Sayfa 497/554 İlkİlk ... 397447487495496497498499507547 ... SonSon
Arama sonucu : 4432 madde; 3,969 - 3,976 arası.

Konu: BAGFS - Bağfaş Bandırma Gubre Fabrikaları A.Ş.

1.  Alıntı Originally Posted by TUNGA Yazıyı Oku
    Gubre uretiminde Kapasite kullanım oranı %56'ya düşmüş...

Yeni fabrika nin bile üretimi önceki yıla göre gerilemiş...

Sattığı elektrik ise 2 kattan fazla artmış...

Anladığım kadarıyla çok ciddi üretim problemleri var...

50 yıllık fabrika...

Her yeri dökülüyor muhtemelen...

Gübrenin altın yılında yazik oldu...

DAP-NP/NPK üretimi düzelmeli...
    2020 yılı faaliyet raporundan;

2020 yılında Şirketimiz toplam 732.178 ton kimyevi gübre, 458.690 ton sülfürik asit, 62.585 ton ticari fosforik
    asit ve 305.562 ton nitrik asit üreterek bu üretimler için toplam 784.955.220 TL üretim masrafı yapmıştır. Bunun
    yanında CAN/AN tesisimiz devreden yatırım kredisi için toplam 136.149.330 TL (16.248.505 Avro), devreden
    diğer yatırım kredileri için anapara ve faizi toplam 77.972.841 TL olmak üzere toplam 214.122.171 TL ilgili bankalara
    ödenmiştir. Ayrıca, DAP/NPK, AS ve Sülfürik Asit tesislerimiz rehabilitasyon çalışmaları, Nitrik Asit tesisi ve 4
    hatlı torbalama tesisi yatırımı ve bakım-onarım giderleri kapsamında toplam 143.593.706 TL (19.561.843 USD)

ile beraber Şirketimiz kasasından takriben 1.142.671.097 (155.666.657 USD) ödemede bulunulmuştur.

Muhterem Ortaklarımız,

Hatırlayacağınız üzere, 28 Mart 2019 tarihli raporumuzun sonuç bölümünde “önümüzdeki üç yıl içinde yeni bir
    program uygulamasına geçtiğimizi; yine 11 Haziran 2020 tarihli raporumuzun son bölümünün ilk parafında 2019
    yılında az da olsa kar ettiğimizi” kayda geçirmiştik.

Ancak 2020 yılında, yılın ilk üç ayında başlayan “Corona salgının “getirdiği ticari ve üretim (bilhassa bakım
    malzeme ve firma bulma ve getirtme) zorlukları karşısında Programımızı ticari anlamda uygulamış olsak da,
    üretim ve bakım bölümünde tam uygulayamadık.

Maalesef bulunduğumuz bölgede Türkiye’mizin en büyük entegre fosfatlı ve nitratlı gübre fabrikaları olmasına
    rağmen bölge - ulaştırma enerji su - gibi alt yapı açısından çok sıkıntılı bir durumdadır. Ulaştırma ve su
    sıkıntılarımızı mahalli anlayış ile bir nebze yardımın ve ille de kar hedeflemeyen maddi gücümüzün sayesinde bir
    derece karşılayabilmemize rağmen yıllarca ihmal edilmiş Enerji / Elektrik nakil hatları sebebiyle uzun duruş ve
    makina ekipman zararları yaşadık ve halen de yaşamaktayız.

Bu nedenle Sülfürik asit, Nitrik asit ve CAN üretimlerimizde büyük aksama ve zararlarla karşı karşıya kaldık. Tüm
    bu olumsuzluklar içinde arz ettiğimiz üretim ve pazarlama faaliyetlerinde bulunarak, raporumuz incelendiğinde
    göreceğiniz gibi finansman öncesi faaliyet karımızı bir yıl öncesine göre takriben %13 oranında arttırabildik.

2. Son raporlara bakildiginda net borc kabaca 50 milyon € civarinda. Can tesisi icin kullanilan kredinin 140 milyon € oldugu hatirlarsak cogu gitmis azi kalmis. Ustelik bunun icinde kullanilan tl yatirim kredileri de dahil.
    Sirket gecen ay dahilde isleme izni izin belgesi almis. O belgeye gore 34 milyon $'lik ihracat yapilacagi var. Tesvikten faydalanabilmek icin bu rakama ulasmali aksi takdirde muafiyetlerden faydalanamayacak. Bence o ihracat anlasmalari bile hazirdir yoksa o belgeye konmazdi o ihracat degeri.
    Benim bildigim Recep Gencer cogu gitmis azi kalmis bir borcu bu saatten sonra bir sekilde bitirir. Dunya borsalari cakilir biz de onlari takip ederiz hisse taban yapar orasini bilemem. Cok zorda kalirsa borclu oldugu yere sana ortaklik payi vereyim der kapatir borcu olur biter.
    Benim yazdiklarimi yatirim yapmak icin ciddiye almayin, kimseye yatirim tavsiyesi olsun diye yazmiyorum bunlari.

3. https://twitter.com/cecenogluuu/stat...850839046?s=19

Grafik oldukça şık duruyor...

1 hafta 10 gündür güçlü alımlar ve para girişi de görünüyor...

Bagfaş da genelde ilk çeyrek hep en iyi dönem oluyor.

Birileri bilanco beklentisi alıyora benziyor.

Uretimle ilgili sorunlar olmayaydi cok iyiydi...

4. Tekfen Holdingin Toros gübre bölümünün ciro ve karlılığı beklenenin bir hayli üzerinde...

Bağdaş kur zararı yazacak olsa da yine de dolar bazlı gübre fiyat artışından olumlu etkilenecektir.

Yalnız bugün seans sonu bedelli'ye ilişkin şirket açıklamaları hisse fiyatinda geri çekilmeye neden oldu. Bedeĺli zaten fiyatlamanin içindeydi. Bir anlam veremedim açıkçası.

5. Tkfen ilk çeyrekte 412.161.000 Tl kar ettti. Bu karın 310.356.000 Tl sinin gübreden geldiği gözüküyor. Geçen yıl aynı dönem gübreden 89.327.000 Tl gelir elde etmişti.Bu durumda Bagfaş ve Egübre de iyi bilançolar beklenebilir. Bagfaş döviz açığı nedeniyle kar sınırlı olacaktır.
    O iyi insanlar o güzel atlarına binip gittiler...

6. Izahname tahminlerime yakin olarak aciklandi. Dap/npk/as tesislerinin revizyonlari icin alinan tl kredilerin odenecegini tahmin ediyordum. Ayrica kalan para ile diger revizyonlara baslanacakmis. Beni sasirtan olay bugunku satisin neden oldugu?
    Dap/npk modernizasyonunun bitmek uzere oldugu faaliyet raporunda yazilmis. Satisi cok dusen bu urunlerin bilancoya katki etmesini beklerim dogal olarak.
    Recep Gencer utanma sikilma bol bu kagidi 20'den. Yani hissen $1'in altinda islem gorsun ayni iki sene once CAN tesisinde topaklanma sorunu varken $0.85'dan islem yaptigin gibi. O zamanki borcundan daha az borcun var simdi. Sanki o zamandan bugune kadar sirkete hic katki olmamis gibi bol gitsin.
    Benim yazilarimi ciddiye alip yatirim yapmayiniz!

7. Hissede sadece patron var başka kimse kalmamış gibi...

Sayfa 497/554 İlkİlk ... 397447487495496497498499507547 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •