Sayfa 575/681 İlkİlk ... 75475525565573574575576577585625675 ... SonSon
Arama sonucu : 5448 madde; 4,593 - 4,600 arası.

Konu: ISBTR - İş Bankası B

1. https://www.youtube.com/watch?v=eDtkGIG0C5g bu videonun 6 . dkk sından sonrasını izleyin

2. 17.55

LG-H815 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

3. Allah razı olsun inşallah. Emeğine ve yüreğine sağlık.
     Alıntı Originally Posted by FİBONACCİ Yazıyı Oku

B tertip hisseyle ilgili en kapsamlı yazıyı yazıyorum..
    Umarım herkes cevaplarını bulur..

GİRİŞ..

İş bankasını hisselerini iki omurgaya oturtursak bunlardan birisi imtiyazlı hisseler olan A-B-C olur.Diğeri ise kurucu hissedir.Neden kurucu içinde değil derseniz A-B-C tertip hisselerinin sermaye karşılıkları vardır.Yani sermaye değişimlerine katılırlar temettü alırlar vede yönetimde oranlarına göre söz sahibidirler.Ama kurucunun sermaye karşılığı yoktur.Sadece temettü alır..
    Bu yüzden B tertibi hisseleri organik olarak A ve C ye bağlıdır.B yi anlamak vede matematiğini işletebilmek için A ve C ye karşılık gelen sermaye yapılarını vede mevzuatını bilmemiz gerekir..

HİSSE YAPISI..

Aşağıdaki tabloda lotlar gözüküyor.Borsada İş yatırım ve İş bankasında YAKLAŞIK %72 takasbank saklaması var.Yani hisse A ya göre oldukça likit ve toplu.Hissenin toplu olmasını 4000-32000 hareketindede gördük.Yeterki düğmeye basılsın gerisi gelecektir..

SERMAYE YAPISI...

Bu başlığı ikiye ayrıdım.BEDELLİ/BEDELSİZ artırıma göre ve TEMETTÜ ye göre..

BEDELLİ/BEDELSİZ ARTIŞ HİSSE MATEMATİĞİ

A tertibi 1000 TL
    B tertibi 29.000 Tl
    C tertibi 4.5 milyondan geri kalan kısım..
    Kurucu hissesinin sermayeye karşılığı yoktur..

Aşağıda esas sözleşmedeki sermaye yapılarının matematiğini ekledim.Şimdi bu karmaşık yapıyı birlikte çözmeye çalışalım..
    İş bankası sermaye artırdığında C tertibine verilen bedelli veya bedelsizin 4 katını B tertibine vermekte 80 katını A tertibine vermektedir....
    Neden 4 kat ve 80 kat derseniz.....
    C tertibini nominal değeri 0.04 kuruş ve A tertibi ile B tertibinin ise 0.01 kuruştur...
    O zaman A tertibi ile B tertibi 0.01 kuruş aynı oluyor neden 80 ve 4 kat ayrımı var derseniz burada A tertibin daha da ayrı bir imtiyazı var...20 kat...â�¦
    Yani sermaye artırımı iki yolla olur.Ya BEDELLİ/BEDELSİZ ya da TEMETTÜ.Bedelli veya bedelsiz sermaye artırımında A nın B ye göre 20 kat üstünlüğü mevcuttur.Ama hisselerinde bu oran korunacak diye bir sonuç çıkmaz..

TEMETTÜ HİSSE MATEMATİĞİ

Temettüde ise ayrı bir oran var.....Aşağıya sözleşmenin ilgili maddesini ekledim..
    Burada demiş ki C gurubu 1 hisseye 1 alırsa B gurubu 1.5 kat A gurubu ise 40 kat temettü alır.....
    Yani bedelli bedelsiz artırımda A ve B 20 kat oran varken temettü ödemesinde yaklaşık 26 kat A lehine bir oran var..

BİRDE GRAFİĞİNE BAKALIM..

Aşağıda grafikte anlattım.A ve kurucu hızla yükselirken B bunlara ayak uyduramadı.Bıktırma grafikte net bir şekilde gözüküyor.Sonra 7-8 gün takaslarda yüklü yer değiştirmelere şahit olduk.Daha sonra düğmeye basılmış gibi hisseyi 8 katına çıkaran bir yükseliş gördük...
    Şimdi buralarda niye düşüyor diyenler hisse isteyince durdurulamıyor.Bunu unutmadan yatırım kararı alsınlar..

SONUÇ..

Gelelim sadede..İşin matematiğini anlatmaya çalıştım.bEDELLİ-bEDELSİZDE A tertip B ye göre 20 kat avantajlı.TEMETTÜ de ise yaklaşık 27 kat avantajlı.Hisse fiaytı için bu şunun bu kadar katı olmalı hesabı yapamıyoruz.Ama yukarıdaki matematiktende birşeyler çıkartabiliyoruz...
    Bu hisselerde trade imkanı veren sadece B tertip hissedir.Çünkü likittir dolaşımı fazladır.Alınır satılır.A ve kurucuda bu kadar rahat hareket edemezsin..
    Şimdi A ve Kurucu değerlidir zaten hemen fiyatına yansıttılar.Şu anda küçük yatırımcının alırken kırk kere düşündüğü seviyelerdedir.Bu yüzden bu hisseleri alamayanlar kardeşleri B yi tercih etmişlerdir..
    Hükümet bankanın hazineye devrini en yüksek tondan dile getirmiştir.Artık sadece beklemek kalmıştır.Unutmayalım ki bu hisseler sabır hissesidir.Normal hisse değillerdir...
    Olabilecek seneryolar arasında HOLDİNGLEŞME vardır.İş bankası ikiye ayrılıp BANKA ve SANAYİ olarak yoluna devam etme kararı alabilir.Ama bu karar öncesinde hisselerdeki karmaşık yapıyı çözmesi gerekir.Zaten A ve B ye C tertip kadar değer verilmemiştir.Olası bir geri çağırmada veya imhada aralarındaki matematiğin işleyeceğini söylemeliyim..
    AMAAAA holdingleşmede banka yönetimi DEDİĞİM DEDİK deyip A ve B nin hakkını gasp edermi bilemem.Sonuçta yıllardır A ve B yi görmezden gelen yönetim imhada niye hakkaniyetli davransın ki?
    Diyeceksiniz ki kurucuda da haksızlık yapabilir.Kurucu hissesini yatırımcının rızası olmadan imha edemezsin.Bu yüzden BANA GÖRE A VE B de en büyük risk banka yönetiminin haksızlığıyla bitecek bir finaidir..
    Bu yüzden ne yaparsa DEVLET yapar mantığıyla hazineye devrin olması en kazançlı yol olur..Hazine A ve B ye itibarını geri iade eder.ZATEN BİR BANKANIN NORMALDE B TERTİP HİSSESİNİ BİLE ALAMAZSIN.PARAN YETMEZ.Ama yapılan basiretsizce adımlar bu hisseleri portföyümüze kadar getirdi.Bu yüzden her birimiz çok şanslıyız..
    Hep yazıyorum A ve B de geriye dönük hesaplamalarla haksızlıklar geriye ödense yönetimim her bir hissedarına milyonlarca lot C tertip vermesi gerekir.Bu hisseler bu kadar değerlidir..
    ZAMANI BOL OLAN HİÇ KIPRAŞMASIN BEKLESİN..
    Hükümet illaki bir adım atacaktır..
    BORSA RİSKTİR..PARA SABIRLA KAZANILIR..
    HAYALEDİN VE BEKLEYİN..

NOT:..BEN BİLGİYİ BEDAVA DAĞITIYORUM.BİRİSİ ALLAH RAZI OLSUN DESE DÜNYALAR BENİM OLUR..

YAZDIKLARIM KİŞİSEL GÖRŞÜMDÜR...YTD...YTD...
    Acemiyim söylediklerim beni bağlar. KESİNLİKLE YTD

4. Doğruluk derecesi nedir acaba......?
     Alıntı Originally Posted by treder1 Yazıyı Oku
    https://www.youtube.com/watch?v=eDtkGIG0C5g bu videonun 6 . dkk sından sonrasını izleyin

5.  Alıntı Originally Posted by Emin070 Yazıyı Oku
    Doğruluk derecesi nedir acaba......?

Kardeş tiri vırı o bişey bildiği yok, muhalif birinin kendince söylemi... Hadı iyisiniz topladı ısbtr..
    Burada yer alan paylaşımlar asla yatırım tavsiyesi değildir.Bu spk mevzuatına gore suç teşkil eder.Kişisel goruslerimdir.....Sadece beni bağlar...
    " Borsa baştan sona pişmanlıktır. Aldım pişmanım, sattım yine pişmanım."

6. Aynen hocam topladı kendini. Fiyat önemli değil üstat yeşil olması moral oluyor.
     Alıntı Originally Posted by kwon3 Yazıyı Oku
    Kardeş tiri vırı o bişey bildiği yok, muhalif birinin kendince söylemi... Hadı iyisiniz topladı ısbtr..

7. 3 dalga hareketinin yakın olduğunu düşünüyorum.bezdirme ve yıldırma taktikleri artık bitti.elinde btr yi sabırla tutan yatırımcı kazanır.çoook evvelki sayafalarda hisse 4300 lerde iken yakında roketliyeceğini 24,000 leri test edeceğini söylemiştim.o zaman da burdaki arkadaşları satmayın diye gerekli uyarıları yaptım.daha sonra kurucu sayfasında yazmaya başladığım için bu foruma fazla vakit ayıramadım.eliniz deki hisselerin kıymetini bilin.hayırlı kazançlar.

yazdıklarım yatırım tavsiyesi değil beklentilerimdir.

8.  Alıntı Originally Posted by MARSLI10 Yazıyı Oku
    3 dalga hareketinin yakın olduğunu düşünüyorum.bezdirme ve yıldırma taktikleri artık bitti.elinde btr yi sabırla tutan yatırımcı kazanır.çoook evvelki sayafalarda hisse 4300 lerde iken yakında roketliyeceğini 24,000 leri test edeceğini söylemiştim.o zaman da burdaki arkadaşları satmayın diye gerekli uyarıları yaptım.daha sonra kurucu sayfasında yazmaya başladığım için bu foruma fazla vakit ayıramadım.eliniz deki hisselerin kıymetini bilin.hayırlı kazançlar.

yazdıklarım yatırım tavsiyesi değil beklentilerimdir.
    Meclis kapandı bu işin sonuna geldik bence marslı son 2 2.5 ay diyorum ben YTD tabi sabır eden kazanacak.

SNE-LX1 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

Sayfa 575/681 İlkİlk ... 75475525565573574575576577585625675 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •