Sayfa 317/554 İlkİlk ... 217267307315316317318319327367417 ... SonSon
Arama sonucu : 4428 madde; 2,529 - 2,536 arası.

Konu: BAGFS - Bağfaş Bandırma Gubre Fabrikaları A.Ş.

1.  Alıntı Originally Posted by kucukortak Yazıyı Oku
    Sn. alyatçı,

Siz daha kağıt 11 olmuşken yat yerine dansa başladınız.. 22 olsa kim bilir ne yapacaksınız.. 44 düşünemiyorum bile..

Bagfaşın 44 lira olması hayal değil.

İmkansız değil. Sadece zaman alır.

Bagfaş bugün 11.01 kapattı.

Hayırlı olsun

2.  Alıntı Originally Posted by alyatçı Yazıyı Oku
    Arkadaşlar ben mesela bu ertelenmiş vergi gelirini anlamıyorum.Ertelenmiş vergi geliri olmasa 2.çeyrekte yine kar olmayacakmış.

Nedir bu?.Bu çeyrekte de olacak mi bu kar ve olacaksa ne kadar olur?

Nereden geliyor bu kar?Göstermelik mi ,bilanco oyunu mu?

Nedir bu ertelenmiş vergi geliri ,gideri?

Temel analiz ve borsadan anlayanlardan yardım istiyorum.Ben bilmiyorum bunun ne olduğunu?
    https://resmim.net/f/nnZdns.png

Redmi Note 7 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

3. Ertelenmiş vergi varligi'ndan ben kendi anladığımı aktarayim...

Bagfaş'ın 2015'de aktiflestirdigi 594 milyon TL'ye mal olan granül CAN tesisinin %35 tutarını (2015 yılı icin 208 milyon TL-maliyenin yeniden değerleme oranlarıyla 30 haziran 2019 için 319 milyon TL) YATIRIM TEŞVIKI olarak devlet karşılayacak.

Devlet, 319 milyonluk yatirim teşviğini nakit para olarak vermiyor..

Devlet, Bagfas'a diyor ki kar ettiğinde kurumlar vergisini %20 olarak degil de %8 olarak öde, bu 319 milyonu bana odeyecegin vergiden bu sekilde mahsup et...

Devletten bu şekilde yatırım teşviki için nakit para çıkmamış oluyor...

Bagfaş ise bu 319 milyonu, bir bakima devletten peşin almış gibi- üzerinden vergi ödeyeceği MALİ KAR çıktığında mahsup etmek uzere muhasebelestiriyor.

Kur farkları ve amortisman giderlerinin çokluğu nedeniyle üç yildir MALİ KAR çıkmadığından ertelenmiş vergi varlığı yeniden değerleme oranı nispetinde artıyor Bagfas'in...

Orneklendirecek olursak, misalen söylüyorum, BAGFAŞ 2019 yılını 100 milyon TL MALİ KAR ile kapatırsa devlete normalde bu yıl için %22 kurumlar vergisi oranı üzerinden 22 milyon TL vergi ödemesi gerekecek. Bagfaş yatırım teşvikli olduğundan %22 yerine %8 kurumlar vergisi, yani 8 milyon TL odeyecek... 22-8= 14 milyonu da ertelenmiş vergi varlığından mahsup edecek ve kendi bünyesinde nakit olarak tutacak.

Mevcut haliyle ertelenmiş vergi varlığı BAGFAS icin "NAKIT AKIŞINA KATKI SAGLAMAYAN", özkaynakları kaydi olarak artıran bir işlem.

Yatırımlar için amortisman ayrıldığında net kar için ne düşünüyorsak ertelenmiş vergi geliriyle artan özkaynak için de aynını mantıken düşünebiliriz.

Sonuç olarak, her ne kadar bilançoda ozkaynaklarda görünse de Bagfas'in devletten 319 milyon TL yatirim tesvik alacağı vardır. Bagfaş bu alacağını, kar ettiğinde %20 yerine %8 kurumlar vergisi ödeyerek devletten tahsil edecektir.

.....

Hatam varsa duzeltecek, yorumlayacak başka arkadaşımız varsa ben de memnun olurum.

Herkese saygılar...

4.  Alıntı Originally Posted by TUNGA Yazıyı Oku
    Ertelenmiş vergi varligi'ndan ben kendi anladığımı aktarayim...

Bagfaş'ın 2015'de aktiflestirdigi 594 milyon TL'ye mal olan granül CAN tesisinin %35 tutarını (2015 yılı icin 208 milyon TL-maliyenin yeniden değerleme oranlarıyla 30 haziran 2019 için 319 milyon TL) YATIRIM TEŞVIKI olarak devlet karşılayacak.

Devlet, Bagfas'a diyor ki kar ettiğinde kurumlar vergisini %20 olarak degil de %8 olarak öde, bu 319 milyonu bana odeyecegin vergiden bu sekilde mahsup et...

Bagfaş ise bu 319 milyonu, bir bakima devletten peşin almış gibi- üzerinden vergi ödeyeceği MALİ KAR çıktığında mahsup etmek uzere muhasebelestiriyor.

Kur farkları ve amortisman giderlerinin çokluğu nedeniyle üç yildir MALİ KAR çıkmadığından ertelenmiş vergi varlığı yeniden değerleme oranı nispetinde artıyor Bagfas'in...

Orneklendirecek olursak, misalen söylüyorum, BAGFAŞ 2019 yılını 100 milyon TL MALİ KAR ile kapatırsa devlete normalde bu yıl için %22 kurumlar vergisi oranı üzerinden 22 milyon TL vergi ödemesi gerekecek. Bagfaş yatırım teşvikli olduğundan %22 yerine %8 kurumlar vergisi, yani 8 milyon TL odeyecek... 22-8= 14 milyonu da ertelenmiş vergi varlığından mahsup edecek ve kendi bünyesinde nakit olarak tutacak.

Mevcut haliyle ertelenmiş vergi varlığı BAGFAS icin "NAKIT AKIŞINA KATKI SAGLAMAYAN", özkaynakları kaydi olarak artıran bir işlem.

Yatırımlar için amortisman ayrıldığında net kar için ne düşünüyorsak ertelenmiş vergi geliriyle artan özkaynak için de aynını mantıken düşünebiliriz.

Sonuç olarak, her ne kadar bilançoda ozkaynaklarda görünse de Bagfas'in devletten 319 milyon TL yatirim tesvik alacağı vardır. Bagfaş bu alacağını, kar ettiğinde %20 yerine %8 kurumlar vergisi ödeyerek devletten tahsil edecektir.

.....

Hatam varsa duzeltecek, yorumlayacak başka arkadaşımız varsa ben de memnun olurum.

Herkese saygılar...
    Ogrenciye anlatir gibi aciklamissin. Daha ne olsun. Gayet guzel.

5. https://resmim.net/f/PTt7YK.png

6.  Alıntı Originally Posted by TUNGA Yazıyı Oku
    Ertelenmiş vergi varligi'ndan ben kendi anladığımı aktarayim...

.....

Herkese saygılar...
    Muhtesem anlatmissin hocam.Klavyene sağlık.

Tam anlamıyla anladım.

Engineer üstad sen de Sagolasin.Sen daha önce de anlaytin ama tekrarı iyi oldu.

7. gün sonu pasta atacak yok mu ?

8. https://resmim.net/f/exjp9r.png

Sayfa 317/554 İlkİlk ... 217267307315316317318319327367417 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •