Sayfa 164/183 İlkİlk ... 64114154162163164165166174 ... SonSon
Arama sonucu : 1461 madde; 1,305 - 1,312 arası.

Konu: KRTEK - Karsu Tekstil

1. bir de her ne konu olursa olsun burada konuşmakta fayda var..birbirimize yanlışlarımızı göstermekten çekinmemeliyiz...ben en son 3-4 yıl önce blcyt ile tekstil hissesine girmiş idim...ondan belki de bir yıl önce de menderes tekstile girmiş idim...sektörün dinamiklerini az çok biliyorum ama yine de hafızamın zayıflığından bazı konuları unutmuş olabilirim veya tam net söylemiyor olabilirim...

o yüzden de çekinmeden sektör ile karsu tekstil ile ilgili herşeyi enine boyuna konuşmakta fayda var..bilgiler paylaşıldıkça artar...katkı veren arkadaşlara forum adına teşekür ediyorum...
    ALLAH ım bana doğruyu doğru, yanlışı da yanlış olarak göster ve bana doğru ile amel etmeyi nasip et

2. https://www.youtube.com/watch?app=desktop&v=bgyDAlz7Res

13,04,2022 tarihli tekstil sektörü ile ilgili güzel bilgiler veriliyor bu videoda...

sektörün dinamikleri , pamuk hammaddesi , enerji, navlun fiyatları , rusya-ukrayna savaşının yarattığı ortam....bunlar sektörün gidişatını etkiliyor...bu videoda son iki yıldır sektörün %80-90 kapasiteler ile çalıştıkları bundan dolayı da sektörün yeni yatırımlar yaparak yeni teknolojileri kullandığı bilgisi var..ayrıca 2021 yılı ihracat rakamının 12,9 milyar dolar olduğu ,2022 yılı için ise hedefin 15 milyar dolar olduğu söyleniyor...
    ALLAH ım bana doğruyu doğru, yanlışı da yanlış olarak göster ve bana doğru ile amel etmeyi nasip et

3. Ben Çeyrek karlar açıklanmadan girdim. Tekstilde çin kapanması ve tedarikin çok pahalı olmasıyla yakın coğrafya siparisleri Asya'dan Türkiye'ye kaydırdı. Sektör PMI'ları çok güzel fakat karsunun diğer arkadaşların karşılastırdığı BİLİCİ YÜNSA ... gibi şirketler gibi güzel bilanço gelmedi ertesi gün zararına sattım. Patronda güven vermedi. Patrona güvenmediğim şirkete bulaşmamak en doğrusu. Bilanço dahil her şeyi kendi lehine kullanıyorlar ve genelde sizi terste bırakıyorlar.

4. döviz kuru son günlerde agresif çıkıyor...bu durum döviz kuru ile mal satan karsu tekstili olumlu etkiliyor...döviz kurunun yükselmesi ciro ve karları artıracak...zaten yıl sonunda 250 milyon tl kar ve 1,250 milyar tl ciro tahmini yaparken biraz da döviz kurunun çıkacağına güvenerek bu tahmini yapmıştım...ikinci bir konu da ülkemizdeki enflasyon...resmi enflasyon yıllık %70 iken gayri resmi enflasyon ise yıllık %150 civarlarındadır...

bu iki faktör bize gösteriyor ki karsu tekstilin bilançoları çeyrekler geçtikçe daha da güzelleşecek...benim tavsiye içermeyen kişisel düşüncelerim bu şekilde...

ederini hesaplarken ise ben hep fk 5 e göre hesap yaptım..ama bu 7 de olabilir hatta 10 bile hesaplanabilir...ben yine de taban rasyondan bir değerleme yaptım...tahta yapıcısı çok aktif olursa ?? bu hisseyi ilginç fiyatlarda görebiliriz...düşük sermaye ve yüksek karlılık bu hisseyi agresifleşmeye yatkın yapıyor...bakalım neler olacak ?? sabır sabır sabır...
    Son düzenleme : keko; 08-06-2022 saat: 16:51.

5. Londra swap faizi uçunca yabanci TL açığını hisse satarak kapamis olabilir.
    Asla yatırım tavsiyesi olamaz

6. https://tr.investing.com/commodities/us-cotton-no.2

Pamuk fiyatları yeniden tırmanışa geçti....ikinci çeyrek başında 136 brim iken bir ara 155 brimleri gördükten sonra bir kaç gün önce tekrardan 136 brimlere indi ..buraya indikten sonra oradan tepki vererek şu sıralarda 145 brimlere çıktı...karsu tekstil bu yıla 203 milyonluk bir stok ile girmişti bu güçlü stok ile hammadde fiyatları da 115 brimden 136 brime çıkarken ( %18 lik yükseliş ) ciddi bir ciro ve kar artışı sağlamış idi...

işte bu sefer de ikinci çeyreğe 247 milyonluk stok ile girdi...şu ana kadar %7 lik bir hammadde fiyat çıkışı var...ve bu çıkış isteği hala devam ediyor ki ikinci çeyreğin ortalarında bir ara 155 brimi görmüş idi..galiba oraya kadar çıkacak görünüyor...

ülkemizin ve dünyanın enflasyonist ortamında , rusya-ukrayna savaşının da devam ettiği bir ortamda ne kadar güçlü stoğunuz olursa o kadar sizin için iyidir..

başka bir konu da karsu tekstilin ürettiği kumaşlarda pamuğun payı %20-30 civarlarındadır...diğer kalan kısımları viskon, bambu ve elyaftır...bence hammaddeyi incelerken bu maddeleri de hesaba katmak lazım...tabi ince bir hesap yapmak istiyorsak...ince hesap yapmayacaksak bence birbirinin müdaili olan bir hammadde fiyatı yükseliyorsa diğer hammaddelerin fiyatı da yükselir...

7. yalnız günümüzün en popüler kumaş türü viskon ,bambudur...bu iki ürün teri emer , lifler arasında boşluk bırakır yani nefes alır, yumuşaktır ve büyük rahatlık sağlar...giyilmesi insanı rahatlatır özelikle de yazın...bence bir ara bu mamülleri inceden inceye araştırmak lazım...bu ürünlerin hammadde fiyatları acaba nasıldır bu aralar ??

8. Çin-Tayvan gerilimi markaları Türkiye'ye getirdi
    Çin’in Tayvan’a saldırma ihtimali üzerine harekete geçen Hugo Boss ve Lacoste gibi birçok markanın ülkedeki tedarikini 2023 itibari ile sonlandıracağı konuşuluyor. Her iki dev de söz konusu üretimi Türkiye’ye kaydırmak için Türk şirketler ile sıkı bir görüşme trafiği yürütüyor.

https://www.dunya.com/sektorler/teks...-haberi-660665

Sayfa 164/183 İlkİlk ... 64114154162163164165166174 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •