Sayfa 536/554 İlkİlk ... 36436486526534535536537538546 ... SonSon
Arama sonucu : 4432 madde; 4,281 - 4,288 arası.

Konu: BAGFS - Bağfaş Bandırma Gubre Fabrikaları A.Ş.

1. Gübre sektörü Sektördeki üretim tamamen özel sektöre aittir. Toros Gübre en büyük üreticidir.

2. Üretim maliyetlerinin yarıdan fazlasını hammadde oluşturmaktadır. Başlangıç hammaddeleri (doğalgaz, fosfat kayası, potasyum tuzları ve kükürt) tamamen, ara maddeler (amonyak, sülfürik asit, fosforik asit, üre) yarıdan fazla ithalatla karşılanmaktadır. Amonyak hammaddesi olan doğalgaz tamamen ithalatla karşılanmaktadır. Yılda 750mn metreküp doğalgaz ihtiyacı bulunmaktadır. Doğalgaz fiyatlarının yükselmesi en önemli sorundur. Bu kapasite kullanımının düşük olmasına ve gübre ithalatının artmasına neden olmaktadır.

3. Gübre, hızla artmakta olan nüfus ve yükselen yaşam standartları dolayısı ile artan beslenme ve barınma ihtiyaçlarının karşılanması için gerekli olan gıda ve tarım ürünlerinin karşılanması ve birim alandan daha çok ve kaliteli ürün alınması amacı ile kullanılan girdilerden biridir

4. Dünya gübre üretimi, hammadde kaynaklarına ve tüketim bölgelerine göre şekillenmiştir. Çin, Hindistan, Rusya, ABD ve Kanada gibi geniş tarım arazisi ve yoğun nüfusa sahip ülkelerin önemli üretim kapasitesi bulunmaktadır.

5. Fosforlu gübrelerde de fosfat kayasına sahip ülkelerin (Kuzey Amerika, Orta ve Kuzey Afrika ülkeleri) üretim fazlalığı vardır. Dünyada 2015 yılında yaklaşık 199 milyon ton NPK (Azot - Fosfat - Potasyum) üretilmiştir ve en büyük payı %57lik oranla azot bazlı gübre almaktadır.

6. Türkiyede sektörün genel durumu dikkate alındığında, yıllara göre artış eğiliminde olan üretimin tüketimi karşılayamadığı ve ihtiyacın ithalat yoluyla karşılandığı hususu dikkat çekmektedir

7. Sektörde hammaddelerin maliyeti ithalata bağımlı olunması sebebiyle yüksektir. Üretim maliyetlerinde hammaddenin payı %65-80dir. Bu hammaddeler doğalgaz, fosfat kayası, amonyak, sülfürik asit, nitrik asit ve fosforik asit olarak sıralanabilir.

8.  Alıntı Originally Posted by minikyatirimci Yazıyı Oku
    Sektörde hammaddelerin maliyeti ithalata bağımlı olunması sebebiyle yüksektir. Üretim maliyetlerinde hammaddenin payı %65-80dir. Bu hammaddeler doğalgaz, fosfat kayası, amonyak, sülfürik asit, nitrik asit ve fosforik asit olarak sıralanabilir.

Gübrede ürettiğimizden çok tüketici konumundayız. Üretsek satacağız.

zaten dediğiniz gibi 7 tane gübre üreticisi var.

Benim bagfas da kızdığım nokta şu: Çok ileri teknolojisi var ;DAP da boru reaktörü , sülfirik asaitte çift kontak , Kristal AS de yine keza aynı uhde sentez teknolojisi...

Ama bu teknolojileri tam kullanmıyor gibi geliyor.

2020 de fosfatlı gübre ve fosforik asitte rehabilitasyona girecem dedi. 2022/06 oldu hala DAP üretmiyor. DAP hem avrupada hem türkiyede olmazsa olmazdan tonu 22.000 ulaşmış

Kızdığım nokta potansiyeli var ama üretmiyor. zekiama tembel dediklerimizden. yoksa tesis mikemmel
    Zengini fakir eden müsrif evlattır .Memuru fakir eden süslü avrattır .Fakiri fakir eden kuru inattır

Sayfa 536/554 İlkİlk ... 36436486526534535536537538546 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •