Sayfa 400/555 İlkİlk ... 300350390398399400401402410450500 ... SonSon
Arama sonucu : 4434 madde; 3,193 - 3,200 arası.

Konu: BAGFS - Bağfaş Bandırma Gubre Fabrikaları A.Ş.

1.  Alıntı Originally Posted by Trust Yazıyı Oku
    Bir firma ile is iliskisine girince yukumluluklerinizi yerine getirmek zorundasiniz. Siz 10 milyon �'yu odeyecektiniz. Sonra da firma tesisi istenildigi gibi teslim edemedi benim siparislerim vardi teslim edemedim diye dava acip kazanacaktiniz. Buna ingilizce "breach of contract" derler. Burada kontrati bozan bagfas konumunda. Recep Gencer mahkeme boyle bir sirketin ismi altinda ezildi diyerek bos konusmus. Ben daha once bu sirkete is basvurusu bile yapmistim. Demek ki yeterli gormediler iki diplomayi. Orada olsaydim uyandirirdim sirketi bu konuda.
    Hayırdır inşallah Sn.Trust..

Granül CAN tesisini kuran firmayla ilgili yeni bir gelişme-haber mi var?

2. Bugun biraz hareketlendi ama haşq bist te göee ucuz kaldı kannatindeyim

Mi A1 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

3. Bütün sektörler durmuş olsa da tarım ve gıda üretimi devam ediyor. Bu sektörlerde çalışanlara sokağa çıkma yasağı da yok. Tarımsal üretim ve gıda için gübre mutlak gerekli. Bagfas yola devam edecek inşallah.

4. Bandırma limanındaki gemiler...
    Ne kadarı BAGFS ile ilgili bilemiyorum..

https://www.marinetraffic.com/en/ais...40.369/zoom:14

5. Bugün tavan görüyoruz çok şükür....

6. Bagfas'in Kur riski üzerine....

Herkesin malumu: Bagfas'in yılsonu bilançosunda 765 milyon TL pozisyon açığı var... Teknik olarak kurun %10 yükselmesi Bagfas'in 76 milyon zarar yazması demek..

Granül CAN fabrikasının EURO cinsi kredisi, yurtdisi saticilara borclar ve Tahkimde n alınan 24.5 milyon euro cezanin uzun vadeli borçlarda takip edilmesinden kaynaklanıyor.

Teknik olarak 765 milyonluk pozisyon açığı olsa da gerçek pozisyon açığı daha düşük:

Bilanço tekniği olarak stok'da bulanan mamul-yarı mamuller kur riski hesaplamasına dahil olmuyor. Oysa Bagfas'in stokları, kimyasal gübreler dolara göre fiyatlandigi için kur riski taşıyor.

Doviz yükselince stokların değeri yükseliyor. Keza, döviz düşünce stoklar değer kaybediyor.

Bu nedenlerle Bagfas'in stoklarını döviz pozisyonun hesaplamasında finansal bir varlık olarak mantıken görebiliriz.

Bagfas'in stoklarını da hesaba dahil ettiğimizde Bagfas'in gerçekte döviz pozisyon açığının 765-207=558 milyon olduğu görülecektir.

Bagfaş, döviz pozisyonu için hedge mekanizması kullanmamaktadır. Bunun temel dayanağı alışlarının da satışlarının da dövize dayalı olmasıdır.

100 dolara aliyor-mal ediyor, 120 dolara satıyor: 20 dolar brut kar ediyor...

Temel yaklaşım bu... Pratikte olan da bu..

Peki...

Son beş yılda Bagfas'in özkaynakları niye nerdeyse sıfırladı? 444 milyon ozkaynaktan aslinda tahahhuktan ibaret olan 415 milyonluk ertelenmiş vergiyi çıkarırsanız 29 milyon kalır... (Bagfas'in özkaynaklarının üzerinde ayrıca duracagim)

Görünürdeki sebebimiz kur zararları...

Asıl sebep ise son 5 yıldaki hem eski hem de yeni fabrikanın üretim kayıpları...

Eski fabrika ve yeni fabrikada birlikte kesintisiz üretim yapılabilmesi her seyi değiştirecek... Ortada kur riskinin esamesi de kalmayacak...

Herkese saygılar....

7. Eski fabrikanın %90 a yakın modernizasyonun tamamlandığı söyleniyor, yatırımcı ilişkileri tarafından, ben 2019 faaliyet raporuna bir gece göz attım ama oranı Görememiştim

8.  Alıntı Originally Posted by abilir Yazıyı Oku
    Eski fabrikanın %90 a yakın modernizasyonun tamamlandığı söyleniyor, yatırımcı ilişkileri tarafından, ben 2019 faaliyet raporuna bir gece göz attım ama oranı Görememiştim
    Teşvik belgeli yatırımlar...

31.12.2019 İtibariyle tamamlanma oranları...

Maddi duran varlıklar...

691.756.583 TL net aktif değerine sahip Maddi duran varlıkların sigorta tutarı...

Gencer bey maddi duran varlıklarını hisse başına 50,55 TL den sigorta ettirmiş..

Sayfa 400/555 İlkİlk ... 300350390398399400401402410450500 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •