Sayfa 115/168 İlkİlk ... 1565105113114115116117125165 ... SonSon
Arama sonucu : 1340 madde; 913 - 920 arası.

Konu: AYGAZ - Aygaz A.Ş.

1.  Alıntı Originally Posted by abcd Yazıyı Oku
    Evet , gerçekten çok kötü benim beklentilerime göre de.
    Üstelik, taşınmaz satış karı (50 mln), KFS fesih tazminatı, entek firmasından (32 mln)iyi bir katkı gelmesine rağmen;

-nisan ayına devreden stoklarında stok zararının hesabında dikkate alınmasıyla, favök (piyasanın beklediği gibi ) zarar etmİş,
    -tüpraştan gelen devasa zarar payı olan 230 mln gelir tablosunu alt üst etmiş,
    -hem zarar hem de temettü ödemesi dolayısıyla , yeni finansal borçlar alınmış,
    -vb başkaca burada sıralamayacağım sebeplerle....
    2020 beklentileri kötüleşmiştir.

Anlayamadığım şey ise, piyasa beklentileri bu rakamlar civarında iken , son 3 gündür (Dün tavan oldu) HSBC kurumunun agresif alımlarıyla yaklaşık 1,6 mln lot u tek başına almasıdır.
    Bu agresif alımlar, açıkçası bilançonun piyasa beklentisinden daha iyi geleceği izlenimi oluşturmuştur. Buna rağmen elimde bekleyen kısmın yarısını bu sabah 12,05 ten vererek azaltma tercihim teselli oldu.
    Yarın ise kalanı ile de vedalaşıp, bu yıl için artık aygaz da beklentim kalmadığı için uzaktan izleyeceğim.
    Bilanço hayırlı olsun:-((
    Şirketin bu çeyrek zarar açıklayacağı zaten beklenen bir şeydi. Buna rağmen son bir haftadır sürekli yabancı hisse alıyor. Acaba bildikleri bir şey mi var ? Şirket Mart ayında 150 milyon temettü ödemesine rağmen 669 milyon nakiti mevcut.

Koç grubunun Ykb alımı için KFS şirketi ile yapılan işlemin sonuçlarının aygaza etkisi çok sınırlı Kalırken koç holdinge çok büyük kar olarak yansımış, beklediğim gibi. Her ne kadar tek seferlik kayıt ve işlem olsa da ana firmaya çok yaramış.
    Bu sonucu 20 şubat tarihli mesajımda bu forumda paylaşmıştım, sürpriz olmadı bana, önemli olan detayları görebilmekti.
    Doğru tahmin edip koç holdinge kaymıştım.
    Her ne kadar daha çok aygaza odaklanıp buraya yazsamda ( çünkü koç sayfasına pek yazan olmuyor) iyi bir tahmin olarak aşağıda tekrar alıntılayıp hatırlatmak istedim.
    Darısı başka işlemlerde Aygaz ın başına olsun. Her ne kadar bilançonun esas faaliyet zararını beğenmeyip satmış olsamda , burayı takibe devam edeceğim.

Alıntı Originally Posted by abcd Yazıyı Oku
    Yıllık bilanço sonrası finansal rapor ve dipnotlarını okurken, dipnotların son maddesinde yer alan ve bilanço sonrası olaylar başlıklı maddeyi okurken kafama takılan bir hususu buradan paylaşmak istedim.
    Konu, Yapı kredi bankasındaki italyan ortağın hisselerinin bir kısmının koç grubu tarafından satın alınarak, bankanın çoğunluk hisse ve yönetimine hakim olmasının Aygaza etkileri.
    Bildiğiniz gibi 30 kadım 2019 tarihinde kap aracılığıyla kamuya açıklanan ve taraflarca mutabakata varılan alım satım işlemi önceki hafta tamalnarak hisse devir işlemleri bitirilmiştir.
    Aygaz ın yıllık rapor son dipnotunda da, işlemin bilanço tarihinden sonra, şubat ayında tamamlanarak, YKB nin büyük ortağı KFS şirketindeki %1,97 olan aygaza ait payın, işlem sonrası %3,93 e çıktığı açıklandı.

Şimdi soru veya merak ettiğim ve ilginç bulduğum konu şu;
    İşlemin Aygaz kayıtlarında ve 2020 bilançosuna etkisi.
    Bu konuyla ilgili daha önceki sayfalarda detaylı açıklama ve yorum yapmıştım, ama bir detayı kaçırdığımı veya yanlış yorumladığımı gördüm.
    Kap a açıklanan işlem bilgilerine göre;
    1- KFS kendinde bulunan YKB hisselerinin %32 sini italyanlara, %9 unu koç holdinge yaklaşık 7,5 milyar Tl ye 9 ay vade ödemeyle satıyor, yani KFS nin içi parayla veya alacakla veya hisse satış karıyla doluyor
    2-koç holding ve Aygaz , KFS nin %50 ortağı olan italyanların bu paylarının tamamını 6,4 milyara satın alarak yüzde 100 üne sahip oluyor
    3-anlaşmayı bozan taraf italyanlar olduğu için, KFS ortakları olan koç holding ve aygaza toplam 570 mln fesih tazminatı ödemeyi, ve tüm işlem masraflarını karşılamayı da kabul ediyor.
    4-yine anlaşmaya göre Kps ortaklarının alacakları temettü olarak ödenmesi kararı alınması durumunda, italyanlara olan borçlardan mahsup edilerek , net bakiye 700 mln tl nin italyanlara ödenerek %9 ilave hisse ile %49,5 paya koç grubu sahip oluyor.

Karışık olmasına rağmen işlemin şirket hesaplarına kayıt edilirken , mali tabloları nasıl etkileyeceği?

A-Öncelikle Aygaz ödenecek fesih tazminatından %3,93 payı karşılığı 22 mln tl yi tazminat geliri olarak faaliyet dışı kar yazmalı, bu konu biraz net ve açık. Yani ufrs ilkeleri bunu gerektirir.
    B-KFS de aldığı yeni hisse (%1,97 ilave) karşılığı 252 mln tl , 9 ay içinde ödeyeceği yeni hisse alımı olduğu için , eski hisselerin kayıtlı olduğu bilançoda Finansal duran varlıklar kalemine eklenmeli
    C-anlaşma ve yol haritası gereği, 9 ayda ödeyeceği parayı, KFS nin içinde ykb hisseleri satıldığı için oluşan kar-nakit in , artık tamamı koç grubuna ait kfs yönetimince temettü olarak dağıtılması kararı ile mahsup yoluyla ödenmesi
    D-hisse bedeli olarak ödeyeceği parayı, temettü adı altında alması planlandığına göre.........

Alınan temettüler şirket kayıtlarında iştiraklerden elde edilen karlar veya temettü gelirleri adıyla, bilançoya değil gelir tablosuna kar olarak yazılmalı. Yani en azından spk mali tablo düzenleme ilkeleri bunu gerektiriyor diye biliyorum.
    Aynı işlemin daha büyük rakamsal uygulamsı koç holding için de geçerli, hatta etkisi koç holdingte çok acayip büyük.

Bu durumda aygaz için, ykb nin sahibi olan kfs hisselerinin 2 katına çıkarılması işlemi sonucunda:
    1-
    20 şubat ilk gönderi,

Alıntı Originally Posted by abcd Yazıyı Oku
    1-kfs şirketinden temettü kararı yoluyla alınacak olan ve italyanlara mahsup ile 9 ayda ödenecek olan 252 mln tl temettü ile 22 mln fesih tazminat bedeli toplamı, yani 274 mln tl, muhtemelen mart ayında temettü kararı verildiğini varsayarsak, aygazın gelir tablosunda faaliyet dışı karlar veya iştirak karları ya da temettü adıyla kar olarak yazılmaz mı?
    2- hisse alımı dolayısıyla ödenecek 252 mln yine, eski hesaba ilave edilere bilançoda finansal duran varlığa eklenmez mi?

Spk mali tabloların düzenlenme ilkeleri bunun böyle yapılmasını söyler...
    Ama bu kadar büyük etkisi olacak bir hususun şu ana kadar düşünülmemesi veya atlanması da normal değil, aksi halde şu ana kadar 2-3 kere tavan olurdu hisse.
    Acaba nerede yanılıyorum, neyi atlıyorum, yoksa bu senaryolarım mümkün de henüz kayıt yapılmadığı için kimse bakmıyor mu? Bu da çok zor.
    Şeytenın avukatlığını yapıp, bir cinlik yaparakneden olmasın diyorum..
    Bunun için şirketin yatırımcı ilişkilerini aradım dün, çağrı merkezi düştüğü için konuyu anlatamadım henüz, telefonumu aldılar inşallah bana geri dönecekler...

Bu forumu takip eden aygaz yatırımcısı arkadaşlardan ricam, bilgisi, yorumu veya uyarısı olanlardan görüş bekliyorum, katkı sağlayan olursa sevinirim.
    Tabii aynı konu daha büyükbir meblağ ile koç holdingte var ama o topiğe yazmadığım için burada dile getirmek istedim.

..
    2. Gönderi 20 şubat...

Koç holding KFS işlemi dolayısıyla 3 aylıkta 3,5 mlyr kar açıklamış, süper...
    Çok yüksek bir kar geleceğini öngörmüşüz ama , aygaza etkisi maalesef sınırlı kalmış,
    Keşke Aygaz da elindeki kfs hisselerini satsa...

6.  Alıntı Originally Posted by abcd Yazıyı Oku
    Koç holding KFS işlemi dolayısıyla 3 aylıkta 3,5 mlyr kar açıklamış, süper...
    Çok yüksek bir kar geleceğini öngörmüşüz ama , aygaza etkisi maalesef sınırlı kalmış,
    Keşke Aygaz da elindeki kfs hisselerini satsa...
    Sn abcd,
    yazılarınızı dikkatle takip ediyorum. Siz buradan yaklaşık 2-3 ay önce koç holdinge dikkat çekmiştiniz.
    Bütün aracı kurumlar Kchol ilk çeyrek bilançosunda çuvalladı.
    Ben şahsen aracı kurumların ilk çeyrek tahminindeki bu yanılgıyı Aygaz da bekliyordum. Hatta Aygaz'ın kar açıklayabileceği ümidim vardı. Arsa satışı,, temettü gelirine rağmen olmadı.
    “Finans piyasasında, türev işlemleri (vob, forex) kitle imha silahlarıdır.” -mustican
    "Akıllı kimdir? Herkesten öğrenen. Kuvvetli kimdir? Hırslarını yenen. Zengin kimdir? Halinden memnun olan."

7. Son yasananlardan dolayi degil ama genel itibariyle Aygaz i Tupras tan daha saglam goruyorum.
    Aygaz Banglades hamlesi onemli ivme olabilir ilerde.
    Dogalgaz ile ilgili dagitim anlaminda ne tur hamleler alabilir ileride.Genel kurullarda gozunuze carpan bir sey var mi?
    Ytd

"Memleketim varsa Ben de varım."Vehbi KOÇ
    Yazdıklarım yatırım tavsiyesi içermez.Yatırım tavsiyesi verecek yetkinlikte değilim.
    "Memleketim varsa ben de varım."

8. Bugün işcep Teknik Analizinde AYGAZ için 9,91 TL ve 9,65 TL hedef veriyor.

Bakalım hedefleri ne derece tutacak?
    “Finans piyasasında, türev işlemleri (vob, forex) kitle imha silahlarıdır.” -mustican
    "Akıllı kimdir? Herkesten öğrenen. Kuvvetli kimdir? Hırslarını yenen. Zengin kimdir? Halinden memnun olan."

Sayfa 115/168 İlkİlk ... 1565105113114115116117125165 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •