Sayfa 111/168 İlkİlk ... 1161101109110111112113121161 ... SonSon
Arama sonucu : 1344 madde; 881 - 888 arası.

Konu: AYGAZ - Aygaz A.Ş.

1.  Alıntı Originally Posted by svevoid Yazıyı Oku
    8.93'ten aldığım aygazlarla 11,10'un üstünden vedalaştım. Allah kalanlara sabır versin.
    Bereketini gör....İyi kar etmisin vade kisaysa....

Güven en büyük değerdir.
    Yazdıklarım yatırım tavsiyesi içermez.Yatırım tavsiyesi verecek yetkinlikte değilim.
    "Memleketim varsa ben de varım."

2. Arkadaşlar bir şey sormak istiyorum.
    Aygazın Son 6 yılın bilançosunu incelediğimde öz kaynaklarının hiç artmadığını görüyorum.
    Bu durumu nasıl değerlendiriyorsunuz? Özellikle abcd görüşlerini bildirirse sevinirim.
    “Finans piyasasında, türev işlemleri (vob, forex) kitle imha silahlarıdır.” -mustican
    "Akıllı kimdir? Herkesten öğrenen. Kuvvetli kimdir? Hırslarını yenen. Zengin kimdir? Halinden memnun olan."

Alıntı Originally Posted by mustican Yazıyı Oku
    Arkadaşlar bir şey sormak istiyorum.
    Aygazın Son 6 yılın bilançosunu incelediğimde öz kaynaklarının hiç artmadığını görüyorum.
    Bu durumu nasıl değerlendiriyorsunuz? Özellikle abcd görüşlerini bildirirse sevinirim.
    Bir kaç sebebi var bu gözleminizin (son 6 yıla baktığımızda):
    1-Öncelikle koç grubu şirketleri kazandıkları parayı dağıtırlar, yani temettü verirler, böylece kar kadar özkaynak artarken dağıtılan temettü kadar özkaynak düşer yani özkaynak artış hızı azalır,
    2-Diğer yandan, aktifinde bulunan finansal duran varlıkların değerlemeleri sonucu oluşan farklar, gelir tablosuna kar olarak yansımaz da, özkaynaklar grubu altında değer değişikliği olarak yer alırlar
    3- 2 no lu grubu irdelediğimizde, yeniden değerlemeden kaynaklı değer artışı pozitif ( + 200 mln TL iken), özkaynak yöntemiyle değerlenen yatırımlardan kaynaklanan negatif( -200 mln civarı) kalemler oluşuyor.
    4-yukarıdaki 2 ve 3 nolu başlığın detayları ise, Elektrik iştiraki olan entek firmasının yatırım yıllarında zarar etmesi ve yeniden değerlemenin negatif oluşması, KFS (YKB ye iştirak eden şirket) şirketi dolayısıyla ise pozitif yeniden değer kalemi oluşması...

Biraz teknik oldu ama siz şöyle bakın olaya;
    -bedelli Sermaye artırımı yapılmadığı , faaliyet karları mümkün olduğunca dağıtıldığı, iştirak edilen şirketlerin ve şirketin kendi varlıklarının yeniden değerlemeleri +- birbirine yakın olduğu için, özkaynak tutarı yani hissemiz açısından defter değerini hesap ettiğimiz tutar genelde aynı kalmış. Bunun şirket değerlemesiyle genellikle ilgisi olmaz zaten.
    -Gerçek şirket değeri , satıldığında ortaya çıkar.

Bu arada, ben düşen petrol fiyatlarından ilk çeyrekte Aygaz ın olumsuz etkilenmediğini, 50 mln tl taşınmaz satış karı, 13 mln KFS iştirak karı da dikkate alındığında (tüpraş tan zarar gelecek olmasına ve entek in geçen yıldan daha az katkı sağlamasına rağmen) bilhassa ebitda yani faaliyet karını olumsuz görmüyorum.
    Ama 2. çeyrek için aynı şeyi söyleyemeyeceğim maalesef. 10 güne bilanço gelir diye tahmin ediyorum.
    Tüpraş şirketin ayağına çelme takıyor görünen o....

4.  Alıntı Originally Posted by abcd Yazıyı Oku
    Bir kaç sebebi var bu gözleminizin (son 6 yıla baktığımızda):
    1-Öncelikle koç grubu şirketleri kazandıkları parayı dağıtırlar, yani temettü verirler, böylece kar kadar özkaynak artarken dağıtılan temettü kadar özkaynak düşer yani özkaynak artış hızı azalır,
    2-Diğer yandan, aktifinde bulunan finansal duran varlıkların değerlemeleri sonucu oluşan farklar, gelir tablosuna kar olarak yansımaz da, özkaynaklar grubu altında değer değişikliği olarak yer alırlar
    3- 2 no lu grubu irdelediğimizde, yeniden değerlemeden kaynaklı değer artışı pozitif ( + 200 mln TL iken), özkaynak yöntemiyle değerlenen yatırımlardan kaynaklanan negatif( -200 mln civarı) kalemler oluşuyor.
    4-yukarıdaki 2 ve 3 nolu başlığın detayları ise, Elektrik iştiraki olan entek firmasının yatırım yıllarında zarar etmesi ve yeniden değerlemenin negatif oluşması, KFS (YKB ye iştirak eden şirket) şirketi dolayısıyla ise pozitif yeniden değer kalemi oluşması...

Biraz teknik oldu ama siz şöyle bakın olaya;
    -bedelli Sermaye artırımı yapılmadığı , faaliyet karları mümkün olduğunca dağıtıldığı, iştirak edilen şirketlerin ve şirketin kendi varlıklarının yeniden değerlemeleri +- birbirine yakın olduğu için, özkaynak tutarı yani hissemiz açısından defter değerini hesap ettiğimiz tutar genelde aynı kalmış. Bunun şirket değerlemesiyle genellikle ilgisi olmaz zaten.
    -Gerçek şirket değeri , satıldığında ortaya çıkar.

Bu arada, ben düşen petrol fiyatlarından ilk çeyrekte Aygaz ın olumsuz etkilenmediğini, 50 mln tl taşınmaz satış karı, 13 mln KFS iştirak karı da dikkate alındığında (tüpraş tan zarar gelecek olmasına ve entek in geçen yıldan daha az katkı sağlamasına rağmen) bilhassa ebitda yani faaliyet karını olumsuz görmüyorum.
    Ama 2. çeyrek için aynı şeyi söyleyemeyeceğim maalesef. 10 güne bilanço gelir diye tahmin ediyorum.
    Tüpraş şirketin ayağına çelme takıyor görünen o....
    Tasinmaz satisi daha yuksek degil miydi yanlis hatirliyor biliyor olabilirim...

Güven en büyük değerdir.
    Yazdıklarım yatırım tavsiyesi içermez.Yatırım tavsiyesi verecek yetkinlikte değilim.

5. KFS hisseleri alınması gereksizdi. Aygaz finans şirketi değil. Ayrıca pasif bir varlık.

KFS hisselerini holding devredip karşılığında “Entek Elektrik Üretimi A.Ş” hisseleri alınması daha iyi olur.

Hatt pasif bir varlık olan düşük miktardaki “Enerji Yatırımları Aş” hisselerini de holding le entek karşılığında swap yapabilir

Bu günlerde aracı kurumların ilk çeyrek kar tahminleri yayınlanmaya başladı.
    Şu ana kadar 3 kurum gördüm,
    Unlu
    Yapı kredi
    Ak yatırım
    Her 3 ü de şirketin negatif faaliyet karı 40 mln eksi ( ebitda) ile ilk çeyreği kapatacağını, türaştan gelecek 230 civarı zarar ile 300 mln civarı çeyrek net zarar açıklayacağını tahmin ediyorlar.
    Ancak, tahminlerinde hepsi düşen lpg fiyatları dolayısıyla ve mart ayı satış düşüklüğü etkisiyle negatif ebitda çıkacağını varsaymışlar,
    Ocak ayında lpg fiyatları 35 dolar yukarıda , şubat ayı 20 dolar martta 65 dolar aşağıda, yani ilk çeyrek fiyat hareketleri yataya yakın seyretti.
    Ayrıca şirket kısmen bütan ürününde düşüşe karşı hedge yapıyor ( 20 bin ton) , 3 aylık miktar satış rakamına gelince ise , satışların ilk çeyrekte hissedilir bir daralma olmadığını sektör raporlarından görebiliyoruz.
    Yani ilk çeyrek faaliyet zararını açıklamak çok zor, tüpraştan dolayı nette zarara geçmesini hepimiz bekliyorduk ama ebitda zararı tahminleri !!!! İlginç
    Nisan ayından itibaren yani 2. Çeyrek pek iyi gitmiyor, hem fiyat düşüşleri hem de satış düşüleri ama ilk çeyrek tahminleri umarım doğru değildir.
    Diğer yandan, 63 mln taşınmazve kfs temettü karı da ayrıca var.
    Merakla bekliyoruz.

7. Çok sessiz baslik ya aygaz hissesi sadece koc ta mi var;)

Güven en büyük değerdir.

8. Bazı aracı kurumların AYGAZ için 1. çeyrek kar tahminleri aşağıdaki gibidir.
    En düşük kar tahmininde bulunan aracı kurumlardan biri Ak Yatırım olup, 302 milyon TL zarar tahmininde bulunmuş.

*FOREKS ANKETİ-AYGAZ'IN 2020 YILI 1.ÇEYREK ZARARININ 256 MİLYON TL OLMASI BEKLENİYOR(2019 1Ç 10,1 MİLYON TL)

https://www.paraborsa.net/i/2020-1-c...iraat-yatirim/

Bu da Ak Yatırım tahmini.
    Capture.jpg

8 mayısta ilk çeyrek bilanço açıklanacak. Bu bilançoya göre de yönünü belirleyecek.
    “Finans piyasasında, türev işlemleri (vob, forex) kitle imha silahlarıdır.” -mustican
    "Akıllı kimdir? Herkesten öğrenen. Kuvvetli kimdir? Hırslarını yenen. Zengin kimdir? Halinden memnun olan."

Sayfa 111/168 İlkİlk ... 1161101109110111112113121161 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •