Sayfa 413/554 İlkİlk ... 313363403411412413414415423463513 ... SonSon
Arama sonucu : 4432 madde; 3,297 - 3,304 arası.

Konu: BAGFS - Bağfaş Bandırma Gubre Fabrikaları A.Ş.

1. Tarım ve gıda önemli sektörler. Bunlar için de gübre gerekli. İnşallah yetkililer bu sektörlere gerekli desteği verirler. Hoş, vermeseler de insanlar bu sektörlere mecbur....

2. Virusten sonra tüm Dünya gıdaya ulaşımı sorgulamaya başladı, sektorün önü açık ,Bağfaşın ihracatının da önemli ölçüde artması çok olumlu , bu sene ve önümüzdeki seneler çok Bagfaş konuşacağız galiba ,

3. Bilanco hakkında bilgisi yada tahmini olan varmı nedir nasıl gelebilir

Mi A1 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

4. Çiftçiye koronavirüs değil gübre darbesi
    Çiftçiye koronavirüs değil gübre fiyatları darbe vuracak. Ekim sezonunun başlamasından dolayı çiftçinin bu dönemde en çok kullandığı üre gübresinde büyük bir kriz yaşanıyor.

Sadettin İnan
    ÖZEL HABER
    Sadettin İnan
    Tüm Haberleri
    Çiftçiye koronavirüs değil gübre darbesimask
    Büyütmek için resme tıklayın
    -
    +

Çiftçiye koronavirüs değil gübre fiyatları darbe vuracak. Ekim sezonunun başlamasından dolayı çiftçinin bu dönemde en çok kullandığı üre gübresinde büyük bir kriz yaşanıyor. Son 10 gündür fiyatlar, sürekli artarken, piyasada da yeterli gübre bulunmuyor. Gübre firmaları bayilere satışları durdururken, piyasaya yeterli gübrenin verilmemesi de fiyatların artmasına neden oluyor.

1600 ile 1650 lira arasında satılan üre gübresinin tonu, arka arkaya gelen zamlarla 2 bin liraya kadar çıktı. Gübre fabrikaları, bayilere yeterli gübre vermezken bu da fiyat artışlarının devam edeceğini gösteriyor. Bakanlık kaynakları, “sorun yok†derken, çiftçi artan fiyatlara rağmen tarlasına atacak gübre bulamıyor.

Bakanlık kaynakları, piyasanın takip edildiğini ancak çiftçiyi mağdur edecek bir durumun yaşanmadığını iddia ederken, bayi ve çiftçiler tam aksine, şuanda özellikle üre gübresinde büyük bir kriz yaşandığına dikkat çekiyor. Ocak, Şubat aylarında 1600 ile 1650 lira olan üre gübresinin son günlerde gelen zamlarla tonu 2 bin liraya kadar çıktı. Fiyatların artmasına rağmen çiftçi istediği gübreyi de alamıyor.

GÜBRE FİRMALARI SATIŞLARI DURDURDU
    Türkiye’nin önemli gübre firmaları şu anda üre gübre satışını durdururken, bu durum da yeni zam anlamına geliyor. Piyasada aslında yeterli ürün bulunduğu ancak sektörü elinde tutan büyük firmaların bu durumu fırsata çevirmek istediğine dikkat çekilirken, gübre bayileri ile çiftçiler, Tarım ve Orman Bakanlığının acilen bu duruma el atmasını istedi. Gerekli tedbirlerin alınmaması durumunda fiyatların 3 bin liraya kadar çıkmasından endişe ediliyor. Mart, Nisan ayları üre gübresinin kullanım dönemi olduğu için her dönem belli bir fiyat artışının yaşandığını ancak bu yıl kısa bir sürede fiyatların yüzde 20 ile 25 arasında artmasının normal bir durum olmadığı ifade ediliyor.

https://www.milligazete.com.tr/haber...-gubre-darbesi
    ALLAH ım bana doğruyu doğru, yanlışı da yanlış olarak göster ve bana doğru ile amel etmeyi nasip et

5. arkadaşlar yukarıda paylaştığım haber 14 martta yazılmış...14 martan önceki son 10 günde gübre fiyatları %20-25 oranında artmış...topikte zaten başka bir arkadaş da gübrenin bulunmadığını ve talebin çok arttığını belirtmiş...bu haber o arkadaşı doğruluyor...döviz ilk çeyrekte %10 artmış iken gübre fiyatlarının %20-25 artması , ayrıca gübrenin hammaddelerinden olan doğalgaz fiyatlarının o sırada çok düşmüş olması gübre şirketlerinin karının çok artacağını ve dolayısı ile ilk iki çeyrekte çok güzel bilançolar yollayacaklarını işaret ediyor...

topikte zaten bir çok arkadaş gördüklerini paylaşmış...bağfasın stoksuz mal sattığı paylaşılmış...buda talebe ancak yetişildiğini gösteriyor...fuul kapasite çalışıyor olmalı...o yüzden de ilk ve ikinci çeyrek bilançoları muhteşem olmalı diyor mantık...

gerçi bağfasın döviz açığı var ama buna rağmen döviz bazlı satışları ,yurtiçi ve yurtdışı yüksek miktarda satışları vede yapılan son zamlar döviz çıkışının olumsuz etkilerini nötralize edip , kar miktarını çok artırma potansiyelindedir...

bu hisseyi çok yakından takip ediyorum..eskiler beni ta 4,50 tl fiyatlarında iken yazdıklarımdan beni hatırlayacaklardır...

neyse dostlar ben hepinize başarılar diliyorum...
    ALLAH ım bana doğruyu doğru, yanlışı da yanlış olarak göster ve bana doğru ile amel etmeyi nasip et

6. .................................................. ....

GÜBRE VE İLAÇ FİYATLARI ARTTI

Tarımsal girdi olmadan üretimin olmayacağını ve bu nedenle Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan çiftçilere destek olmasını beklediklerini kaydeden Doğru, "Dövizdeki yaşanan hareketlenme nedeniyle gübre ve zirai ilaçlarda yüzde 20 ile yüzde 35 civarında bir fiyat artışı söz konusu. Bir ay önce en çok kullanılan gübrelerden ürenin fiyatı 1.65 liradan 2.20 liraya, amonyum sülfatın fiyatı 98 kuruştan, 1.30 liraya yükseldi. Zirai ot mücadelesinde yaygın olarak kullanılan bir ilacın fiyatı ise 15 liradan 20 liraya kadar çıktı" diye konuştu.

.........................................

https://www.milligazete.com.tr/haber...rina-zam-geldi

bu haber de yine aynı gazetenin 3 nisan 2020 tarihindeki haberidir...bu haberden mart ayında gübreye çeşitlerine göre %20-35 aralıklarında zamlar yapıldığını anlıyoruz...o halde ihracatın da çok yüksek olduğunu anladığımız ( arkadaşlar limanlardaki yüklenen gemileri sayıyor ve bağfasın stoksuz üretim yaptığını paylaşmışlardı ) birinci ve ikinci çeyrek bilançolarının çok güzel gelme ihtimali yüksektir...

7.  Alıntı Originally Posted by keko Yazıyı Oku
    arkadaşlar yukarıda paylaştığım haber 14 martta yazılmış...14 martan önceki son 10 günde gübre fiyatları %20-25 oranında artmış...topikte zaten başka bir arkadaş da gübrenin bulunmadığını ve talebin çok arttığını belirtmiş...bu haber o arkadaşı doğruluyor...döviz ilk çeyrekte %10 artmış iken gübre fiyatlarının %20-25 artması , ayrıca gübrenin hammaddelerinden olan doğalgaz fiyatlarının o sırada çok düşmüş olması gübre şirketlerinin karının çok artacağını ve dolayısı ile ilk iki çeyrekte çok güzel bilançolar yollayacaklarını işaret ediyor...

topikte zaten bir çok arkadaş gördüklerini paylaşmış...bağfasın stoksuz mal sattığı paylaşılmış...buda talebe ancak yetişildiğini gösteriyor...fuul kapasite çalışıyor olmalı...o yüzden de ilk ve ikinci çeyrek bilançoları muhteşem olmalı diyor mantık...

gerçi bağfasın döviz açığı var ama buna rağmen döviz bazlı satışları ,yurtiçi ve yurtdışı yüksek miktarda satışları vede yapılan son zamlar döviz çıkışının olumsuz etkilerini nötralize edip , kar miktarını çok artırma potansiyelindedir...

bu hisseyi çok yakından takip ediyorum..eskiler beni ta 4,50 tl fiyatlarında iken yazdıklarımdan beni hatırlayacaklardır...

neyse dostlar ben hepinize başarılar diliyorum...
    Ustad hosgeldin. Ne zamandir yazmiyordun.
    Unutmayalim 2019/4'de 8.5 milyon zarar yazdi. Kur farki buyuk etkendi. Su anda gubrenin satis fiyati artmis olsa da unutmayalim ki maliyeti de artti. Hammadde ithal ve $ bazli. Ben cok merak ediyorum 2020/1 gecen senenin ayni donemin uzerine cikabilecek mi diye.

8.  Alıntı Originally Posted by Trust Yazıyı Oku
    Ustad hosgeldin. Ne zamandir yazmiyordun.
    Unutmayalim 2019/4'de 8.5 milyon zarar yazdi. Kur farki buyuk etkendi. Su anda gubrenin satis fiyati artmis olsa da unutmayalim ki maliyeti de artti. Hammadde ithal ve $ bazli. Ben cok merak ediyorum 2020/1 gecen senenin ayni donemin uzerine cikabilecek mi diye.
    Başka bir şeyi de unutmamalı 2019 yılı ilk çeyrekte faizlelerin çok yüksek olması nedeniyle finansal giderler de çok fazlaydı. .oysa bu yıl faizler çok düştü. .finansal giderler de düşmüş olmali..

Başka bir konu da çeyrekler ve yıllar geçtikçe borç miktarı da azalır ...

Kısacası ben temkinli bir ümitlilikten yanayım. ..hatta iyimserim. .gıda, dolayısı ile Tarım stratejik ve cok onemli olduğu anlaşıldı. .

İkinci çeyrek ilk çeyrekten daha iyi olması gerekiyor..

Sayfa 413/554 İlkİlk ... 313363403411412413414415423463513 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •