Sayfa 10/19 İlkİlk ... 89101112 ... SonSon
Arama sonucu : 151 madde; 73 - 80 arası.

Konu: İmar bankası mağdurları tartışma ve protesto başlığı

1.  Alıntı Originally Posted by british Yazıyı Oku
    Kaçak marlboro satabilirmiyim ? Fiyatı daha hesaplı ...
    Devlet , kaçak marlboro satana ne yapması gerekir ?

Yaptı mı ?

İmzasının arkasında durdu mu ?

2 ci el bono piyasası denen bir şey var.

Altın fiyatları borsada belirlenir .

Borsa fiyatının altında kotasyon veriliyor ise ; ''yahu ne oluyor'' denmez mi ?

Devlet dememiştir . Üstelik, söz konusu olan kendi imzası olan borç senedi !

Devlet görevini yapmamıştır.
    Türkiye, kazığın her türlüsünü ayrı ayrı deneyimleyebilmek için mükemmel bir yer. Burada yetişen biri dünyanın başka bir yanında sıkıntı yaşamaz.
    Re-twittlediklerim katıldığım anlamına gelmez!

2. biraz belki başka noktarala değineceğim ama bence gerekli en azından HİÇBİR İDEOLOJİNİN, HİÇ BİR İNSANIN BİRBİRİNDEN FARKININ OLMADIĞI HAİNLİKTE, HAKSIZLIK-HUKUKSUZLUKTA EN AZ DİĞER TARAF KADAR UMURSAMAZ-AYMAZ, HAİN OLDUĞUNU ORTAYA KOYMAK AÇISINDAN.

burada yıllardır tespit edebildiğim kadarıyla muhtemelen %80-90 oranda laik-atatürkçü kesim var.. ama akıl almaz şekilde kendilerini demokrat/hak/hukuk tanıyan bundan asla taviz vermeyen kişiler olduklarını söylemelerine rağmen.

hemen hepsi imar bankasındaki gasp konusunda fetö-akp iş birliğinin dar gelirli insanların tasarruflarını haksız-hukuksuz gasp etmesini alkışladı, yada makul gördü. hatta ohh çekti.

işte siz busunuz arkadaşlar, ondan akp nin yaptığı herşey doğru ve haklıdır.. zira siz en temel hakların korunmasında bile akp den daha kanunsuz/vicdansız/hukuksuzsunuz..

yapmak istediğim size ayna tutmak.. kendinizi görürseniz.. mevcut iktidarı bu kadar suçlamazsınız. son söz: en az onlar kadar tüm olumsuzlukları barındırıyorsunuz.

3. akademisyenler barış bildirisine imza attıkları için açığa alınmışlar... bunların ekonomi,finans, bankacılık vs konularda uzman olanlarının, 380bin sıradan insanın mevduat bankasında sigortalı mevduatta ve devlet iç borçlanma senetlerinde haklarının gasp edilmesini alkışladıklarını ve/veya sessiz kaldıklarını bilirmisiniz?

tabi iş teröre destek olunca sonuna kadar destek.

4.  Alıntı Originally Posted by british Yazıyı Oku
    Devlet , kaçak marlboro satana ne yapması gerekir ?

Yaptı mı ?

İmzasının arkasında durdu mu ?

2 ci el bono piyasası denen bir şey var.

Altın fiyatları borsada belirlenir .

Borsa fiyatının altında kotasyon veriliyor ise ; ''yahu ne oluyor'' denmez mi ?

Devlet dememiştir . Üstelik, söz konusu olan kendi imzası olan borç senedi !

Devlet görevini yapmamıştır.
    imar bankasıyla ilgili yazanların çoğu zaman yazdıklarını okumuyorum. zira bu olayın savunulacak tarafı yok.. hele bunu bırakın eğitimsiz bir kişiyi üniversite mezunu biri yapıyorsa kendini rezil etmekten başka bir işe yaramaz..

öncelikle suç /kusur devletin derken bile imar bankasını suçlamaya çalışıyorsunuz burada yine bir algı oyunu var.. öncelikle imar bankasının yetkisiz/karşılıksız hazine bonosu satışı sor-gu-la.na-maz... zira imar bankasından önce devlet KAÇAK, DİBS SATIYOR, DOLANDIRICILIK YAPIYOR.. devletin dolandırıcı, hırsız,gaspçı olduğu bir ülkede bir bankanın ne yaptığı ko nuşulmaz.

konu özelinde,, söyledim tekrar söylüyorum.. imar bankasında d evletin tasarruf sahiplerine 1tl bile ödemeye niyeti yoktu.. bu yüzden imar bankasının bono satma yetkisi olsa, tüm dibslerin karşılığı olsa yine Ö-DE-ME-YE-CEK-Tİİ....

çünkü mevcut yapıda hazine bonolarının mülkiyeti kişilere geçmiyordu, kişi adına saklama diye birşey yoktu.. bizlerin aldığı sadece bankadan alacak dekontuydu.. devlet bir bankaya el koyup-kapattığında hazine bonoları bankanın mülkiyetinde olduğundan dolayı devlet sizi tanımıyor..

yani bir iyiniyet gösterip bununla ilgili yasal bir düzenleme yapıp ödeme yapması lazım.. o dönem mevcut durumda devleti hazine bonoları karşılığı olsun yada olmasın ödemeye zorlayan hiçbirşey yok.. bırakın ödemeye zorlamayı, öderse ciddi yanlış yapmış olurdu.

o zaman bütün bankalar, batan bankaları söylemiyorum ki onların sattığı dibslerin hepsi karşılıksızdı diğer batmayan bankalarda iyi niyetli olarak müşteriyi geri çevirmemek için karşılıksız hazine bonosu satıyorlardı.

banka aslında bunu yaparken müşterisini dolandırmıyor. devletin dolandırıcılık, sahtekarlık yaptığı bir ortamda sadece vadesi geldiğinde ödeyeceğini garanti etttiği bir belge veriyor.. ve zamanı geldiğinde de ödüyo.

imar bankasında da aynı durum vardı.. yani yanlış giden hiçbirşey yok.. hazine bonosu satıyor.. iyiniyetli olarak.. vadesi geldiğinde faizi ile birlikte müşterisine ödeyecek..

zira imar bankası sahiplerinin diğer 20kusur bankada olduğu gibi parayı toplayıp kaçayım gibi bir niyetleri yok.. bütün sıkıntı burada ortaya çıkıyor.. devlet bankaya el koyunca ve kapatınca uzanların sanki parayı toplayıp kaçacakmış gibi bir yol izledikleri algısını vermeye çalıştı. z aten zihniyeti bozuk insanlar bu algıya inanmaya hazırdı ve inandı.

zaten türkiye gibi bir yerde milyarlarca dolar yatırım yapıp, yüzlerce şirkete sahip olup hortumculuk yapmak nasıl oluyor bunu birisi izah etmesi lazım. zira devletin el koyduğu mal ve para,, elde ettiği gelir sigorta kapsamında ödenmesi gereken mevduat ın en az 5-6 katı..

şimdi gelelim asıl mesajdaki konuya; öncelikle imar bankasının hazine bonosu reklamlarında faizin en üst seviyede olduğu dönemde (ki ilk hazine bonosu satmaya başlamasıyla birlikte sürekli faizler düşmüştür) akbankla arasında tam 1.5 puan fark vardı.. yani akbank %70 faiz ile hazine bonosu satarken aynı vadede ki hazine bonosu imar bankasında %71.5 tu.. jondowes bunu iyi bilir.. bu normal sınırlar içindeydi.. yani devletin kurumlarıyla arada normal olmayan aynı vade için bono faizi farkı

var demesi ve duruma müdahale etmesi söz konusu değildi.. yani imar bankası aynı vadede hazine bonosunda normal sınırlar içinde bir faiz farkı vermiş olmalı ki devlet müdahale etmedi..

sizin ve diğer kişilerin çabası şu; devletin kusurlu olduğunu gösterip asıl suçun imar bankasında olduğu algısı yaratmak. bu böyle olunca şu noktaya geliniyor TAMAM DEVLET ÖDEMELERDE CİDDİ GASPLAR YAPTI AMA ASIL SUÇ İMAR BANKASINDAYDI.. KİŞİLER DE İMAR BANKASINA TASARRUFLARINI YATIRARAK DÜŞÜNMEDEN HAREKET ETMİŞ OLDU O YÜZDEN ZARAR ETTİLER.

bu tamamen bir algı oyunu... tüm suç ve kusur devletteydi.. imar bankası ne yaparsa yapsın tasarrufların gasp edilmmemesi mümkün değildi (iktadar yada devlet bunu istediği için)

kaldı ki devletin yalan söylemesi çok mümkün.. ben devletin öne sürdüğü iddaaları kabul ettiğim için değil kamuoyunda bu algı oluşturulduğu için bunları konuşuyorum. yoksa devletin hazine bonosu satış yetkisi yoktu, karşılıksızdı iddaalarının hiç birine inanmam mümkün değil.

BERABERMİ İNÇELEDİK TE KARŞILIKSIZ DİYOSUN? yani bu beni bağlayan bir konu değil, karşılıklı yada karşılıksız.. ben hazine bonosu yatırımcısı olarak görevimi yapmışmıyım? yapmışım...

sen anayasal suç işleyerek mülkiyetini vermeden ve kişi adına saklama hesabı olmadan dünyanın hiç biryerinde olmayan şekilde dijital ortamda dibs satıyorsun..

ben olabilecek en güvenilir yerden MEVDUAT KABUL ETME İZNİ OLAN BİR BANKADAN dibs alıyorum.. ki sen kişi adına saklama hesabı getirsen insanlar çok cahil olsa migrostan dibs almak istese ola ki migros dibs satsa,, KİŞİ ADINA SAKLAMA HESABIYLA HİÇ BİR İNSANIN KARŞILIKSIZ DİBS ALMASI İMKANI YOK.. bu kesin ve nettir.

sizin söyledğiniz 4-5 puan fark kasıtlı ve bilinçli olarak söyleniyor zira aynı vade de hazine bonosunda mesela akbankta %70 ise imar bankasında %75 olması normal olmayan bir faiz farkı olabilir..

bu böyle olunca imar bankası asıl suçlu, devlet müdahale etmeyip kusur işlemiş olma durumu söz konusu.

tabi bu algıyla imar bankasının suçlu olması suç işlemiş olan bir bankaya para yatırmışlar algısı yaratılarak hakların bir bölümünü gasp etme olanağı yaratıyor..

ESASEN İMAR BANKASININ SUÇ İŞLEDĞİ KONUSU HEP BANKAYA EL KOYDUKTAN VE KAPATTIKTAN SONRA ORTAYA ATILDI.. yani şu s oru ortaya çıkıyor; SEN İMAR BANKASI TASARRUF SAHİBİNİ USULSUZ İŞLEMLER YAPAN BANKAYA PARA YATIRMAKLA SUÇLUYORSUN FAKAT SÖYLEDĞİN USULSUZLUKLERİ BANKAYA EL KOYMADAN ÖNCE SEN DEVLET OLARAK BİLMİYORDUM DİYORSUN..

senin bilmedğin usulsuzlukleri (devletin imkanlarına rağmen) sıradan vatandaş nasıl bilebilir? önceden biliyordum desen neden müdahale etmedin sorusuyla karşılaşacaksın..

söyledğim gibi british te burda bir algı yaratmaya çalışıyor. ama tabi devletin imkanlarıyla bile bilmedği konuları sıradan vatandaş nasıl bilebilir dahası bilmek zorunda mı?

bunlar bahane edilerek insanların tasarruflarını gasp etmek mide bulandırıcı konular.. devlet kendini o derece aşağılıyorki.. anlatılması mümkün değil.. sadece 3-4 milyar tl için buradaki insanlar ve devlet akıl almaz şekilde kendini aşağılıyor...

5. ne diyeyim ...

yaranı deşmek istemiyorum ...

devlet, portföyünde olmamasına rağmen hazine bonosu satan bankayı denetlememiştir (göz mü yumdu bilemem beni aşar) diyorum....

daha nasıl anlatayım ?

tekrar belirtiyorum; çeaşzedeyim !
    Türkiye, kazığın her türlüsünü ayrı ayrı deneyimleyebilmek için mükemmel bir yer. Burada yetişen biri dünyanın başka bir yanında sıkıntı yaşamaz.
    Re-twittlediklerim katıldığım anlamına gelmez!

6. asıl mesele şu; bir devlet karşılğını almasa bile , mevduatlar sigortalı olmasa bile BİR BANKADAKİ TASARRUFLARI ÖDERKEN BUNUN ENFLASYONA ETKİSİNE BAKAR..

tasarrufları ödemek; ki bunların karşılığnı banka sahibi ve yakınlarından fazlası ile alıyorsanız. bir zorunluluktur..

ödemek istemiyorum demek, yada ödememek böyle şartlar altında amaçsız , anlamsız olarak SIRADAN İNSANLARIN YAŞAYACAĞI ZORLUKLARI SADECE İZLEMEK , BUNLARDAN KEYİF ALMAK İÇİN ÖDEMİYORUM DEMEKTİR.

tabi bunların hepsi, haksız-hukuksuz anayasal suç işlenerek yapılıyorsa bu olayı daha da vahim hale getirir.

kısaca bir holding sizi dolandırdı, yada hakkınızı gasp etmesi ile bir devletin sizin haklarınızı gasp etmesi çok farklı olaylardır.

holdingin para basma gücü olmadığından yaptığı gaspın bir anlamı vardır.. devlet bu tür durumlarda sadece enflasyona etkisine bakar.

imar bankası tasarruf sahiplerinin haklarının gasp edilmesi bir bütün olarak değerlendirildiğin de akıl almaz bir olaydır, devletin ortak aklının şizofreniye yakalandığının bir kanıtıdır..

7. bilindiği gibi garanti kapsamında olmayan offshore hesaplar yurtbank , egebank 2001 yılında bu bankalar banka sahipleri tarafından hortumlandığı için bddk tarafından istemeden el konuldu zira tasarrufların tümü o dönem 70 milyon insan üzerine yıkılacaktı ve öylede oldu.

bu bankaların el konulma tarihi imar bankasının devlet eliyle batırılmasından yaklaşık 2 yıl önce gerçekleşti. ve offshore hesaplara yatırılan nominal anaparanın 6 ila 8 katı para ödendi..

yani geçen yıllar için ciddi bir faiz işletildi.. imar bankasıyla el konulması arasında sadece 2 yıl olmasına rağmen imar bankasında vergili mevduat ve özellikle hazine bonolarında artniyetli ve kasıtlı olarak devlet tarafından ciddi zarar oluşturularak ödemeler yapılmak zorunda kalındı..

geçen süre için hazine bonolarında yaklaşık %25 fark ödendi.. yurtbank ve egebank offshore hesaplara 6 ila 8 kat ödeme yapılırken imar bankası hazine bonolarına %25 fark ödendi..

tabi insan istemese de düşünüyor.. garanti kapsamında olmayan belki yıllarca vergisiz offshore hesaplarda para kazananlara akıl almaz faizler ödeniyor. ama iş imar bankasına gelince hazine bonosu alanların bile reel anaparaları akıl almaz zararlara uğratılarak gasp ediliyor..

hatta imar bankasından hazine bonosu alanların arasında bile %100 den fazla farklı zarara uğratmalar art niyetli ve kasıtlı olarak yapılıyor..

daha önce örneği vermiştim; ağustos 2002 tarihinde hazine bonosu almış insanlarla , haziran 2003 tarihinde hazine bonosu alan imar bankası bonozedelere aynı fark yani %25 fark ödeniyor..

ağustos 2002 tarihinde hazine bonosu alan insanlara ocak 2004 tarihden itibaren uyduruk enflasyon farkı hesaplanıyor. yani aradaki 1.5 yıl için 1 tl fark ödenmiyor..

herşey yanyana getirildiğinde imar bankası tasarruf sahiplerine devletin ortak aklının ancak "şizofren!" olmasıyla açıklanabilecek bir düşmanlık var.

zira düşmanlığın temeli yok.. devletin banka olarak niteledği bankacılık yapma ve mevduat kabul etme izni verdiği bir bankaya tasarrufunu yatıranlara düşman gözüyle bakan devletin ortak aklı önce kendini sorgulaması gerekmekte.. sorgulamıyorsa ancak bu ortak akla "deli" gözüyle bakılır. zira bu düşmanlığın makul ve mantıklı açıklamasını kimse yapamıyor.

uzanlar terörist ilan edilmedi.. fakat terörist olarak ilan edilen insanların sahip olduğu bankasya ya para yatıranlar. HAKLARI/TASARRUFLARI GASP EDİLME CEZASIYLA KARŞILAŞMADILAR. hakları kuruşuna kadar ödendi fakat daha sonra terör örgütü fetö ile bir bağlantı kurulması halinde haklarında soruşturma açıldı vs.

yani bir bankanın sahibi terörist olsa bile o bankaya para yatıranlar tasarruflarının gasp edilmesiyle karşı karşıya kalmadı. fakat imar bankasına tasarrufunu yatıranlar tasarruflarının gasp edilmesiyle karşı karşıya kaldılar..

bunu akıl ve mantıkla , bilgiyle izahı mümkün değil.. imar bankası tasarruf sahibini neyle suçluyorsun ki, tasarruflarını gasp ediyorsun???

8. hemen hemen toplumun her kesiminde şöyle AŞAĞILIK BİR ZİHNİYET VAR; devlet tarafından yapılan aleni gasp durumunda hakları gasp edilenler ya zavallı, ezik , mağdur sıfatı yapıştırılacak ve böylelikle reel haklarının büyük bir kısmı gasp edilerek (aihm sopasıyla esasen daha çok hakkı iade etmemek için) yapılan ödeme hem mağdurların haklarını ödedik havası yaratılacak, hemde "embesil" görülen mağdurlar tarafından devlet baba hırsız çaldı ama hakkımızı ödedi. duası alınacak. veya esasen kendini zavallı, ezik hissetmek istemeyen insanlar hak aramaya çalıştığında

HADİ LAN, HIRSIZA KAPTIRMIŞSIN PARANI, YÜKSEK FAİZE YATIRMIŞSIN DEVLET NE YAPSIN DEYİP "AL AŞAĞI " EDİLECEK..

ŞEREFSİZLİĞİN NİRVANASI YANİ.. yani hak arama diyer bir kavram yok.. ya ezik , cahil, zavallı olacaksın hakkının büyük bir kısmı gasp edilecek, yada hak aradığın da aşağalanacak , yuhalanacak, algı ile 3. sınıf insan durumuna getirileceksin..

böyle insanlarla yaşamaktan midem bulanıyor samimiyetle....

bu nasıl bir aşağılık zihniyettir anlamak mümkün değil..

Sayfa 10/19 İlkİlk ... 89101112 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •