Sayfa 122/168 İlkİlk ... 2272112120121122123124132 ... SonSon
Arama sonucu : 1344 madde; 969 - 976 arası.

Konu: AYGAZ - Aygaz A.Ş.

1.  Alıntı Originally Posted by biberk99 Yazıyı Oku
    Opetin %50 si birzamanlar Aygaza aitti. Aygaz Enerji Yatırımlara AŞ (EYAŞ %20 si Aygazın, Tupraşın %51 i EYAS'ın) ortak olunca tabi baya borca girdi ve elindeki Opet hisselerin hepsini Tupraş'a sattı. Aygaz dolaylı yoldan Opetin karından faydalanıyor.
    sn Biberkin anlattığı şekilde. Güzel anlatmış.

OPET ile bir ortaklığı enerji tarafında yok. (aslında Tüpraş'tan dolayı belki dolaylı ortaklığı var diyebiliriz)
    Opet ile ortaklığı GYO üzerinden. AYGAZ- OPET Gayrimenkul yatırım ortaklığı. Bazı benzinlikler bu GYO ya ait ve bildiğim kadarı ile de %50 ortaklar. Bu benzinliklerden sanıyorum kira alıyorlar. Ama bilançoya katkısı şimdilik sınırlı.
    “Finans piyasasında, türev işlemleri (vob, forex) kitle imha silahlarıdır.” -mustican
    "Akıllı kimdir? Herkesten öğrenen. Kuvvetli kimdir? Hırslarını yenen. Zengin kimdir? Halinden memnun olan."

2. Tebrikler. Twitter Analizine istinaden almıştım. Hatekte sabredemedim aygazda yakaladım sanırım.

3.  Alıntı Originally Posted by Zdx&Lunar Soul Yazıyı Oku
    Bende piyasanın fiyatlamasını beğenmedim.E ne olacak şimdi?
    Ben size fiyatlamanızı beğenmedim dedim.Bastınız 11 lere de elinize ne geçti mal kaptırmak dışında?
    "Hayalleriniz için sessiz bir şekilde savaşın. Çünkü onları gerçekleştirirken yaratmış olduğu etki insanların tahammül edemediği bir şeydir."

4. Aygaz 3. Çeyrek Kar tahmini 73 mil.

Brent petrol fiyatları Haziran sonundaki 41,7$/varilden sınırlı bir toparlanmayla Eylül ayı sonunda 42,1$/varile yükselirken, ortalama brent ise 2020 yılı ikinci çeyrekte 33,19$/varil iken 3. çeyrekte ortalama 43,6$/varil olarak gerçekleşmiştir. Bu durum 3. çeyrekte akaryakıt ve petrol türevi satan firmalarda (Tüpraş, Petkim, Aygaz) stok geliri oluşacağına işaret etmektedir. Ayrıca kurlardaki artışın da etkisiyle, normalleşmeyle beraber bu şirketlerin satış gelirleri ve satış miktarında artış öngörmekteyiz. Tüpraş tarafında, rafine marjlarında bozulmanın devam etmesine bağlı olarak, stok karı kaydedileceği varsayımına karşın, kurlardaki yüksek artışın da olumsuz etkisiyle net dönem zararı açıklayacağını tahmin etmekteyiz. Diğer taraftan Aygaz'ın da bu çeyrek stok karı kaydetmesinin yanında, normalleşme sonrası artan LPG talebinin etkisiyle, Tüpraş'ın tahminin zararının negatif etkisine karşın, net dönem karı açıklayacağı öngörmekteyiz. Aynı şekilde Petkim'in de etilen nafta marjının 3. çeyrekte ikinci çeyrek ortalamasının üzerinde gerçekleşmesi ve artan satış miktarlarına bağlı olarak bu çeyrekte olumlu finansallar açıklayacağını tahmin etmekteyiz. Ziraat Yat.

KAP: #AYGAZ A.Ş. Finansal Takvim:
    Şirketimizin 01.01.2020-30.09.2020 hesap dönemine ilişkin finansal raporlarının 03.11.2020 Salı günü KAP'ta yayınlanması planlanmaktadır.

“ Umutsuz durumlar yoktur, umutsuz insanlar vardır. Ben hiçbir zaman umudumu yitirmedim.” Mustafa Kemal Atatürk.

>>> FORUM KURALLARIMIZ <<<

6. Aygaz 3. çeyrek karı +82.5 milyon. Beklentilerden iyi gelmiş. 3. çeyrekte Tupraştan gelen 40 milyon civarı zarar var(bu arada beklentilerden daha az zarar etmiş Tüpraş). Normalde Tüpraştan gelen zararı çıkartırsak Aygaz kendi ve diğer iştirakleri ile 120 milyon kar etmiş gibi. Çok iyi bence. 9 aylık zararınıda -103milyona indirmiş.

7. Aygaz (AYGAZ, Sınırlı Pozitif): Aygaz'ın 2020 yılının üçüncü çeyreğinde ana ortaklık net dönem karı 82,5mn TL ile hem piyasa beklentisi olan 60mn TL'nin, hem de bizim beklentimiz olan 73mn TL'nin üzerinde gerçekleşmiştir. Tahminimizdeki sapmada, Tüpraş'ın beklentimizden daha düşük dönem zararı kaydetmesinin etkisiyle özkaynak yöntemiyle değerlenen yatırımlardan gelirlerin beklentimizden yüksek gerçekleşmesi etkili olmuştur. Şirketin üçüncü çeyrek satış gelirleri, satış miktarındaki %16'lık artış ve LPG fiyatlarındaki dolar bazındaki düşüşe karşın kurlardaki artışın etkisiyle, bir önceki yılın aynı dönemine göre %19,5 oranında artarak 3.045mn TL olarak gerçekleşmiştir. Brüt kar ise satış hacmindeki artış ve 40mn TL stok karı yazılmasının olumlu katkısıyla bir önceki yılın aynı dönemine göre %21,6 oranında artarak 336,7mn TL'ye yükselmiştir. Brüt kar marjı da 3Ç2019'daki %10,9'dan %11,1 seviyesine yükselmiştir. Şirket'in operasyonel giderleri aynı dönemde %5,8 oranında artarken, diğer faaliyetlerden 2,3mn TL gelir kaydedilmiştir. Böylece Şirket'in faaliyet karı %33,6 oranında artarak 171,8mn TL'ye yükselmiştir. Şirket'in FAVÖK'ü de aynı dönemde %38 oranında artarak 207,7mn TL'ye ulaşırken, FAVAK marjı da %5,9'dan %6,8'e yükselmiştir. Diğer taraftan, iştiraklerin 3Ç2019'daki 11,7mn TL'lik pozitif etkisi 3Ç2020'de Tüpraş'ın zarar açıklaması kaynaklı 11,7mn TL zarara dönmüştür. Finansman giderleri ise 59,8mn TL'den 44,9mn TL'ye gerilerken, vergi gideri ise 12mn TL'den 33,9mn TL'ye yükselmiştir. Tüm bunların etkisiyle net dönem karı bir önceki yılın aynı dönemine göre %21,6 oranında artarak 82,5mn TL olarak gerçekleşmiştir.

Üçüncü çeyrek kar rakamına karşın, ilk çeyrekteki yüksek zarar rakamının etkisiyle Şirket'in Ocak- Eylül dönemi 103,1mn TL net dönem zararı oluşmuştur. Bir önceki yılın aynı döneminde 198,7mn TL net dönem karı kaydedilmişti.

Aygaz bir önceki çeyrek güncellediği beklentileri aynen korumuştur. Buna göre Aygaz 2020 yılı otogaz satış miktarını 660-700bin ton, tüplügaz satış miktarını 285-300 bin ton öngörürken, %41,5-43,5 tüplügaz pazar payı ve %21,4-%22,6 aralığında otogaz pazar payı beklemektedir.
    Ziraat Yatırım.

Sayfa 122/168 İlkİlk ... 2272112120121122123124132 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •