Sayfa 23/335 İlkİlk ... 1321222324253373123 ... SonSon
Arama sonucu : 2679 madde; 177 - 184 arası.

Konu: LOGO - Logo Yazılım

1. Logo'nun halka açıklık oranı arttıysa da mal kıymetli ki kimse mal satmıyor.

2. 2017 1. çeyrek bilançosuna yeni şirketi katmadan baktığımızda. Satışlarda düşüş giderlerde artış söz konusu. Bu tür bir durum herhangi bir beklentisi olmayan bir şirket için %50 yakın bir düşüşü rahatlıkla işaret edebilir. Peki logo neden hemen düşmedi ? Çünkü yeni alınan şirket nedeniyle satışlarda artış var ve bu şirket kara geçtiğinde eskiye göre çok daha iyi performans göstereceği bir yıl gelecek düşüncesi hakim.

Logo Türkiye de sektör lideri bu tür bir firma yeni aldığı şirketi adam edebileceğini söyleyebiliriz. Sorumuza gelelim ne zaman ? Bunu şuan firma sahipleri bile bilmiyordur fakat aşağı yukarı bir tahminleri vardır. Her bilançoda iyiye mi gitmiş kötüye mi gitmiş görülecek ve fiyatlamalar buna göre hareket edecek. Eğer 2. çeyrek bilançosu 12 mn kar 3. çeyrek bilançosu 15 mn kar gelir gibi bir durum olursa güzel fiyatlamalar görebiliriz. Tam tersi bir durumda ise geriye doğru esnemeler görebiliriz. Bunun sebebi ise bir önceki sene karı %50 artan bir şirket çok güzel zıplayışlar yapabiliyor. Bu tür bir durumu herhangi bir çeyrek bilançosunda görmemiz lazım.

Bu sene geçen senenin altında kalma ihtimali bence daha olası. Bununda rakamlarda esneklik getireceğini düşünüyorum. Ama seneye durum biraz faklı olabilir. İnş romanya hızlı gelişme kaydeder.

Bu arada buralardan bu kağıda gireceklere önerim. Bu firma biraz oyun oynar. Bilanço açıklama tarihi gelmeden ve bilanço açıklanmadan 1 gün önce şirket ortağının mal sattığı görülmüştür. Nasıl mı ? Kap yaptığı zorunlu açıklama sayesinde. Bu şirkete giren adam 2-3 yılını gözden çıkarsın ve rakamları iyi incelesin.

Ben buraya neden yazıyorum. Aşağı doğru salınım başladı. 3 aylık bilanço rakamları belli olmuştur. İyi veya kötü gelebilir. Bunu bilmeme imkanım yok. Fakat insanları yanıltmak amaçlı aşağı veya yukarı hareket ettirebilirler. 1. çeyrek bilançosu açıklanmadan 60 gördü geçti. Ben dedim heralde bilanço çok iyi gelecek. Fakat geçen seneye göre kar düşük geldi. Hızlı düşüşlerden etkilenmemek için bilançoyu görmek ve bu kağıda uzun vadeli girmek, borçla harçla girmemek en doğrusu olacaktır. YTD.

Son 1 hafta. Bakalim "bulunmaz hint Kumasi"miz ne yapmis. Halka arzdan alanlarin maliyetinin kurdan dolayi 60 oldugunu unutmayalim.

4.  Alıntı Originally Posted by 666 Yazıyı Oku
    Son 1 hafta. Bakalim "bulunmaz hint Kumasi"miz ne yapmis. Halka arzdan alanlarin maliyetinin kurdan dolayi 60 oldugunu unutmayalim.

YANLIS BILGI. 60 degil 53TL. Kasim 2016'da hisseler 46TL'ye satildiginda dolar kuru 3.1TL idi. O gunden bugune kur 15% artti, yani yabancinin maliyeti bugunku kur ile 53TL'ye cikti.

Alıntı Originally Posted by borsaci34 Yazıyı Oku
    YANLIS BILGI. 60 degil 53TL. Kasim 2016'da hisseler 46TL'ye satildiginda dolar kuru 3.1TL idi. O gunden bugune kur 15% artti, yani yabancinin maliyeti bugunku kur ile 53TL'ye cikti.
    Sakin ol biraz. Aklimda 2.9 kalmis. Onun bir onemi yok, referans olarak verdim. Milyon lotlari alanlar 46'dan almamislardir zaten.

Onemi olan birinin cikip 60 bin lot gecirdigi son hafta... ve hala gecirmeye devam ettigi.

6.  Alıntı Originally Posted by 666 Yazıyı Oku
    Sakin ol biraz. Aklimda 2.9 kalmis. Onun bir onemi yok, referans olarak verdim. Milyon lotlari alanlar 46'dan almamislardir zaten.

Onemi olan birinin cikip 60 bin lot gecirdigi son hafta... ve hala gecirmeye devam ettigi.
    Oldukca onemi var. Adamlarin maliyeti 53TL ve ters bir durum olmadigi surece 53TL'nin altina hissenin inecegini dusunmuyorum,
    maliyetleri 60TL olsa 60 derdim, arada ciddi fark var. Ilk ceyrek sonuclari sirket yonetiminin beklentisi dogrultusunda geldi, bu beklentiler hisse alan herkesle paylasilmisti gecen sene. Hersey beklentiler dahilinde gelirken ve hisseyi alali 1 yil olmadan maliyetinin altina satis yapacaklarini dusunmuyorum.

Bu arada hisse satisi Takasbank uzerinden gerceklesti ve 46TL olarak KAP'ta aciklama yapildi. Sizin dediginiz gibi bir durumun olmasi imkansiz. Aksi bir bilginiz varsa aciklayin, yoksa bir bildiginiz olmadan kendi kafanizda yarattiginiz bir teori oldugunu varsayacagim.
    Son düzenleme : borsaci34; 14-07-2017 saat: 00:28.

Alıntı Originally Posted by borsaci34 Yazıyı Oku
    Oldukca onemi var. Adamlarin maliyeti 53TL ve ters bir durum olmadigi surece 53TL'nin altina hissenin inecegini dusunmuyorum,
    maliyetleri 60TL olsa 60 derdim, arada ciddi fark var. Ilk ceyrek sonuclari sirket yonetiminin beklentisi dogrultusunda geldi, bu beklentiler hisse alan herkesle paylasilmisti gecen sene. Hersey beklentiler dahilinde gelirken ve hisseyi alali 1 yil olmadan maliyetinin altina satis yapacaklarini dusunmuyorum.

Bu arada hisse satisi Takasbank uzerinden gerceklesti ve 46TL olarak KAP'ta aciklama yapildi. Sizin dediginiz gibi bir durumun olmasi imkansiz. Aksi bir bilginiz varsa aciklayin, yoksa bir bildiginiz olmadan kendi kafanizda yarattiginiz bir teori oldugunu varsayacagim.
    Biraz borsayi bilmek yeterli bunun teori degil de gercek oldugunu anlamak icin. Ornek olarak iskontolu mal verilmese bir sirket borsaya acilir acilmaz satis yemeye baslamaz (gercekten yuksek fiyatttan acilanlardan bahsetmiyorum). Ortada hisse yokken adam arzdan aldigini niye basmaya baslasin? Beklenir bir iki sene, masa altindan verilen gelsin, iskontolular dokulsun, fiyat ortaya ciksin diye. Bunu hala ogrenemediniz mi de KAP'taki 46 liraya takildiniz?

Yuksek meblag alacak olan kendi fiyatininda diretir. Biraz dusunmek, yabancinin, birinin 5 liraya aldigi mali ondan 2 sene sonra 46 liraya almayacagini gostermeye yeterlidir. Ama kendimle celisebilirim burda. Cunku o kadar fazla embesil uredi ki dunyada her yerde son zamanlarda, boyle kafasiz ama parali yabanci sahis ve kurumlar olabilecegine bile sasmamak gerekebilir.

Ayrica satanin arzdan aldigi, kactan aldigi ne malum? 20 senedir borsaya acik sirket. Dolar 3.9 iken bu hisse 50'ye inmisti. Oyle 53 maaliyet, alti yok mantigi islemez. Madem o kadar onemi vardi maliyetlerinin, 60'da cilalamaya baslamayip 53'u bekleseydiniz. Maliyetin altina satmazlari da ilk defa duyuyorum. TAV'da Goldman Sachs geldi 300 milyona aldigi hisseleri arzdan 6 ay boyunca satti 80 milyona basti gitti (EMEA'daki pozisiyonlarini kapatiyormus). 7'den aldi 2'ye kadar satti.

Adamlar her gun 20 bin lot geciriyorlar, bugun dahil olmak uzere. Yabanci yabanci diyorsunuz da, 120 bin lot satmislar iste son 1 haftada (sahsen benim icin onemi yok yabancinin, ayrica yabancinin biri alir otekisi satar bizim yaptigimiz gibi, kim ne anlayabilir ordan).

NASDAQ rekor ustune rekor kiriyor, tarihi zirvelerinde, 6300 olmus. Oraya bir satis dalgasi geldiginde ne olacak 50 kat artmis hisseye?

8.  Alıntı Originally Posted by 666 Yazıyı Oku
    Biraz borsayi bilmek yeterli bunun teori degil de gercek oldugunu anlamak icin. Ornek olarak iskontolu mal verilmese bir sirket borsaya acilir acilmaz satis yemeye baslamaz (gercekten yuksek fiyatttan acilanlardan bahsetmiyorum). Ortada hisse yokken adam arzdan aldigini niye basmaya baslasin? Beklenir bir iki sene, masa altindan verilen gelsin, iskontolular dokulsun, fiyat ortaya ciksin diye. Bunu hala ogrenemediniz mi de KAP'taki 46 liraya takildiniz?

Yuksek meblag alacak olan kendi fiyatininda diretir. Biraz dusunmek, yabancinin, birinin 5 liraya aldigi mali ondan 2 sene sonra 46 liraya almayacagini gostermeye yeterlidir. Ama kendimle celisebilirim burda. Cunku o kadar fazla embesil uredi ki dunyada her yerde son zamanlarda, boyle kafasiz ama parali yabanci sahis ve kurumlar olabilecegine bile sasmamak gerekebilir.

Ayrica satanin arzdan aldigi, kactan aldigi ne malum? 20 senedir borsaya acik sirket. Dolar 3.9 iken bu hisse 50'ye inmisti. Oyle 53 maaliyet, alti yok mantigi islemez. Madem o kadar onemi vardi maliyetlerinin, 60'da cilalamaya baslamayip 53'u bekleseydiniz. Maliyetin altina satmazlari da ilk defa duyuyorum. TAV'da Goldman Sachs geldi 300 milyona aldigi hisseleri arzdan 6 ay boyunca satti 80 milyona basti gitti (EMEA'daki pozisiyonlarini kapatiyormus). 7'den aldi 2'ye kadar satti.

Adamlar her gun 20 bin lot geciriyorlar, bugun dahil olmak uzere. Yabanci yabanci diyorsunuz da, 120 bin lot satmislar iste son 1 haftada (sahsen benim icin onemi yok yabancinin, ayrica yabancinin biri alir otekisi satar bizim yaptigimiz gibi, kim ne anlayabilir ordan).

NASDAQ rekor ustune rekor kiriyor, tarihi zirvelerinde, 6300 olmus. Oraya bir satis dalgasi geldiginde ne olacak 50 kat artmis hisseye?
    Yazdiklariniz tamamen komple teorisi ve hayal urunu. 46TL zaten iskontolu satis fiyatiydi, satis oldugunda Logo borsada 53TL civariydi. Biraz arastirirsaniz, kolayca bu rakamlari bulursunuz, biraz arastirip yazarsaniz burayi okuyan insanlari yanlis bilgilerle yaniltmis olmazsaniz. Ayrica, Takasbank uzerinden yapilan satista uckagit yapma imkani yok. Elinizde bilgi varsa (ki sanmiyorum) soyleyin de SPK'ya sikayette bulunalim.

Konuyla alakasiz ama Goldman'in TAV ile ilgili yatirimi uzun hikaye, adamlar yeteri kadar kar elde etmisti zaten, senin dedigin gibi zarar falan etmediler. Goldman, TAV'daki hisselerini 2006 yili sonunda daha TAV borsaya kote olmadan satin aldi. Bir sene dolmadan 150milyon dolarlik 10%luk hisseyi 275milyon dolara satti. Geriye kalan %15 hisseyi ise hisse devir sozlemesindeki opsiyon ile 3. havalimani ihalesini alamayinca Tepe ve Akfen'e geri satacakti, ama Tepe ve Akfen camura yatti, adamlar camura yatinca mecburen borsada satti. Yani ozetle, hersey gorundugu gibi degil. TAV, Istanbul havalimani kaybedince gelecegi patladi, Logo'da oyle bir durum yok su an.

Sayfa 23/335 İlkİlk ... 1321222324253373123 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •