Anket Sonuçlarını Gör: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım mı.?

Oylayan
339. Bu anket için oy kullanamazsınız
  • Balon patladı, patlayacak, nakitte fırsat beklenmelidir

169 49.85%
  • dolar/euro bu fiyatlarda iken, yatırım yapmak mantıklı

13 3.83%
  • Faizler inerse, şimdi almak mantıklı değil

26 7.67%
  • Kira çarpanlarının uçtuğu ortamlarda ev almak doğru değildir, beklenmelidir.

71 20.94%
  • İstanbul gibi metropollerde gayrimenkül yatırımı her zaman karlı bir iş olacaktır.

18 5.31%
  • Ne evi kardeşim, köyüme dönüyorum.

42 12.39%
Sayfa 1000/1005 İlkİlk ... 500900950990998999100010011002 ... SonSon
Arama sonucu : 8033 madde; 7,993 - 8,000 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım

1.  Alıntı Originally Posted by nosfecagri Yazıyı Oku
    Sizi çok takdir ediyorum bu konuda. Ben de benzer düşünce ile oturacağım evi yüksek çarpanlara ( 400 filan! ) almadım ama bu ara fiyatlar yerinde sayıyor. Lokasyon ankara. Almak istediğim sitede arkadaşım 2800 tl ye oturuyor, yeni girsen 3000 isterler. ( internette 3300 vb ilanlar var) Satılık ise 750k istiyor sahibi henüz pazarlık etmedim.

Bayram sonu ( cauti üstadın da gazı ile ) at pazarlığına oturmayı düşünüyorum. Sizce ne teklif etmeli ve max. Nereye çıkmalıyım?
    Hocam, çapkınligin ilk kuralını unutma...ortalama 10 attemptin biri basarıya ulaşır.. o yüzden yılmadan şansını deneyeceksin...fiyat teklif etmekten çekinme.

Ama mümkünse tok satıcılardan uzak durman lazim..satmaya niyetli gerçek satıcılarla pazarlığa oturmak lazim.

Mesela 750k dediğin, kirası ortalama 3k olan yere ben 600k önerirdim. Olursa olur, olmazsa başka bir hedef belirlerdim.

2.  Alıntı Originally Posted by nosfecagri Yazıyı Oku
    Sizi çok takdir ediyorum bu konuda. Ben de benzer düşünce ile oturacağım evi yüksek çarpanlara ( 400 filan! ) almadım ama bu ara fiyatlar yerinde sayıyor. Lokasyon ankara. Almak istediğim sitede arkadaşım 2800 tl ye oturuyor, yeni girsen 3000 isterler. ( internette 3300 vb ilanlar var) Satılık ise 750k istiyor sahibi henüz pazarlık etmedim.

Bayram sonu ( cauti üstadın da gazı ile ) at pazarlığına oturmayı düşünüyorum. Sizce ne teklif etmeli ve max. Nereye çıkmalıyım?
     Alıntı Originally Posted by winwin Yazıyı Oku
    Sn djoz sizin için makul olan kira çarpanı kaçtır,deperlendirmeleriniz ve hesaplamalarınız ne nasıldır ? Ayrıca Şahsınızın ve tüm forumdaşların bayramını kutlar iyilik ve güzelliklere vesile olmasını dilerim .

Çok teşekkürler.
    Kira çarpanının yanına evlerin dolar olarak fiyatını ve dolar olarak maliyetini de ekleyeyim ki daha rasyonel bir sonuca ulaşabilelim.

Ben şahsen 200 kira çarpanıyla ev almak istemem.

Yıl 2010.
    Şu an oturduğum 85 m2 evi 140 bin liraya alıp 950 liraya kiraya vermiştim.
    Yani 147 kira çarpanı çok iyi.
    ve 100-110 bin dolar fiyat, bu öyle pek de ucuz sayılmaz.

yıl 2014
    önceki bahsettiğim 60 m2 evi 250 bine alıp 1300 liraya kiraya verdim.
    192 kira çarpanı biraz kazık.
    100-110 bin dolar fiyat 60 m2 için çok fazla, çok kazık.

Yıl 2019, yani bu yıl.
    Oturduğum evin alt katı 350'den pazarlığa başladı, en son sanırım 300 bine satıldı. Kirası 1600 TL.
    187 kira çarpanı bana göre cazip bir fırsat sayılmaz, isteyen alabilir, çok mantıksız bir rakam değil.
    50.000 USD makul sayılabilecek bir fiyat.
    Dairenin arsa hariç sadece inşaat maliyetinin ortalama 30 bin dolar olduğunu düşünürsek, istanbulun göbeğinde arsa payıyla 50 bin dolar etmesi normal gibi.

Evet şu an sıradan bir semtteki orta halli bir "yeni" dairenin inşaat maliyeti 30 bin dolar falan.
    O yüzden yeni bir dairenin arsası bedava bile olsa 30 bin dolardan aşağı olması (çok sıradışı ekonomik sıkıntılar ve zararına satış haricinde) mümkün görünmüyor.

O yüzden kira çarpanı olarak sınır 200, alınabilir 170, fırsat 140.
    Dolar fiyatı olarak da, arsa kıymeti orta halli olan bir semtteki, mahalle arasındaki ortalama 70 m2 bir ev için bence 100 bin dolar ve üstü şu an pahalı, 60 bin dolar sınır, 50 bin dolar düşünülebilir, aşağısı kelepir.

Tabi bu bahsettiğim hep kafamdaki ortalama evler ve ortalama rakamlar.
    Sonuçta evin cepheleri, ferahlığı, caddeye yakınlığı, yokuşu inişi konu komşusu falan fiyatı epey etkileyen şeyler.
    Her evi kendi içinde bulunduğu artılarla ve eksilerle değerlendirmek gerek.

Herkese iyi bayramlar.
    Keser döner sap döner, gün gelir hesap döner.. Duhul: 2011
    Zulm ile abad olanın, ahiri berbad olur..

3. Bu arada sizin bahsettiğiniz dairelerin metrekarelerini, inşaat kalitesini, ve otopark bahçe vb ekstra özelliklerini bilemediğim için "1 daire 30 bin dolara mal olur" iddiam sizin evler için geçerli olmayabilir.

Kendi yaşadığım semtteki, mahalle arasında, hazır beton, orta halli malzemeler, 60-70-80 m2, asansörsüz ve otoparksız sıradan evlere göre konuşuyorum.
    Keser döner sap döner, gün gelir hesap döner.. Duhul: 2011
    Zulm ile abad olanın, ahiri berbad olur..

4. Maltepe Zümrütevler Mahallesinde oturuyorum. Kira çarpanı 280 civarında. Bırak 250 kira carpaninda olması bile çok zor görünüyor. Sizin bahsettiğiniz kira carpanlari hangi ilçe ve Mahallesinde bulunuyor djoz?

MI 6 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

5. Bir de bahsettiğiniz 200 kira çarpanlı daireler ikinci el miydi?

6. 160 -170 kira çarpanlı evleri sadece djoz bey bulur, boşuna uğraşmayın

Alıntı Originally Posted by uyuyan Yazıyı Oku
    Maltepe Zümrütevler Mahallesinde oturuyorum. Kira çarpanı 280 civarında. Bırak 250 kira carpaninda olması bile çok zor görünüyor. Sizin bahsettiğiniz kira carpanlari hangi ilçe ve Mahallesinde bulunuyor djoz?

7. 2000 tl kira ile oturduğum evi evsahibi 400.000 tl ye versin anında alırım...Ama 550.000-600.000 tl istiyorlar...

8.  Alıntı Originally Posted by uyuyan Yazıyı Oku
    Maltepe Zümrütevler Mahallesinde oturuyorum. Kira çarpanı 280 civarında. Bırak 250 kira carpaninda olması bile çok zor görünüyor. Sizin bahsettiğiniz kira carpanlari hangi ilçe ve Mahallesinde bulunuyor djoz?

İlan 160 kira çarpanı gibi duruyor. Ben mi yanlış hesaplıyorum?

https://www.sahibinden.com/ilan/emla...10327959/detay
    Yatırım tavsiyesi içermez ve asla yatırım tavsiyesi DEĞİLDİR.

Sayfa 1000/1005 İlkİlk ... 500900950990998999100010011002 ... SonSon

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •