Sayfa 3/4 İlkİlk 1234 SonSon
Arama sonucu : 26 madde; 17 - 24 arası.

Konu: Döviz mi , TL mevduat mı?

1. Şimdi 3,78 den 400000 tl. tutarında dolar alsam, bir yıl sonra 400 bin tl. nin faiz getirisi kadar kazanabilir miyim ? Yani %15,5 faizle 57 bin tl. getiri aldığımı farz edersek , doları 4,32 den satmam gerek. Bu riske girmeye gerek var mı ? Haaa dolar düşer 3,68 veya 3,70 e o zaman alırım. 3 ay tutar satarım. sonra tl. faize devam. Ekstra kazanç.

2.  Alıntı Originally Posted by hisar06 Yazıyı Oku
    Şimdi 3,78 den 400000 tl. tutarında dolar alsam, bir yıl sonra 400 bin tl. nin faiz getirisi kadar kazanabilir miyim ? Yani %15,5 faizle 57 bin tl. getiri aldığımı farz edersek , doları 4,32 den satmam gerek. Bu riske girmeye gerek var mı ? Haaa dolar düşer 3,68 veya 3,70 e o zaman alırım. 3 ay tutar satarım. sonra tl. faize devam. Ekstra kazanç.
    sen TL de enflasyon altında takılmaya devam edebilirsin bu bizi ilgilendirmez. ama dolar mutlaka değerini bulur,bunu yapay zorlamalarda engelleyemez. bu kadar gevşek maliye politikasında TL değer kaybı kaçınılmazdır. herkese ucuza TL vaat edilen yerde ben TL tutmam.

Alıntı Originally Posted by hisar06 Yazıyı Oku
    Şimdi 3,78 den 400000 tl. tutarında dolar alsam, bir yıl sonra 400 bin tl. nin faiz getirisi kadar kazanabilir miyim ? Yani %15,5 faizle 57 bin tl. getiri aldığımı farz edersek , doları 4,32 den satmam gerek. Bu riske girmeye gerek var mı ? Haaa dolar düşer 3,68 veya 3,70 e o zaman alırım. 3 ay tutar satarım. sonra tl. faize devam. Ekstra kazanç.
    Eee ! peki diyelim Usd `ı 3.77 den aldınız 1 hafta sonra aynen geçen haftada olduğu gibi 3.80 lerin üstünü gördü sattınız nasıl bir hesap yapardınız ? Diğer bir hesap, diyelim 3.68 e geldi ve siz aldınız 3 ay sonra kar edip satacağınızın garantisi ne ? Niye 3.68 e geldi yada gelse bile niye 3 ay sonra size Tl mevduat faizinden daha çok para kazandıracak ? İşler bu kadar kolay olsa idi TV ekranlarında her gün ahkam kesen kadınlı erkekli finans akıl hocaları boşuna hala maaşla çalışmaz, çoktan köşe dönmüş olurdu.
    Son düzenleme : umutabi; 26-02-2018 saat: 16:02.

4.  Alıntı Originally Posted by hisar06 Yazıyı Oku
    tahminsel verilerle para kazanılmaz mesela dünkü maç ile ilgili bir arkadaşla bahse girmiştim BJK 3-0 maçı alır ( tahminim bu demiştim) yalnız Fener’in 1 adet gol atacağı zerre aklımdan geçmedi yemeği kaybettim sonunda maç 3-1 bitti dolar biraz tahmin işidir doğru zamanda alım yapmaya dayanıyor doğru yer neresi zerre tahminim yok 3,80 altında şurdan döner demek çok zor yalnız 3,80 i kırdı diyede eldeki dolarlarda satılmaz altında alınmaz dow çökerse düşünülür aslında dolar Euro hobi gibi birşey bir bulaştın mı kurtulma imkansız sözün özü herşey zamanlama gerisi masalsal veriler ytd

5.  Alıntı Originally Posted by MeDyUm Yazıyı Oku
    tahminsel verilerle para kazanılmaz mesela dünkü maç ile ilgili bir arkadaşla bahse girmiştim BJK 3-0 maçı alır ( tahminim bu demiştim) yalnız Fener’in 1 adet gol atacağı zerre aklımdan geçmedi yemeği kaybettim sonunda maç 3-1 bitti dolar biraz tahmin işidir doğru zamanda alım yapmaya dayanıyor doğru yer neresi zerre tahminim yok 3,80 altında şurdan döner demek çok zor yalnız 3,80 i kırdı diyede eldeki dolarlarda satılmaz altında alınmaz dow çökerse düşünülür aslında dolar Euro hobi gibi birşey bir bulaştın mı kurtulma imkansız sözün özü herşey zamanlama gerisi masalsal veriler ytd
    Hep siz medyumluk yapacak değilsiniz ya ( Benim kendi düşüncemi yazdım. Her insanın risk algısı, yatırım alanı, sosyal yaşamdan anladığı vs. çok farklıdır. Paranın kazanılma aşamalarındaki güçlükler veya çok kolaycılıklar dahi yatırımda risk algısına etki eder. Bazen risk iyidir. Uzanlardan çok kazanmış biri olarak şansım yaver gitti. şimdi de burada yazamadığımız ( banka isimlerini yazmak başımıza dert açabilir ) bazı sebeplerle yüksek riskle yüksek kazanç görmekteyim. Biraz da kumarbaz sayılırım. Bu sadece beni bağlar. başkaları gibi , '' şuna yatırırsan akıllısın, yatırmazsan geri zekalısın '' diyemem, öyle bir terbiyesizlik yapamam.

Zaten bu forumların faydası ; insanların birbirine nerede ne kazançlar, hangi risklerle mevcut olduğunu bildirmesi ve herkesin işine gelen estrümana yönelmesidir. Bu kadar insanın yazdığı, okuduğu yerde elbette troller ve kötü niyetlilerde olacaktır.

Alıntı Originally Posted by savasC Yazıyı Oku
    is bu basligi doviz ve tl mevduat arasindaki iliskiyi degerlendirmek;deneysel bir calısma yapmak amaci ile acmis bulunmaktayim, maksat rakamlar konussun..
    elimizdeki nakit para : 250.000 tl ve gun itibari ile deneye basliyoruz;
    250.000 TL icin;
    3.7841 den 66.065 dolar
    5.2911 den 47.249 sterlin
    4.6613 den 53.633 euro alinmistir..(fiyatlar bloomberg tv baz alinmistir)
    satım esnasinda banka alim/satim makasi dusulecek , 1 ay vade farki dovizde de eklenecektir..1 aylik doviz vade orani ise yuzde 2 olarak hesaplanacaktir..
    tl mevduat ise yuzde 14 ten ingbank vadeli (30 gun) yatirilmistir, getirisi 2457 TL'dir..
    is bu baslik 30 gun sonra tekrar guncellenecektir..
    su an bile satis girsen dolarda 1 aylik mevduati alip geciyorsun..

is bu basligi doviz ve tl mevduat arasindaki iliskiyi degerlendirmek;deneysel bir calısma yapmak amaci ile acmis bulunmaktayim, maksat rakamlar konussun..
    250.000 TL icin;
    3.7841 den 66.065 dolar
    satım esnasinda banka alim/satim makasi dusulecek , 1 ay vade farki dovizde de eklenecektir..1 aylik doviz vade orani ise yuzde 2 olarak hesaplanacaktir..
    tl mevduat ise yuzde 14 ten ingbank vadeli (30 gun) yatirilmistir, getirisi 2457 TL'dir..
    17 gunluk surecte 1 aylik mevduati fazlasi ile verdi su an itibari ile, demek ki neymis.?
    aldigin yer onemliymis, iyi yerden aldin mi mumkun degil zarar etmezmissin..

250.000 TL icin;
    3.7841 den 66.065 dolar
    1 yillik faizi 1.5 ayda aldik, simdi birde bunun faizini alalim derdim ben olsam su anda..

Sayfa 3/4 İlkİlk 1234 SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •