Sayfa 152/1006 İlkİlk ... 52102142150151152153154162202252652 ... SonSon
Arama sonucu : 8046 madde; 1,209 - 1,216 arası.

Konu: Banka Mevduat Faizleri (ARTI PUAN/tezgah altı faiz oranları)

Duhul
    Mar 2018
    İkamet
    Kaçak Akinonya Şatosu
    Gönderi
    1,478
     Alıntı Originally Posted by YapraksızYonca Yazıyı Oku
    Mobilden ing e-turuncu $ hesabı açtım,
    Önceden hiç swift vs. tecrübem yok.
    Bir yakınım başka bir bankadan borcunu gönderecek, acemiye anlatır gibi minimum masrafla nasıl halledebilirim yardımcı olur musunuz dostlar?
    enpara komisyonu 30TL. karşılaştırın uygun olanı seçin.

Duhul
    Mar 2018
    İkamet
    Kaçak Akinonya Şatosu
    Gönderi
    1,478
    morgan stanley ayı marketi bekliyormuş. %20 düzeltme kaçınılmaz diyor. ben olsam kısa giderdim faizde.

3.  Alıntı Originally Posted by Proton Yazıyı Oku
    morgan stanley ayı marketi bekliyormuş. %20 düzeltme kaçınılmaz diyor. ben olsam kısa giderdim faizde.
    öyle zaten 32 max. gidiyorum. USD faizleri suni olarak düşük tutuluyor,bu yıl sonu 7ye yaklaşır. şimdi verdikleri %4,2 çok az,hakkımız yeniyor.

4. dolar faizleri düşük bence de...en az 5 olmalı..

ama esas tl faizi düşük...onun da şu şartlarda en az 17 olması gerekiyor bence...

Alıntı Originally Posted by powerpc Yazıyı Oku
    öyle zaten 32 max. gidiyorum. USD faizleri suni olarak düşük tutuluyor,bu yıl sonu 7ye yaklaşır. şimdi verdikleri %4,2 çok az,hakkımız yeniyor.

5.  Alıntı Originally Posted by JonDowes Yazıyı Oku
    Doğru.

Bu fonların özelinde incelemedim ama sonucu aynı olur, evet.

Doğru anlamışsınız ancak bunun basit mantığı şu: Her tür fon, birer hisse senedi gibidir. İçinde (bono veya eurobond veya altın veya hisse veya elektrik veya damızlık hayvan) olması bunu değiştirmez = Kısa vadede 8'den alıp, 10'dan satmak istersiniz. 7'den satarsanız ana para kaybınız olur. 9'dan satarsanız da para kazanırsınız. Buradaki sonucun faiz eşleniğini kendiniz hesaplarsınız. Ancak fon fiyatı düştü diye aynı yere gelinceye kadar beklemek çok da doğru bir strateji olmayabilir. Fonlar her gün alınıp satılıyor sonuçta mevduat gibi bir vadesi yok.

Fon dediğiniz şey; bono fiyatlarının ağırlıklı ortalama fiyatı. Fiyatlar düşerse, fon fiyatı da düşer. Her gün sık karşılaşılan bir şey değil elbette; çünkü bizdeki özel sektör borçlanma araçları Batılı muadilleri gibi ciddi hacimle işlem görmüyor. Bu nedenle de borç sahibi firma genelde piyasa yapıcı gibi aynı bileşik faizden geri alabiliyor. Ancak bu bir "zorunluluk" değil.

http://www.businessht.com.tr/piyasal...arm-mi-veriyor
    Sorularımı tek tek yanıtladığınız için çok teşekkür ederim. Aklımda soruların hepsi aydınlandı. Ayrıca fonlarında bir nevi hisse senedi olduğunu ögrenmiş oldum. Tefastan inceledigim kadarıyla benim aldıgım fonlar yıllardır dalgalı hareket yapmamışlar hatta istikrarla yükselmiş. misal "tacirler yatırımın fonu" geçen 1 senelik süreçte de yüzde 15,40 civarında para kazandırmışlar. mevduattan çok daha iyi bir oran ve istedigimiz zaman çekmeside cabası. o nedenle ben açıkçası şu aşamada mevduattan ziyade fon tercihi yaparım. ama dediginiz gibi zor bir ihtimal olsa da iyi yönetilmeyen fonlar bazen dalgalanabilir. inceledigim kadarıyla en çok bankaların fonları ziraat hsbc yapıkredi vs çok dalgalı seyrediyor. ancak gedik yatırım, tacirler yatırım, osmanlı menkul vs gibi aracı kurumların fonları nerdeyse 0 dalgalı ve sürekli sabit getiri ile çalışıyorlar. bu durumda siz ne dersiniz fonlara geçmek mantıklı olmaz mı hocam ? misal tefas taki tacirler fonunu incelerseniz 0 kayıpla sürekli yukarı yapıp yüzde 15.40 kazandırmış geçen sene
    Son düzenleme : dotrak; 16-04-2018 saat: 19:11.

6.  Alıntı Originally Posted by pilavli Yazıyı Oku
    para piyasası fonlarının (eski adı likit fon) aynı mevduat gibi dümdüz sabit getirileri vardır, anında da bozabilirsiniz.
    ben ihtiyacım olabilecek bir miktar parayı bu tür fonlarda tutarım.
    bu fonlarda düşme riski yoktur. uzun vadede getirisi yüzde on stopajı da düşünseniz bile mevduatın çok az altında kalır.
    örneğin mevduat yıllık yüzde net yüzde on üç ise bu fonların iyileri yüzde 12-12.5 arası getirir. bu da sanırım yönetim gideri vb. nedeniyle
    tefastan geçmiş fiyatlarını/grafiklerini inceleyebilirsiniz.
    evet tefastan bir kaç fon inceledim ama genelde banka aracı kurumları ziraat hsbc yapıkredi vs yüzde 12-12,40 civarı veriyor. ancak şu an gördügüm kadarıyla özellikle tacirler ve osmanlı menkul un fonları ve diger aracı kurumların fonları bankalara göre daha çok veriyor. inceldigim kadarıyla geçen sene tacirler yüzde 15,40 kazandırırken gedik yatırım 13,30 kazandırmış. bunlar mevduatlara göre daha mantıklı geldi bana. hemde 0 kayıpla. tabi bu senede aynısı olacak diye birşey yok ama yinede bu fonlardan biraz almayı düşünüyorum.
    Son düzenleme : dotrak; 16-04-2018 saat: 19:12.

7.  Alıntı Originally Posted by sadecegrafik Yazıyı Oku
    Fonların devlet garantisi yoktur. Fonların detayları KAP ta mevcut. Fonun yatırım yaptığı varlıklardan birisi batabilir. Bu fonun değerine olumsuz yansır. Ancak iyi yönetilen fonlar bunun riskini dengeleyebilir.
    devlet garantisi yoktur derken fon 0 landıgı zaman paranız da sıfırlanıyor demek mi istiyorsunuz yoksa fonu aldıgınız aracı kurum batarsa paranız sıfırlanır mı demek istiyorsunuz ?

8. Kurum batmazsa fonun tamamı asla batmaz.

Fonun %1 - %2 varlığını yatırdığı yatırım batarsa, o kadarlık kısmı zarar eder.

Fonlar 30-60 arası farklı bileşene yatırım yaparlar. Dolayısı ile tek bir varlık battı diye fonun tamamı asla batmaz. Kardan zarar eder. Kurum batarsa fon batabilir.

Fonlardaki ilk sıkıntı yüksek yönetim ücretidir. İkinci büyük sıkıntı fon yönetiminin becerikli olmamasıdır. Üçüncü büyük sıkıntı çok riskli varlıklara yatırım yapmasıdır.

Bunları iyi yöneten fonlar var. İyi yönetemeyen fonlar var. KAP sitesinden fon hakkında her şeyi öğrenip kendi kararınızı kendiniz verin. Kimsenin ipi ile kuyuya inmeyin. Kendiniz inceleyin kendiniz karar verin.

Alıntı Originally Posted by dotrak Yazıyı Oku
    devlet garantisi yoktur derken fon 0 landıgı zaman paranız da sıfırlanıyor demek mi istiyorsunuz yoksa fonu aldıgınız aracı kurum batarsa paranız sıfırlanır mı demek istiyorsunuz ?

Sayfa 152/1006 İlkİlk ... 52102142150151152153154162202252652 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •