR KİMLİĞE BÜRÜNEBİLİR. ÜST PAZARA ÇIKINCADA DİYAT PERFORMANSA OLULU KATKISI OLUR. ORTA UZUN VADE BEKLEMEK KAZANDIRIR. ANLIK TRADE AL SATLAR İŞ BİLMEYEN SIKINTI OLABİLİR.

NOT: Tahtada irili ufaklı, at hırsızı, mezarcı, çapsız, kendini kurt sanan yandan emiş eşşek bol. Dolayısı ile dikkatli olmakta fayda var.

2. analiz için teşekkürler

SM-G920F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

3.  Alıntı Originally Posted by teknikanalizim Yazıyı Oku
    BLANÇO ANALİZİ.

OLUMLU GELİŞMELER
    -Şirketin esas faaliyet karı 80 den 191 e çıkmış süper bir büyüme bunu bıst 30 da bir şirket yapsa Bloomberg de saatlerce konuşurlar
    -Dönem zararı ise 206 dan 130 a inmiş iyi haber, zaten şirketin bu halde olmasının ana sebebi borçlu yapısı.
    -Satışlar % 69 artmış 1.918 e çıkmış süper haber bu ivme ile yıl sonu 8-10 milyar hasılat demek, bedelliden gelecek para ile üretim kapasitesinin de 2 katı arttırılması söz konusu. Favök 117 den 240 a çıkmış katlamış resmen süper haber bunu da bıst 30 da bir şirket yapsa Bloomberg de saatlerce konuşurlar (Üstelik yurt dışı satışlar yani ihracat
    -Sermaye artışı tam gerçekleşmiş, her babayiğidin harcı değil 1,2 milyar para toplamak bu zamanda, dolayısı ile süper bir bedelli süreci.

EN ELLE TUTULUR ARTILARI İŞTİRAKLER
    1.İzdemir enerji 350 mv kapasite yazıyor bu doğruysa ve tam kapasiteli çalışıyor ise çok değerli bir şirkettir ve geleceği sağlam. Zira bugünkü şartlarda istatistiksel olarak 1 mv santral kurulması bedeli 900.000 usd dir. Buda 1 mv in ciro katkısı yıllık 1.900.000 TL dir bu günkü kurla çarparsak, yani tam kapasitede bugünkü kur ile gelir yaklaşık 700.000.000 TL sıfırları da ekledim ki şık dursun �� Bu arada mevcut değerler benzer şirketlerden referans alınarak doğrulanmıştır.
    2. İştirak liman şirketi geleceği parlak ve büyüme potansiyeli mevcut, hele de İzmir için düşünülen büyük sanayi ve üretim adımlarını düşünürsek.
    3. Akdemir, burasıda süper kar yazabilecek büyüme potansiyeli olan bir şirket
    YANİ BU 3 ŞİRKETTE KENDİ BAŞINA HALKA ARZ EDİLEBİLİR TAP TAZE KAYNAKTIR ASLINDA. SADECE İZDEMİR ENERJİ OLARAK BAKMAMAK LAZIM.

GELELİM OLUMSUZLUKLARA
    -5.500 aktif toplamı içinde net 3.189 la en büyük kalem duran varlıklar ancak bunlar gyo lar gibi tapulu her an satılabilir daire değil
    Yalnızca 500 ü arazi ama güncel değerlendirmede ne olur bilinmez. 750 bina denen detaylar fabrika için binalar vs 80 i yatırım amaçlı taşınmaz kalanı araç gereç, taşıt vs Birde gemileri var.
    -Özetle Kağıt üstünde para olarak görünen 500 arazi + 80 yatırım yapmış gayrimenkul almıs + 100 kadar gemiler vs
    Diğerleri ne durumda bilmiyoruz. Yeni ekipman parkı olsa bile oyun bozulduğunda değersizleşiyor.
    -Evet favök artmış ama satışların % 69 arttığı dönemde 117 den 240 çıkabilmesi beni çokta tatmin etmiyor. Bu verimsiz üretim yapıldığı, maliyetin çok olduğuna işaret ancak favöğün yine de artmış olması olumlu
    EN ÖNEMLİ KALEM Sermaye artışından mart sonu 990 gelmiş bu ****ler parayı hammaddeye yatırmış borçlar duruyor. Yani finansman açığı ve gideri devam edecek.
    Kısa borçlar 3.278 den 3.127 ye inmiş sadece 151 azalmış çok büyük bir fark değil.
    Uzun 901 den 956 ya çıkmış 55 artış var çok önemli değil
    Nette 96 borç stoğu azalmış çok düşük
    Nakit 255 den 625 e çıkmış 370 artış
    ÖZETLE 990 canlı kaynağın 100 ü borca, 370 cepte, 520 stoğa gitmiş
    KISA BORCUN HALA 3.127 DE KALMASI SIKINTILI
    Ayrıca kalan 135 sermaye ödemesini de dahil ettiğimizde öz kaynak 1.435 e çıkar PD DD 2,50 olur ki bu şirketin çok ucuz olmadığını gösteriyor, zira borsamıza 0,50 PD DD altında ne kalbur üstü markalı şirketler var.
    Öz kaynak oranı sermaye artışına rağmen halen % 26 da kalıyor buda olumsuz.
    -Çok Kısa vadede nakit sorunu olmasa da orta uzun sermaye açığı bariz sorun olmaya devam ediyor 1 yılın altında vadeli 3.127 borç dururken gelen kaynağın yarısının stoğa gitmesi soru işareti. Olumluda olabilir olumsuzda olumlu düşünürsek yöneticiler ileriyi düşünüp ürünlerde fiyat artışı bekliyor, ön alıp stok yaptılar, yada yüksek tutarlarda sipariş var. Olumsuz düşünelim tesis verimsiz çalışıyor, faaliyetlerin devam edebilmesi için eldeki işe taramaz stokların yenisi ile değiştirilmesi gerekti
    -Bu büyüklükte rakamlara rağmen halen patron şirketi % 72 şahin abide ve sicilleri çokta parlak değil.

SONUÇ:
    Şirket çok ucuz değil
    - borç sorunu aynen devam ediyor
    - değerli ve satılabilir, ciddi kaynak girişi sağlayabilecek iştirakleri büyük güç, iştirak demek yanlış olur bağlı ortaklık, nerdeyse tamamı ve yönetimi izdemir de
    - değerli bir sektör borç çevirmeyi başarırsa önü açık
    - temel analiz şu anki fiyatlamanın gerçekçi olduğunu işaret ediyor.
    Ama teknik ve psikolojik olarak;
    - sermaye artışını yeni tamamlamış temel rasyoları düzeliyor
    - kasa nakit dolu görünen, yüksek borç ve finansal gider olmazsa yıllık 1 miyar kar yazması içten bile değil.
    - verimsizde olsa cirosu pandemi ortamında patlamış, bu bile başlı başına şirket çalışıyor üretiyor demek olumsuz birşey yok, yani batarı kokarı yok
    - fiyatı da yarı yarıya düşmüş bir kağıtttan kalıcı olmasa da bir miktar artış performansı gelebilir
    -EN ÖNEMLİSİ TOPARLAR İSEK EN KÖTÜSÜ GERİDE KALDI İZDEMİR ENERJİ ARZI, ARZ ŞEKLİ VE BURADA GELECEK PARA İLE ŞİRKET BAŞBAŞKA BİR KİMLİĞE BÜRÜNEBİLİR. ÜST PAZARA ÇIKINCADA DİYAT PERFORMANSA OLULU KATKISI OLUR. ORTA UZUN VADE BEKLEMEK KAZANDIRIR. ANLIK TRADE AL SATLAR İŞ BİLMEYEN SIKINTI OLABİLİR.

NOT: Tahtada irili ufaklı, at hırsızı, mezarcı, çapsız, kendini kurt sanan yandan emiş eşşek bol. Dolayısı ile dikkatli olmakta fayda var.
    Tesekkür ederim.cok güzel olmus

4. Ucuz denilen şirket piyasa değeri 435 milyon dolar bugün satıyorum dese bu parayı veren olurmu
     Alıntı Originally Posted by Furkand Yazıyı Oku
    Tesekkür ederim.cok güzel olmus
    VIA A4 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

5. İhracat patlamış resmen. Demir çelik tarafında uzun zaman sonra brüt kâr oluşmuş. Yeni giren parayla birlikte 6 aylık bilançoların yıldızı olacak bu şirket. Hele de demir çelik endeksi böyleyken.

#STEEL #matriks http://share.matriksdata.com/share.a...05181108331453

6. Çelik, geleceğin metali; robotik teknolojiler, uzay üssü kurma çalışmaları. Fiyatlar bu nedenle hızlı bir şekilde artıyor.

7. Sahipleri senelerce bu şirketi başı boş bıraktı... yani finansal giderden zarar yazmak kur farkı gideri yazmak anlarım ama bu şirket seneler boyu faaliyet zararı yazdı... yaptığı işin kendisini zararına yapan 100 e mal edip 95 e satan bir firmadan ne beklenebilirdi ki.. sahipleri de bunu görüp beş kuruş para koymadı içeriye...

ama bu sene bir ışık görmüş olmalılar ki ceplerinden 900 milyon sıcak nakit para çaıkarıp şirkete bedelli olarak koydular... çelik fiyatları bu kadar hızla yükselirken ülkeler elimdeki çelik bitmesin diye çelik ihracatını neredeyse yasaklayacak moda girmişken bu hazrette artık biraz kar etsin lütfen... bu ortamda kar edemez ise kaçın gidin buradan zaten... bence yıllardır esas faaliyet karı üretemiyor olmasının ardında verimsiz makinelerle üretim veya pahalı enerji ile üretim vs gibi başka bir neden olmalı ama nedir bunu bilmiyorum bilen söylesin lütfen...

ama patronlar içeriye para koymuş, henüz ilk çeyrekte finansal borç ödenmemesine rağmen bilanço fena değil... yüksek satış artışına yüksek karlılık biraz daha düşük finansal gider eşlik eder ise 6 aylık bilançosu çok daha güzel olabilir... o 6 aylık bilanço esnasında enerji firmasının halka arzı konuşulursa borç sorunu büyük oranda çözülmüş olacağından başka bir tablo ile karşılaşabiliriz...

ama şirket bugünkü tablo ile ucuz değil... gelecekteki tablo ile belki ucuz olabilir... şöyle düşünün... 3,5 milyar borcu var 3,5 milyar piyasa değeri var kasada 1 milyar para.. yani bu şirketi almak isteyen 6 milyar ın altına giriyor... size al bu izmdc fabrikası borcsuz bir şekilde, işte burada anhatrı ver bana 6 milyar TL deseler alırmısınız... borcsuz bu fbarikaya 6 milyar TL verirmisiniz...

kıyaslamak gerekirse Ereğlinin net borcu yok hafif artıda.. ve değeri 67 milyar TL ve 5 milyar kar ediyor... Ereğliyi alan yatırımcı izmdc alması için izmdc nin 500 milyon kar etmesi yani finansal gideri de hesaba katarsak 1,2-1,3 milyar TL kar etmesi gerekiyor ki bugünkü fiyatına ereğl yatırımcısı gelsin bu şirkete...

temel sorun bu bir demir çelik yatırımcısı 12 yılda parasını amorti edeceğini bildiği temettü verme geleneği olan borcu olmayan bir ereğli varken neden izmdc e gelip yatırım yapsın? izmdc hisse fiyatı bugünkünden hiç yükselmeden net karı 500 milyona çıksa anca ereğlinin fiyatlamasına yeni ulaşmış oluyor... o gün bile ereğli arkasındaki kurumsal güç ve temettü geleneği nedeniyle daha çok tercih edilir...

bir hikaye bulmaya çalışıyorum ama tam olarak bulamıyorum .. bu kısır döngüyü ancak büyük bir kapasite artışı ve satış patlaması bozabilir... ama firmada satış patlaması yapacak kapaiste varmı acaba? bilmiyorum şu anda kaç kapasite ile çalışıyor...??

8. bence yıllardır esas faaliyet karı üretemiyor olmasının ardında verimsiz makinelerle üretim veya pahalı enerji ile üretim vs gibi başka bir neden olmalı ama nedir bunu bilmiyorum bilen söylesin lütfen...
    Bu şirketin sıkıntısı İzdemir Enerji'ye yapılan yatırımlar. 2021 ilk çeyrek itibariyle verilmiş 4.126.790.400 TL lik kefalet var. Yatırımın büyüklüğünü hesap edin, ki 130 milyon TL lik konsolide zararın 90 milyonu enerji şirketine ait. Sermayesi 390 milyon TL ve 2020 yılında 618 milyon TL hasılata karşılık 160 milyon TL esas faaliyet kârı yazan harika bir şirket ancak finansal giderler nedeniyle net kâr yazamıyor.

Halka arz çalışmalarında son dönemece girildi, TSKB yakında dosyayı tamamlar ve SPK müracaatı yapılır. Sonra dümdüz, upuzun bir yol başlar şirket için. Patronun gördüğü bu bence.

Sayfa 154/180 İlkİlk ... 54104144152153154155156164 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •