Sayfa 168/183 İlkİlk ... 68118158166167168169170178 ... SonSon
Arama sonucu : 1461 madde; 1,337 - 1,344 arası.

Konu: KRTEK - Karsu Tekstil

1.  Alıntı Originally Posted by balıkadam Yazıyı Oku
    Hammadde fiyatlarinin düşmesi stok için zarar olsa da, uretim maliyetleri acisindan son derece olumlu olur diye düşünüyorum syn keko.

Zira uretim maliyetleri duşsede satış fiyatlarinin aynı oranda dusmedigini hepimiz biliyoruz.
    Sonuç olarak sizinde dediginiz gibi 2 ve 3.ceyrekler bir miktar zayif geçebilir ama yılı iyi bir yerde tamamlayacagini düşünüyorum bende.

SM-M515F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Doğrudur..ikinci çeyrek hammadde fiyat düşüşlerinden bir miktar etkilenebilir ama sonraki ceyreklerde net kar artar..satış fiyatları genelde aşağıya esnek değildir..yani satış fiyatları düşmez...üçüncü çeyrek nisbeten zayıf..son çeyrek ise çok iyi geçer...yıl sonu kar tahminlerimi 250 den 220 ye revize etmek istiyorum..

2. Tekstil sektöründen ihracat rekoru

Tekstil ve ham maddeleri sektörünün, 5,4 milyar dolarlık ihracatla tüm zamanların ilk 6 aylık ihracat rekorunu kırdığı bildirildi.

DÜNYA Haber Merkezi

[email protected]

AA

GÜNCELLEME

09 Temmuz 2022 12:

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre, Türkiye'nin ihracatı, haziranda geçen yılın aynı ayına kıyasla yüzde 18,5 artarak 23,4 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti. Söz konusu değerle tüm zamanların en yüksek aylık ihracat rakamına ulaşıldı.

Bu yılın ocak-haziran döneminde ihracat, geçen yılın aynı dönemiyle karşılaştırıldığında yüzde 20 artarak 126 milyar dolara ulaştı. Yıllıklandırılmış ihracat değeri ise 246 milyar doları aştı.

Haziran 2021'de 899 milyon doları aşkın ihracat yapan tekstil ve ham maddeleri sektörü, bu yılın aynı döneminde yüzde 9,5 artışla 984 milyon dolarlık ihracata ulaştı.

Sektör Ocak-Haziran 2022'de geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 10,9 artışla 5 milyar 392 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi. Böylelikle sektörde tüm zamanların en yüksek ocak-haziran ihracatına ulaşılmış oldu.

Sektörün geçen ay gerçekleştirdiği ihracatın 419 milyon dolarlık bölümü İstanbul'dan yapıldı.

İstanbul'u, 168 milyon dolarla Gaziantep, 117 milyon dolarla Bursa takip etti.

Ocak-Haziran 2022'de sektörün yaptığı 5,4 milyar dolarlık ihracatın 2 milyar 144 milyon doları İstanbul'dan, 910 milyon doları Gaziantep'ten ve 653 milyon doları Bursa'dan gerçekleştirildi.

Sektör 6 ayda en fazla dış satımı İtalya'ya yaptı

Tekstil ve ham maddeleri sektöründe geçen ay en fazla dış satım yapılan ülke, 95 milyon dolarla İtalya oldu. İtalya'yı, 56,36 milyon dolarla Rusya Federasyonu ve 56,34 milyon dolarla İspanya izledi.

Bu yılın ilk 6 ayında ise sektör, İtalya'ya 568 milyon dolar, ABD'ye 302 milyon dolar ve İspanya'ya 285 milyon dolar dış satım yaptı.

Sektörde geçen ay en fazla ihracatın yapıldığı ülke gruplarına bakıldığında, 384 milyon dolarla AB ülkeleri birinci, 160 milyon dolarla Bağımsız Devletler Topluluğu ikinci ve 123 milyon dolarla Afrika ülkeleri üçüncü sırada yer aldı.

Söz konusu ülke gruplarına 6 ayda yapılan ihracata bakıldığında, AB ülkelerine 2 milyar 308 milyon dolar, Afrika ülkelerine 712 milyon dolar ve Bağımsız Devletler Topluluğu'na 666 milyon dolar ihracat gerçekleştirildiği görüldü.

Haziranda 165 ülke ve bölgeye ihracat yapan sektör, aynı dönemde ülkenin toplam ihracatından yüzde 4,2 pay aldı. Ocak-Haziran 2022'de sektör, 190 ülke ve bölgeye dış satım yaparken, aynı dönemde ülkenin toplam ihracatından da 4,3 pay aldı.

3. Bilanço gelene kadar sessizlik ve ıssızlık sürecek

Selamlar herkese,

Bilanço hareketi başladı diyebilir miyiz acaba...

Bakalım sürekli medyada dönen "Tekstilcilerin yüzü gülüyor." haberlerinin arkası dolu gelecek mi, heyecanla bilançoyu beklemeye devam ediyoruz.

Selamlar herkese,

Dün yatımcı ilişkilerinden Hakan Bey'e ilettiğim sorular ile ilgili sınırlı dönüş alabildim, hissedarlar ile aşağıda paylaşıyorum. SPK mevzuatına hakim olmadığım için sanırım mevzuata aykırı sorularım da olmuş

1- Her ay takip ettiğimiz TİM İhracat verileri doğrultusunda Kayseri ili "Tekstil ve Hammadeleri†ihracat performasının 1. Çeyrek verilerine oldukça paralel şekilde gerçekleşmiş olduğu görülmektedir. Merak ettiğim husus şirketimiz ihracat satışlarının “Tekstil ve Hammaddeleri†ihracat verilerine paralelliği ne orandadır?

2- TİM tarafından paylaşılan “Tekstil ve Hammaddeleri†ihracat verileri şirketin performası açısından takip edilebilir bir veri midir?

3- Ekonomik tarafta, ABD ve Avrupa bölgesinde beklenen stagflasyon, resesyon dönemlerine yönelik şirket ihracat performansının yılın ikinci yarısında nasıl etkilenmesini beklemektesiniz.

4- Tekstil sektörü haberlerinde çoğunlukla paylaşılan; lojistik problemleri nedeniyle avrupanın tekstil ihtiyacının Türkiye bölgesine yoğunlaşabileceği konusunda şirketin beklentisi nedir?

5- Yeni şirket bağlantıları ile ilgili uluslarası fuarlarda şirkete yönelik ilgi konusunda bilgi paylaşabilir misiniz?

6- Son iki ayda pamuk fiyatlarında yaşanan düşüşün şirket karlılığına olumlu/olumsuz etkisi ne seviyededir? Stok maliyetini ne seviyede etkilemektedir? Bu hususta şirketin hedge politikası mevcut mudur?

7- Şirket için 22Q2 bilanço açıklanma tarihi nedir?

Şirketten yukarıdaki sorulara iletilen cevap aşağıdaki gibidir;

2020/3 Ayda ihracatımız 4.550.000 Euro iken 2022/03 Ay da 7.900.000 Euro dur artış oranı %75 ler seviyelerindedir
    2022/2Q mali tablolarımızı Ağustosun ilk haftası açıklanması planlanmaktadır
    Fuarlarda şirketimize olan ilgi ve talep olumlu yöndedir
    Diğer sorularınız içinde tahmine ve beklentilere dayalı olduğu için Spk mevzuatı gereği bu tür sorulara yanıt vermemekteyiz.

6. Daha Profesyonelleşmemiş Firma KRTEK

Birçok büyük firma telefonla güzel faydalı bilgi veriyor.

e-mail gönderince alınacak cevap bu kadar oluyor.

Pamuk fiyatlarında düşüş bizim az, çok yada kısmen etkiler bile diyememiş.

Bu bilgiler zaten internette KAP var.

2Ç 100 milyon kar gelirse bu fiyatlar hayal olur.

Yatırım Tavsiyesi Değildir.

Aynen öyle... Olumlu/olumsuz herhangi bir öngörü oluşturabileceğimiz bir bilgi paylaşımı olmadı ne yazıkki. Üstün körü verilen cevaplar, bu bilgilere zaten az çok hakimiz. şirket ile alakalı zaten fazla bilgi alamıyoruz, ekstra ekstra nereden bilgi yakalayabiliriz diye tüm resmi/gayriresmi platformları didikliyoruz. Allahtan TİM bir miktar öngörü sağlıyor, o da olmasa bilançodan bilançoya bekleyeceğiz heralde.

Açıkcası bir yatırımcı olarak yatırım yaptığım firmadan sadece bilanço zamanları bilgi alabilmek bana biraz mantıksız geliyor. Bir sürü karlı iyi firma var, sisler içerisinde neden bekleyelim ki o zaman yani.

Merakla 2Q22 finansallarını ve faaliyet raporunu bekliyorum. Hesaplarıma güvenim olmasa farklı düşünürdüm.

Yukarıdaki serzenişim kesinlikle şahsi fikirlerimdir, asla yatırım tavsiyesi değildir.

Selamlar saygılar,

8. Geçen yıl bu dönem 6 aylık bilanço 10.08.2021 tarihinde yollanmış.

Sayfa 168/183 İlkİlk ... 68118158166167168169170178 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •