Sayfa 580/786 İlkİlk ... 80480530570578579580581582590630680 ... SonSon
Arama sonucu : 6288 madde; 4,633 - 4,640 arası.

Konu: LRSHO - Loras Holding A.Ş.

1. Peki selcuk bey %125 bedelsiz diyor bu ittifakta artisa sebeb olmazmi bu onaylanirsa ittifaka olumlumu olumsuzmu yansir

2. Ayrica hisse ellerinde toplu maliyetlerini bilmiyorum ellerinde bukadar hisse varken neden bedelli yapiyorlar sizin mynet tede takip ediyorum yorum yaparsaniz sevinirim

3.  Alıntı Originally Posted by fiesta42 Yazıyı Oku
    Ayrica hisse ellerinde toplu maliyetlerini bilmiyorum ellerinde bukadar hisse varken neden bedelli yapiyorlar sizin mynet tede takip ediyorum yorum yaparsaniz sevinirim
    bu sorunuz adese'de yapacakları bedelli sermaye artırımı için mi yoksa ittifaktaki bedelli kararı için mi ?

4.  Alıntı Originally Posted by fiesta42 Yazıyı Oku
    Peki selcuk bey %125 bedelsiz diyor bu ittifakta artisa sebeb olmazmi bu onaylanirsa ittifaka olumlumu olumsuzmu yansir
    Adesede yapılacak bedelli sermaye artırımı kararı elbette ittifak holding için iyi bir karar. çünkü çoğunluk hisseyi satmış. elinde sadece yüzde 26 ADESE hissesi mevcut.bu yüzde 6 hissenin içindeki A tipi hissse senetleri ile imtiyaza sahip olduğundan Adese yönetimini elinde tutabiliyor. yani yönetiyor ama sermaye artırımında başat sermayeyi başkaları koyuyor.

Adese deki sermaye artırımı ittifak holdinge yarar dedim. ama ittifak holding hissesine yarar mı? o tartışmalı. çünkü türk sermaye piyasasında bu tip yüzde 10 ile şirketi yönetebilecek güce ulaşılabilen kumar hisselerinde, şirketin durumu ile hissenin durumu paralellik arzetmiyor. bunun en basit örneği, hemen her gün şube kapatıp maaş ödeyemeyecek duruma getirilen ADESE hisselerinin 3 TL den 17 TL ye götürülüşüdür. buna benzer onlarca şirket ismi sayabilirim.

burada, ittifak düşer kalkar demem insanları yanıltabilir. amacım sizlere bir bakışı sunabilmek. kendi kararlarınızı kendiniz veriniz. ittifak 2 TL iken buradan çok bağırdım. bu hisse uzun vadede gelir getirecek bir hisse.bu değerleri haketmiyor diye. kısa vadede ise boktan bir senet dedim) ittifak benim öneri verdiğim tarihteki fiyatını 3 e katladı. bu noktadan sonra ittifakta yön konusunda yorum yapmam uygun düşmez.

Ama şunu söyliyeyim: ittifak holding ettiği zararın asıl sebebi ADESE ve SEHA nın zarar etmesiydi. Seha, zermerama çok para yatırdı. evler maket üzerinde satılamayınca gelir eldesi durdu. özsermayesi de yeterli olmayınca inşaata devam edemedi. zermeram inşaatında ilk etabı bitireeyip evleri teslim edemedi. eğer etseydi güven kaybı yaşamazdı. ilk etap evlerin inşaatının yarıdan fazlası bitti. şimdi ittifaktan gelecek sermaye ile bu ilk etabı bitirip satarsa eline yüklü para geçecektir.
    ittifak holdingin ADESE deki yüzde 70 sahipliği yüzde 6 ya düştü. bu, ADESEnin ettiği zarararın ittifak holdinge daha az yansıması demek. evet ADESE hisseleri olması gerekenin çok altında bir değerden elinden çıkardı ama sonuçta zarar eden bir şirket. ondan kurtulması kısa vadede ittfaka (hisseye değil) olumlu yansıyacaktır.

Gelelim ADESE şirketine:
    şirket gerçekten çok kötü durumda. bim, şok, A101 piyasayı ele geçirmiş durumda. bu ortamda migros geçen yıl 800 milyon TL zarar açıkladı. adesenin özkaynakları migrosa göre çok daha iyi. yani aslında ADESE migrosa göre daha zengin. buna rağmen migrosun pd/dd çok yüksek. ama migros güvenilir geliyor insanlara. adese bu son yıl rafları bomboş olduğundan güven kaybı yaşadı. kısa vadede şirketten bir halt olmaz. bim ve a101 e dayanamaz. bim gibi a gibi davranamadıkça da batar gider.

ADESE hissesine gelince, aslında bu hisse de speklerin elinde. ittifak 1 TL den bu hisseyi küçüklere değil SPEK lere sattı. adrese teslim. nasılki ittfak holdingi 2-3 TL de uzun yıllar tutup küçüklerin elinden topladılar, bundada yine aynı davranacaklarını tahmin ediyorum. bu seviyelerde epey bir sürünür. hele bedelli sermaye artırımına katılmayacak olan küçüklerin elinden hisseleri topladılar mı, deme adamların keyfine. hisseyi 17 ye taşırlarken aslında hissenin toplu olduğu olduğu çok net gözüktü. 17 den 2 TL ye indirirken de malı kakaladıklarını hiç zannetmiyorum. hergün takip ettim. net alım-satımı hergün kontrol ettim. kendileri alıp kendileri sattı. ittifak yönetimi anlaşmalı oldukları kişiye sattılar zaten. SPK 6 ay ceza kesince kime sattıkları da anlaşıldı. bir de özlem erkanın ve emrenin elinde yüklü miktarda vardı zaten

5.  Alıntı Originally Posted by fiesta42 Yazıyı Oku
    Ayrica hisse ellerinde toplu maliyetlerini bilmiyorum ellerinde bu kadar hisse varken neden bedelli yapiyorlar sizin mynet tede takip ediyorum yorum yaparsaniz sevinirim
    ADESE deki asıl maliyetleri ortalama 2 - 3 TL dir. bu tür şirketlerin bedelliye gitmesindeki asıl neden bedelliye katılmayacak/katılamayacak olan küçük yatırımcıların ellerindeki hisseleri ucuzdan toplamaktır. mesela şu anda adese hisselerinin fiyatı suni olarak 0.94 TL. bu şirketin bedellisine katılmak küçük yatırımcılar için çok mantıksız. borsadan 0,94 TL ye alabileceğin bir hisseyi 1 TL ye satıyor şirket sana. otamatikman küçük yatırımcılar bu bedelliye katılmayacak. ve bu bedelliler borsada topluca satılacak. peki kim alacak dersin? bu adamlar alacak. birisi YILMAZ SAYAN, diğeri ÖZLEM ERKAN. iyice mallanacak. sonraki yıllarda bir kaç olumlu haberle hisseyi 6 TL ye yükseltip satsalar dünya kadar para kazanırlar. liradan almayıp birkaç yıl sonra 6 TL den alacak dünya kadar KERİZ var bu ülkede.

klavyem çok çok kötü, çok hata yaptım, affedin

6. sonuç olarak, ADESE ye ve ittifak'a yeni girmeyi düşünüyorsanız, gidin rızkınızı başka yerlerde arayın. bu şirketlerin hisseleri kumar hissesi. düzenli temettüsü olan, büyük, güvenilir, A tipi B tipi imtiyazlı hisseleri olmayan, tek tip hisse senetleri olan ve imkb 50 den olanlardan şaşmayın.

7. Emeginiz icin cok tesekkur ederim bedelsiz hisseye yararmi o konuya deginmemissiniz yinede emeginize tsk ederim

Sayfa 580/786 İlkİlk ... 80480530570578579580581582590630680 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •