Sayfa 345/358 İlkİlk ... 245295335343344345346347355 ... SonSon
Arama sonucu : 2863 madde; 2,753 - 2,760 arası.

Konu: MGROS - Migros Ticaret

1.  Alıntı Originally Posted by Davudiskender Yazıyı Oku
    Emekli 62 abi, yabancı son 3 aylıkta despc de topluyor gözüküyor. Tecrübelerinize ihbar ediyorum durumu. Uyarmak veya tavsiye vermek isterseniz ben buralardayım. Özelden mesaj atılıyor mu bilmiyorum, eğer atılıyorsa özelden de yazabilirsiniz, eğer isterseniz tabi. Herkese saygılar.
    İlgilendiğim bir kağıt olmamakla birlikte düzenli temettü ödeyen bir şirket olması iyi. Karlılığına göre ucuz. Ama sonuçta bir pazarlamaşirketi, yani geometrik olarak büyüyemez. Ama gerçekten ucuz. Yabancı payı şimdilik çok az. Ama ben o tahtada alım satım yapamam derinliği çok az. Yatırımlık. Benim portföyümde şimdilik al-sat için genellikle bist 30 kağıtları var. Mgros u uzun vade tutuyorum. Soda ve halkb gerçekten çok ucuz ve zarar ettirmez. Ama Mgros başka haftalıkta ters omuz un ikinci başıdaha yeni oluşuyor.sonra bir katlama daha ama en az 2-3 senesi var. Ülkede bir sıkıntı olmaz ise potansiyel çok büyük. Ülke riski yüzünden bist in kendisi iskontolu zaten. Senin despc bile yarı fiyatına işlem görüyor sırf bu yüzden..

2. Selam arkadaşlar. Öncelikle 2 tane video var ingilizce bilen arkadaşların mutlaka izlemesini tavsiye ediyorum:

1- CNBC televizyonu güneş enerjisi ve depolama ile ilgili belgesel tadında kısa video: https://youtu.be/od5yWB5aE0c
    2- 2019 yılında İsviçre'nin en büyük süpermarket zinciri Coop, ABB ile işbirliği yaparak çatılarına güneş paneli kurdu. Detaylı bilgi şu youtube linkinde: https://youtu.be/bEpjsWQJMPk

Migros'un kontrolünde güneş enerji paneli kurularak elektrik üretilebilecek çok ciddi gayrimenkuller, tesisler, fabrikalar var.

Bunlardan bazıları: Migros çatıları, Migros dağıtım merkezlerinin çatıları, Kipa alışveriş merkezleri çatıları, Migros Alışveriş Merkezleri çatıları (Beyilkdüzü, Antalya, Ordu), Gebze Et Üretim Tesisi çatısı.

Bence bu konu çok önemli çünkü Migros kurulan güneş enerjisi panallerinin maliyetini 5 yıl gibi kısa bir sürede elektrik faturalarından yapacağı tasarrufla çıkarabilir. Daha da önemlisi Çin'li bir güneş enerji paneli üreticisi ile anlaşma yapılarak sıfır finansman maliyeti ile bütün yatırım onlara yaptırılarak gerekli maliyetinde 5-6 yılda elektrik faturası öder gibi onlara ödenmesi sağlanabilir.

CNBC'nin videosunda olumsuz olarak 2 konu işlenmiş.
    1- Gece elektrik üretemiyor olması (ki zaten Migros'un aslında gündüz elektriğe ihtiyacı çok daha fazla)
    2- Depolamanın (lithium ion batarya) şu an için pahalı olması. (her ne kadar geçmişe göre çok ucuzlamış olsa da)

Depolamaya yatırım yapılması için aceleye gerek yok zaten. Önce güneş enerjisi panellerini monte edersin, oradan gelen enerjiyi kullanırsın, gelecekte depolama ucuzladığında ona da yatırım yaparsın.

Bu konuyu Migros yöneticilerine nasıl ulaştırabiliriz? Hayırsever bir arkadaş yatırımcı ilişkilerine email atabilir mi? Daha da önemlisi eğer Migros'ta tanıdığınız bir yetkili varsa Tuncay bey'e çıtlatması sağlanabilir mi?

Bu işe bütçe bile ayrılmadan Migros'un milyonlarca lira tasarruf yapması sağlanabilir. Doğru düzgün güneş görmeyen İsviçre'nin süpermarketi bile bu konuya yatırım yapıyorken Türkiye'nin bu potansiyelini kaçırması bu fakirlikte aşırı yersiz değil mi?

3.  Alıntı Originally Posted by candyshop Yazıyı Oku
    Selam arkadaşlar. Öncelikle 2 tane video var ingilizce bilen arkadaşların mutlaka izlemesini tavsiye ediyorum:

1- CNBC televizyonu güneş enerjisi ve depolama ile ilgili belgesel tadında kısa video: https://youtu.be/od5yWB5aE0c
    2- 2019 yılında İsviçre'nin en büyük süpermarket zinciri Coop, ABB ile işbirliği yaparak çatılarına güneş paneli kurdu. Detaylı bilgi şu youtube linkinde: https://youtu.be/bEpjsWQJMPk

Migros'un kontrolünde güneş enerji paneli kurularak elektrik üretilebilecek çok ciddi gayrimenkuller, tesisler, fabrikalar var.

Bunlardan bazıları: Migros çatıları, Migros dağıtım merkezlerinin çatıları, Kipa alışveriş merkezleri çatıları, Migros Alışveriş Merkezleri çatıları (Beyilkdüzü, Antalya, Ordu), Gebze Et Üretim Tesisi çatısı.

Bence bu konu çok önemli çünkü Migros kurulan güneş enerjisi panallerinin maliyetini 5 yıl gibi kısa bir sürede elektrik faturalarından yapacağı tasarrufla çıkarabilir. Daha da önemlisi Çin'li bir güneş enerji paneli üreticisi ile anlaşma yapılarak sıfır finansman maliyeti ile bütün yatırım onlara yaptırılarak gerekli maliyetinde 5-6 yılda elektrik faturası öder gibi onlara ödenmesi sağlanabilir.

CNBC'nin videosunda olumsuz olarak 2 konu işlenmiş.
    1- Gece elektrik üretemiyor olması (ki zaten Migros'un aslında gündüz elektriğe ihtiyacı çok daha fazla)
    2- Depolamanın (lithium ion batarya) şu an için pahalı olması. (her ne kadar geçmişe göre çok ucuzlamış olsa da)

Depolamaya yatırım yapılması için aceleye gerek yok zaten. Önce güneş enerjisi panellerini monte edersin, oradan gelen enerjiyi kullanırsın, gelecekte depolama ucuzladığında ona da yatırım yaparsın.

Bu konuyu Migros yöneticilerine nasıl ulaştırabiliriz? Hayırsever bir arkadaş yatırımcı ilişkilerine email atabilir mi? Daha da önemlisi eğer Migros'ta tanıdığınız bir yetkili varsa Tuncay bey'e çıtlatması sağlanabilir mi?

Bu işe bütçe bile ayrılmadan Migros'un milyonlarca lira tasarruf yapması sağlanabilir. Doğru düzgün güneş görmeyen İsviçre'nin süpermarketi bile bu konuya yatırım yapıyorken Türkiye'nin bu potansiyelini kaçırması bu fakirlikte aşırı yersiz değil mi?
    Kuşadası Kipa da bu güneş enerjisiyle elektrik üretimi sanırım 10 yıl gibi bir süredir var zaten hatta tv paneller ile günlük, aylık, yıllık ne kadar güneş enerjisinden faydalanıldığı bilgisi veriliyordu, yani Migros yönetimindekilerinin haberi yoksa bile Kipa’ları devraldıklarında haberleri olmuştur diye düşünüyorum.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

4. Tüm yorumlarım 6362 sayılı SPK nun ilgili maddelerinde belirtildiği üzere kesinlikte yatırım tavsiye niteliği taşımaz...

5. Tüm yorumlarım 6362 sayılı SPK nun ilgili maddelerinde belirtildiği üzere kesinlikte yatırım tavsiye niteliği taşımaz...

6. 3 ay kadar önce hissemizin fiyatı 13 tl lerde iken bugün 20 tl yi geçmiş durumda......

3 ay önce yabancı hisse oranı %19 larda iken bugün bu rakam %31 leri geçmiş durumda ve her geçen gün artıyor....
    Söylediklerim kendi fikirlerim olup yatırımcı tavsiyesi kapsamında değildir.

7.  Alıntı Originally Posted by carlislecullen Yazıyı Oku
    3 ay kadar önce hissemizin fiyatı 13 tl lerde iken bugün 20 tl yi geçmiş durumda......

3 ay önce yabancı hisse oranı %19 larda iken bugün bu rakam %31 leri geçmiş durumda ve her geçen gün artıyor....
    AGHOL forumunda da yazdım. 3. çeyrek bilançosunun çok daha iyi gelmesini bekliyorum.

Migros tarafında ise 3. çeyrekte hem fiyat artışları yaşandı (sigara, çay, şeker başta olmak üzere) hem de Ege bölgesinde çok güçlü Migros. Ege ve Akdeniz bölgesindeki canlılıktan (turizmden dolayı) Migros'ta kendi payına düşeni alacaktır. Aynı zamanda bölgedeki otel/restoran/turistik tesislere "Migros Toptan" segmenti ile toptan satış yapıyor. Migros Toptan'ın toplam satış alanından aldığı pay yüzde 1 ama ben cirodaki büyüklüğünün daha fazla olduğunu düşünüyorum. Migros Toptan için özel web portalı ve akıllı telefon app'i bile var. Siparişlerinin çoğunun dijital ortamdan gelip dağıtıldığını tahmin ediyorum. Migros ölçek ekonomisi ve otomasyonun avantajlarını kullanarak Türkiye'nin en büyük otel/restoran/turistik tesis tedarikçisi olabilir uzun vadede.

Tabi Migros Toptan'ın şu an en büyük rakipleri Bizim Toptan (170+ lokasyon) ve Metro Gross Market (37 lokasyon). Migros'un avantajı ise otomasyonda çok iyi olması ve toptan kategorisinde avantajlı fiyatı sağlayabilecek olması (ölçek ekonomisi). Siparişleri de zamanında adrese teslim ederse lokasyon eksikliği dezavantajını tamamen yeneceği gibi avantaj bile sağlar.

Ayrıca 3. çeyrekte 57 milyon euro borç ödemesini erken yaptı ve bunu yeniden borçlanmadan yaptı bildiğim kadarıyla.

Yine ayrıca euro tarafında ciddi düşüş var. Haziran sonu euro 6.58'di. Şu anda 6.28. Bu ayı böyle kapatırsa 3. çeyrek bilançosu hazırlanırken borçluluk otomatik olarak yüzde 4 kur farkından dolayı düşecek. Üstüne de ödenen borçlar düşecek. 3. çeyrekte sürpriz yapıp yıllar sonra iyi kar açıklayabilir Migros.

Sayfa 345/358 İlkİlk ... 245295335343344345346347355 ... SonSon

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •