Arama sonucu : 3 madde; 1 - 3 arası.

Konu: Bilge adamın hikayesi. (10 yıl sonra...)

1. Bilge adamın hikayesi. (10 yıl sonra...)

http://www.hisse.net/forum/showthread.php?t=28377

BİLGE ADAMIN HİKAYESİ (Kazanmanın mucizevi formülü)

Bu iş ile alakalı kaç kitap okudun ? sorusuna .Hiç dediğim için aldığım tek kitabın okuduğum tek bölümü...

Bir genç, bilge bir kişi olmak istiyordu.Bu konuda ülkenin en büyük bilge kişisine gitti.
    "Bende bir bilge olmak istiyorum bu konuda nereden başlamalıyım ne yapmalıyım?" dedi. Bilge genci süzdü ve şöyle cevap verdi.
    "Her akşam aynanun karşısına geç "ben kimim?" diye sor.bu soruyu her gün tekrarla ve 5 yıl sonra bana gel..

Genç bu cevaptan tatmin olmamıştı.Bu kadar kolay olamazdı.Bilgenin kendisi ile ilgilenip bir şeyler öğretmek istemediğini düşündü.Bilinen başka bir bilge kişiye gitti.Ona bilge bir kişi olmak istediğini ve ne yapması gerektiğini sordu.Cevap basitti.

"Bilge kişi olmak çok zor ve meşakkatli bir iştir. Bunun için çok acı ve zorluk çekmen gerekiyor.2 yıl boyunca buradaki atları tımarlayacaksın onları besleyecek ve temizleyeceksin dedi. 2 yıl bittikten sonra bana tekrar geleceksin...

Gencin aklına yatmıştı.Bilge olmak çok zor olmalıydı ve zorluklara katlanmalıydı.
    2 yıl boyunca karşılıksız çalıştı ve tüm bu pis işleri yaptı.2 yıl sonra tekrar hocasına gitti ve hocası ona :

"Şimdi 5 yıl boyunca herakşam aynanın karşıına yarım saat geç ve ben kimim diye sor ve her defasında bu soruyu cevapla " dedi.

Genç şaşırmıştı.İlk gittiği kişide aynı şeyleri söylemişti.Demek ki :bilge kişi olmak için bunu yapmak zorunluydu.Fakat bunu yapmak için neden 2 yıl boyunca atların tüm pis işlerini yaptığını anlayaöadı.Halbuki ilk gittiği bilgenin dediğini yapsaydı en az 2 yıl kazanmış olacaktı.

Sonuçta aynanın karşısına geçti ve "ben kimim" diye sordu.sonra da "etten kemikten meydana gelmiş bir insanım" dedi.Aynada yüzüne bakıyor ve bu cevabı veriyordu.Daha aynanın karşısına geçeli henüz 5 dakika olmasına rağmen çok sıkılmıştı ve önünde daha 25 dakikası vardı. Çok zorlansada yarım saati bu şekilde bitirdikten sonra aynanın karşısından kalktığnda çok büyük bir iş başarmanın mutluluğunu taşıyordu üzerinde. Atları tımarlarken böyle bir duyguyu bu şiddette hiç yaşamamıştı.Ertesi akşam yine aynanın karşısına geçti ve aynı soruyu sordu kendisine.Aslında bu soruya verdiği cevabı hiç önemsemiyordu.Sadece laf olsun diye cevaplarını değiştirdi bazen.Dakikalar geçmek bilmiyordu günler geçtikçe daha çok bunalmaya başlamıştı. Halbu ki atları tımarlamak çok daha kolaydı.Atlarla konıuşur şarkılar söyler zamanı geçirirdi.2 yıl boyunca atların kişnemelerinden onların ne dediğini bile anlar olmuştu. Artık ayna karşısında oturmak bir hücreden farksızdıve bu 5 yıl devam edecekti...

Bir gün..

Bir değişiklik yapmaya karar verdi.Aynanın karşısında "ben kimim" sorusunun özüne inmeye karar verdi.İnsanın nereden ve niçin geldiği ile başladı ama bilgisi yetersizdi çok tıkanmıştı bu soruda.Ertesi akşam elinde bir kitapla geldi aynanın karşısına ve ayna o andan itibaren karanlık bir hücre olmaktan çıkmıştı onun için..İnceledi araştırdı ve artık aynanın saatinin gelmesini sabırsızlıkla bekler oldu her gün..

5 yıl sonunda spermin yumurta ile birleşmesinden tutunda insanın yaratılışına ilişkin tasavvufi konularda,sosyal ilişkilerinde psikolojide , fende , matematikte ve daha birçok konuda bilgi sahibi oldu.Çevresindeki insanlarla konuşurken artık onu insanlar dinlemeye ve sorular sormaya başlamıştı.Ama o yinede her akşam y*****n karşısına geçmeyi sabırsızlıkla bekliyordu.

Yıllar yılı ayna genci aydınlatmaya devam etti.Artık bir genç değil olgun biri olmuş ve ülkede adını duymayan kalmamıştı....

Bir gün

18-20 yaşlarında bir gemç çaldı kapısını .Herkes gibi kendisine soru sormaya gelen biri olduğunu düşünüyorduGenç sorusunu sordu :

"Sizden önce bu ülkenin en büyük iki bilgesine gittim.Yeterli cevap alamadığım için size geldim.Çünkü siz bu ülkenin en bilge ve sözüne güvenilir kişisisiniz. Siz bana söyler misiniz ?

Bilge : Eğer onlar cevap veremediyse benimde vermem mümkün değil ama sen yinede sor.

Genç : Bende bilge olmak istiyorum.Ne yapmalıyım ?

Bilge : Her gün aynaın karşısına geç ve ben kimim diye sor ve sorunu her defasında cevapla ..dedi.

Genç : Hepiniz cahilsiniz.Başınızdan bizleri savmak için sözbirliği etmişcesine aynı cevapları veriyorsunuz dedi.

ve kapıyı vurup çıkıp gitti..........

Bilge düşündü..Yıllar önce kendiside aynı durumdaydı.Gencin arkasından baktı ve gülümsedi.zamanında kendisi bu hatayı yapmamıştı ve şanslıydı...

ACABA

5 yıl boyunca aynanın karşısına geçmek soruyu ve cevabını vermek çok mu zor yada çok mu kolaydı...Söylenilenleri yapmak kolay görünüyor ..ama fiiliyata geçirmek ? Gerçekten bilge bir kişi olacağınızı bilse idiniz bu uğraşa girer miydiz?

Yaşar ERDİNÇ
    Yatırımcı ve Tekniz Analiz Sorgulanıyor ? s: 8

Eğer cevabınız içten bir "EVET" ise bu piyasada yada herhangi bir uğraşta aslında kendinizden başkasına hiç gerek yok..Hayır cevabı yada başka yolu seçenler hep kaybetti ..kaybedecek...

2. Babil'in Kervan Taciri

İçerisindeki faiz tefecilik bize uymasa da forexteki 30 pariteyi farklı iş gibi düşündüğünüzde gelecek 10 yıl için yeterli bir kaynak olur. 3-4 saatini ayırıp okuyan hiç kimse pişman olmadı.
    (PDF si internette bulunabilir.)

3. https://www.forexfactory.com/galip#a...explorer.85663
    https://i.hizliresim.com/LbBPlG.png

İZLEME ŞİFRELERİ
    Giriş : 2674545
    Şifre : FED2018
    Sunucu : IronFX-Demo1
    Attached Images Attached Images

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız