Sayfa 90/98 İlkİlk ... 40808889909192 ... SonSon
Arama sonucu : 779 madde; 713 - 720 arası.

Konu: ISATR - İş Bankası A

1. arkadaşlar banka yasal olmasa 1 işkur a 1.3 tl 1 işatr ye 0,25 1 işbtr ye ise 0,14 tl vermek varken neden imha veya geri alım yapsın. bu böyle devam edecek belli bu paralara işkur alan için bişey diyemem ama işatr ve işbtr için yazık olacak gibi bence tabi bu benim fikrim ytd. banka yönetimi rahatken bankadan bir hamle beklemek çok yanlış olur. Hükümetin ise bu konuya kalkışmayacağını net olarak düşünüyorum. ekonomik dengeler için bile olamayacağını hazineye devredilemeyeceğini düşünüyorum. öyle koskoca bankanın 3te 1ine el koymak yürek ister. bunu bilip öyle yatırım yapıyorum veya sadece izliyorum. elimde 7bin tlden işkur olsa tabi beklerim 500bin tlden alsam kafaları yerim. herkesin gönlüne göre olsun ayrıca.

2. birde şunu söyleyeyim işc zannedersem 1987 de borsada işlem görmeye başlıyor. elinde işatr ve işbtr olanlarda şimdi diyorki bana temettü haksızlığı yapılıyor. kardeşim siz bu işb ve işa ları 1986 yılında mı aldınız? o zaman almış olsanız size işç üzerinden haksızlık yapılıyor deme hakkına sahipsiniz. adam gelmiş 50bine işb 200bine işa almış yok efendim bana haksızlık yapılıyor diyor bunun akla mantığa uyan tarafı yoktur. işkur da aynı durumda 1991 yılında bu kısıtlama gelmiş. daha önceden sahip olanlar acaba zamanında yüzde 10 kardan payını almışmı? varmı aramızda dedesinden işkur kalan? adam amış 400 binde işkur 1 ay önce yokbana haksızlık yapılıyor yok temettüm ödenmiyor. yok öyle yağma dün aldın bugün milyonlar senin olsun!!!

aylık takas

5. yalnız iş a tr sahiplerini tebrik ediyorum. ayrıca iş kur sahipleri de iş a tr sahipleri kadar olamasa da safları sıkı tutuyor. ama söz iş b tr ye gelirse işte küçük düşünen küçük yatırımcı her şeyi mahvedebiliyor.

6. Hep dedim, yine söyleyeyim, banka yasalara, mevzuata ve hukuka uymasa 30 yıldır temettü paylaşımını hisse senedi bazında farklı yapmazdı (yapamazdı). Özellikle son 20 yıldır bankaya çökmek için her fırsatı değerlendirecek Al-Qaeda zihniyeti iktidardayken.

Üstelik Atatürk hisseleri daha önceden hazineye devredilmeye de çalışıldı. Darbe dönemlerinde, siyasi partilerin kapatıldığı dönemlerde Atatürk hisseleri hazineye devredildi. Hatta bunun için kanun çıkarıldı. Ama ne oldu? Anayasa Mahkemesi, 11 Ekim 1963 tarihli ve 963/124 sayılı kararıyla Atatürk'ün vasiyetini iptal eden 14 Aralık 1953 tarihli 6195 sayılı kanunu iptal etti. Yani vasiyetin iptali kanunu anayasaya aykırıydı. Peki bunun çözümü ney? Anayasayı değiştirmek çünkü yeni çıkarılacak kanunlar anayasaya uygun olmak zorunda. Anayasa değiştirilmeden Atatürk hisselerinin sahipliği de değiştirilemez.

Başka ne demiştik? Atatürk'ün vasiyetinde "Nukut ve hisse senetleri, şimdiki gibi, İş Bankası tarafından nemalandırılacaktır" yazıyor. Bunu okuyan hukukçu "temettü işi İş Bankası'nın kontrolündedir, iç tüzük, mevzuat, kanun, banka ana sözleşmesi neyi uygun görürse uygular" şeklinde yorumlar. Atatürk'ün vasiyetinde "İş Bankası'nın ana sözleşmesi değiştirilemez" demiyor ki.

Şimdi 4 farklı hisse senedi var bildiğimiz.

1- ISCTR - Bu hisse senedinde zaten herhangi bir uyuşmazlık yok. En yüksek sayıda hisse senedi de burada. 4.499.970.000 adet hisse var.

2- ISATR - Sadece 1000 adet hisse var. Bazı imtiyazları var ama temettüden faydalanamadığı iddia ediyor bazı hisse sahipleri. Ama bunun yasal olmadığı ile ilgili herhangi bir argüman da yok, alınmış bir mahkeme kararı da yok.

3- ISBTR - Sadece 29000 adet hisse var. Bu hissenin de imtiyazları var ve yine sahipleri temettüden faydalanamadığı iddia ediyor. Ama bunun yasal olmadığı ile ilgili herhangi bir argüman da yok, alınmış bir mahkeme kararı da yok.

4- ISKUR - Net kaç tane ISKUR var bulamadım lakin takasbank'ta 800 adet var.

ISKUR bildiğim kadarıyla "intifa senedi"dir. İntifa senetleri ile ilgili konularda alın size profesyonel hukukçu yorumu:
    http://www.erdem-erdem.av.tr/yayinla...ifa-senetleri/

Bu yazıda anlatıldığı kadarıyla ISKUR hisse sahiplerinin pek bir hak iddia etme şansı yok. Hatta daha ilk cümlede "herhangi bir payı temsil etmeyen kıymetli evrak niteliğindedir" diyor. Giriş bölümünün son cümlesinde ise "..... kar payı ayrıldıktan sonra kalanın en çok 10'da 1'i intifa senetleri bağlamında kuruculara ödenir" diyor. Bakın burada "en çok" ifadesi önemli, yani maksimum bu ödenir. En düşük ne kadar ödeneceği ile ilgili bir bilgi yok.

7. siz değerli imtiyazlı ve kurucu (ISATR-ISBTR-ISKUR) ortakları e-devlet>mkk>e-cas>yatırımcı blokaj sayfası üzerinden hisselerinizi bloke etmeye davet ediyorum.

arkadaşlar e-devlet hesabınıza girin
    arama kısmına merkezi kayıt kurumu yazın linki tıklayın
    daha önce giriş yapmamışsanız mail ve telefon ile dogrulama isteyecektir.
    bu işlemlerde tamamlandıktan sonra sol tarafta e- cas altında yatırımcı blokaj kısmında bloke etmek istediğiniz ve adetleri seçerek satışa kapatabilirsiniz hisselerinizi
    işlemin aktif olması bir gün sürüyor.
    tekrar satmak için aynı e-cas altında yatırımcı blokaj kısmında bloke çöz emri ile satışa açabilirsiniz.

8. Neden sürekli blokaj yapın dediğim daha iyi anlaşılmıştır umarım.
    Geçmişte hisseye sahip olup fiyata aldanıp yükselince satanlar bugün ucuzdan alırım mantığı ile karalamaya devam ediyor. Sizin borsa geçmişiniz kadar ben bu hissede sabit duruyorum arkadaşlar.sn cumhurbaşkanımız isbankasi in durumuna dikkat çekmeden önce biz burdaydik. Sonuna kadarda burdayiz. Bizim yorumlarimlarimiza saygısi olmayan arkadaşlar bu hisseye mirasla sahip olup , atalarının satmama vasiyetine uyanlara saygı duyun bari. Eski lerden sayın aksarayi tekrar sayfada görmek beni sevindirdi. Kıymetli hissedarlara selam olsun.

Sayfa 90/98 İlkİlk ... 40808889909192 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •