Sayfa 260/283 İlkİlk ... 160210250258259260261262270 ... SonSon
Arama sonucu : 2264 madde; 2,073 - 2,080 arası.

Konu: MGROS - Migros Ticaret

1.  Alıntı Originally Posted by resital Yazıyı Oku
    An itibarıyla BİM:+%4.01, SOKM:+%5.09 , Migros uyuyor....
    Migrosu aynı kefeye koyamazsın onun rengi yesıl degıl...

2.  Alıntı Originally Posted by JANS Yazıyı Oku
    Migrosu aynı kefeye koyamazsın onun rengi yesıl degıl...
    Keşke o da yeşil olsaymış

SM-A510F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

3. Arkadaslar ciddi ciddi bir sorum var
    Migrosun toplam kisa ve uzun vadeli borcu 10 milyar TL
    Borcun yarisinin TL ile yarisinin da doviz ile otelendigini dusunelim.
    Doviz kurlari sabit kalsin odenen faizler dovize %7 , TL ye %23 olsun
    Ortalama faiz orani %10 diyelim.
    Yilda 1 milyar TL (doviz kuru sabit kalirsa) faiz odenecek.
    Migrosun FVAOK 1 milyar olabilir mi ?

Bu borcu nasil odeyecek? Bana mantikli bir aciklama yapabilir misiniz?

4.  Alıntı Originally Posted by miami Yazıyı Oku
    Arkadaslar ciddi ciddi bir sorum var
    Migrosun toplam kisa ve uzun vadeli borcu 10 milyar TL
    Borcun yarisinin TL ile yarisinin da doviz ile otelendigini dusunelim.
    Doviz kurlari sabit kalsin odenen faizler dovize %7 , TL ye %23 olsun
    Ortalama faiz orani %10 diyelim.
    Yilda 1 milyar TL (doviz kuru sabit kalirsa) faiz odenecek.
    Migrosun FVAOK 1 milyar olabilir mi ?
    Bahsettiğin gibi bir borç yok bu borcu nereden çıkardın?
    Şu an şirket net 3.1 milyar TL borçlu (31 Mart 2019 döviz kuru baz alınınca). Net borç nasıl hesaplanır? Kısa ve uzun vadeli borçların toplamından, kasadaki (banka hesaplarındaki) nakit ve nakit benzerleri çıkartılarak hesaplanır.

Son bilançoda muhasebeleştirme değişikliğinden dolayı henüz vadesi gelmemiş ama sözleşmesi yapılmış kira giderleri de artık borç olarak yazılmaya başladı bilançoya. Yani aslında öyle bir borç yok. Vadesi geldiğinde ödenecek kiralar onlar.

Son tahlilde şirket 3.1 milyar TL (31 Mart 2019 döviz kuru baz alınınca) borçlu. Mart sonu itibariyle euro borç 410 milyon'a kadar düşmüştü. (toplam euro borçtan nakit olarak kasada duran euro çıkartılarak hesaplarsan) Euro bazlı borç bugün ne alemde bilmiyoruz mecburen yıl ortası bilançoyu bekleyeceğiz.

5.  Alıntı Originally Posted by miami Yazıyı Oku
    Şirketin elinde değerli AVM, gayrimenkul ve araziler var. Bunları bugün nakite çevirebilme şansı olsa büyük ihtimalle tamamen borçsuz bir Migros kalır geriye. Malesef konjonktürel olarak bugün Türkiye'de gayrimenkulünü değerinde nakite çevirmek zor. Hatta değerinden düşük bile nakite çevirmek zor. Türk milleti donsuz yatar dolarsız yatmaz. Doları bu ülke insanına tek yatırım aracı haline getirenler utansın.

Öyle bir millet oldu ki Türk milleti, bedavaya Amerikan ekonomisini fonluyor ama kendi fabrikalarına, limanlarına, şirketlerine sahip çıkmıyor yabancıya peşkeş çekilmesine seyirci kalıyor, alkış tutuyor. Sonra da "biz cahil değiliz, biz çomar değiliz" muhabbeti.

6.  Alıntı Originally Posted by candyshop Yazıyı Oku
    Bahsettiğin gibi bir borç yok bu borcu nereden çıkardın?
    Şu an şirket net 3.1 milyar TL borçlu (31 Mart 2019 döviz kuru baz alınınca). Net borç nasıl hesaplanır? Kısa ve uzun vadeli borçların toplamından, kasadaki (banka hesaplarındaki) nakit ve nakit benzerleri çıkartılarak hesaplanır.

Son bilançoda muhasebeleştirme değişikliğinden dolayı henüz vadesi gelmemiş ama sözleşmesi yapılmış kira giderleri de artık borç olarak yazılmaya başladı bilançoya. Yani aslında öyle bir borç yok. Vadesi geldiğinde ödenecek kiralar onlar.

Son tahlilde şirket 3.1 milyar TL (31 Mart 2019 döviz kuru baz alınınca) borçlu. Mart sonu itibariyle euro borç 410 milyon'a kadar düşmüştü. (toplam euro borçtan nakit olarak kasada duran euro çıkartılarak hesaplarsan) Euro bazlı borç bugün ne alemde bilmiyoruz mecburen yıl ortası bilançoyu bekleyeceğiz.
    2019 ilk çeyrek bilançosu
    Kısa vadeli borçlar kira hariç : 6.3 milyar
    Uzun vadeli borçlar kira hariç : 4 milyar
    toplam borç kira giderleri hariç 10.3 milyar

Stoklar : 2.3 milyar
    Nakit : 1.6 milyar

stoklar ve nakit , ticari işlemlerini yapabilmesi için gerekiyor.

Yılda kabaca 20 milyar ciro yapılıyor.. 3.9 milyarlık mal ve nakit ile ilave finansman ihtiyacı olmadan ciroyu çevirebildğini kabul ettim

sonuç olarak 10.3 milyar Brüt BORÇ ... Faizi bu Borç üzerinden ödüyor..

Bir de esas faliyet karına bakıyorum
    2019 3 aylıkda son yılların en iyi karlılığını yakalamasına rağmen elde ettiği esas faliyet karı 143 milyon
    hadi bunu 150 diyelim
    yılda 600 milyon TL yapar

600 milyon Esas faliyet karı ile 10.3 milyar brüt borç nasıl ödenir?

%10 faiz ile bile borçlansa ki imkansız.. Yıllık faiz yükü 1 milyar TL oluyor..
    %20 faiz ile borçlansa yıllık faiz yükü 2 milyar TL

tekrar soruyorum
    600 milyon faliyet geliri ile bu borç nasıl ödenecek?

7.  Alıntı Originally Posted by candyshop Yazıyı Oku
    Şirketin elinde değerli AVM, gayrimenkul ve araziler var. Bunları bugün nakite çevirebilme şansı olsa büyük ihtimalle tamamen borçsuz bir Migros kalır geriye. Malesef konjonktürel olarak bugün Türkiye'de gayrimenkulünü değerinde nakite çevirmek zor. Hatta değerinden düşük bile nakite çevirmek zor. Türk milleti donsuz yatar dolarsız yatmaz. Doları bu ülke insanına tek yatırım aracı haline getirenler utansın.

Öyle bir millet oldu ki Türk milleti, bedavaya Amerikan ekonomisini fonluyor ama kendi fabrikalarına, limanlarına, şirketlerine sahip çıkmıyor yabancıya peşkeş çekilmesine seyirci kalıyor, alkış tutuyor. Sonra da "biz cahil değiliz, biz çomar değiliz" muhabbeti.
    Bilançoda kayıtlı gayrimenkullere bakalım

arsalar : 1.4 milyar
    binalar : 1 milyar

Bu rakamların bir kısmı kipa birleşmesinde güncellenmişti diye biliyorum

2.4 milyarlık gayrimenkulu bu piyasa koşullarında ne kadara satabilecek?

yukarda yıllık 2 milyarlık faiz yükünden bahsediyoruz... sadece 1 yıllık finansman yükü tüm gayrimenküllerini silip süpürüyor..

Samimi olarak soruyorum,

Migros acaba tarihinde hiç bu kadar zor duruma düştü mü?

8.  Alıntı Originally Posted by miami Yazıyı Oku
    Bilançoda kayıtlı gayrimenkullere bakalım

arsalar : 1.4 milyar
    binalar : 1 milyar

Bu rakamların bir kısmı kipa birleşmesinde güncellenmişti diye biliyorum

2.4 milyarlık gayrimenkulu bu piyasa koşullarında ne kadara satabilecek?

yukarda yıllık 2 milyarlık faiz yükünden bahsediyoruz... sadece 1 yıllık finansman yükü tüm gayrimenküllerini silip süpürüyor..

Samimi olarak soruyorum,

Migros acaba tarihinde hiç bu kadar zor duruma düştü mü?
    Nasıl öder bilmiyorum ama her sene euro borcu azalıyor. İlk aldıklarında 1.1 milyar Euro barcu varken şuan 500 milyon euro borca düştü har karşılığında tl borcu mu arttı bilmiyorum.

Ben farklı birşeye değineceğim. Sasa'ya bakarmısınız, bu şirketin sahibi kadar dik durabilen biri yok piyasada. Adam baktı hisse düşüyor alıma geçti. Bizimkiler ise ne dedikleri belli değil, çocuk kandırır gibi toplantıda geri alımı not ediyoruz vs diyorlar ama öylesine bir söylem.

Sayfa 260/283 İlkİlk ... 160210250258259260261262270 ... SonSon

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •