Sayfa 10/98 İlkİlk ... 891011122060 ... SonSon
Arama sonucu : 779 madde; 73 - 80 arası.

Konu: ISATR - İş Bankası A

Alıntı Originally Posted by demir113 Yazıyı Oku
    Sn axaray almıştır
    bırakın yahu.... veren versin... temizlik lazım...şart...gidene

2. Arkadaşlar merhaba, normalde forumlara yazmayı seven bir insan değilim ama dün yazılanlar sonucu kayıt oldum hem birlikten kuvvet doğar.

Dün 1 lot alan kişi benim ve hedef fiyatım çok çok yukarılarda o yüzden satmayı da yakın zamanda düşünmüyorum. Ben de buradaki birçok arkadaş gibi bu hissenin ederinin çok altında olduğuna inanıyorum.

Kısacası, olası bir büyük piyango için bende biletimi aldım diyebiliriz YTD.

Hayırlı olsun...Umarım yazdığına uyar kısa vadeli olmazsın...Alanların birçoğu aynı amaçla aldığını biliyorum..Ancak bir süre sonra şuna yatırsaydım şöyle böyle olurdu deyip sattığına şahit oldum hemde zararına... ...Ondan dolayıdır ki ya aşağıya doğru gidişat var yada yatay....Bilinçli bir alım yapılması tavsiyem olacak...Bundan sonra almaya karar verenler için söylüyorum...Siz bu hisseye ne kadar dayanabileceksiniz..öncelikle buna karar verin ...10 yıl-20 yıl-30 yıl diyebiliyorsanız tam size göre... Yoksa hiç bulaşmayın... En yüksek olanı 12 kasım 2013 de 17k dan hisse almışım durur... bu hisse de hiç satım yapmadım....hangi enstrümanla karşılaştırırsanız ne olduğunu bulursunuz...Ama benim için önemi yoktur unutmuştum..Eski kayıtlarımı şimdi bir açayım dedim...hatırladım...

4.  Alıntı Originally Posted by t.axaray Yazıyı Oku
    Hayırlı olsun...Umarım yazdığına uyar kısa vadeli olmazsın...Alanların birçoğu aynı amaçla aldığını biliyorum..Ancak bir süre sonra şuna yatırsaydım şöyle böyle olurdu deyip sattığına şahit oldum hemde zararına... ...Ondan dolayıdır ki ya aşağıya doğru gidişat var yada yatay....Bilinçli bir alım yapılması tavsiyem olacak...Bundan sonra almaya karar verenler için söylüyorum...Siz bu hisseye ne kadar dayanabileceksiniz..öncelikle buna karar verin ...10 yıl-20 yıl-30 yıl diyebiliyorsanız tam size göre... Yoksa hiç bulaşmayın... En yüksek olanı 12 kasım 2013 de 17k dan hisse almışım durur... bu hisse de hiç satım yapmadım....hangi enstrümanla karşılaştırırsanız ne olduğunu bulursunuz...Ama benim için önemi yoktur unutmuştum..Eski kayıtlarımı şimdi bir açayım dedim...hatırladım...
    Merak etmeyin ben uzun vadeli arsa almışım gözüyle bakıyorum bu olaya. Sırf bu yüzden iskur da aldım 1 adet. Bu ikisi benim arsa yatırımlarım

Ayrıca, sizler daha tecrübelisiniz o yüzden birkaç soru sormak istiyorum. İş Bankası ana sözleşmesinin 58. maddesinin c bendinde bahsi geçen kar dağıtımı aşağıdadır.

c) Safi kârdan yukarıda (a) bendinde yazılı yedek akçeler ile
    (b) bendinde yazılı birinci temettü payının ayrılmasından
    sonraki bakiyenin,
    % 10’u kurucu paylarına (ödenmiş sermayenin 250 Bin –
    ikiyüzellibin- Türk Liralık bölümü ile sınırlı olarak),
    % 02.5’i Yönetim Kurulu Üyeleri ile Genel Müdür’e eşit
    olarak,
    % 20’si Banka personeline dağıtılır ve
    % 10’u ikinci tertip olağanüstü yedek akçeye ayrılır.
    İskur (kurucu hissenin) benim gözümde iki alternatifi var. Birincisi, ya 250 bin lira ile sınırlayan parantez kalkması durumu. İkincisi de ileride yaşanması olasılığı bulunan yeniden yapılanmada senaryosunda "arkadaş biz kurucu hisseleri kaldıracağız" her birinize de ahanda 3 milyon tl denme olasılığı. Bu iki senaryo da İskur'u uçurur diye düşünüyorum. Veya üçünçü alternatif torunlara bu iki alternatif gerçekleşmediği için miras yoluyla hisseyi devredeceğiz

Benim tam olarak kavrayamadığım konu, A grubu hissenin bu tarz senaryolardan nasıl etkileneceği. Çünkü, İskur ile herhangi bir organik bağı yok anladığım kadarıyla. Ayrıca 0,01 kurus bedelden 100.000 adet var, BİST üzerinden alındığında 1 adet 100 adete denk geliyor, yani toplamda 1000 adet lot var. 4.500.000.000 adet hissenin dolaşımda olduğunu göz önünde bulunduğunda A grubunun gerçekten iyi getiri sağlayabilmesi için İsctr 'ye verilen temettünün binlerce, belki yüzbinlerce çarpımının verilmesi lazım. Bu durumda olaylar nasıl gelişir gerçekten merak ediyorum. Olası senaryolarınızı ve düşüncelerinizi paylaşabilirseniz çok memnun olurum. Hem dışardan okuyan insanlar için de bilgilendirici olur.

Veya, İskur senaryosunun benzerinin mi gerçekleşmesi lazım. Yani, diyecekler ki Biz İskur, İsatr ve İsbtr'yi hisse sahiplerinden satın alacağız. Borsada sadece İsctr olacak mi deme olasığı daha ağır basıyor. Merak ettiğim konu bu

YTD

Slm.....
    Önce sermayeden başlayalım.....
    A tertibi 1000 TL
    B tertibi 29.000 Tl ve 4.5 milyonun geri kalanı C tertibi.......

İş bankası sermaye artırdığında c tertibine verilen bedelli veya bedelsizin 4 katını B tertibine 80 katını A tertibine vermektedir....

neden 4 kat ve 80 kat derseniz.....
    c tertibini nominal değeri 0.04 kuruş ve A tertibi ile B tertibinin ise 0.01 kuruştur...
    O zaman a tertibi ile b tertibi 0.01 kuruş aynı oluyor neden 80 ve 4kat ayrımı var derseniz burada A tertibin daha da ayrı bir imtiyazı var...20 kat......

temettüde ise ayrı bir oran var.....

Burada demiş ki c gurubu 1 hisseye 1 alırsa b gurubu 1.5 kat A gurubu ise 40 kat temettü alır.....

İş bankası A tertibinin imtiyazı B tertibine göre daha fazla iken....B tertibinin piyasa değerinin yarısından daha azına işlem görmektedir....Bu da A tertibinin bana göre daha cazip görünmesine neden olmaktadır...

7.  Alıntı Originally Posted by t.axaray Yazıyı Oku
    Slm.....
    Önce sermayeden başlayalım.....
    A tertibi 1000 TL
    B tertibi 29.000 Tl ve 4.5 milyonun geri kalanı C tertibi.......

İş bankası sermaye artırdığında c tertibine verilen bedelli veya bedelsizin 4 katını B tertibine 80 katını A tertibine vermektedir....

neden 4 kat ve 80 kat derseniz.....
    c tertibini nominal değeri 0.04 kuruş ve A tertibi ile B tertibinin ise 0.01 kuruştur...
    O zaman a tertibi ile b tertibi 0.01 kuruş aynı oluyor neden 80 ve 4kat ayrımı var derseniz burada A tertibin daha da ayrı bir imtiyazı var...20 kat......

temettüde ise ayrı bir oran var.....

Burada demiş ki c gurubu 1 hisseye 1 alırsa b gurubu 1.5 kat A gurubu ise 40 kat temettü alır.....

Selam,

Temettü ödemesini netleştirmek için soruyorum: İsctr her 1 TL nominal değerki hissesi için 22 kuruş net temettü ödemesi yaptı. İsatr ise bu sene yanlış hesaplamıyorsam 2,02 TL net temettü almış. Arada 10 kat var gibi. Yanlışım varsa düzeltin lütfen. Veya 2,02'yi 40 ile çarpıp 80 lira mi yatırıldı?

Benim tam anlamak istediğim A grubunun temettü olarak çok daha büyük miktarlar alması gerekmez mi? Yoksa ben mi biryerlerde yanlış hesaplama yapıyorum. Yani hisse imtiyazli hisse ama hisse fiyatına oranla temettüsü baya az kalıyor. Biz burada sadece gelecekteki olası bir İş Bankası yapılanmasındaki organizasyon değişikliğinde imtiyazlı hisselerin yüksek bedel etme olasılığını fiyatlıyoruz o zaman diye düşünüyorum.

Tam arkasındaki mekaniğini anlamak için soruyorum

Ayrıca daha önceden de yazıldı, şirketin 253 özel hissesinden birine sahip olmak bile tek başına özel bir durum

Bilgilendirmeleriniz için de teşekkürler.

Alıntı Originally Posted by cenkc Yazıyı Oku
    Selam,

Temettü ödemesini netleştirmek için soruyorum: İsctr her 1 TL nominal değerki hissesi için 22 kuruş net temettü ödemesi yaptı. İsatr ise bu sene yanlış hesaplamıyorsam 2,02 TL net temettü almış. Arada 10 kat var gibi. Yanlışım varsa düzeltin lütfen. Veya 2,02'yi 40 ile çarpıp 80 lira mi yatırıldı?

Benim tam anlamak istediğim A grubunun temettü olarak çok daha büyük miktarlar alması gerekmez mi? Yoksa ben mi biryerlerde yanlış hesaplama yapıyorum. Yani hisse imtiyazli hisse ama hisse fiyatına oranla temettüsü baya az kalıyor. Biz burada sadece gelecekteki olası bir İş Bankası yapılanmasındaki organizasyon değişikliğinde imtiyazlı hisselerin yüksek bedel etme olasılığını fiyatlıyoruz o zaman diye düşünüyorum.

Tam arkasındaki mekaniğini anlamak için soruyorum

Ayrıca daha önceden de yazıldı, şirketin 253 özel hissesinden birine sahip olmak bile tek başına özel bir durum

Bilgilendirmeleriniz için de teşekkürler.
    22 kuruş 2 TL nasıl oldu 2 TL demek %200 kar payı demek...

Sayfa 10/98 İlkİlk ... 891011122060 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •