Special Days Image
Sayfa 96/168 İlkİlk ... 46869495969798106146 ... SonSon
Arama sonucu : 1344 madde; 761 - 768 arası.

Konu: AYGAZ - Aygaz A.Ş.

Bugün akşam Aygaz 12 şubat akşamı bilançoyu göndereceğini açıklamış.
    Bu durumda 13 şubat perşembe sabahı yıllık ve son çeyreği görmüş ve buna göre reaksiyon göstermiş olacağız.
    İnşallah iyi bir son çeyrek açıklar da, sıkıştığı banttan kurtulur.

İnşallah hocam Ereğli ve Aygaz da pozisyon aldım bekliyorum az işmen aselsan ve kartonsan da var

Bu akşam şirket ayrıca, YKB bankası hisselerinin sahibi koç finandal hizmetler AŞ araclığıyla uni credit ten hisse alım işleminin tamamlandığını duyurmuş.
    Açıkçası ben bu kadar hızlı beklemiyordum sonuçlanmasını.
    Haziran ayını bulabilir diyordum, demekki resmi izinler ve işlemler çok hızlı alınmış.
    Koç grubuna hayırlı olsun.
    İyi fiyata iyi bir aset aldılar. Koç holding bilançosu daha da güçlendi tam konsolidasyon dolayısyla.
    Aygaz da bu arada holding gibi oldu.
    Eyaş aracılığıyla tüpraş, KFS aracılığıyla YKB , elektrik şirketi Entek , gayrimenkul ve iş geliştirme şirketi opet ortaklığı, 4 ayrı gemi işletmeciliği şirketi ve ana faaliyet konusu LpG ile birlikte holding gibi oldu.
    İyi mi kötü mü ayrıca tartışılır ama finansal varlık asetleri çok büyüdü.
    Defter değeri çok önemli bir şirket oldu yani,
    Maalesef Ykb hisseleri dolayısyla kar yazamıyor, sadece özkaynaklar içinde değerleme yapabiliyor ama gizli ve büyük bir sete sahip oldu.

Bu arada en güzel gelişme bu konuyla ilgili olarak, ilk çeyrek bilançomuzda normal operasyonlara ilave olarak, uni crecitten alınacak kendi payına düşen 22 mln tl lik tazminat kar olarak gelir tablosuna girecek. Elbette bu alım dolayısıyla nakit çıkışı yaşanacak şirketten ama küçük bir meblağ olacak ve çok ucuza aldıkları için çok değerli bir aset sahibi oldular. 2 tl den aldıkları hisseler 3 ay içinde % 50 değer artışıyla borsamızda 3 tl nin üzerinde işlem görüyor.
    Ocak ayı zaten stok karı dolayısıyla ve iyi satış miktarı dolayısyla iyi geçmişti.
    Şubat ayında ise propane ürün hedgi dolayısyla ve artan kurlardan dolayı karlılıkta olumsuz olmayacak.
    Geçen yılın 3 aylık sonuçlarının kötü olduğunu hatırlarsak, bu yıl güzel başlangıç yapabilir.
    Bu arada sürpriz olur da, ilk çeyrekte tüpraş kar açıklar ve oradan bir katkı alırsa, 2020 yılı aygaz açısından en parlak yıl olabilir,
    Bu arada düşen faiz oranları ve ihraç ettikleri tahvillerin değişken faizli olması dolayısyla finansman giderleri de düşük olacak.
    ......
    Güzel bir rüya görüyor ve yazıyorum gibi ama bunların hepsi oluyor olan gelişmeler...

Alıntı Originally Posted by abcd Yazıyı Oku
    sn. Mustican,

Konu kamuoyuna kap aracılığıyla 29 kasım 2019 da detaylı olarak açıklandığında, değerlendirme ve fikirlerimi yazmıştım.
    14-15 aralık 2019 tarihinde yine bu sayfaya detaylı çıkarımlarımı da yapmıştım.
    4-5 sayfa geriye dönüp bakarsınız orada görürsünüz.
    Yine de , sorunuza özet olarak buradan cevap vereyim. Ve de o sayfalarda yazdığım açıklamaları update etmiş olayım sizin sorunuz vesilesiyle.
    Öncelikle koç grubu uni credit ten nette sadece % 9, civarında hisse satın alarak toplam payını %49,9 a çıkarıyor. Ama böylece bankanın yönetimde tam söz hakkı sahibi olacak ve koç grubunca konsolidasyona tabi olabilecek banka artık. Yapı kredi deki uni creditin hala % 32 civarında payı devam edecek ama ileride elbette satmayı planlıyor uni credit.
    Gelelim Aygaz a etkisine:
    - öncelikle mesajınızda yazdığınız gibi şirketten 400 mln değil sadece nette 27 mln civarı çıkacak. Bu nasıl olacak peki?
    - aygaz direkt yapı kredi hissedarı değil, yapı kredinin hakim ortağı Koç Finansal Şirketinin % 1,97 ne sahip. O şirkette yapı kredinin halka açık kısmının dışındaki tüm kısma (%82) sahip. Ana sahip bu şirketin % 50 si uni credit in, kalan % 50 si koç grubu na ( % 1,97 i aygaz) ait. Yani yeni anlaşmadan önce eşit ortaklık vardı.
    -yapılan ve 2020 de tamamlanacak anlaşma ile özetle: işlemler tamamen TL yapılacak, uni credit in KFS deki hisseleri olan %50 nin tamamı , diğer yüzde 50 ortak koç grubu tarafından beher hisse için 2 tl den satın alınacak. Şirketin sermayesi 6,4 mlyr. Uni credit yaklaşık 3,2X2=6,4 mlyr alacak. bunun bir kısmı yani, Aygaz ın payı olan % 1,97 karşılığı 126 mln lot hisse için 252 mln Hesabi olarak aygaz tarafından ödenecek.
    - ancak uni credit sattığı kfs hisselerine karşılık, eski ortağı olan kfs deki ykb hisselerinden , artık direkt olarak beheri 2,1 tl den % 32 sini tekrar alacak. bu tutar ise ykb sermayesi 8,4 mlyr ın % 32 nin, 2,1 tl den toplam 5,7 mlyr tl tutuyor bunuda eski şirketine geri ödeyecek.
    - anlaşmayı bozan taraf uni credit olduğu için diğer ortaklara payları oranında 570 mln tazminat ödeyecek.
    - bütün bu işlemler birbirinden mahsuplaşma sonrası ödeme yöntemiyle yapılacak.
    - bu durumda koç grubu 6,4 öderken , önce 5,7 geri alacak, mahsup sonrası Nette koç grubu 0,7 mlyr TL ödeyecek.
    - aygaz özel ine inersek rakamlarla; önce 252 mln ( yeni % 1,97 yi almak için) hesaben uni credite ödeyecek, KFS içinde bulunan ykb hisselerin unicredite ve koç grubuna satılması dolayısıyla 288 mln kendi payına ( yeni payı % %,3,93) tekabül eden kısmı hesaben tahsil edecek, koç grubunca direkt sahip olunacak % 9 ykb hisseleri için ödenecek 1, 6 mlyr ın, (%3,93 üne rekabül eden ) 63 mln tl hesaben ödenecektir. Bu bölümde yazdığım işlemlerin sonucunda aygaz 288 mln tahsil ederken, 252+63=315 ödeyecektir. Sonuçta sadece 27 mln tl net ödeyecektir. Bu rakamda, kap açıklamasında koç grubunun mahsuplaşma sonrası ödeyeceği 700 mln Tl nin, %3,93 ü ne tekabül etmektedir.
    -özetle çok iyi bir bankayı, italyanların sıkışması ve satma kararlılığı dolayısıyla iyi fiyata çoğunluk hissesi alınmış oluyor. Bence koç grubu iyi bir iş yaptı.
    - Aygaz açısından baktığımızda ilginç olan şey alınacak 22 mln tazminatın mahsubu öncesi 49 mln tl yeni hisseler için edinim bedeli, nette 27 mln tl nakit çıkışı olacak.
    - benim mali tablolara yansıması açısından pozitif bulduğum şey ise, 22 mln payına düşen tazminat gelir tablosuna kar olarak girerken , finansal varlık edinimi olarak bilançonun aktifine ilave 49 mln luk bir artış gelmesi.

Özetlemeye çalışırken yine uzun oldu açıklamalarım ama gördüğünüz gibi işlem karışık ve kolay çözülecekbir işlem değil.
    Benim anladığım ve hesaplayabildiğim kadarıyla rakamlar böyle.
    Yanlış yazdığım veya hesapladığım ya da göremediğim bir şey varsa , ve düzeltecek veya ekleyecek biri olursa da sevinirim, kontrol edilmiş ve teyid edilmiş olur böylece...
    Gördüğünüz gibi benim hesaplamalarımın kaptaki açıklamadan çıkarıp doğru matematik ve mantık kurduğumu kabul edersek, aygaz için harika bir işlem olacak.
    Banka hisselerinin 2020 yılında toparlayacağı ve değerleneceği düşünülürse, -crem de la crem- yani türkçesiyle ballı kaymak olabilir.
    Keşke aygaz şirketinin kendisi bu konuda bir açıklama yapsa iyi olur ama işlem bitmeden yapamazlar doğal olarak.
    İşlemlerin 3-4 ay içinde tamamlanması bekleniyor.
    Sabredip hisse fiyatını biraz gözlemek ve beklemek en iyisi gibi.
    Ayrıca bundan daha önemlisi ana faaliyet dalı olan lpg açısından son dönemlerdeki operasyonel karlılık ve nakit akışının iyiye gitmesi daha değerli.
    Umarım Bol kazançlar olur aygaz yatırımcıları için
    Bu akşam şirket açıklamasıyla tamamlandığı belirtilen ykb alımına ilişkin, tekrar olmaması için önceki mesajımı buraya tekrar aktarıyorum bilgi için....

Biraz daha aydınlatıcı olması ve netleşmesi açısından ek veriler aktarayım Aygaz-YKB ilişkisi için.

-bu işlem tamamlanmadan önce yani şimdi aygaz, koç finansal hizmetler şirketinin (kfs) direkt % 1,97 sahibi, kfs de ykb nin % 81 sahibi, sonuçta aygaz dolaylı olarak YKB nın % 1,6 sına sahip, yani yaklaşık 135 mln lot ykb hissesi var diyebiliriz,
    - işlem ( gerçekleştikten) sonrası ise; aygaz kfs nin % 3,93 üne sahip, kfs ise ( % 32 uni credit, % 19 halka açık % 9 direkt koç grubu payından sonra) ykb nin % 60 ına sahip olacak. Yani aygaz kfs aracılığıyla yaklaşık 198 mln lot, yeni ve direkt alınan % 9 luk pay dan gelecek kısım dolayısıyla 29 mln lot, toplamda ise 227 mln lot ykb hissesi ile, ykb deki hisse payı toplamı ( 227/8.400) % 2,7 olacak ve ilave 92 mln lot ykb hissesi edinmiş olacaktır.

Sonuçta, % 3,93 pay ykb de değil kfs de, ykb deki pay ise yaklaşık % 2,7 civarında.
    Bu hesaplamalarımda ufak tefek küsüratları dikkate almaya ihtiyaç duymadığım ve yuvarlama yaptığım için majör değişiklikler olmayacaktır.

Şunu da eklemek lazım, ykb deki bu iştirakin aygaz a faydası nedir? Aslında bddk bankalara temettü dağıttırmadığı için değerleme dışında kısa vadede katkı sağlamayacaktır ancak, ucuza alınan bu hisselerin ileride ister grup içi el değiştirmesi ister satılması durumunda şirket büyük kar elde edebilecektir. Nitekim şu anda bu işlemler sonrası, aygaz bilançosundaki kayıtlı defter değeri ile, ykb nin düşük fiyatına rağmen borsa değeri arasında bile 2 kat civarı fark oluşuyor.
    Bu işlemin kısa vadede aygaza en güzel etkisi ise, alınacak tazminatıtan kendi payına düşen 22 mln tl nin tfrs ilkeleri gereği tek seferde gelir tablosunda kar olarak yer alacağı beklentimdir.
    Bol kazançlar
    Bu da devamı açıklamalarımızın....

Hayırlı uğurlu olsun ve bol şans getirsin hissemize.
    Bir de , artık yukarı hareketine başlasın :-))
    Bugün koç holding in yukarı hareketlenmesi ykb işleminin tamamlanmasıyla ilgiliymiş demekki.
    Yarın da bize etkisi olur inşallah.

YKB ile ilgili işlemin tamamlanması ve KAP a dün akşam bildirilmesi çok önemli bir işlemdi.
    Yukarıda yazdım, Koç holding e çok yarayan (hem ucuza aldı, hem karlı hem de tam konsolidasyon yapacak holding) bu işlem ve açıklama aslında dolaylı olarak Aygaz a da yarıyor, yukarıda özetlediğim gibi .
    Şimdi seans açıldı, koç holding % 5 e yakın yukarıda, Aygaz maalesef neredeyse aynı fiyat.
    ya yatırımcılar anlamıyor, ya da Aygaz da bilmediğimiz başka bir olumsuzluk var.

YKB ile ilgili işlemin tamamlanması ve KAP a dün akşam bildirilmesi çok önemli bir işlemdi.
    Yukarıda yazdım, Koç holding e çok yarayan (hem ucuza aldı, hem karlı hem de tam konsolidasyon yapacak holding) bu işlem ve açıklama aslında dolaylı olarak Aygaz a da yarıyor, yukarıda özetlediğim gibi .
    Şimdi seans açıldı, koç holding % 5 e yakın yukarıda, Aygaz maalesef neredeyse aynı fiyat.
    ya yatırımcılar anlamıyor, ya da Aygaz da bilmediğimiz başka bir olumsuzluk var.
    Olumsuz durum olarak tek gözüken Tüpraş galiba abcd hocam

Alıntı Originally Posted by Cok Yazıyı Oku
    Olumsuz durum olarak tek gözüken Tüpraş galiba abcd hocam
    Haklısınız , zaten tüpraş sebep oldu yukarı hareketin aşağı dönmesine , ama umudunu kırıyor sabırla bekleyenlerin.
    Hissenin önemli bir dezavantajı da , sığ bir hisse olduğu için , uğrayan veya ilgilenen de az oluyor.
    Ancak, özel bir durum açıklaması veya mali tablo açıklandığında ilgi görüyor, olumlu veya olumsuz.
    o sebeple, ben de biraz biraz soğumaya başladım, haftaya çarşamba akşamı gelecek bilanço sonrası reaksiyona göre durum değerlendirmesi yapacağım.
    Zira, aygaz buralarda oyalanırken diğer hisselerin çoğu aldı başını gidiyor, ben gibiler veya yabancılar da , taşıyoruz hisseyi:-))
    Bir de doğal olarak araştırıp, emek verip bilgi edinip, çıkarım yapıyor ve ona göre kararlarımızı şekillendiriyoruz ama sonunda meyvesini alamayınca, küsmeye başlıyor insan:-))
    Gelecek hafta perşembe-cuma yönünü görmüş oluruz. Tüpraşa rağmen bir şey olur mu, olmaz mı???

Sayfa 96/168 İlkİlk ... 46869495969798106146 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •