Sayfa 179/183 İlkİlk ... 79129169177178179180181 ... SonSon
Arama sonucu : 1461 madde; 1,425 - 1,432 arası.

Konu: KRTEK - Karsu Tekstil

1. Yönetim Kurulumuzun 23.12.2022 tarih ve 2022/15 nolu kararı gereği;

Ekonomide yaşanan çalkantılar ve finansal piyasalarında yaşanan gelişmelerle birlikte Tekstil sektöründe hissedilmeye başlayan kriz ve etkileri değerlendirildi. Avrupa'nın çok ciddi enerji krizi içerisinde olması, Avrupa ve Amerika'da hızla artan enflasyonun etkileriyle birlikte 2022 yılının 2.yarısı itibariyle hissedilmeye başlanan resesyonun 2023 yılında daha da etkinleşebileceği değerlendirildi. Bunun etkileri ile yaşanan pazar daralması ile birlikte, üretimde artan enerji maliyetleri gibi artan maliyetlere karşın mamul satış fiyatlarındaki düşme eğiliminin şirketin yaratacağı kaynakları olumsuz etkileyebileceği görüşüldü.

Yönetim Kurulu olarak alınması gereken önlemler çerçevesinde finansal disiplinle birlikte ayrıntıları verimlilik raporunda sunulan enerji maliyeti yüksek verimliliği düşük makinelerden oluşan bir hattın 1 Ocak 2023'ten itibaren kapatılmasına karar verilmiştir. Kapatılmasına karar verilen bu hattın kapasitesi verimlilik raporuna göre üretim miktarının %10'unu kapsamasına rağmen işgücü maliyetinin %12'sini ve toplam tüketilen enerjinin %26'sını kapsamakta olup bu nedenle oluşan işgücü fazlalığında İş Kanunu, TİS hükümleri dikkate alınarak çalışanların yasal hakları ödenmek suretiyle tasfiye edilmesine karar verilmiştir.

Bu hattın kapatılmasından sonra, bu hattın teknolojik ve yüksek verimli makinalara yatırım yapılarak üretime yeniden açılabilmesi için gerekli alt yapı (klima santral ve kanalları ile teknolojik yatırımlar) çalışmalarına tekstil piyasalarının hareketleri ve ekonomideki gelişmelere göre uygun bir zamanda başlanmasına karar verilmiştir.

BİST'in en ucu kağıtlarından biri. Yukarıda haberi bilerek kötü şekle sokarak göndermiş. Verimliliği artırmak için satışlar içinde payı %8 olmasına rağmen enerji maliyetlerinin %26'sını kapsayan üretim hattının kapatılmasına karar verilmiştir dese hiç sıkıntı yoktu. Ama muhtemelen tahtada mal kaptırıldığı için bu haberi gönderdi.

2. Tahtacının bazı içsel bilgilere önceden ulaşabildiğini anlıyorum.
    Ama bence yanlış oyun kurdu. Fiyatı haber öncesi yükseltip haber sonrası aşağı basmalıydı. Şimdi aşağı basabileceği pek bir marj
    yok. Basarsa da, bence bu ralli ortamında daha çok mal kaptırır.
    Ne günlere kaldık, tahtacılara doğru tahta nasıl yapılır anlatmaya çalışıyoruz
    YTD

3. şirket verimli bir karar almış ne kadar akıllıca yönetildiğini görüyorum çok kötü bir haber değil piyasa yine ayarsız karşıladı sanki doğru düzgün anlamadan işlem yaptı

4. Tahtacı, yiğidim, endeks de müsaitken bas tabana da, millet tahta nasıl yapılır görsün, kehkeh
    YTD

5. Son dönemde tekstil sektörüyle ilgili iyi bir şeyler söyleyene rastlamadım.
    Demek ki tahtacı bu yüzden aşağı yönlü baskıyı kurdu.
    Helal olsun ne diyeyim, bükemediğin eli öpeceksin demiş atalarımız.
    YTD

6. https://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/...sustu-42225548 İplik uretiminde çok buyuk bir kapasite yok oldu… karsu tekstil bi yerde tek tabanca kaldi…. Aslinda demircelikte olandan daha fazla alan açıldı iplikçilere ama tabi bizim i ekonomi bilgimiz sadece inşaat olduğu icin bunu daha cozemediler… ama akıllı para bunu çozup pozisyon alacaktir… daha sonra reklamini yapip misliyle yukardan betonomics lere satacaktir…

bu arada herkes yeniden değerleme yaparken bu şirket otoban kenarindaki 400.000m2 arazisini, fabrika ve ekipmanlarini neden yeniden değerlemedi???

Sirket 4 fk piyasasa 14 milyon lot var sadece , yeniden degerlenmemis ve ulkede iplik kitligi baslamak uzere…

Alıntı Originally Posted by WellsFargo Yazıyı Oku
    https://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/...sustu-42225548 İplik uretiminde çok buyuk bir kapasite yok oldu… karsu tekstil bi yerde tek tabanca kaldi…. Aslinda demircelikte olandan daha fazla alan açıldı iplikçilere ama tabi bizim i ekonomi bilgimiz sadece inşaat olduğu icin bunu daha cozemediler… ama akıllı para bunu çozup pozisyon alacaktir… daha sonra reklamini yapip misliyle yukardan betonomics lere satacaktir…

bu arada herkes yeniden değerleme yaparken bu şirket otoban kenarindaki 400.000m2 arazisini, fabrika ve ekipmanlarini neden yeniden değerlemedi???

Sirket 4 fk piyasasa 14 milyon lot var sadece , yeniden degerlenmemis ve ulkede iplik kitligi baslamak uzere…

--krtek özellikli iplik üretiyor; deprem bölgesindeki bildiğim kadarıyla bir rakibi yok...

--yendiden değerlemeyi daha önce (2014 olabiilir), borca batık olduğu dönemde yapmış idi...şimdi yapması için bir sebep yok ki?...devlete neden gereksiz vergi versin?..

8.  Alıntı Originally Posted by ft-2 Yazıyı Oku
    --krtek özellikli iplik üretiyor; deprem bölgesindeki bildiğim kadarıyla bir rakibi yok...

--yendiden değerlemeyi daha önce (2014 olabiilir), borca batık olduğu dönemde yapmış idi...şimdi yapması için bir sebep yok ki?...devlete neden gereksiz vergi versin?..
    Yeniden değerleme yapmaya karar vermeden önce değerleme sonucu ödenecek %2 vergi ile değerleme sayesinde yazılacak amortisman giderinin yaratacağı vergi faydasını karşılaştırmak gerekir. Fırsat maliyeti vergi faydası lehine olan işletmelerin muhakkak uygulamayı tercih etmeleri gerektiği kanaatindeyiz. Buna ek olarak şu faydaları da sıralamak mümkündür:

*

-**********Satılması muhtemel bir sabit kıymeti olan ve bu satıştan ciddi kar yazacak olan işletmeler yeniden değerleme yaparak satış karlarını düşürebilirler. Özellikle primin çok fazla olduğu arsa-arazi satışlarında ortada her ne kadar yazılacak bir amortisman gideri olmadığından ödenecek %2’lik vergi göze batıyor olsa da yeniden değerleme ile arsa-arazi maliyetini artırıp satış karını minimize etmek ciddi vergi avantajı yaratabilir.

Redmi Note 8 Pro cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

Sayfa 179/183 İlkİlk ... 79129169177178179180181 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •