Sayfa 33/35 İlkİlk ... 233132333435 SonSon
Arama sonucu : 277 madde; 257 - 264 arası.

Konu: Gram altın, ons altın, altın fonları

1.  Alıntı Originally Posted by Dandanakan Yazıyı Oku

2. Ekonomist adlı kişiye ait yazı
    1- Gram Altın 470, Dolar ise 8.25 de fiyatlıyorken 15 haftalık bir yükseliş beklediğimi defalarca paylaşmıştım.
    2- Yükseliş tam 15 hafta sürdü ve 16. Hafta itibariyle Gram Altın 1065 den 590 a Dolar ise 18.35 den 10.35 e kadar geriledi.
    3- Bu sert düşüşün yukarı tepkisinin olacağını ben ve birçok analist paylaştık.
    4- Yukarı tepki sürecinin 3 Ocak günü enflasyonun açıklanmasıyla birlikte pik yapacağını belirtmiştim. Enflasyonla birlikte 13.93 görüldü Ve sonrasında 2. Dalga düşüşüne geçmesini bekledim.
    5- Enflasondan sonra 13.93 gören Dolar 1-2 saat içinde 12.78 e kadar gerilemişti.
    6- Bu düşüşle birlikte 2.dalga düşüşünün başlayabileceğini yazmıştım fakat tam o sırada dxy ve ABD tahvillerinde sert yükselişler gerçekleşti bu sebeple dolar tekrardan 13.85 e kadar geldi.
    7- Son 1 haftadırda 13.70-13.93 arası yatay kaldığını görüyoruz.
    8- Bu aşamada yatay sürecin bir süre daha devam etmesini bekliyorum.
    9- Son 3 yılın düşüşlerini incelediğimde dolardaki düşüşlerin 10-18 hafta sürdüğünü gördüm.
    10- Şuan itibariyle 4. Haftadayız ve düşüş sürecinin 10-11 hafta sürebileceğini düşünüyorum.
    11– Önümüzdeki günlerde ABD enflasyonu açıklanacak ve fed toplantısı gerçekleşecek. Faiz vurgusu dikkat çekecek.
    12- Şuan itibariyle 13.93 direnci fazlaca zorlandığını görüyoruz. Bu aşamada 13.93 geçilirse maksimum 14.37 ye iğne görürüz.

3. ..

Tuncer Şengöz yazmış ne zaman 20 Şubat 2021
    Hedefe fiyat ve zaman ekseninde çok yaklaştı. Önümüzdeki (ve bir sonraki) hafta muhtemel bir dönüş sinyali olup olmadığına bakacağız. Kalıp bu haliyle tamamlanırsa düzeltme için yeterli olacak, ancak daha da karmaşıklaşma ihtimalini göz önünde tutacağız.

Şu fiyat-zaman hedefine ulaşmak için debeleniyor duruyor. Hedefe bir 25-30$ kaldı. Onu da verse de bir rahatlasa

4. silkelenmeyen ihya olacaktır DESEK yanılmış olurmuyuz ?

5. ALTIN HAKKINDA harika bilgiler bunlar.

Altın hiç bozulmayan, dünyanın her yerinde ve her zaman kıymet gören, istendiğinde kolaylıkla üretilemeyen bir maden.
    Üretim miktarı büyük ölçüde sabit.
    Sanayi devrimine kadar olan dönemde yılda 10-15 ton altın üretilebilmekteydi (yer altından çıkarılmaktaydı yani). Bu hızlanmayla birlikte 20. Yüzyılın başlarında dünyada çıkarılmış toplam altın stoğu 10 bin ton civarlarına ulaşmıştı bile.
    1950’lere gelindiğinde yıllık üretim 1000 ton civarlarına ulaşmıştı. Üretimde asıl hızlanma ise Bretton Woods sisteminin yıkıldığı 1970erde başladı. Artık altını ABD’nin tutması, diğer ülkelerin de para birimlerini dolara hizalaması dönemi sona ermişti.

Altın artık her ülke için elde tutulması çok önemli bir maden haline geldi. Günümüzde altın üretimi yıllık 3000 ton civarlarında. Bu da yaklaşık olarak küresel altın arzının her yıl yüzde 1.5-2 civarında artması anlamına geliyor.
    Madencilik teknolojisi ne kadar gelişirse gelişsin, yeni altın rezervleri ne kadar bulunursa bulunsun altın stokunu ABD ya da canı isteyen herhangi bir ülke yılda yüzde 10, 20 ya da 50 artırmaz. Ancak örneğin Fed son 9 yılda dünyadaki dolar miktarını 2 katına çıkardı.
    FED’in bir gün karar verip dünyadaki dolar miktarını bilgisayarda bir tuşa basıp 2 katına çıkarmasını engelleyebilecek bir şey yok. Daha doğrusu var, iktisadi mantık ve kurumsallık tabii ki bunun olmasını engelliyor. Ancak teorik olarak bu yine de mümkün.
    Sonuç olarak altının dolar cinsinden değerini özünde altın miktarı ve bu altınları satın almak üzere dünyada ne kadar dolar bulunduğu belirler. Hadi bu iki büyüklüğe göz atalım. Altın stoğu istikrarlı ve düşük hızda artarken dolar miktarı son yıllarda koptu gitti.

ABD geniş tanımlı para arzının dünya altın stoğuna oranı altın fiyatı Bretton Woods sistemi devredeyken çok ilişkili değillerdi. BW yıkılınca altına hücum sonucunda altın fiyatı aşırı yükselse de 1980’lerden itibaren ABD para arzıyla uyumlu hareket etmiş.

BW sonrası dönemde ABD M2 para arzının toplam altın stoğunun piyasa değerine oranı 2.36 etrafında dalgalanmış. 90’ların ikinci yarısında Dot-com balonuna gidilen süreçte hisse senetlerine aşırı ilgi oluşmuştu.
    O dönemde altın fiyatı biraz baskı altında kalınca bu çarpan 4’ün üstüne kadar çıkmış, ancak sonraki dönemde yine normalleşmiş. Küresel Finans Krizi sonrasında hemen hemen 15 yıldır bu çarpan 2’nin biraz altında seyrediyor. Ama yavaşça tarihi ortalamaya doğru da ilerliyor.·
    Tarihi ortalamaya hareketi yavaşlatan bir şey var gerçi son 10 yılda. Altına alternatif olarak çıkan ve arz artışının sınırlı oluşu, altın gibi sonradan değişime uğramaması gibi özellikleriyle bitcoin piyasası altında. biraz rol çalmış görünüyor.
    Bu denge fiyatlaması yaklaşımıyla bazı tahminlerimi paylaşmak istiyorum. Ancak bu tahminler geçmiş dengelerin yeniden sağlanması halinde makul hale gelecektir.
    Fed parasal genişlemeyi durdursa ve bilanço daraltmaya geçse dahi birkaç yıl içerisinde para arzı 25 trilyon dolara ulaşır diye tahmin ediyorum. Bu süreçte altın eski çarpanına ulaştığı takdirde fiyatı 1500-1600 dolar civarlarına hareket eder.
    Çarpan 2.35 yerine 2 civarlarına giderse altın fiyatının 1800’lere gitmesi beklenir. Ancak ABD parasal genişlemeye tam gaz devam ederse ve örneğin para arzı 30 trilyon dolarlara ulaşırsa işte o zaman altın fiyatı da 2200’lere gelebilir.
    ABD aksine çok ciddi parasal sıkılaşma yapar da para arzını 22 trilyon dolarlarda tutarsa bu kez de altının 1400’lere kadar gitmesi olası olur. Şimdi bu tahminleri niye paylaşıyorum? Çünkü ABD para arzı gelişmeleri ve küresel risk iştahı altının nereye gideceğini belirler.
    Uçacaz kaçacaz altın 3000 dolar olacak diyen piyasa youtuberları ya da höstadlarına kulak vermeden önce altta yatan mekanizmayı anlamaya çalışmak gerekir. Aynı şekilde altın bitti 500 dolar olacak 1000 dolara düşecek diye korku pompalayanlara karşı da aynısını öneriyorum.
    Her zaman kendi araştırmanızı ve analizinizi kendiniz yapın. Altın yatırımı yapacak olan arkadaşların bu hususları dikkate alması faydalı olacaktır.
    Risk iştahı düşerse altın yükselir, ABD para arzı hızlı genişlerse altın yükselir. Geleceği tahmin edip ona göre altın yatırımı yapmak gerekir. Geçmişte Bretton Woods sonrası 5-6 yıllık süreçte altına aşırı talep olunca altın fiyatı 1980 yılı itibarıyla 600 doları geçmişti.
    O dönemde altın alanların kara geçmesi 27 yıl sürmüştü. Tabi o süreçte ABD enflasyonunu dikkate alınca yine kar degil ciddi zarar vardı. 1980’de altın alanların enflasyondan arındırılmış olarak zararlarını çıkartması 32-33 yılı bulmuştu. O yüzden her zaman dikkat etmek lazım
    Son olarak veri kaynaklarımı paylaşayım: St. Louis Fed, http://USGS.gov, http://Ourworldindata.org . Bir de çeşitli varsayımlar altında altın denge fiyatı tablosu paylaşayım.

Ek: Arkadaşlar twit dizisinde belirttiğim gibi ne altın uçar diyorum ne de kaçın kendinizi kurtarın batacaksınız diyorum. Öyle bir amacım ya da düşüncem yok. Buna rağmen pek çok kişi altını gömdüğüm ve çok düşecek dediğim sonucuna ulaşmış ve bana özelden soruyorlar.
    Ben ne olursa altın düşer ne olursa altın çıkar onu söylüyorum. Sondaki tabloda da farklı varsayımlarda altının nereye gidebileceğini özetlemeye çalıştım. Sizin gerçekçi bir tahmin yapmak için en temelde nelere bakmanız gerektiğini göstermeyi amaçladım.
    Tekrar edeyim. ABD para arzı böyle artmaya devam ederse altının düşmesi (yani kalıcı olarak, uzun yıllar düşük fiyatlarda kalması) söz konusu bile olamaz. Bir de şu mavi renkli grafikteki çarpan çok önemli. O çok düşmüşse altın aşırı pahalanmış demektir, ona dikkat edin.

Geçtiğimiz 9 senede olduğu gibi önümüzdeki 9 senede ABD para arzı bir kez daha ikiye katlanırsa işte o zaman altın 2500 dolar da olur 3000 dolar da olur. Hatta bunun için para arzının hemen ikiye katlanmasına da gerek yok.
    Dünyadaki olayların (savaş, kıtlık hastalık vs) ABD ve diğerlerini para basıp destek vermeye, işsizliği azaltacak şekilde, altyapı yatırımlarını artırmaya ya da ne bileyim askeri harcamaları aşırı artıracak şekilde devreye girmeye zorlarsa o zaman zaten beklentilere yansır.
    Bizim meşhur çarpan hızla 1.5’lara hatta daha da aşağısına hareket eder altın fiyatı roketler. Ama tam tersi olur ABD pek inandırıcı olmasa da gerçekten parasal genişlemeyi frenlemeyi başarabilir hatta biraz geriye satabilirse altın fiyatının yükselmesi zor.
    Artık neleri takip etmeni gerektiğini biliyorsunuz. Bu gelişmelere bakarak herkesin kendi tahminin oluşturması ve ona göre hareket etmesi gerekiyor. Başkasının dedikleriyle hareket etmeyin. Her zaman kendi analizinizi yapın.

6. Altına dayalı darphane sertifikası. Kaynak: info yatırım.

Sayfa 33/35 İlkİlk ... 233132333435 SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •