Sayfa 94/168 İlkİlk ... 44849293949596104144 ... SonSon
Arama sonucu : 1344 madde; 745 - 752 arası.

Konu: AYGAZ - Aygaz A.Ş.

https://www.akyatirim.com.tr/apps/PD...d.aspx?ID=4652

aygaz ve tüpraşı da içeren bir rapor.

2. Aygaz ın faliyet alanı Finans değil. Finans şirketi çok azınlık hisselerinin Aygaz kapsamına alınması da anlamsız. Çok alengiririli işler

Bu finans şirketi hisselerini Holding e devredip karşılığında faliyet alanı İle ilgili grubun diğer elektrik ile enerji şirketlerinin hisselerini alması doğru iş okur. Mesela Mevcut iştiraki olan elektrik şirketinin diğer hisselerini devarabilir alabilir

Alıntı Originally Posted by el turco Yazıyı Oku
    https://www.akyatirim.com.tr/apps/PD...d.aspx?ID=4652

aygaz ve tüpraşı da içeren bir rapor.
    Şu ana kadar yayınlanan araştırma ve tahmin raporlarında ( 6 ayrı ciddi kurum- ak, garanti, ykb, oyak, ziraat ve bgc partners) Aygaz ın son çeyreği için ;
    1-cirolar birbirine yakın olup ortalaması 2,6 mlyr civarında
    2-Favök-ebitda yani esas faaliyet karı yine birbirine çok daha fazla yakın ve 160 mln civarında
    3- Net kar rakamı ise birbirinden çok farklı ( tüpraştan gelecek rakam çok farklı öngörüldüğü için) 80-120 aralığında yani 90 civarı
    Görüyoruz.

Tüpraş ın zarar açıklama ihtimali net karı farklılaştırıyor.
    Bgc partners ın ( fon ve yabancılar ın satış yaptığı kurum) son 3 gündür hissede tek başına satıcı olmasını da, yayınladığı ( ilk yayınlayan kurum) kendi raporunda hem tüpraşı hem de aygaz ı piyasa tahmin ortalamasından yukarıda tahmin etmişti, ama izleyen günlerde diğer kurumlardan gelen tahminlerin daha aşağıda olduğunu görünce aygaz portföyünü azaltmayı etrcih etti, ve 3 gün boyunca ekranda neredeyse tek satıcıydı)

Aslında bir şirket için esas olan kendi esas faaliyet karı ama nihayetinde net kar piyasa da daha çok konuşuluyor doğal olarak.
    Bu durumda 2019 yılını, tüpraşın dramatik kötü performansına rağmen 300 mln ( +- %5) net karla kapatacak gibiyiz.
    Koç grubunun bu yıl, yurt içi faaliyetleriyle olumlu sonuç gösteren tek şirketi aygaz, yurt dışını dikkate aldığımızda ihracat sayesinde otomotiv biraz öne çıkıyor.
    Grubun genel olarak ekonomiye paralel olarak ve önceki yıllara göre düşük performans göstermesi ve tüpraş ın kötü yılı Aygaz a da fren yaptırıyor.
    Bu da bizim yatırımcı olarak dönemsel talihsizliğimiz.
    Ben yine de, bilançoyla birlikte aygaz ın güzel yukarı ivmelenme yapacağını, yeni yılın ilk çeyreğinin de geçen yıla göre çok daha iyi geçeceğini görebildiğimiz için, 2020 beklentisiyle ve borsadaki pozitif havayla hak ettiği seviyelere çıkacağına inanıyorum.

Koç grubu hisseleri ve tüpraşta esen kötü fırtınaya direnemedi maalesef.
    Hacim yok ama, son 5 gündür BGC parners üzerinden verilen mallar, citibank yabancıdan çıkmaya başladı.
    Tüpraşta satış yapan yabancı yatırımcı, zannediyor ki Aygaz da, zarar edecek ve kötü açıklayacak.
    Tekrar desteğe geri geldik maalesef. Artık bilançoyu görmekten başka çaremiz kalmadı:-((

5. Korona virusu petrolu vuruyor, düşen petrol nedeniyle stok tutan Tüpraşa ve dolaysıyla Aygaza fena çarpıyor. Ya sabır demek gerek şu panik ortamına. Inşallah şu hastalık çok yayılmadan tedavisi bulunurda, fazla can kaybı olmaz..

Bu akşam akdeniz pazarında yani türkiyede de Şubat boyunca geçerli olacak lpg fiyatları Sonatrach tarafından açıklandı.
    Hatırlarsanız ocak ayı boyunca fiyat , önceki aya göre 25 dolar yukarıda idi ve karlı bir ocak ayı yaşadı yine Aygaz.
    Şubat için geçerli olan ve bu akşam açıklanan fiyatlar ise;
    Propan 107 dolar/ ton düşüş, bütan 10 dolar/ton artış, ortalama formülasyona göre, (70-30 karışım) 25 dolar düşüş.
    Son 1 haftadır , korona virüs riski dolayısıyla düşen petrol fşyatları lpg yi de kısmen etkilemiş oldu.
    Ancak, aygaz için ilginç ve güzel olan şey, son dönemlerde finansal rapor dipnotlarından gördüğümüz kadarıyla 107 dolar düşüş olan propane ürününde sürekli önemli miktarlarda, ( genelde 20 bin yon) fiyat düşüşlerine karşı hedge yapıyorlar.Bu da olası düşüşlere karşı zarar önleyici bir uygulama.
    Yıllık bilanço açıklandığında, yine finansal dipnotlarda muhtemelen bunu görüp teyid edebilirsek, öyle bir durumda, yeni yılın ilk çeyreği de başarılı geçiyor anlamını çıkarabiliriz.
    Şahsen ben, tüpraşta beklenen kötü 2019 bilançosuna rağmen, Aygaz da sermayesine yakın bir yıllık kar bekliyorum hala. Daha da önemlisi , yeni yılın ilk çeyreği de iyi gidiyor gibi. Bunu ancak nisan ayında görebileceğiz tabi.
    Şayet 2020 ilk çeyrekte beklediğim gibi pozitif geçerse, son 4 çeyrekte istikrarlıbir şekilde faaliyet karını düzenli olarak iyileştiriyor anlamına gelecektir ki, bu da F/K oranını da hayli aşağıya çekecek.
    Ayrıca, Aygaz bu yıl verebileceği en yüksek temettüyü vermeye çalışmak zorunda kalacak, çünkü holdingin diğer çoğu şirketinde temettü yok ya da sınırlı olacak. Bu da aygaz yatırımcısı açısından iyi bir gelişme olur .
    Özetle tüpraş 2019 da iyi olmasa bile Aygaz var...
    Merakla son çeyrek bilançoyu bekliyorum.
    Bugünlerde yabancılar, tüpraş ilişkisine bakarak yoğun satıcı olsa da, bilanço açıklandıktan sonra aygaz ın kendi karını ve faaliyet petformansını gördüğünde, satmak yerine dönüp almayı tercih edebilirler.
    Umarım...

7. Benim 2019 yıllık kar beklentim sermayesi kadar değil fakat 200 milyon TL. bekliyorum, beklentim tüpraşın bu yıllıkta zarar getireceği yönünde aksine kar getirirse bu aygazın karlılığını abcd.nin beklentisine çıkartabilir.

Birde şirketin ayrıca kargoda büyüme planları var, aygaz bayilerine ciddi sinerji yaratacak kargo nakliye dağıtım işi ilk etapta bilançolara pozitif yansımasa dahi bengaldeş planlarının yanında bu iş şirkete; piyasadaki kurumsal talep yönünden dikkat çekebilir.

Aygaz özelinde benim çözümleyemediğim şirket mevcut sermaye büyüklüğüne göre tahtadaki işlemleri çok sığ, malı alanlar paket etmiş bir kenara çekilmiş, düzenli temettü ödediğinden dolayı herkes memnun vaziyette olsa gerek diye düşünmeden edemiyorum.

Temettü dağıtım oranının yüksek olacağını elde ettiği net kardan fazlasını geçmiş yıl kar yedeklerinden karşılayarak dağıtacağını düşünüyorum, geçtiğimiz yıl yanılmıyorsam 12 şubatta finansal tablolar açıklanmıştı.

Takaslar hiç ilgimi çekmiyor, çünkü buna bakıp geleceği yorumlamak kolay iş değil.

8. Merhabalar
    Temettucu ve Koç hastasi bir kisi olarak az da olsa Aygaz da elimde tutuyorum arttirmayi dusunuyorum zamanla.
    Eregli tupras ford aselsan petkim hisseleri var.Zamanla aselsan ve Petkim i kademeli vurucam;)
    Uzun vadede Eregli Tupras ve Ford Aygaz tutmayi dusunuyorum hisse bazinda.
    Aygaz la ilgili temel bilgilerinize muhtacim.İlgiyle takip edecegim bu başligi....

Sayfa 94/168 İlkİlk ... 44849293949596104144 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •