Anket Sonuçlarını Gör: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım mı.?

Oylayan
339. Bu anket için oy kullanamazsınız
  • Balon patladı, patlayacak, nakitte fırsat beklenmelidir

169 49.85%
  • dolar/euro bu fiyatlarda iken, yatırım yapmak mantıklı

13 3.83%
  • Faizler inerse, şimdi almak mantıklı değil

26 7.67%
  • Kira çarpanlarının uçtuğu ortamlarda ev almak doğru değildir, beklenmelidir.

71 20.94%
  • İstanbul gibi metropollerde gayrimenkül yatırımı her zaman karlı bir iş olacaktır.

18 5.31%
  • Ne evi kardeşim, köyüme dönüyorum.

42 12.39%
Sayfa 358/1005 İlkİlk ... 258308348356357358359360368408458858 ... SonSon
Arama sonucu : 8033 madde; 2,857 - 2,864 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    istanbul
    Gönderi
    828
    Son zamanlarda dikkatimi çeken bir şey oldu.
    Satılık müstakil ev ilanlarında taa ebesinin dedesinden kalma,yıkık dökük köy evlerine kimi yerlerde 30 Bin tl den,900.Bin TL ye kadar para isteniyor..Doğru düzgün Asfalt Yolu bile olmayan,Tamir ederim desen, astarı yüzünden pahalıya mal olacak,Arsası/Yeri değerlidir desen onuda zannetmem..Eee bu tür yerleri kim ne yapmak için alıyor.?Yada alan var mı ki böylesi abartılı ilanlar var..
    Ha.Bir zamanlar ''kıyamet kopacak,sadece o köyde olanlar kurtulacak ''diye İzmir-sirince de bir köye akın eden Bir kısım tarikat-İnanç mensupları olmuştu.Lakin o rüzgar geldi geçti.
    Şimdi ne diye köy evlerine o kadar para isteniyor-(yada veriliyor).Birde böyle bir durum var..

2.  Alıntı Originally Posted by Kar_Adam Yazıyı Oku
    Satılık müstakil ev ilanlarında taa ebesinin dedesinden kalma,yıkık dökük köy evlerine kimi yerlerde 30 Bin tl den,900.Bin TL ye kadar para isteniyor..Doğru düzgün Asfalt Yolu bile olmayan,Tamir ederim desen, astarı yüzünden pahalıya mal olacak,Arsası/Yeri değerlidir desen onuda zannetmem..Eee bu tür yerleri kim ne yapmak için alıyor.?Yada alan var mı ki böylesi abartılı ilanlar var..
    Ha.Bir zamanlar ''kıyamet kopacak,sadece o köyde olanlar kurtulacak ''diye İzmir-sirince de bir köye akın eden Bir kısım tarikat-İnanç mensupları olmuştu.Lakin o rüzgar geldi geçti.
    Şimdi ne diye köy evlerine o kadar para isteniyor-(yada veriliyor).Birde böyle bir durum var..
    Evler 5 para etmeyebilir.
    Ama araziler çok degerlendi diye düşünüyorum.

3.  Alıntı Originally Posted by harakiri35 Yazıyı Oku
    Reel ve doviz bazli bakinca fiyatin dusmedigi yer yok. Memleket insani enflasyon hesabi yapmayi bi turlu ogrenemedi. Hep 50 Tllik benzin almaktan oluyo bunlar
    İzmir çevresinde var.Müteahit,emlakçı neyse de yaşlı teyze,emekli amca da numaratör gibi fiyat güncelliyor hatta hesabı tutturamayıp zammı bol bol koyuyorlar

4.  Alıntı Originally Posted by Kar_Adam Yazıyı Oku
    Ya 1 koyup 3 alma peşinde ya da hayvan gibi parasıyla bir tapu da burada olsun diyen tapu kolleksiyoncuları alıyordur herhalde

5.  Alıntı Originally Posted by HAKEM Yazıyı Oku
    Benden size tavsiye iyi kötü alınteri ile yatırım yaptığını düşünen kimsenin yatırımına bu kadar acımasız davranmayın.Keriz falan ağır laflar gereksiz oluyor itici oluyor.Yıllar içinde herkes görüyor zaten doğru mu yapmışım yanlış mı yapmışım ,hayat önümüze bilançoyu koyuyor.O bilançoda zarar gören zaten kendisini sizden ağır eleştirir, bence keriz falan ağır kaçıyor.İlla bir söz söylemek gerekirse yanlıştır deyin geçin.Misal ben zamanında çok kerizlikler yaptım,gençtim hayatı o kadar biliyordum aklım o kadar çalışıyordu ,son on onbeş yılda baya akıllıca işler de yapmışım şimdi geriye bakınca seviniyorum))))))) Hayat bu her şey oluyor ,hoşgörülü bakmak lazım kendimize de başkalarına da.)))))))))
    Benim yaptığım bir hamle, tam kerizlik diye adlandırılmaz ama anlatayım içimde kalmasın Ankara'da annem kiradayken, ev sahibi ile yaşadığımız sıkıntıdan dolayı evden çıkmak zorundaydık. O sırada ben tekrar kiralığa taşınmaktansa kredi ile ev alayım dedim (anapara içinde Mühye 951 de bulunan hisseli arsamı satışa çıkardım). Gayrimenkul sektörünü iyi bilen birkaç dostum bana sakın ev alma, arsayı sakla, kirada kal, para biriktir tekrar arsa al dediler. Bizim evin eşyaları değerli ve her taşınmada sürekli birşeyler kırıldığı için ben arsayı 33bin TL ye sattım, bireysel emeklilikten çıktım 11bin TL ve toplam 175bin TL ye Birlik mah. de 3+1 ev satın aldım (kredi sonu ev masrafı 194bin TL).
    Evin değeri şu anda 300 - 350 bin TL civarı, satılan arsanın değeri 200bin TL civarı... Ev artık artmaz oralar değerini yitirdi ama arsanın potansiyeli var. Bir avantajımız, ortalama 1000 TL kiradan kurtulduk 8 yıl boyunca ödemiyoruz.

Sonra gittim 2015'de kendi evimizi aldık krediyle Antalya'da 290bin TL ye 3+1 (bence kazık yedim diye düşünüyorum). O zamanda Antalya'da kiradaydık ve kiradan kurtulmamız gerekiyordu. O da bana kredi sonu 315bin TL ye geldi. Bu evleri alırken elimde cuzi nakit paralar vardı. Evleri almayıp kiralara devam etseydim ve elimde dolar tutsaydım şu anda yaklaşık 220bin USD param vardı (yaklaşık 1milyon TL). Evlerin ikisini de satsam ancak 600-700 bin TL civarı param olur, ama huzurum olmazdı
    Kiralarda kalmaya devam edip, doğru yerlerde doğru arsalar alınsaydı durum ne olurdu bilemiyorum.

Şimdi bu yaptıklarım yanlış mı yoksa akıllıca hamleler mi diye değerlendirdiğim zaman doğru hamleler yaptığımı düşünüyorum. Ama bilançoya baktığın zaman kerizlik gibi gözüküyor. İnsan kendi yaptıklarını yaşantısıyla birleştirip bir bütün olarak değerlendiriyor. Dışarıdaki insan sadece aaa kerize bak iki tane ev almış diye görüyor

6.  Alıntı Originally Posted by Kar_Adam Yazıyı Oku
    millet arsasını evini satış sitelerine koyuyor piyasayı yokluyor, istediği fiyatı oraya yazabiliyor, tamamen serbest piyasa

7.  Alıntı Originally Posted by maroz Yazıyı Oku
    Benim yaptığım bir hamle, tam kerizlik diye adlandırılmaz ama anlatayım içimde kalmasın Ankara'da annem kiradayken, ev sahibi ile yaşadığımız sıkıntıdan dolayı evden çıkmak zorundaydık. O sırada ben tekrar kiralığa taşınmaktansa kredi ile ev alayım dedim (anapara içinde Mühye 951 de bulunan hisseli arsamı satışa çıkardım). Gayrimenkul sektörünü iyi bilen birkaç dostum bana sakın ev alma, arsayı sakla, kirada kal, para biriktir tekrar arsa al dediler. Bizim evin eşyaları değerli ve her taşınmada sürekli birşeyler kırıldığı için ben arsayı 33bin TL ye sattım, bireysel emeklilikten çıktım 11bin TL ve toplam 175bin TL ye Birlik mah. de 3+1 ev satın aldım (kredi sonu ev masrafı 194bin TL).
    Evin değeri şu anda 300 - 350 bin TL civarı, satılan arsanın değeri 200bin TL civarı... Ev artık artmaz oralar değerini yitirdi ama arsanın potansiyeli var. Bir avantajımız, ortalama 1000 TL kiradan kurtulduk 8 yıl boyunca ödemiyoruz.

Sonra gittim 2015'de kendi evimizi aldık krediyle Antalya'da 290bin TL ye 3+1 (bence kazık yedim diye düşünüyorum). O zamanda Antalya'da kiradaydık ve kiradan kurtulmamız gerekiyordu. O da bana kredi sonu 315bin TL ye geldi. Bu evleri alırken elimde cuzi nakit paralar vardı. Evleri almayıp kiralara devam etseydim ve elimde dolar tutsaydım şu anda yaklaşık 220bin USD param vardı (yaklaşık 1milyon TL). Evlerin ikisini de satsam ancak 600-700 bin TL civarı param olur, ama huzurum olmazdı
    Kiralarda kalmaya devam edip, doğru yerlerde doğru arsalar alınsaydı durum ne olurdu bilemiyorum.

Şimdi bu yaptıklarım yanlış mı yoksa akıllıca hamleler mi diye değerlendirdiğim zaman doğru hamleler yaptığımı düşünüyorum. Ama bilançoya baktığın zaman kerizlik gibi gözüküyor. İnsan kendi yaptıklarını yaşantısıyla birleştirip bir bütün olarak değerlendiriyor. Dışarıdaki insan sadece aaa kerize bak iki tane ev almış diye görüyor
    Benim tanimladigim bolum icine girmeniz icin evlere 300 kira carpani ve fazlasini vermeniz gerekir.
    Gelecegi hicbirimiz bilemeyiz. Yanliş yatirimlar yapabiliriz. Yatirimlar degerlenmeyebilir. Bunda bir sakinca yok.
    Ama ederinden fazla fiyata gelmiş evlerde, elle tutulur bir kazik varken bu kazigi yemek yanliş geliyor bana.

GT-I9500 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

8. Kurtlar Vadisi FİKİRTEPE filmi çıkacakmış. :-)

Pana Yapı küçülüyor!
    https://emlakkulisi.com/pana-yapi-kuculuyor/577195

Sayfa 358/1005 İlkİlk ... 258308348356357358359360368408458858 ... SonSon

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •