Sayfa 62/1023 İlkİlk ... 1252606162636472112162562 ... SonSon
Arama sonucu : 8183 madde; 489 - 496 arası.

Konu: Dolarda Yükseliş Kaçınılmaz

Alıntı Originally Posted by enki Yazıyı Oku
    Kızmaz herhalde..Sn. Umutabi geçengün öyle yazınca aklıma geldiydi..

Neyse bizlerde alıp satmaya kalksak, ki cesaret işi, çokta farklı noktalarda olmayız..normaldir..
    Ocağın 23'ünde TL'deki paramın vadesi doluyordu..bir kaç sefer vade bitiminde niyetlenmiştim dolar almaya..nedense o gün kafaya koymuştum dolar almaya..çarşıya indim, meretinde yükseldikçe yükselesi geldi o gün..ve sabır yokya bende, 3,806'dan hemen hemen o günlerin en tepe noktasından almış oldum..malum ondan sonra sanırım 3,730'lara kadar düşmüştü dolar..bir iki gün daha beklesem, vade bozulsa ne olacak ki..doların tekrar aynı seviyelere gelmesi için bir aydan fazla zaman geçti..

Bu açıklamayı yapmanıza gerek yoktu..bilmezmiyiz kendisini..takılıyoruz işte..
    Biliyorumda yinede yazayım dedim ,sonuçta Bora bey in adı geçmeyen yazım şakada olsa alıntılandığı için ona atıfta bulunmuşum gibi olmuş.

3.  Alıntı Originally Posted by umutabi Yazıyı Oku
    Konu market fiyatlarından açılmışken kaynağı TÜRKİYE olan , pet bidonunun hammaddesini saymazsak beş kuruş ithalata dayalı girdisi olmayan %100 YERLİ şişe suyuna son 1 yılda ne kadar zam yapıldı ?
    Şişe suyunun üretim maliyetinin %30-40'ı ozmoz membran, Belirli bir süre ve miktar arıtmadan sonra yasal olarak değiştirilmek zorunda. Bu membran tamamen ithal ve yüksek teknoloji ürünü Türkiye'de imalatı yok.

Ayrıca şişe ve damacana su ürünlerinin maliyetinin önemli bir kısmı nakliye ve lojistik = Benzin (ithal ) ve asgari ücret artışı (yüksek istihdam vergileri v.b)
    En güçlü veya en zeki olan değil, DEĞİŞİME en açık olan türler hayatta kalır...Charles Darwin
    https://twitter.com/r_x_p_u

Ocağın 23'ünde TL'deki paramın vadesi doluyordu..bir kaç sefer vade bitiminde niyetlenmiştim dolar almaya..nedense o gün kafaya koymuştum dolar almaya..çarşıya indim, meretinde yükseldikçe yükselesi geldi o gün..ve sabır yokya bende, 3,806'dan hemen hemen o günlerin en tepe noktasından almış oldum..malum ondan sonra sanırım 3,730'lara kadar düşmüştü dolar..bir iki gün daha beklesem, vade bozulsa ne olacak ki..doların tekrar aynı seviyelere gelmesi için bir aydan fazla zaman geçti..
    Evet bu döviz işinde alışlarda her görülen seviyeden atlamamak gerekir yoksa goygoycuların diline düşersiniz.

Alıntı Originally Posted by rxpu Yazıyı Oku
    Şişe suyunun üretim maliyetinin %30-40'ı ozmoz membran, Belirli bir süre ve miktar arıtmadan sonra yasal olarak değiştirilmek zorunda. Bu membran tamamen ithal ve yüksek teknoloji ürünü Türkiye'de imalatı yok.
    Yahu bu ülkede kendi kaynağımızdan elde ettiğimiz üründe bile ithal payı bu kadar yüksek ise biz çoktan ölmüşüzde ağlayanımız yok demek ki... İyide cam da yanlış bilmiyorsam girdinin tamam yerli o halde niye cam şişe kullanmıyorlar ? Ha ! onu üretirken kullanılan yakıt ithal demi !... Velhasıl faiz mi yoksa yüksek döviz kurumu bu ülkenin enflasyonuna daha fazla zarar veriyor acaba !

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Türkiye
    Gönderi
    10,163
    Blog Entries
    12
    "Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, yakın zamanda Türkiye ve dünya piyasalarında kriz yaşanacağını ve bu kriz gelmeden önce tedbir alınacağını söyledi. Türkiye’de borçların yönetilemediğinin altını çizen Şimşek en büyük sorunun enflasyon ve cari açık olduğunu belirtti"

Kriz gelmeden tedbir alacaklarmış...

Rahatladım.

7.  Alıntı Originally Posted by umutabi Yazıyı Oku
    Yahu bu ilkede kendi kaynağımızdan elede ettiğimiz üründe bile ithal payı bu kadar yüksek ise biz çoktan ölmüşüzde ağlayanımız yok demek ki... İyide cam da yanlış bilmiyorsam girdinin tamam yerli o halde niye cam şişe kullanmıyorlar ? Ha ! onu üretirken kullanılan yakıt ithal demi !... Velhasıl faiz mi yoksa yüksek döviz kurumu bu ülkenin enflasyonuna daha fazla zarar veriyor acaba !
    Sanayi ürünlerinde durum eskisi gibi değil. Ana ham madde nispeten ucuz. Ancak onu işleyecek enerji , sarf malzemesi, bilgi tecrübe tamamen yüksek teknoloji bu nedenle de dövize endeksli.

Yani tek tük firmalar çıkıyor bu ürünleri az da olsa yapan , piyasadaki payları da epey düşük ama orada da şu sorun var: Üretilen ürün yüksek teknoloji olduğu için dünya piyasalarında bir fiyatı var o da döviz ile, yani yerli olarak ta imal edilse ihraç potansiyeli olduğu ve borsada fiyatlandığı için yine döviz ile fiyatlandırılıyor.
    En güçlü veya en zeki olan değil, DEĞİŞİME en açık olan türler hayatta kalır...Charles Darwin
    https://twitter.com/r_x_p_u

Alıntı Originally Posted by rxpu Yazıyı Oku
    Sanayi ürünlerinde durum eskisi gibi değil. Ana ham madde nispeten ucuz. Ancak onu işleyecek enerji , sarf malzemesi, bilgi tecrübe tamamen yüksek teknoloji bu nedenle de dövize endeksli.

Yani tek tük firmalar çıkıyor bu ürünleri az da olsa yapan , piyasadaki payları da epey düşük ama orada da şu sorun var: Üretilen ürün yüksek teknoloji olduğu için dünya piyasalarında bir fiyatı var o da döviz ile, yani yerli olarak ta imal edilse ihraç potansiyeli olduğu ve borsada fiyatlandığı için yine döviz ile fiyatlandırılıyor.
    O halde bilmem neremize kadar girmiş yabancı paraya helede Dolara bu kadar ihtiyacımız varken Dolarda yükseliş kaçınılmaz.

Sayfa 62/1023 İlkİlk ... 1252606162636472112162562 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •