Sayfa 432/554 İlkİlk ... 332382422430431432433434442482532 ... SonSon
Arama sonucu : 4428 madde; 3,449 - 3,456 arası.

Konu: BAGFS - Bağfaş Bandırma Gubre Fabrikaları A.Ş.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    ANKARA'nın batısı
    Gönderi
    2,702
     Alıntı Originally Posted by Sabırlı Borsacı Yazıyı Oku
    17.05 kapattı (113 milyon dolar)
    05 Haziran 2020 Cuma günü.

Bist 110.021
    Dolar 6.78
    Euro 7.65
    Altın 366.00
    Faiz %9 civarı
    Petrol 39-40 $ larda işlem görüyor.

Bist 100 bugün 110.000 lere kadar yükseldi. 13 Gündür aralıksız yükselerek bir rekor kırdı. Aslında bu hareketi kimse beklemiyordu gibi birşey. Endeks yükseliyor ama bunu her kağıt için söylemek mümkün değil tabiki de.

Mayıs 2020 ayında endeks 99.000-100.000 lerde hareket ederken Bagfaş 19.15 lere kadar yükselmişti. Bugün endeks 110.000 leri geçti ama Bagfaş 17.05 ler civarında işlem görüyor.

Bu hafta halk yatırım bagfaş için hedef fiyatını 24.00 lira olarak açıkladı. Benim eski tecrübelerim şunu gösteriyor, böyle fiyat açıklayarak mal boşaltıyorlar. Bu yazdığım çok önemli. Bunu daha önce de yaptılar. Hem de birkaç kezdir yapıyorlar. Aslında bu da bir suç. Ama kimse sesini çıkarmıyor. Bu manüplasyon değildir de nedir!!!!

Bu yazdıklarımı ilerde okuma fırsatı bulan arkadaşlar beni çok iyi anlayacaklardır.

Borsa genel olarak daha nerelere kadar yükselir bilemiyorum. Biz bu hafta hep düşecek diye bekledik. Ama borsa devamlı yükseldi. Ve o meşhur 110.000 lere geldi. Meşhur diyorum, çünkü 110.000 ler çok önemli bir nokta. Bakalım devam mı tamam mı? Bunu önümüzdeki hafta anlayacaz. Haftaya 08-12 Haziran 2020 haftası. Ondan sonraki hafta pazartesi ayın 15 i ve maaş günü. Maaşlar demek piyasaya taze kan demek!!! Ne demek istediğimi önümüzdeki 2 hafta içindeki hareketlerde anlarsınız. Şimdi bu yazıyı okuyan arkadaşlardan bazıları, bu yazdıklarıma gülüyorlardır. Ama inanın bana bu adamlar onu bile hesaplıyorlar. Ona bile tenezzül ediyorlar. İzleyip görün.

Maaşları nasıl piyasaya çekerler. Yükselttikleri borsayı biraz aşağı çekerek al fırsatı oluşturacak ve küçük yatırımcıyı ne yapıp edip bu tezgaha çekeceklerdir. Bu hep böyle olmuştur ve yine de böyle olacaktır.

Arkadaşlar dikkatli ve temkinli olma günlerindeyiz. Tedbirinizi alıp yola öyle çikın. Bu piyasa acımasızdır.

Yazdıklarım tamamen mubabbet amaçlıdır. Al sat tavsiyesi değildir. Zaten yazının içeriğinde böyle bir olguya da rastlayamazsınız.

Herkese bol kazançlar diler, saygılar sunarım..

Endeksden 2 sıfır atılınca 110.000 endeks olacak 1100, psikolejik olarak çooooook ucuz görünecekkk.
    Malının üstünde oturamayan, oturup kalkmasını bilmeyen borsada NAH kazanır.
    İnandığı hissede kaşıntısı tutan, bir günde 30 dilberi becermeye yeltenen kazanovalar KAZANDİBİ olurlar. (Sultan1.Krokodil)

2. Bu enflasyon da %100 yapmış kağıtlar endeks den sıfır atılınca yine ucuz olduğu belki o zaman daha iyi anlaşılacaktır bu endeks yeni zirve görmeden düzeltme olmaz kış a dogru130 binler sonra 120 bin ler bagfs da sabreden kazanacak tarım in önemi bir kez daha anlaşıldı düzeltme den sonra zirve lere gidecektir 1- 2 yıllık vadede sürpriz fiyat lar görürüz..

3.  Alıntı Originally Posted by güccükyatırımcı Yazıyı Oku
    Endeksden 2 sıfır atılınca 110.000 endeks olacak 1100, psikolejik olarak çooooook ucuz görünecekkk.
    Sayın güccükyatırımcı
    Söylediğiniz olaya katılıyorum.

27 Temmuz 2020 tarihine ertelendi diye biliyorum, endeksten iki sıfır atılma olayını. Bunun psikolojik bir etkisi tabiki de olacaktır. O günlerde yükseliş olursa şaşırmam.

Bugün daha 05 Haziran. Yani yaklaşık 50 gün var. Bu piyasa da o günlere kadar daha çoookkk sular akar. Düşüşlerde alıp yükselişlerde satılabilir. Bu yazdıklarım genel anlamdadır.

Borsa ya her yerden girilir. Her seviyeden hisse alınabilir. Önemli olan doğru hisseyi bulabilmektir. Geçen hafta endeks yükseldi ama bazı hisseler düştü!!! Demekki neymiş endeks yükselince tüm hisseler yükselmiyebiliyormuş!!!

Bol kazançlar dilerim.

4. Yatirimcilarin buyuk cogunlugu bu isi kumar oynar gibi yapiyor. Cogu bilgisiz. Sagda solda bist'e gore hissenin tepki verecegini yazanlar var. Senin sirketin kar ediyorsa panikle satan olsa bile toplamasi gerekir. Bist'i baska buyuk kagitlar asagi cekiyorsa benim kar eden sirketimle ne alakasi var? Bu sefer dogru olan oldu ve bagfas hissesi pozitif endekse ragmen asagi gitti. Bilanco oncesi bilanconun iyi gelmeyecegini ima etmistim. Zarara ragmen baska sitelerde de guzellemeler yapildi. %10 geri cekilme kucumsenecek bir miktar degil. Onceden satanlar daha ucuzdan alma sansi yakaladi.
    Bence bu hissedeki yabanci orani da tuhaf. Hisse asagi gelirken sabit, hisse yukaridayken yabanci orani artmaya basliyor. Yabanci orani artiyor mantigiyla milletin alima gececegini biliyorlar. Satmak icin alici lazim. Hisse asagi giderken yabanci oraninin azalmadigini gorunce artik buralardan doner umidiyle insanlar bekliyor. Zaten sadece yabanci oranina bakarak hareket etmek yanlis. Avod hissesinde yabanci orani ile ne olmus bir arastirin.
    Acin bakin gecen sene ayni bilanco doneminde kac kalem mal ihrac edilmis ve miktarlari nedir. Bunlarin getirisi ne kadardir. Bunu bu seneki degerlerle bir karsilastirin.
    Bazilari satis hacmi artmis kur farkindan zarar yazdi diyor. Satisin icinde artan doviz kurunun satisin artmasinda olumlu etkisi yok mu?
    Buralari takip edenlere tavsiyem eger bu alanda egitimleri yoksa iyi bir muhasebeciye gidip analiz yaptirsinlar. Cok para istemezler merak etmeyin. Muhasebeci degilim.
    Yazinin seklinden de belli olacagi uzere yatirim tavsiyesi degildir.

5. Bu şirketi iyi analiz eden temelci arkadaşlara iki sorum olacak. Cevaplarsanız sevinirim.

1-) Şirketin geçmiş 2. çeyreklerine baktığımızda bazı senelerin 2. çeyreklerinde satışların maliyetinin çok arttığını sanki 2. çeyrekte bedavaya mal vermiş gibi ilk çeyrekteki karı da yediğini gördüm. Bunun nedenini bulamadım. Mesela 2017 1. çeyrekte brüt karlılık oranı iyi iken 2. ve 3. çeyrekte oranın çok düşmesi neden kaynaklanıyor?

2-) Bağfaş mevsimsel bir şirket görünümünde iken 2019 tüm çeyreklerde birbirine yakın satış gelirleri elde etmiş. Bunun nedeni nedir ve bu sürdürülebilir midir?

Herkese hayırlı kazançlar dilerim..

Not: Bu arada limana 2 gemi daha yanaşmış )

6. Yanlışım varsa duzeltin.
    Bagfaş en yüksek satış gelirini 3 üncü çeyrekte yapıyor.

Ben önceden ilk çeyrekte yapıyor sanıyordum. Sonraları öğrendiğim 3 üncü çeyrekmiş. Yani 30 Eylül tarihlerinde alınan bilançolarda satış gelirleri yüksek oluyormuş. 4 üncü çeyrek ise iyi olmuyor. Yani 31 Aralık tarihlerinde alınan bilançolardan birşey olmuyor. Bu sene de aynı durum yaşandı. Bu sene 2019/12 aylık bilançosu geldiğinde 81 milyon kâr vardı ama bu bilanço olumsuz algılandı. Çünkü bilanço verileri kötüydü. Halbuki 2018/12 aylık bilançosu 107 milyon zarar idi.

Bir önceki yıl 107 milyon zarar, bir sonraki yıl 81 milyon kârâ dönüşmesine rağmen bagfaş o günlerde 21.00 li seviyelerden Mart ayındaki düşüşte 9.30 lara kadar geriletildi.

Bu önümüzdeki 2 hafta borsa açısından çok şeylere gebe 2 hafta olacak. 08-12 Haziran ve 15-19 Haziran 2020 haftalarında piyasalarda sert rüzgar esecek ve mukabilinde iyi dalgalar olacaktır. Borsa aralıksız olarak 13 iş günüdür yükselmiş ve rekorlar kırmış. Bu konu bugünlerde çok konuşuldu. Bu olumlu hava daha ne kadar devam eder bilmiyorum ama olası bir düzeltme hareketi de kimseyi şaşırtmamalı. Zaten kimsenin de şaşiracağını sanmıyorum.

Endeks 05 Haziran 2020 Cuma günü 110.022 den kapattı. Bu seviyeleri göreceğimizi 1.5-2 ay önce söyleyenlere kimse inanmadığı gibi bir de üstüne dalga geçiyorlardı.

Önümüzdeki günlerde Bagfaş ın hareketini takip edip, Ağustos 2020 ayında uygun seviyelerden alıp, 9 aylık bilancosunun geleceği günleri hesap ederek o doğrultuda yatırım yapabiliriz. 30 Eylül 2020 tarihinde alınacak olan 9 aylık bilançoların açiklanma tarihi Ekim sonu Kasım başını bulacaktır. Bilanço günlerinde uygun yerlerden satarak para kazanma şansımız tabiki de olacaktır. Burda önemli olan hisseyi nerden, kaçtan aldığımızdır. Ne kadar ucuz alırsak o kadar iyidir tabiki de.

Yazdıklarımı okuyun ama kararı kendiniz verin. Kimsenin benim yazdıklarım yüzünden zarar etmesini istemem.

Herkese bol kazançlar dilerim.

7. Bagfaş ın bilançosunu temel anlamda analiz edebiliyor muyuz?...
    Brüt kar marjı düşmüş, yükselmiş...Bunu analiz ederken sebeplerini sorguluyor muyuz?...
    Şu an bu şirket kaç lira, kaç UDS, kaç EURO?...
    17,05 TL X 45.000.000 adet = 767.250.000 TL. 115.000.000 USD. 101.000.000 EURO..
    120 milyon EURO yatırımla yeni bir tesis kurmuş, ülkede kurmuş olduğu tesis
    te Türkiye'de tek üretim yapan, bu tesis nedeniyle 2026 da bitecek 80 milyon EURO borcu bulunan bir şirket.....
    Peki yatırım indiriminden alacağı olmak ne demek?....
    Yeniden değerleme oranı ne demek?..ve neye yansıyacağı ne demek?...
    Son 5 yıldaki zararlarını kar ettiğinde vergiden düşebilmek ne demek?...
    Bunları bilemeden, fikir yürütmek çok kolay.
    Bizim borsamızda körle sağırlar birbirini ağırlar...
    Uçak düşse,sınır ötesi hareket olsa... ASELSAN uçar.
    Deprem olsa... çimentolar, cam ve demirçelik uçar.
    Corona nedeniyle... DEVA, ECİLC, RTALB uçar.
    Oysa ne sınır ötesi harekatta ASELSAN dünyada caydırıcı bir güçtür, ne de depremde; çimentolar, cam ve demirçelik sektörü iki güne kalmaz her döküleni onaracaktır, aynı şekilde ne de ilaç sektörü hemen coronaya aşı üretecektir. Üstelik ECİLC in ilaç üretim tesisi dahi yoktur.....
    Ama bizim borsa böyledir...
    Pirince giderim dersin, bulgurunu... otomatiğini alayım dersin, manuel arabanı elinden alırlar.
    Görmek lazım....
    Algı ile oynanıyor.
    Algoritmalı robotlarla oynayan ******lar, pardon... uşaklar devrede.
    Son düzenleme : mterkan; 07-06-2020 saat: 01:28.

8. Uzun sözün kısası.
    1- Şirket sahipleri bu güne kadar sergiledikleri ile güvensiz ve hep öyle oldular. ,
    2- Gerçekler saklanamazlar.
    3- Para tekniği bozar.
    4- 250 şer adetle 8 kademe çıkıp düşen bir tahtada teknik analizden bahsedebilmeyi düşünmem bile.

Sayfa 432/554 İlkİlk ... 332382422430431432433434442482532 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •