Sayfa 86/169 İlkİlk ... 3676848586878896136 ... SonSon
Arama sonucu : 1347 madde; 681 - 688 arası.

Konu: AYGAZ - Aygaz A.Ş.

1. Sayın abcd detaylı analiziniz için teşekkürler öncelikle. Kağıdın sayfasının bu derece sessiz olması ve yatırımcı profili benim Aygaz’ı tercih etmemde önemli bir sebep. Yılı sermayesinin hayli üzerinde bir karla kapatabilir beklentinizden yola çıkarak, Tüpraşı’ın da 100 milyon TL civarı bir olumlu katkısıyla, 12 aylık kar rakamının 400 hatta 450 milyon olmasını bekleyebilir miyiz sizce? Böyle bir senaryoda 2020 Mart ayında temettü olarak hisse başı 150 kuruşları daha konuşabileceğimizi düşünüyorum.

Alıntı Originally Posted by Murat1907 Yazıyı Oku
    Sayın abcd detaylı analiziniz için teşekkürler öncelikle. Kağıdın sayfasının bu derece sessiz olması ve yatırımcı profili benim Aygaz’ı tercih etmemde önemli bir sebep. Yılı sermayesinin hayli üzerinde bir karla kapatabilir beklentinizden yola çıkarak, Tüpraşı’ın da 100 milyon TL civarı bir olumlu katkısıyla, 12 aylık kar rakamının 400 hatta 450 milyon olmasını bekleyebilir miyiz sizce? Böyle bir senaryoda 2020 Mart ayında temettü olarak hisse başı 150 kuruşları daha konuşabileceğimizi düşünüyorum.
    Sayın MuratFB:-))

Bahsettiğiniz ve rakamlandırdığınız tutarda tupraş katkısı gelirse muhteşem olur ama bence pek olası değil.
    Çünkü bildiğiniz gibi aygaz EYAŞ ın %20 ne yani dolaylı olarak tupraşın % 10 na sahip.
    Tupraştan 100 destek gelmesi için tupraşın son çeyreğinin 1 milyar civarında kar açıklaması demek, böyle bir durumda aygaz şov yapar:-)) şahsen ben tupraşın son çeyrek performansı yine zarar olmasın yeter diyorum. Çünkü rafineri marjları hala istenilen seviyelerde değil.
    Temettü verme oranıyla ilgili tahmininize şu fikrimle destek verebilirim: koç grubu olarak holding temettülerle beslenir hep, 2019 yılı koç grubu açısından hem otomotiv, hem bankacılık hem enerji, beyaz eşyanın yurt dışı performansı dışında o segmentte de iyi bir performans gösteremedi. Ama mutlaka temettü de alması lazım. Bu durumda, hangi şirkette kar varsa , bu defa mümkün olduğunca maximum oranda dağıtacaktır. Aygaz enerji segmentinde sermayenin üzerinde kar açıklayacağına inandığım için % 100 oranında dağıtabilir inşallah.
    Diğer yandan, koç grubunun yapı kredideki unicredit hisselerinin bir kısmını satın alması ve ykb nin esas sahibi kfh deki 50-50 paylı anlaşmanın koç grubu lehine feshedilmesiyle ilgili anlaşma malumunuz 2020 yılının ilk aylarında tamamlanacak. Anlaşmaya göre, uni credit koç finansal yatırımlar şirketinde payı bulunan koç grubu şirketlerine 570 mln tl tazminat ödeyecek kendisi feshettiği için.
    Bu şu anlama geliyor Aygaz açısından; eski kfy şirketinde aygazın % 1,9 payı vardı, tazminat sadece koç grubu hissedarlarına ödeneceği için aygaz ın payı 2 katına çıkacak, yani yaklaşık %4 e yakın bir paya sahip oluyor, ve tazminatın %4 civarındaki kısmı yaklaşık 21 mln tl aygaza ödenecek ve bu tutar IFRS ilkelerine göre gelir tablosunda diğer gelirlerde yer alacak. Elbette aygaz payını 2 ye katladığı için yaklaşık 70 mln ödeyecek ve bu tutarı bilançonun aktifinde finansal yatırımlara kaydedecek ama alacağı tazminatı gelir tablosuna yazmak durumunda kalacağı için net kar 20 mln daha artacak. Ama bu işlem yıl sonu bilançoya yetişmez veya yansıtılmaz, muhtemelen yeni yılın ilk çeyreğinde gelir tablosuna yansır.
    Bence koç grubu dolayısıyla aygaz ykb hisselerini hem ucuza aldı, hem tl taksitle aldı hem de tazminat ödettirerek aldı.
    Aslında aygaz ın 2 başlıkta faaliyeti var, ilki kendi core business olan lpg işi, diğeri de holding görünümünde olan iştirakleri( tüpraş ın %10 u, entek in %50 si, YKB nin yeni dönemde %3,5 civarındaki kısmı ve opetle yaptığı % 50 paylı gayrimenkul şirketii)
    Sadece iştiraklerinin değeri bile çok önemli iken, bu yıl kendi faaliyet karındaki beklediğim iyileşme aslında iştah kabartıyor.
    Hatırlarsanız geçen yılın son çeyreği kendi operasyonlarındaki kar düşüklüğü , ve doğalgaz işinden aldıkları 30 mln dolarlık tahkim kararı dolayısıyla negatif gelmişti, izleyen çeyrek olan bu yılın ilk çeyreği de maalesef negatif olmuştu.
    Şimdi yukarı peşpeşe 3 çeyrek, muhtemeldirki 2020 yılının ilk çeyreği de iyi gelecektir ki, böylece şirket büyüklüğü ve algı açısından hayli pozitif bir hava oluşabilir.
    Bu arada, bu yılın son çeyreği mevsim koşulları iyi geçtiği için lpg satışlarının da hedeflenen maximum miktara yakın gerçekleşeceğini tahmin ediyorum, geçen yılın son çeyreği kriz ve mevsim koşulları dolayısıyla hayli düşüktü. Yani 2019 ve 2018 son çeyrek baz etkisi pozitif yönde çok keskin olacak.
    Tüpraş sürpriz yapar da pozitif bir son çeyrek katkısı verirse , sizin de söylediğiniz gibi algı hayli değişir.
    Unutmayalım, çok değerli ancak düşük değerlenen iştiraklerine rağmen defter değeri 1,5 ta kalan bir holding vari şirketten bahsediyoruz, şu anki piyasa değeri sadece iştiraklerinin değerinden dahi düşük görünüyor, demekki kendi ana işi olan lpg işi sıfır değerle borsada işlem görüyor anlamına geliyor benim gözümde.
    Elbette ben detaylı takip ettiğim ve bu hisseye geçen haftalarda yatırım yaptığım için kendi gözlüğümle ve olumlu beklentiyle bakıyorum , yani objektif olamayabileceğimi tekrar vurgulamak isterim.
    Fakat şubat ortası olan yıllık bilanço gönderme tarihine kadar sabırla bekleyeceğim.
    Sonuçlara göre düşüncelerimi update ederim. Ama tahminlerim doğru çıkarsa iyi kazanç sağlayacak bir yükseliş oluşacağına inanıyorum. Hayırlısı bakalım.
    Takibe ve sabırla beklemeye devam.
    YTD

Güncelleme-düzeltme;
    Yukarıdaki açıklamamın içinde yer alan, Aygaz ın, ykb hisselerine sahip olan KFS şirketindeki paylarını unicredit ten devir almaları dolayısıyla 21 mln tl fesih bedeli tazminatı alacak ve gelir tablosuna kar yazacak açıklamamın devamında bu alım için tazminat sonrası 70 mln ödeyerek bilançonun aktifindeki finansal yatırımlar kalemine ekleyecek şeklinde verdiğim rakamsal bilgi de küçükte olsa bir düzeltmem gerekti kap açıklamasını tekrar okudukatan sonra.
    KFS şirketinin ilave %1,93 nü aygaz ın satın alma bedeli yaklaşık 120 mln tl, alacağı 21 mln tazminatı da mahsup edeceği için bu hisseleri satın alma bedeli olarak nette 70 değil 100 mln tl. Civarı net nakit çıkışı yaşanacak , ve elbette bilanço aktifindeki kfs finansal yatırımlar kalemi de yükselecektir.
    Hatalı bilgi olmasın diye ekleme ihtiyacı hissettim

4. https://www.kap.org.tr/tr/Bildirim/803975
    AYGAZ yılbaşından sonra BIST 100 e alınacak. Hayırlı olsun. Olması gereken de bu.
    “Finans piyasasında, türev işlemleri (vob, forex) kitle imha silahlarıdır.” -mustican
    "Akıllı kimdir? Herkesten öğrenen. Kuvvetli kimdir? Hırslarını yenen. Zengin kimdir? Halinden memnun olan."

5. 378392 lot 12.25 den... kapanışda yapılan hakkında bilgisi olan...

Alıntı Originally Posted by hürriyet Yazıyı Oku
    378392 lot 12.25 den... kapanışda yapılan hakkında bilgisi olan...
    Bence hatalı emir girdi yabancı,(citi) belki sıfır hatasıdır.... ya da noel öncesi çılgın bir yabancının son dakika hareketidir. ( şu ana kadar hiç bu türden bir hareket olmamıştı ama) bu yüzden hatalı bir emir olarak telakki ediyorum.
    Kapanışta girilen emirler silinemiyor bildiğiniz gibi.
    Şahsen ben tesadüfen ekranı izlediğim için 18:07 de 12,25 satıştan hayli hisse aldım.
    Normalde yabancı satmak istese seans içi çok daha iyi fiyatlara satabilirdi. Nitekim satışa konan tüm miktar 1 dk içinde herkes tarafından toplandı ve hatta 50 bin lot alış fazla oluştu.
    Pazartesi ilk dakikalarda 12,5 un üstüne hemen çıkacaktır bence.
    Şayet bilmediğim veya atladığım başkabir şey yoksa...
    Bu hisse ocak- şubat ayının favorisi olacağını bekliyorum son çeyrek bilanço performansı paralelinde.
    Yabancıların sattığı değil aldığı bir hisse normalde.
    Bence toparlayacaktır.

Ek yorum;
    Cuma kapanış ve sonrası citi nin tek kalemde 378 bin lot kapanış fiyatı ne olursa olsun blok satış emri girmesi konusuna yukarıda kısaca fikrimi yazmıştım.
    Ama son 1 aylık takasta city satışlarının miktarı çok olmasa da düzenli olduğunu, buna karşın deurche nin de benzer miktarlarda alış yaptığını görebiliyoruz.
    Dokayısıyla cuma akşamı seans sonrası yapılan satış gözü karartılarak city nin bilinçli yaptığı satışta olabilir gibi duruyor. Şayet böyleyse;
    -ya satış yapmaya devam edecektir,
    - ya da bu teknik düzeltme kapsamında kısa vadeli destek noktasında kapanış gösterme amacıdır( zayıf olasılık)
    Pazartesi ilk 1 saatte ki duruma göre ne olduğu, hangi senaryonun ağır bastığı anlaşılacaktır.

8.  Alıntı Originally Posted by abcd Yazıyı Oku
    Aygaz sayfasına pek uğrayan olmuyor gördüğüm kadarıyla.
    Küçük yatırımcının da pek ilgisini çekmiyor belliki.
    Ama, iştiraki tüpraş ın 3. Çeyrekte zarar açıklamasına rağmen, beklentilerden daha iyi gelen operasyonel karlılık 3. Çeyrek sonrası dikkat çekiyor.
    4. Çeyreğin (yine tüpraş sonuçlarından bağımsız olarak baktığımızda ) yine iyi geleceğini, hatta son çeyrekteki lpg fiyatlarının üstüste 3 ay artmasından dolayı sadece son çeyrek faaliyet karına ilave olarak 40-50 mln stok kar desteği gelebilir. 3. Çeyrekte 10 mln stok zararı vardı üstelik. Son çeyrek satış miktarı sezonsal olarak bir önceki çeyreğe göre gerieyecek olsa da, kar marjındaki yüksek artış onu gölgede bırakabilecektir.
    Ayrıca, ihraç ettiği tahvillerin değişken faizli olması, zaten tümü TL olan kredilerin bir kısmının düşen faiz oranlarından olumlu etkilenmesi de kara katkı yapabilir.
    Bu yıl tüpraştan katkı çok düşük gelirken , yarısına sahip olduğu entek elektrik her çeyrek 27-30 milyon kar katkısı sağlamaya başladı.
    Bence en güzeli de, geçen yılın son çeyreğinde brüt kar, faaliyet karı, ebitda ve net kar kalemlerinin hepsi dramatik derecede zarar oluşmuştu. Bu yılın son çeyreği bu kalemlerin hepsi geçmiş yılın son çeyreğiyle mukayese edilmeyecek kadar katmerli gelebilir muhtemelen.
    Son çeyrek performansı tahmin ettiğim gibi gelirse yıl sonunda sermayesinin hayli üzerinde net karla kapatabilir.
    Bu da, son 3 çeyrek peşpeşe sürdürülebilir operasyonel pozitif performans demektir ki, finansallar yayınlandıktan sonra hayli dikkat çekici ve güven verici bulunabilir.
    Tabii bunların olması için yılı kapatmamız gerekir ve ocak- şubat aylarından önce kokusu çıkar.
    Olaki, son çeyrekte tüpraşta kar açıklayıp destek verirse, extra olur...
    Ancak, hisse çok sığ, lotlar az, hacim yok, takasın çok büyük kısmı yabancılarda. Birilerinin dikkatini çekse bile yabancıların elinden mal almak kolay olmaz sanırım.
    Ama yine de, pozisyon alıp 2-3 ay sabretmek ve gözlemek ilginç fırsatlar doğurabilir.
    Aygaz da eskiden pozisyon almış olanlar zaten makul bir kar elde etmiş.
    Daha fazlası olabilir mi? Tahmin ettiğim son çeyrek performansı olursa, tarihi direnç ( temettü düzeltmeleri yapılmamış haliyle) gibi duran 13 leri kırar gibi, üstü ilgiye ve beğeniye bağlı.
    Sabırlı bekleyiş ve bol şanslar
    YTD
    Yani son çeyrek kar beklentiniz nedir Sn. Abcd?

Sayfa 86/169 İlkİlk ... 3676848586878896136 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •