Sayfa 103/168 İlkİlk ... 35393101102103104105113153 ... SonSon
Arama sonucu : 1344 madde; 817 - 824 arası.

Konu: AYGAZ - Aygaz A.Ş.

Yıllık bilanço sonrası finansal rapor ve dipnotlarını okurken, dipnotların son maddesinde yer alan ve bilanço sonrası olaylar başlıklı maddeyi okurken kafama takılan bir hususu buradan paylaşmak istedim.
    Konu, Yapı kredi bankasındaki italyan ortağın hisselerinin bir kısmının koç grubu tarafından satın alınarak, bankanın çoğunluk hisse ve yönetimine hakim olmasının Aygaza etkileri.
    Bildiğiniz gibi 30 kadım 2019 tarihinde kap aracılığıyla kamuya açıklanan ve taraflarca mutabakata varılan alım satım işlemi önceki hafta tamalnarak hisse devir işlemleri bitirilmiştir.
    Aygaz ın yıllık rapor son dipnotunda da, işlemin bilanço tarihinden sonra, şubat ayında tamamlanarak, YKB nin büyük ortağı KFS şirketindeki %1,97 olan aygaza ait payın, işlem sonrası %3,93 e çıktığı açıklandı.

Şimdi soru veya merak ettiğim ve ilginç bulduğum konu şu;
    İşlemin Aygaz kayıtlarında ve 2020 bilançosuna etkisi.
    Bu konuyla ilgili daha önceki sayfalarda detaylı açıklama ve yorum yapmıştım, ama bir detayı kaçırdığımı veya yanlış yorumladığımı gördüm.
    Kap a açıklanan işlem bilgilerine göre;
    1- KFS kendinde bulunan YKB hisselerinin %32 sini italyanlara, %9 unu koç holdinge yaklaşık 7,5 milyar Tl ye 9 ay vade ödemeyle satıyor, yani KFS nin içi parayla veya alacakla veya hisse satış karıyla doluyor
    2-koç holding ve Aygaz , KFS nin %50 ortağı olan italyanların bu paylarının tamamını 6,4 milyara satın alarak yüzde 100 üne sahip oluyor
    3-anlaşmayı bozan taraf italyanlar olduğu için, KFS ortakları olan koç holding ve aygaza toplam 570 mln fesih tazminatı ödemeyi, ve tüm işlem masraflarını karşılamayı da kabul ediyor.
    4-yine anlaşmaya göre Kps ortaklarının alacakları temettü olarak ödenmesi kararı alınması durumunda, italyanlara olan borçlardan mahsup edilerek , net bakiye 700 mln tl nin italyanlara ödenerek %9 ilave hisse ile %49,5 paya koç grubu sahip oluyor.

Karışık olmasına rağmen işlemin şirket hesaplarına kayıt edilirken , mali tabloları nasıl etkileyeceği?

A-Öncelikle Aygaz ödenecek fesih tazminatından %3,93 payı karşılığı 22 mln tl yi tazminat geliri olarak faaliyet dışı kar yazmalı, bu konu biraz net ve açık. Yani ufrs ilkeleri bunu gerektirir.
    B-KFS de aldığı yeni hisse (%1,97 ilave) karşılığı 252 mln tl , 9 ay içinde ödeyeceği yeni hisse alımı olduğu için , eski hisselerin kayıtlı olduğu bilançoda Finansal duran varlıklar kalemine eklenmeli
    C-anlaşma ve yol haritası gereği, 9 ayda ödeyeceği parayı, KFS nin içinde ykb hisseleri satıldığı için oluşan kar-nakit in , artık tamamı koç grubuna ait kfs yönetimince temettü olarak dağıtılması kararı ile mahsup yoluyla ödenmesi
    D-hisse bedeli olarak ödeyeceği parayı, temettü adı altında alması planlandığına göre.........

Alınan temettüler şirket kayıtlarında iştiraklerden elde edilen karlar veya temettü gelirleri adıyla, bilançoya değil gelir tablosuna kar olarak yazılmalı. Yani en azından spk mali tablo düzenleme ilkeleri bunu gerektiriyor diye biliyorum.
    Aynı işlemin daha büyük rakamsal uygulamsı koç holding için de geçerli, hatta etkisi koç holdingte çok acayip büyük.

Bu durumda aygaz için, ykb nin sahibi olan kfs hisselerinin 2 katına çıkarılması işlemi sonucunda:
    1-

1-kfs şirketinden temettü kararı yoluyla alınacak olan ve italyanlara mahsup ile 9 ayda ödenecek olan 252 mln tl temettü ile 22 mln fesih tazminat bedeli toplamı, yani 274 mln tl, muhtemelen mart ayında temettü kararı verildiğini varsayarsak, aygazın gelir tablosunda faaliyet dışı karlar veya iştirak karları ya da temettü adıyla kar olarak yazılmaz mı?
    2- hisse alımı dolayısıyla ödenecek 252 mln yine, eski hesaba ilave edilere bilançoda finansal duran varlığa eklenmez mi?

Spk mali tabloların düzenlenme ilkeleri bunun böyle yapılmasını söyler...
    Ama bu kadar büyük etkisi olacak bir hususun şu ana kadar düşünülmemesi veya atlanması da normal değil, aksi halde şu ana kadar 2-3 kere tavan olurdu hisse.
    Acaba nerede yanılıyorum, neyi atlıyorum, yoksa bu senaryolarım mümkün de henüz kayıt yapılmadığı için kimse bakmıyor mu? Bu da çok zor.
    Şeytenın avukatlığını yapıp, bir cinlik yaparakneden olmasın diyorum..
    Bunun için şirketin yatırımcı ilişkilerini aradım dün, çağrı merkezi düştüğü için konuyu anlatamadım henüz, telefonumu aldılar inşallah bana geri dönecekler...

Bu forumu takip eden aygaz yatırımcısı arkadaşlardan ricam, bilgisi, yorumu veya uyarısı olanlardan görüş bekliyorum, katkı sağlayan olursa sevinirim.
    Tabii aynı konu daha büyükbir meblağ ile koç holdingte var ama o topiğe yazmadığım için burada dile getirmek istedim.

Nasreddin hoca göle yoğurt çalmış, ya tutarsa....

Bu arada, petrol fiyatları hızlı yükseldiği için Lpg fiyatları da 50 dolar ton yukarıda, böyle giderse , mart ayında da normal kara ilave olarak ,güzel stok faaliyet karlarıyla desteklenecek ilk çeyrek.
    2020 ilk çeyrek beklentisi de pozitif oluşmaya devam ediyor.
    Umarım henüz yapamadığı ve yıllardır beklenen çıkışını bu vesilelerle bu yıl yapar.....

Yukarıda meraklı ve ilgili arkadaşların dikkatine sunduğum senaryoya yorum yapan olmadı.
    Demekki bu konu veya bu topic pek ilginç veya popüler değil.
    Bu arada, şirketin yatırımcı ilişkileri maalesef 4 gün geçmesine rağmen geri dönüş yapmadı.
    Ben yine de kafama takılan ve enteresan bulduğum bu konuyu, IFRS İlkeleri konusunda uzman arkadaşlarla tartışma fırsatı buldum.
    Oluşan kanaat, konunun çok ilginç olduğu ancak, aygaz açısından KFS ve YKB iştirakleri ve işlemleri finansal duran varlık olduğu ve çok küçük iştirak oranları olduğu için, kar veya iştirak gelirleri değil ama özkaynaklatın altında değerleme yapılabileceği, yani gelir tablosuna kar yazılması yerine özsermaye ve şirketin defter değerini artıran bir unsur olduğu görüşleri ağırlık kazandı.
    Ancak, ilginç olan çıkarımımız, aygaz değil ama hakim ortak ve konsolidasyon yapan koç holding şirketi açısından çok ilginç pozitif sonuçlar doğurabileceği kanaati ağır bastı.
    Bu görüş oluşunca da, aygaz a ilave olarak koç holding hissesi aldım, henüz oraya bir yorum yazmadım ama sıradışı bir ilk çeyrek koç holding bilançosu için.
    Aygaz zaten iyi bir faaliyet karı açıkladı ve 2020 ilk çeyreği de iyi gidiyor.
    Ancak, YKB işinden aygaz a pek fayda çıkmayacak görünüyor.
    Keşke holding yönetimi, aygaz daki kfs hisselerini alıp, bunun yerine entek elektrik şirketinin kalan % 50 hissesini aygaz a aktarıp bir değişim yapsa. Böylece, sektör ve konu bütünlüğü de sağlanmış olur ve aygaz açısından daha güzel bir alan, ve faaliyet kar artışı sağlanmış olur.
    Özetle, italyanlardan ykb nin hissesi ve kontrolünü devralmanın meyvelerini koç holding yiyecek ve biz maalesef paramızı vermemize rağmen seyir i kalacağız gibi duruyor.

Bu yorumdan sonra iyi haber ise, mart ayında lpg fiyatları 55 dolar ton civarında yukarıda uygulanacak görünüyor, kur artışını da dikkate alırsak, mart ayı aygaz açısından ve temel faaliyeti lpg satış karı açısından iyi geçecek sinyalleri veriyor.
    Hatırlarsanız geçen yılın ilk çeyreği dramatik kötüydü, son 3 çeyrek ise gayet iyi sonuçlarla kapatıldı. Sıra geldi 2020 ilk çeyreğine ve devamına.
    Şimdi ise bu olumlu beklentilerin fiyata yansımasını umuyoruz, ama bir türlü gören olmuyor bunu...
    Sabreden derviş misali biz de bekliyoruz, sırası en kısa sürede gelir umarım.
    Sürpriz yapıp, tüpraş ta olumlu katkı verirse , arkamıza yaslanıp izlemek büyük keyif verir.
    Güzel beklentiler bunlar elbette, ne kadar gerçekleşir???
    Umarım çıkarımlarım doğrudur....

Yat. Ilişkileri iyi değil bende mail attım geri dönmediler

SM-A205F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

6. Abcd gardaş,

şimdi ykbn satın alınması sırasında çıkan tazminat gelirinin gerek gelir tablosunda gösterilmesi veya g.tablosuna eklenmeyip çevrim farkları veya başkaca bir hesaba atılması sonucu değiştirmez sonuçta gideceği yer özkaynak karlılığıdır.

Yabancı ortağın hisse tertip değişilik talebinden doğan tazminat hakkı aslında dağıtılabilir tasarruf edilmiş kar değildir, bu ek iskontolu satın alma sırasında bir nevi işlemi satın alma maliyetini düşürücü bir etkendir, böyle düşünmeyip gelir tablosundaki kar gibi değerlendirirsek; bu sonuçta sermaye erozyonuna yol açan makyajlı finansal veriyle fazla kar dağıtımıyla gelecekte şirketin nakit akışı gereğinden fazla problemli hale sokulmuş olunacaktır. Konuya ilişkin güzel örnek çimsadır; yıllarca gereğinden falz miktarda birikmiş karların ana holdingin nakit ihtiyacıyla yüksek oranlı keş temettü dağıtım zorlamalarıyla eritilmesi sonucunda şirket bugün elde ettiği esas f. karının iki katından fazla faiz öder duruma gelmiştir. Bir diğer örnek migrosdur, şirket yüksek olağan dışı temettüyle yabancı fon tarafından içi boşaltılmış bunun sonucunda yıllardır kendisi dışında bankalar yüksek faiz ödeyen cazip müşteri durumundadır.

Aygaza gelirsek; koç holdingin banka hisselerini satın almasından doğan yüksek nakit ihtiyacına rağmen şirket iştiraki tüpraştan temettü alamamasını da dikkate alarak bence çok akıllı muhafazakar yaklaşımla %50.lik bürt temettü vermesi bana yatırımcı olarak güven vermiştir. Tam aksine beklenti olan 1.TL.nin üstünde temettü dağıtım kararı alsaydı bu durumda bu şirkette yatırımcı olarak kalmazdım.

Gelelim bazı arkadaşların ykbnk hisselerinin enerji hisseleriyle değişimine; eğer gerçekleşirse bencede iştigal mevzunun sadeleşmesi ve esas ana işlerde yapılanma açısından daha yararlı olacağı düşüncesine bende katılıyorum, temennim g.kurullara katılacak arkadaşlar bu konuda talepleri şirket y.kuruluna iletmelerinin sonuç almada faydası olacağı düşüncesindeyim.

Yıllık bilançoyla ilgili ek değerlendirmelerim; aslında kar dağıtım tablosundaki formu açıp incelerseniz ( https://www.kap.org.tr/tr/Bildirim/818950 ) şirketin esasında net karının:273 milyon TL. olmayıp aslında 336. milyon tl. olduğunu görürsünüz, aradaki fark spk. ile maliye verilen finansallardaki değerleme farklılığından kaynaklanmaktadır. SPK. konsalide formatı şirketlere ihtiyatlılık prensibi açısından daha fazla ödenmemiş bazı unsurları karşılık, gider ve vergi hesaplamasına izin vermekte bunların bir kısımını mali idare kendisine verilen solo vergi hesaplamasında kabul etmediğinden daha yüksek gerçeğe yakın kar çıkmaktadır. Burada tek fark KKEG. dir, bunun dışında spk. fazladan ayrılanlar geçici mahiyette öz kaynağı bir anlamda koruyucu önlemlerdir. Bu anlatım sonucunda şirketin net karından temettü dağıtımından sonra özkaynağa ilave edeceği olağan üstü yedek akçesi:109 milyon TL. olmayıp 173 milyon TL. olacaktır.

2020 ve diğer yıllarda aygazla ilişkin beklentim olumlu çünkü bende ABCD gardaş gibi gerek petrol gerekse LPG fiyatların daha olumluya gideceğini, tüpraşta 2020 nin daha karlı olmasının muhtemel olduğunu, enerji iştiraklerinden daha iyi bir kaznçlar elde edeceğini, kargoda ve yurt dışı operasyonlarında büyüme hamlelerinin şirketin piyasa değerlerine daha iyi bir yansıma ihtimali olacağı düşüncesindeyim.

Bu görüşlere ek entek elektriginde büyüyeceğini düsünüyorum ceo fırsatları degerlendirecez ama ince eleyip sık dokuyoruz demişti bir ekonoki dergisi röportajında.

SM-A205F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

Sayfa 103/168 İlkİlk ... 35393101102103104105113153 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •