Sayfa 946/1006 İlkİlk ... 446846896936944945946947948956996 ... SonSon
Arama sonucu : 8046 madde; 7,561 - 7,568 arası.

Konu: Banka Mevduat Faizleri (ARTI PUAN/tezgah altı faiz oranları)

1. Banka Mevduat Faizleri (ARTI PUAN/tezgah altı faiz oranları)

Alıntı Originally Posted by alenichev Yazıyı Oku
    Devletin iki sececegi var. Ya para basacak (Emisyon) ya da borclanacak (Ic borc ve dis borc) ancak borclanma cok maliyetli ve ic borclanma dislama etkisi (Crowding out) a sebebiyet verebilir.*

Dis borc durumu da keza yukselen libor (ABD disinda ABD DOLARI faizi) ve cds ler ile beraber sikintili.

Peki bu devlet ne yapacak?

Vergileri artiracak, zaten artirmiyor mu, icimiz disimiz vergi oldu anasini satayim ama bunun da bir siniri var tabiki. Vergiler yukseldikce talep duseceginden orada da yapabilecekleri sinirli

Peki bu devlet nasil isin icinden cikacak

Ve iste o harika terim! Yapisal Reform! Mumkun mu! Tecrubelerimiz gosteriyor ki imkansiz.

Yukselen faizler, enflasyon ve kur ile beraber 3. ceyrekte (Negatif baz etkisi ile beraber) eksi buyume ve bir de bunun uzerine 4. ceyrekte buyumede bir daralma goruldu mu ne diyoruz o halde. HOSGELDIN STAGFLASYON*

Oyle bir meret ki bu staglasyona ekonomiyi buna sokmak istesen bile kolay olabilir bir sey degil

Neredeyse son 50 yildir dunyada hicbir ulke adam akilli bir stagflasyon yasamadi. Biz ise son 10 senede 2 kez kapisindan donduk.

Peki bu devlet ne yapacak. Vergileri artirmak yerine vergileri azaltma yoluna gitmesi bence daha mantikli. Cunku vergiler artirilarak degil azaltilarak gelir artiririlir. (Aman Reis duymasin)

Iste bunlar hep gec kalmanin sorunu ve ongorulemezlik. Nisan ayinda sok bir faiz artirimi - enflasyon farki ile enflasyon hedefi arasinda ki fark kadar - yapsaydi bu gunlere gelinmeyecekti. Simdi diyecekler bu adamlar bunu bilmiyorlar mi. Ya gercekten bilmiyorlar. Bu adamlar o kadar akilli degil. Faiz neden enflasyon sonuctur diyen adamlar bunlar.

Ne diyeyim yilin 2. yarisi daha cetin gececek.

DISLAMA ETKISI (Crowding Out) = Devletin ic borclanmaya gitmesi sonucunda faiz oranlarinda ki yukselisle beraber ozel sektor ve yatirim harcamalarinin dusmesine denir.

STAGFLASYON = Durgunluk (Recession) + Enflasyon (inflation) + Issizlik (Unemployment)
    Bu süreçte Hangi metaa değer kazanır altın gümüş yada gıda sektör ü ya da sanayi kısaca para nereye yatırılır

iPhone cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

2.  Alıntı Originally Posted by MURAT64 Yazıyı Oku
    bu ülke batmaz ancak biz yerliler batacak yada batmasını isteriz sırf şahsi menfaatlerimiz için sonrada toplumda milliyetçiyiz diye geçiniriz

Alıntı Originally Posted by MURAT64 Yazıyı Oku
    22.06.2018 tarihinde görüşlerini belirttim bir sürü saldırıya uğradım troll yakıştırmasını yaptınız akpartili olmanın suç olmadıgınıda düşünüyorum burası sadece belli görüşe sahip olanların olacağı ve yazacağı bir yermi çok merak ediyorum bir kere daha yazıyorum ülkenize güvenin ülkenizi sevin ülkemizde kim seçilirse seçilsin ona sahip çıkın bu ülke hepimizin ayrıştırmayın bütünleşin
    Meraktan soruyorum,ülke batacak diyenin batmasını istediği anlamına mı geliyor? Hangi durumda ülke batmış olur? Mesela eğitim sistemi çökerse batar mı veya ekonomik çıkmaza girerse batmış mı sayılır,kültürünü dilini kaybederse batar mı? Hem sosyal hempolitik ayrışırsa batar mı yoksa iç savaş çıkarsa mı batar? Aynı şekilde ülkesine güvenmesi için hangi şartlar yeterlidir? Savunma sanayiindeki Aselsanın yükselince herkes rahat rahat güvende hissetmesi için yeterli midir? Ekonomi iyi durumda,gelecek parlak mıdır? Mesela yerli firmaların yabancıya satılması milliyetçilik midir? Kim seçilirse seçilsin tüm politikacılar halkı ve ülkenin geleceğini düşünür ona göre mi politika yapar? Mesela HDP terörist midir yoksa aldıkları oylar milli iradenin parçası mıdır,diğer başka partilere de oy vermek suç olabiliyor mu? Bence buraya yazı yazanlar belli bir görüşe sahip olmak durumunda yoksa kimse foruma girmez gider Okmeydanı kıraathanesine takılır,daha eğlenceli olduğuna eminim.Ama yukarıdaki sorulara orada tatmin edici bir cevap bulmanın mümkün olmadığına eminim.Bence bu gibi sorulara samimi olarak ciddi,akılcı,mantıklı düzgün cevaplar olsa heralde en az bir yüzde 20 daha oy çıkar kafanız daha rahat olurdu değil mi? Onca TV gazete bunu becermekte yetersiz kaldığına göre belki daha elit bilgili insanlar halkın kafasındaki soruları cevaplayabilmeli.

Mevduatta artış beklentisi devam ediyor:

https://www.dunya.com/kose-yazisi/me...de-asti/421735

4. dolar dusuyor ama gosterge hala direnc olan 19.80 ustunde tutunuyor buda hedefi olan %24 lere gelebilecegini gosteriyor..doların dususu ne kabineye nede ohalin kalkmasına baglı bir dusus degil..tamamen duygusal yani faizlerin artıralacagı beklentisi ..zira zeybekci gecenlerde faizler konusunda ne yapılması gerekiyorsa yapılacaktır dedi ondan sonra dolar dusmeye basladı ..baskanlık sistemi oldugu icin en ufak bir ekonomik calkantı veya siyasi hareketlilik direk cumhurun ta kendisine yonu cevirecektir ..zira artık heryer hemen hemen her kurum ona baglı ...belkide 2 aydır faiz konusunda konusmamasıda bundan olabilir sanırım anlatmıslar dolar yukselisinin ekonomiyi daha fazla etkiledigini ...enflasyon yukarı faiz yukarı en azından gelecek 1 yıl tl oranlarda kolay kolay dusus olmaz en az %18 alınmaya devam eder ortolama ..yukarsının ise ucu acık .

5. uzun vadeli türk bonalarını alın (hazine ) bu faizler 3 ay sonra hayal olacak eylül sonrası enflasyon düşecek dolar düşecek zaten amerikada ufukta kriz var batması gereken bir ülke varsa oda amerikadır ülke batacak diyenlere inanmayın ben bu lafı 30 senedir dinliyorum yatırımlarınızla siyasi görüşleriniz karıştırmayın

6.  Alıntı Originally Posted by human01 Yazıyı Oku
    adam resmen beni özelden tehdit ettri bende güldüm geçtim..alıştık artık bunalara... eskiden olsa uğraşırdım..

Bu tür tipler giderek her yerde amipler gibi çoğalıyor,
    cesaretleri ve kendilerine aşırı güvenleri cehaletlerinden geliyor,
    son derece egoisttirler ve menfaatlerine aşırı düşkündürler,
    kimseye saygıları yoktur.
    vatanseveriz derler ama satmaktan kaçınmazlar,

Taptıkları ilahlarını ilkönce onlar asar.

ve onların ilahları öldü..farkında değilller
    farkettikleri anda idam edecekler.
    anlamaları sahip oldukları zeka oranıyla ters orantılı..

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Adana
    Gönderi
    10,397
     Alıntı Originally Posted by TOPRAK-SERDAR Yazıyı Oku
    Bu tür tipler giderek her yerde amipler gibi çoğalıyor,
    cesaretleri ve kendilerine aşırı güvenleri cehaletlerinden geliyor,
    son derece egoisttirler ve menfaatlerine aşırı düşkündürler,
    kimseye saygıları yoktur.
    vatanseveriz derler ama satmaktan kaçınmazlar,

Taptıkları ilahlarını ilkönce onlar asar.

ve onları ilahları öldü..farkında değilller
    farkettikleri anda idam edecekler.
    anlamaları sahip oldukları zeka oranıyla ters orantılı..
    Altına imzami atarım...

MI MAX cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    Burdaki tüm yorumlarım yatırım tavsiyesi değildir.

8. Bu ne demek? Bilen varsa açıklasın lütfen.

Hazine nakit dengesi Haziran'da 26.7 milyar TL açık verdi

http://www.bloomberght.com/haberler/...-tl-acik-verdi

Sayfa 946/1006 İlkİlk ... 446846896936944945946947948956996 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •