Sayfa 1/3 123 SonSon
Arama sonucu : 24 madde; 1 - 8 arası.

Konu: Örnek İnsanlar, Örnek Davranışlar...

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Türkiye
    Gönderi
    10,163
    Blog Entries
    12

Örnek İnsanlar, Örnek Davranışlar...

Kurtuluş Savaşı kahramanlarından, Başbakanlık, Cumhurbaşkanlığı yapmış İsmet İnönü kendisini işe getiren taksiciye parasını ödüyor. Çevresinde bir tane koruma yok.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Türkiye
    Gönderi
    10,163
    Blog Entries
    12
    Halkımız büyük hırsızları, dolandırıcıları, haydutları (şakiler), kabadayıları çok sever sayar.

Jet Fadıl, Banker Kastelli (cevher Özden), Banker Bako, Selçuk Parsadan gibi dolandırıcıları çok takdir eder.

Parasını bunlara verecek kadar güvenir.

Sülün Osman, Cumuhuriyet döneminin ilk ünlü dolandırıcısı.

Gariban adamlara, Galata Kulesini, Galata Köprüsünü, tramvayı satabilecek kabiliyette biriydi.

Aslında ondan sonra gelecek dolandırıcılara göre sevimli ve çap olarak da küçüktü...

Bakın onun hakkında geçmiş zaman ait bir gazete küpürü...

Şaşıracak bir şey yok.

Malum. Toplum olarak alışığız, hırsız yöneticilerin topluma ahlak dersi vermelerine...

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Türkiye
    Gönderi
    10,163
    Blog Entries
    12
    https://www.facebook.com/ustunzekali...4973492282597/

Muş'ta ortaokul öğrencisi Mert, toprağa gömülü patlayıcıların yerini tespit edebilen drone tasarladı...

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Türkiye
    Gönderi
    10,163
    Blog Entries
    12
    Düğün Gecesi

Geçtiğimiz pazar İstanbul’un en lüks otellerinden Shangri La’da bir sünnet düğünü vardı. Düğün sahibi Baran Korkmaz, Karslı genç bir işadamıydı.
    *
    Korkmaz, düğünün başlamasıyla birlikte eline mikrofonu alıp sahneye çıktı. “Hepiniz hoş geldiniz. Bu düğünü bugüne kadar en az 5 kez eşimle ‘Böyle bir dönemde düğün olmaz’ diyerek erteledik.
    Sonra baktık ki bizim ülkemize barış gelene kadar bizim oğlan askerlik çağına gelecek... Düğünü yapmaya karar verdik.” Bu dokunaklı sözler misafirlerin yüzünde buruk bir tebessüm yarattı. Baran Korkmaz devam etti konuşmaya: “Birazdan sizlere birer boş kese dağıtılacak. İçlerine hediyenizle birlikte lütfen adınızı ve adreslerinizi de yazın...”
    *
    Bu sözler aralarında valiler, milletvekilleri, işadamları, sanatçıların da bulunduğu davetlileri adeta şoke etti. Salonda buz gibi bir hava esti. Bu nasıl bir görgüsüzlük, nasıl bir saygısızlıktı?
    Adam utanmadan kimin ne takacağını sorguluyor, bu da yetmiyor “Mutlaka adresinizi de yazın” diyordu. Korkmaz’ın bu sözleri üzerine salonda homurdanmalar başladı. Davetliler arasında orta yaşlı bir adam eşine dönüp “Kalk gidiyoruz burada 5 dakika daha durmam” diyordu.
    *
    Sahnede elinde mikrofonla salondan gelen tepkileri seyreden Baran Korkmaz konuşmasını bitirmek için yeniden hamle yaptı: “Şimdi hepiniz merak ediyorsunuz tabii, kardeşim takıyı anladık da adresimizi niye yazıyoruz? Anlatayım... Ben Karslı bir ailenin okuyamamış çocuğuyum. İstanbul’a geldiğim yıllarda yoksulluğun dibini gördüm.
    Banklarda yattım. Yıllar sonra iş hayatında başarılı oldum. Banklarda yattığım o günlerden bugünlere taşıdığım tek bir hayalim vardı: Bu ülkenin doğusu ve batısı arasındaki mesafeyi kapatmak. Şu an bu salonda Kars valimiz de var.
    Düğünden önce Vali Bey’le konuşurken öğrendim ki memleketimde kız öğrenciler için acil bir yurda ihtiyaç varmış. Eşimle karar verdik, bugün sizlerin oğlumuza hediye edeceğiniz takıları o yurdun yapımı için Kars valiliğine bağışlayacağız.
    O yurtta kalacak kızlarımıza okula başladıkları ilk gün sizlerin isimlerinizi ve adreslerinizi vereceğiz. Her biri size kendi cümleleriyle teşekkürlerini ifade eden bir mektup yazacak.”
    *
    (Büyük bir hayırsever olan Baran Korkmaz, bugüne kadar okullar ve yurtlar yaptırdı. Kars Bacalı’da yaptırdığı anaokulunun açılışına ‘Çocuklar Gülsün Diye’ derneğinin başkanı Gülben Ergen de katılmıştı.)
    *
    Baran Korkmaz konuşmasını bitirdiğinde tüm davetliler ayakta alkışlıyordu. İstanbul’un en lüks otellerinden birinin balo salonu az sonra tarihinin en anlamlı anlarına sahne oluyordu.
    Davetliler bir yandan gözyaşlarını silerken diğer taraftan sünnet düğünü için getirdikleri takılara ne ekleyebileceklerini düşünüyorlardı. İstanbullu bir turizmci elindeki keseye Baran Korkmaz’ın oğluna takmayı planladığı tam altınla birlikte kolundaki lüks saati sokmaya çalışıyordu.
    Anadolu’dan gelen bir tekstilci hanımefendi üzerindeki bütün mücevherleri almadığı için yeni bir kese daha rica ediyordu.

(Baran Korkmaz Kars’ın köylerinde birçok okulun inşasına yardım etti.)
    *
    22 Mayıs akşamı İstanbul’daki o sünnet düğününde toplanan 1 milyon 870 bin lira birkaç gün önce Kars Valiliği’ne bağışlandı. Kars’ın Digor ilçesinden çıkan bir gencin hayali binlerce Karslı genç kızın hayalinin gerçekleşmesine vesile olurken, Baran Korkmaz nezdinde bu toprağın tüm güzel insanlarına selam olsun.

http://www.posta.com.tr/dugun-gecesi...-yazisi-345875

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Türkiye
    Gönderi
    10,163
    Blog Entries
    12

Siz daha oturun.

"Söze bu güzel kız bana Facebook'tan arkadaşlık teklifi gönderdi diye başlamak isterdim ama öyle bir şey olmadı.

Çünkü bu güzel kızın, bu gencecik kızın işi başından aşkın.
    Daha 23 yaşında... Adı Ece ÇİFTÇİ

Yaşıtlarının bir çoğu kafasını elindeki telefondan kaldırmadığı bir zamanda bir projeyi hayata geçirmiş ki, haberiniz yoksa bu projeden - benim gibi - şaşırıp kalırsınız.

Ben de bugün gazetede okudum,
    Bu kız, 23 yaşındaki bu gencecik kızımız, Türkiye'yi G-20 ( Yani Gelişmiş 20 Ülke ) toplantılarının Girls20 bölümünde temsil
    edecek.

Ne yapmış peki bu kız?

SOSYALBEN diye bir platform kurmuş.

Annesi Öğretmen, babası Avukat, varlıklı bir aile değil. ENKA'da okumuş, hayalleri müthişmiş.

Okullarına bir gün Amerika'dan bir profesör gelmiş, Nepal'de ki Sivil Toplum olaylarını anlatmış, o gün karar vermiş, daha lisede " Ben de birilerinin hayatına dokunmalıyım " demiş.

Ve o hayallerine ulaşmak için çalışmaya başlamış, daha 14 yaşındayken, yaşıtları denize, havuza, tatile giderken o kalkmış
    Şanlıurfa’nın Suriye sınırına yakın bir gençlik merkezinde 250 öğrenciyle çalışmaya gitmiş.

Resim, müzik, dans, fotoğrafçılık gibi atölyelerde aktiviteler düzenlemişler.

Sonra, vazgeçmemiş, tam 3 sene her yaz tatilinde kalkmış aynı yere gitmiş ve bu arada LİSEYİ bitirmiş, dikkatinizi çekerim, şimdiye kadar yaptığı her şeyi Lisedeyken yapmış ve sonunda ne okuyacağına karar vermiş...

SOSYOLOJİ ...

Sonra Bahçeşehir Üniversitesi ve Sosyalben projesini hayata geçirmeye başlamış.

Tabi en önemli sorun MADDİ, bunun içinde çalışmalara başlamış.

TV8 de ki " Bir Fikrin mi var " yarışmasında birinci olunca adı duyulmaya başlamış, yardımlar artmaya başlamış.

Sürekli neler yapabilirimi düşünmeye başlamış, çok yağmur yağan bir kış ŞEMSİYE üretmişler. Ve demişler ki ..

“Bu şemsiyeler farklı! Bunlar hem sizin ıslanmanızı engelliyor hem de çoook uzaklardaki çocukların ıslanmasını engelliyor!”

Müthiş bir sosyal medya çalışması, şemsiyeyi alan herkesin altında fotoğrafını çekerek, “O da SosyalBen’im!” diye bir slogan üretmişler.

O kadar çok şemsiye satmışlar ki, Afrika’ya Zambiya’ya gidip bu paralar ile oradaki çocuklara destek olmuşlar.

Şimdi, BAKIN burası gerçekten çok önemli...

Yaptıkları duyuldukça bir çok üniversiteden, kurumlardan ödüller almaya başlamış. Harvard ve Oxford Üniversitelerine başvurmuş önce, kabul de edilmiş ...

AMA sonra bakmış ki, onu mutlu eden şey SAHA, Üniversite değil, gitmemiş, Sosyalben'e ağılrık vermiş.

Tibet, Kamboçya, Moğolistan, Karadağ falan derken ...

Bakın bugün Sosyalben 7-13 yaş aralığında, dezavantajlı bölgelerde yaşayan çocuklara Dans, Spor, Drama, Müzik ve benzeri eğitimler götüren Türkiye'de 350 Gönüllü ile, 54 ilde faaliyet gösteren bir çok ülkede çocuklara etkinlikler düzenleyen bir platform haline gelmiş.

23 yaşında bir kız ve 14 yaşındayken kurduğu hayalin geldiği nokta.

Eminim bu kadar güzel ve başarılı bir gencin hayat hikayesini sizler de arkadaşlarınıza duyuracaksınız.

Okuyan BİR TANECİK genç çocuğumuz bile bunun üstüne bugün bir HAYAL kursa fena mı olur....

Benim yazımı aynen paylaşmanız gerekmiyor, isterseniz ALIN, KOPYALAYIN, kendi adınıza yazın, hiç önemli değil...

Sadece Türkiye bu muhteşem kızımızın becerilerini okumalı, okutmalı diyorum.

Uzun yazımı okuduğunuz içinde sizlere ayrıca teşekkür ediyorum.

Sevgilerimle,

Not : Bu yazıyı yazdıktan sonra hemen Sosyalben'e Gönüllü olmak için başvuracağım ....

Web siteleri http://www.sosyalben.com/ "

(Kemal Coşkun- Facebook)

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Türkiye
    Gönderi
    10,163
    Blog Entries
    12
    EN DEĞERLİ SPONSORLUK

GALATASARAY-Barcelona ve Karaçay Gençlik Spor Kulübü...

Dünya sporunun iki devini biliyoruz tanıyoruz da, onların yanında adı yazılan “Karaçay Gençlik Spor Kulübü de ne ola?” diyorsunuz değil mi?

Ben de aynı şeyi düşündüm.

Galatasaray’ın ve Barcelona’nın resmi sponsoru NEF, televizyon reklamlarıyla Karaçay Gençlik ve Spor Kulübü’ne sponsor olduğunu duyurdu.

Önce “Memleketinin kulübüne kıyak yapıyordur” diye düşündüm.

Yanılmışım.

NEF’in genç patronu Erden Timur, bambaşka bir şey yapmış.

Osmaniye’nin Karaçay kazasında, 8 gencin mahalleli çocukları uyuşturucudan ve her türlü kötü alışkanlıktan korumak için spordan başka bir yol olamaz diyerek kurduğu bu minik kulübe sponsor olmuş.

Bu kulübün oyuncularına malzeme, ulaşım ve tesis desteği verecekler.

Karaçay’ın oyuncularını İstanbul’a getirecekler, Galatasaraylı futbolcularla tanıştıracaklar, Barcelona’ya götürecekler. Messi ile bir araya getirecekler.

Orada da durmayacaklar.

Karaçay Gençlik benzeri oluşumları Anadolu’nun her yerinde destekleyecekler.

Hem gençleri koruyacaklar, hem de bir altyapı organizasyonu kurmuş olacaklar.

Kutlamak lazım.

Bu sponsorluk, Barcelona ve Galatasaray sponsorluklarından daha değerli.

http://www.haberturk.com/yazarlar/fa...-olamadiniz-mi

Alkışlıyorum....

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Türkiye
    Gönderi
    10,163
    Blog Entries
    12

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Türkiye
    Gönderi
    10,163
    Blog Entries
    12
    Manisa’nın Alaşehir ilçesinde geçtiğimiz yıllarda komşusu tarafından cinsel istismara uğrayarak öldürülen 3.5 yaşındaki Irmak Kupal cinayeti Türkiye’yi yasa boğmuş, o dönemde belediye meclis üyeliği görevinde bulunan Ali Uçak olaya duyarsız kalmamış, minik Irmak’ın ailesine ev hediye ederek hayırseverliği ile tüm Türkiye’nin gönüllerine taht kurmuştu. Alaşehir Belediye Başkanlığı’na seçilen Ali Uçak bu sefer de tüm Alaşehir’in çocuklarına sahip çıktı.

Türkiye’ye örnek bir davranış sergileyen Başkan Ali Uçak, son günlerde artarak devam eden ve herkesi derinden üzen çocuk istismarları konusunda farkındalık yaratmak amacıyla bu kez de Alaşehir Belediyesi tarafından hazırlanan anlamlı bir sosyal projede rol aldı. Sosyal projenin ardından ailelerin isteklerine de yanıtsız kalmayan Uçak ailelerin ve geleceğin teminatı olan çocukların parklarda daha huzurlu ve güvenli bir ortamda vakit geçirmeleri adına önemli bir projeye imza atarak, ilçede bulunan tüm oyun parklarına kamera kurulacağının sözünü verdi. İlçede yaşayan çocuklar için seferber olduklarını belirten Başkan Ali Uçak, gerçekleştirilen projeleri Milliyet’e değerlendirdi.

http://www.milliyet.com.tr/baskan-uc...undem-2707759/

Örnek davranışlara özlem duyuyoruz toplum olarak...

Sayfa 1/3 123 SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •