Sayfa 57/183 İlkİlk ... 747555657585967107157 ... SonSon
Arama sonucu : 1458 madde; 449 - 456 arası.

Konu: LKMNH - Lokman Hekim Sağlık

1.  Alıntı Originally Posted by ahmetrauf Yazıyı Oku
    sayın montocarlo , bizi medikal parkın lokmanın kaç katı büyüklüğünde olduğu çok fazla bağlamaz önemli olan .sermaye, ozvarlık, borçlıuk , ciro ve halka arz fiatı gibi temel analiz değerlerinin kıyaslanması.hisse fiatımızı belirleyecek olan bu ilişkidir.
    Sayın Ahmetrauf

Bunlar tek başına yeterli kriterler değil. Çünkü bahsettiğiniz ciro özvarlık borçluluk gibi bilgiler zaten yeni oluşan bir bilgi topluluğu değildir.

Burada dikkate alınması gereken daha önemli durum Lokman Hekim Hastanelerinin yönetim anlayışı ve oluşturabildiği değerdir.

Neden piyasanın daha fazla değer biçmediğidir.

Mesela ben size bir örnek vereyim.

Payların Borsada İşlem Gören Niteliğe Dönüştürülmesi

SELAMET KOÇ 34.504,432

Selamet Koç kimdir bir bilginiz var mı?

Selamet Koç Lokman Hekim Hastanelerinin zamanında yönetim kurulu başkanlığını yapmış, yüzde 7 oranında ki hisselerini satarak Eczacılık yapan birisidir.

Lokman Hekim Hastaneler grubuna hiçbir katkısı olmayan ama bu grubun yönetim kurulu başkanlığı görevini yapmış ve şimdide elinde son kalan hisselerini satarak bağlarını sıfırlamaktadır.

Böyle bir gruba siz neden daha fazla değer veresiniz ki gibi bir düşünceyi savunan piyasaya haksız diyebilir misiniz? Bence piyasa haksız değil son derece haklı.

Bu durumun tekrar etmeyeceğinin garantisini verebilir misiniz?

Ya da siyasi görüşünüz ne olursa olsun, bu grubun en kritik görevini (CFO) üstlenen kişinin siyasi bir partinin uzantısı olması sizce risk ve olumsuz düşünceler oluşturulması için yeterli değil midir?

Kurumsallık olarak sizce doğru mudur?

Halka arz olacak iki kurumun yöneticileri ile Lokman Hekim Hastanelerinin yöneticilerini karşılaştırmanız birçok ayrıntıyı ortaya koyacaktır.

Halka arz olacak kurumların hisselerini geri almak zorunda kalacağını düşünüyor musunuz? Ben düşünmüyorum, çünkü piyasa onlara oldukça bonkör ve hak ettiği değeri fazlası ile verecektir. Kısa süre sonra göreceğiz.

Bahsettiğiniz finansal oranlardan çok daha önemli kriterlerin olduğunu hep birlikte izliyoruz.

Temettü verimliliği gibi büyük bir fark oluşacaktır, bunu yatırımcılarını düşündüklerini için vermiyorlar, çünkü şirketi yönetenlerinde en büyük beklentisi bu temettüyü almak olması gibi bir durum var.

Lokman Hekim Hastaneleri mevcut yapısı ile halka arz olacak kurumlardan birisine ait olmuş olsaydı piyasa değeri minimum iki kat seviyelerinde olabilirdi.

Yukarıdaki nedenlerden dolayı piyasa hak ettiği fiyatlamayı yapmaktadır.

Siz farklı düşünüyor olabilirsiniz, size başarılar dilerim.

Y.T.D.

2.  Alıntı Originally Posted by VaLeNTiNe Yazıyı Oku
    Lokman özelinde çok detayına inmeden size basit bir yol göstereyim. Ana ortaklık payları ve kontrol gücü olmayan paylara bakarak şirketin kârının Van'dan mı geldiğini anlayabilirsiniz. Diğer bir deyişle Ankara hastanelerinden kâr elde edilip edilmediğini yine bu rakamlardan görebilirsiniz:

4.488.804 Kontrol gücü olmayan payların kârı yani Van'ın %49'luk bölümü, Erbil'in %5'lik bölümü, Haysüt'ün %27'lik bölümü ve tabiki de tıp merkezlerinin %51'i.

Ciroları itibariyle majör etki Van'dan geliyor dolayısıyla diğerlerini yok farzederek 4 488 804'ün tamamının Van hastanelerinin %49'luk bölümünden geldiğini düşünebiliriz. Bu durumda Lokman'ın payına düşen %51'lik bölümün kârı 4.6 milyon TL civarında olmasını beklersiniz. Halbuki 3.357.446 olarak gelmiş dönem kârı yani Ankara hastaneleri zarar etmiş denebilir.

Yani demem o ki yukarıda verdiğim kestirme yöntemle Ankara hastanelerinin kâr edip etmediğini sadece ana ortaklık payları ve kontrol gücü olmayan paylara bakarak görebilirsiniz.
    sayin Valentine aciklamaniz icin tesekkurler bu konuda cok bilgi sahibi degilim yeni basladim bilanco incelemeye bu yuzden sorum sacma gelebilir,
    Aciklamaniza gore Kontrol Gücü Olmayan Paylar (4.488.804) LKMNH istiraklerinden LKMNH ait olmayan paylar degil mi ? O zaman bunlari aciklamanin ne onemi var sonucta bize ait olmayan kisimin payi degil mi ?
    Ve net donem kari hesaplanirken (7.846.250) neden Ana Ortaklık Payları (3.357.446 ) ve Kontrol Gücü Olmayan Paylarin (4.488.804) toplamini alarak hesapliyoruz ?
    sizin aciklamaniz ile bilancodaki islemleri birlestiremedim yardimlariniz icin simdiden tesekkurler arkadaslar.

3. Konsolidasyon yöntemiyle ilgili bu. Lokman iştiraklerini tam konsolide ediyor. Borçlar, gelirler ve giderler sanki tamamına sahipmiş gibi yansıyor. Ama sonuca gelince yani net kâra, şirket sahip olduğu paya düşen kârı ana ortaklık payları altında net kârı olarak açıklıyor. Konunun uzmanı değilim. Ama bu şekilde olması lazım.

4. Şirketimizin
    üniversite kurulması şartıyla Sevgi Vakfına arsa bağışı yapıldığı ve Sevgi
    Vakfından aldığımız bilgiye göre Üniversite kurulmasıyla ilgili YÖK kararının
    çıktığı ve yasalaşmak üzere ilgili bakanlıklara sevk edildiği bilgisini önceki
    açıklamalarımızla paylaşmıştık.

Cumhurbaşkanımız
    Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından onaylanan 7063 sayılı
    "Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun" Resmi
    Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girmesiyle Ankara'da Sevgi Vakfı
    tarafından 2547 sayılı Yükseköğretim Kanununun vakıf yükseköğretim kurumlarına
    ilişkin hükümlerine tabi olmak üzere, kamu tüzel kişiliğine sahip Lokman Hekim
    Üniversitesi adıyla vakıf üniversitesi kurulmuştur.

Lokman
    Hekim Üniversitesine bağlı olarak, Tıp Fakültesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi,
    Diş Hekimliği Fakültesi, Eczacılık Fakültesi, Spor Bilimleri Fakültesi,
    Mühendislik Fakültesi, Sağlık Meslek Yüksekokulu, Sağlık Bilimleri Enstitüsü,
    olmak üzere toplam 6 fakülte, 1 MYO ve 1 enstitü açılacaktır.

Lokman Hekim
    Üniversitesi ile Grubumuz arasında yapılacak işbirliği neticesinde tıp
    biliminin gelişmesine katkı sağlayacak araştırmalar yapılacak olması ve
    konusunda uzman kişilerin tıp eğitim öğretimi vererek grubumuza sağlayacağı
    prestijin yanı sıra sağlıkta nitelikli işgücüne erişim kolay gerçekleşecektir.
    Bununla beraber sağlık hizmet kalitesi ve sağlık hizmet talebinde
    beklediğimiz artışla orantılı olarak maddi katkılarda sağlayacağımızı
    öngörmekteyiz.

Lokman Hekim
    Üniversitesinin Ülkemize ve Milletimize hayırlı olmasını temenni ederiz.

https://www.kap.org.tr/Bildirim/646489

5.  Alıntı Originally Posted by VaLeNTiNe Yazıyı Oku
    Konsolidasyon yöntemiyle ilgili bu. Lokman iştiraklerini tam konsolide ediyor. Borçlar, gelirler ve giderler sanki tamamına sahipmiş gibi yansıyor. Ama sonuca gelince yani net kâra, şirket sahip olduğu paya düşen kârı ana ortaklık payları altında net kârı olarak açıklıyor. Konunun uzmanı değilim. Ama bu şekilde olması lazım.
    Sayin Valentine,
    Bilgilendirmeler icin tesekkurler.....
    Lkmnh de yabanci pozisyonu ile ilgili bilginiz varmi acaba? 1 kac hafta once pozisyon artirmaya baslamislardi, simdi nedir durum acaba ?
    Birde bu üniversite kurulumunu yeni bir satinalma gibimi düsunmemiz gerekir ?
    Lkmnh kasasindan para cikacakmi bu iş icin ?

Tesekkurler....

GT-I9500 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

6. Üniversite yatırımını Sevgi Vakfı yapıyor. Lokman buraya düzenli bağış yapıyordu. Arsa için özellikle yüklü para vermişti. Arsası hazır olması lazım hastanenin. Vakfın başka gelir kaynağı yoksa inşaatı da Lokman'ın üstlenmesi gerekebilir.

7.  Alıntı Originally Posted by VaLeNTiNe Yazıyı Oku
    Üniversite yatırımını Sevgi Vakfı yapıyor. Lokman buraya düzenli bağış yapıyordu. Arsa için özellikle yüklü para vermişti. Arsası hazır olması lazım hastanenin. Vakfın başka gelir kaynağı yoksa inşaatı da Lokman'ın üstlenmesi gerekebilir.
    Tesekkurler.
    Muhtemelen apartman universitesi olarak başlar eğitime. Yeni binalar bitince taşinma ile yeni bir ivme yakalanir.

GT-I9500 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

Sayfa 57/183 İlkİlk ... 747555657585967107157 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •