Sayfa 169/183 İlkİlk ... 69119159167168169170171179 ... SonSon
Arama sonucu : 1461 madde; 1,345 - 1,352 arası.

Konu: KRTEK - Karsu Tekstil

Cümleten Selamlar ...

KARSU , Avrupa yeşil mutabakatı doğrultusunda

Kenevir , Kayın ağacı , Bambu , Yosun özlü lifler , VS gibi Pamuğa alternatif ürünlere yoğunlaşmış durumda..

Avrupa yeşil mutabakatı
    Fosil yakıtlar kadar '' Pamuk ürütimi/kullanımının'' çevreye büyük zararlar vediği
    ve Pamuğa alternatif olarak , sürdürülebilir ürünlerin destekleneceği dile getirilmekte ..
    Ayrıca
    Karbon salınımı doğrultusunda , kullanılan enerjinin yenilenebilir olmasına ,
    Sıfır atık vizyonuna da önem verilmekte ..

Karsu'nun yıllara dayalı adım adım yapmış olduğu, Pamuğa alternatif Hammadde stratejik işbirlikleri :

* Avusturyalı Lenzing firmasıyla stratejik işbirliği
    * Alman Kelheim ile firmasıyla stratejik işbirliği

Ayrıca Karsu'nun 18/07/2020'de kenevir için bi yol harıtası belirleme çalışmalarıda mevcut .
    KARSU’nun işbirliği talebi;
    https://www.yozgatgazetesi.com/ekono...si-139382.html

Benim nacizane anladığım ,
    Karsu'nun vizyonu = Pamuğa alternatif '' doğa dostu '' ürünler ile yola devam etmek iken ,
    Hal böyle olunca pamuk fiyatı inmiş/çıkmış diye sorulunca cevap verememişler ,
    Düşünülmesi gereken ; KRTEK stoklarının kaçta kaçı organik pamuk'tan oluşmakta ??

Çünkü ?

Stratejik işbirlikleri ve sertifikaları doğrultusunda KRTEK'in stokları organik pamuk ile mi doludur ?

yoksa aşağıdaki ürünler ile mi ??

........................................ Modal

Kayın ağacından üretilen modal, tamamıyla doğal, yaş ve kuru mukavemeti yüksek bir lif çeşitidir.
    Yıpranmaya karşı oldukça dayanıklıdır. Nem transfer özelliği gayet iyidir.

Micromodal® Air de Modal® ve Micromodal® gibi kayın ağacından çevre dostu bir teknolojiyle üretilmektedir.

https://karsu.com.tr/urunler/moda-iplikler/modal/

........................................ VİSKON

Viskonun hammaddesi kayın ağacıdır; aynı pamuk gibi selülozdan oluşur.
    Viskon üretimi sürecinde akışkan hale gelen selülozun yapısında, hemen hemen hiç kimyasal değişiklik olmaz.
    Filament olarak sertleştikten sonra yine selüloz olarak kalmaktadır.
    Bu özellikleriyle viskonun yapısı pamukla yüksek benzerlik gösterir.

https://karsu.com.tr/urunler/moda-ip...iskon/ecovero/

........................................ Bambu

Bambu elyafının üretimi, viskon elyafınınkine benzemektedir.

Viskona benzer özellikler taşısa da ipek ve kaşmir tuşesi vermesi ile farklılaşır.

%100 Bambudan mamul ürünler de merserize işlemi gerektirmez. Yazın terleme ve koku yapmaz.

Kolay boyanabilirliği yanında bünyesindeki “Bambu kun” isimli antibakteri maddesi sayesinde doğal antibakteriyel özelliklidir. Bu özelliğini bir çok defa yıkandıktan sonra bile korumaktadır.

https://karsu.com.tr/urunler/moda-iplikler/bambu/

BAMBU Ödülümüz 2019
    Resmi devlet kurumu olan Çin Bambu Üreticiler Birliği tarafından dünyada orijinal bambu tekstil elyafı kullanan önemli firmalara takdir plaketi verilmiş olup,
    Türkiye’den de Karsu Tekstil bu plakete layık görülmüştür ...

https://karsu.com.tr/tag/odul/

........................................ Viloft

VILOFT® doğal ve ekolojik mi?

VILOFT®, FSC sertifikalı ağaç hamurundan yapılmıştır.
    FSC® contası, sadece sürdürülebilir şekilde yönetilen tarlalardan elde edilen ağaçların kullanılmasını garanti eder.
    VILOFT® bir vegan yaşam tarzı için uygundur

https://karsu.com.tr/urunler/moda-iplikler/viloft/

........................................ Seacell

Deniz yosununun eşsiz özellikleri, cildimizi günlük yaşamlarımızda maruz kaldığımız zararlı çevresel etkilere karşı korumaya yardımcı olur.
    Deniz yosunu vitaminler, eser elementler, amino asitler ve mineraller gibi temel maddeler bakımından zengindir.

Deniz yosununda bulunan maddeler, hücre ve cilt hastalıklarını rahatlatmaya, iltihaplanmayı azaltmaya ve kaşıntıyı hafifletmeye yardımcı olur.
    Yüksek antioksidan seviyesi cildi cilt hücrelerimize zarar veren zararlı serbest radikallere karşı korur.

https://karsu.com.tr/urunler/fonksiy...ler/seacell-2/

Avrupa Birliği Yeşil Mutabakatı ve İhracatımıza Etkileri

AB’ye ihracat yapan Türkiye tekstil sektörünün iplik ayrıştırma teknolojileri geliştirmesi,
    pamuk alternatifi iplik malzemelerinin kullanım payını artırması, biyolojik olarak çözünür ve
    bitki bazlı ambalajlama kullanılması ve geri dönüşüme olanak sağlayacak tedarik zincirleri oluşması
    Türk ihracatçıları ticarette avantajlı konuma getirecektir.

https://www.rekabetregulasyon.com/av...miza-etkileri/

NOT = Araştırmalarınızı Avrupa yeşil Mutabakatı doğrultusunda yapmanızı tavsiye ederim .
    Demir çelikten , Çimento fabrikasına kadar her sektör bu kapsam içinde ..

Günümüzde organik olmayan pamuk ipliklerin , Naylon ipliklerin , Vs ipliklerin,
    Tekstil öncülüğünde EKO sisteme ne kadar zarar verdiğinide bi araştırmanızı öneririm ..

Ekosistemde Sürdürülebilirlik ön planda .. Yoksa dünya elden gidiyor .. denilmekte ..
    Bitcoin dahi eko sistemin en büyük düşmanlarından .. Bitcoin madenciliği çok yüksek enerji harcıyor ..
    ez cümle , eko sisteme zararı olan herşeyi gözden geçirme adına ,
    küresel finans elitlerin '' The Great Reset '' vizyonu tam gaz ilerliyor..

* Şu şekilde dile getirilmiş ;

İnsan oksijen soluyup, karbondioksit veriyor ,
    yemek yiyip sıçtıktan sonra metan gazı veriyor ve verdiyor ,
    İnsanoğlu , et , süt , yumurta , deri vs gibi taleblerini karşılamak adına 70 milyar civarı çiftlik hayvanını beslediği söylenmekte.
    bu hayvanların yemeleri , içmeleri , dışkıları her şeyi büyük sorun ..

onun içidir ki İNSAN'ın dünya nüfus artış hızının sürdürülebilir olmadığına karar vermişler ..

Enflasyonun tüm dünyada bu denli yüksek seyretmesinin '' The Great Reset '' vizyonun etkisi büyük ..
    Temennileri ;
    hayat pahalılığı karşısında insanlar zorunlu olarak ,Fazla çocuk yapmayarak nüfus artış hızını nötr hale getirecek,
    giyimine / içimine / yemesine / gezmesine / ısınmasına / su kullanmasına / elektrik tüketmesine VS gibi
    bi çok alışkanlıklarını zorunlu olarak değiştirerek , Çevreci / Vegan / Eko'cu Vs yapılıcak..

* İşin güzellikle yapılacak tarafı bunlar , evet bütün bu sikindirik 'The Great Reset' vizyonun güzel / Aydınlık tarafını yaşıyoruz gib duruyor.

Onların bizler için masaya koyduğu ; minimum ürüme / minimum hayat şartları ile yaşanırsa ,
    Avrupa yeşil mutabakatı ile çevreci sanayi dönüşüm gerçekleşirse , ne ala ..
    Yoksa
    * Kötü / Karanlık tarafı ise Dünya nüfus planmasını 3. ve dahi 4. dünya nükler savaşları ile veya
    yeni çıkacak değişik öldürücü virüsler ile dünya nüfus artış hızını ayarlarlar gibi duruyor ..

Demokrasi gibi yaşasın özgürlük
    Eko sistem gibi Yaşasın çevrecilik

özgürlük , çevrecilik ayağına dünyayı şekillendirmek .

Yapay et üretiminden sonra
    Yapay süt'ü de üretmeye başladılar ,
    Yapay gıdalar tam gaz ilerliyor ..
    Yapay zeka aldı başını gidiyor ,,

hepsininde söylemi insanlık için çalışıyoruz ..

Harikalar değil mi ? ..

Cümleten sağlıcakla ...

.

2. Sayın arka_tas dostum güzel paylaşımlar yapmışsın..merak ettiğin şeyi daha önce ben şirkete e mail ile sormuştum...bana hammaddemizin %30 u pamuktandir...diğerleri viskon,bambu,elyaf ,..vb ürünlerdir demişlerdi..bilmiyorum burada paylaşmış mıydım ???
    Gerekirse bana verilen cevabın hepsini müsait bir zamanda burada paylaşırım...
    Yalnız birbirlerinin yerine ikame edilen bir ürün pahalandiginda genelde diğer ürünler de pahalanir..bunu günlük hayatımızda da çok yaşarız...eğer kırmızı et pahalanirsa ,tavuk ve balık et fiyatları da pahalanir...
    Başka bir örnek de şu olabilir...ayçiçek yağı pahalandiginda ikame olarak kullanılan katı ve zeytin yağları da otomatikman pahalanir..

Alıntı Originally Posted by keko Yazıyı Oku
    Sayın arka_tas dostum güzel paylaşımlar yapmışsın..merak ettiğin şeyi daha önce ben şirkete e mail ile sormuştum...bana hammaddemizin %30 u pamuktandir...diğerleri viskon,bambu,elyaf ,..vb ürünlerdir demişlerdi..bilmiyorum burada paylaşmış mıydım ???
    Gerekirse bana verilen cevabın hepsini müsait bir zamanda burada paylaşırım...
    Yalnız birbirlerinin yerine ikame edilen bir ürün pahalandiginda genelde diğer ürünler de pahalanir..bunu günlük hayatımızda da çok yaşarız...eğer kırmızı et pahalanirsa ,tavuk ve balık et fiyatları da pahalanir...
    Başka bir örnek de şu olabilir...ayçiçek yağı pahalandiginda ikame olarak kullanılan katı ve zeytin yağları da otomatikman pahalanir..

Avrupa yeşil mutabakatı / paris antlaşması / The Great Reset vizyonu vs,
    Bu küresel elitler bi yola baş koymuşlar .

planlamış oldukları '' sınırda karbon vergisi '' uygulaması ile her şey değişecek .. Sanayide kartlar yeni deste ile yeni bi oyuna başlıyacak ..
    Sera gazı emisyonlarını minimuma düşürme vizyonları doğrultusunda , tüketiminin düşmesini hedefledikleri Doğalgaz , petrol , kömür vs gibi ürünlere ,
    cazibelerini kaybetmeleri açsından , bu ürünlerde inanılmaz fiyat artışları olabilir.. yukarı yönlü takla ata ata çıkan bi Brent Petrol görürsem şaşırmam ..
    çünkü fiyatı ne kadar yükselirse , yenilenebilir alternatif enerji kaynakları için bir çok ülkeler yatırımlarına bu alanda hız verecektir ..
    Mesela Almanya güneş enerjisi için müthiş yatırımlar yaptı ve yapmaya devam ediyor ..

onun içindir ki hedeflerinde olan pamukta da yukarı yönlü takla ata ata çıkış görebiliriz ..
    ama aynı sert çıkış pamuğa alternatif diğer ürünlerde olmayacaktır ..
    çünkü amaç pamuğun cazibesini yitirtip , diğer sürdürülebilinir alanlara ülke sanayilerini zorlamak ..

Yani bilinen küresel ezberlerin bozulduğu , yeni kurallar ile yeni ezberlerin oluştuğu bi dönemede şahitlik edebiliriz ...
    sonuçta varsayımda bulunuyorum ,
    yoksa günümüzdeki işleyiş şu an aynen sizinde belirtiğiniz gibi devam ediyor ..

eğer benim varsayımım gerçekleşirse Sera gazı emisyonundan belli olduğu gibi Türkiyemizin durumu çok çok daha kötü olabilir..
    Yani bi fırtına geliyor ama bu fırtına gündeme pek giremiyor ..Ancak Türkiye'de şirket bazlı bu fırtınaya hazırlık yapanlar var ..
    Ancak tabana yayılmadığı sürece , genele ne kadar faydası olur ki ..

Yok abi , yine olan bize olacak ,
    hayat pahalılığı karşısında , giderek sertleşen bi apokaliptik yaşam sürmeye devam ederiz artık ..
    Şahsen umudum pek kalmadı .. Bi alışverişe veya gezmeye çıkıyorsun , herkes birbirine geçirmeye çalışıyor ..
    Fiyat sormadan adım atma dönemi artık bitti..

.

Selamlar herkese,

Arka-Taş hocam detaylı paylaşımınız için teşekkürler.

Karsu Tekstil'in iplik ve kumaş anlamında ar-ge faliyetlerine oldukça önem verdiği geçmiş faliyet raporlarında paylaşılmakta. Ayrıca müşteri odaklı çalışma mantalitesiyle endüstriyel dönüşümlere uyum sağladığı yine faaliyet raporunda paylaşılmakta.

Yani iklim krizinin etkileri doğrultusunda, endüstriyel üretim ve satış anlamında ihtiyaca yönelik şirketin pozisyon alabileceği konusunda görüş oluşmakta.

Size genel olarak katılmakla birlikte, faliyet raporlarında veya başka paylaşılan verilerde ben şirketin satışlarının hangi kumaştan ne kadar satıldığı detayında bir veri görememekteyim. ( bu tarz bilgilere ulaşabileceğim bir dokuman var ise paydaşlardan bilgi rica ederim) Bununla birlikte stok malzeme detayı da görememekteyim. Tüm bunları bir araya getirince şirketin pamuk bazlı iplik ve kumaşan mı daha iyi satış gelirine sahip, yoksa yenilikçi ürünlerden mi daha fazla fayda sağlamakta açıkcası ben göremedim. Bu sebeple Pamuk fiyatlarında yaşanan ani düşüş hareketinin şirkete etkisi önem arz etmekte ve bir yatırımcı olarak merak uyandırmakta.

Sizin yukarıda paylaştığınız aşağıdaki kısım için;

Karsu'nun vizyonu = Pamuğa alternatif '' doğa dostu '' ürünler ile yola devam etmek iken ,
    Düşünülmesi gereken ; KRTEK stoklarının kaçta kaçı organik pamuk'tan oluşmakta ??

Çünkü ?

Stratejik işbirlikleri ve sertifikaları doğrultusunda KRTEK'in stokları organik pamuk ile mi doludur ?

naçizane benim düşüncem gelecek öngörüleri hakkında niyet okumak yerine şirkete bir yatırımcı olarak soru soran bir yatırımcıya yaşanan emtia dalgalanmaları konusunda daha açık bir şekilde bilgi paylaşmaları. Major anlamda finansal etkileşimleri gördükten sonra detay bilgiler talep edilebilir tabiki.

Örneğin "mevcut satışlarımızdaki pamuk bazlı ürünlerin oranı doğrultusunda şirketimiz karlılığını ciddi oranda etkileyecek bir sorun görülmemektedir." şeklide bilgi paylaşım herhalde herkesi tatmin edecektir.

Sizin paylaşımınız biraz soru sormayı öğretmek gibi bir algı oluşturmuş ama sizi şahsen tanımadığım için öyle olduğunu sanmıyor ve düşünmüyorum.

Selamlar, saygılar,

Selamlar herkese,

Karsu Tekstil'in iplik ve kumaş anlamında ar-ge faliyetlerine oldukça önem verdiği geçmiş faliyet raporlarında paylaşılmakta. Ayrıca müşteri odaklı çalışma mantalitesiyle endüstriyel dönüşümlere uyum sağladığı yine faaliyet raporunda paylaşılmakta.

Yani iklim krizinin etkileri doğrultusunda, endüstriyel üretim ve satış anlamında ihtiyaca yönelik şirketin pozisyon alabileceği konusunda görüş oluşmakta.

Size genel olarak katılmakla birlikte, faliyet raporlarında veya başka paylaşılan verilerde ben şirketin satışlarının hangi kumaştan ne kadar satıldığı detayında bir veri görememekteyim. ( bu tarz bilgilere ulaşabileceğim bir dokuman var ise paydaşlardan bilgi rica ederim) Bununla birlikte stok malzeme detayı da görememekteyim. Tüm bunları bir araya getirince şirketin pamuk bazlı iplik ve kumaşan mı daha iyi satış gelirine sahip, yoksa yenilikçi ürünlerden mi daha fazla fayda sağlamakta açıkcası ben göremedim. Bu sebeple Pamuk fiyatlarında yaşanan ani düşüş hareketinin şirkete etkisi önem arz etmekte ve bir yatırımcı olarak merak uyandırmakta.

Çünkü ?

naçizane benim düşüncem gelecek öngörüleri hakkında niyet okumak yerine şirkete bir yatırımcı olarak soru soran bir yatırımcıya yaşanan emtia dalgalanmaları konusunda daha açık bir şekilde bilgi paylaşmaları. Major anlamda finansal etkileşimleri gördükten sonra detay bilgiler talep edilebilir tabiki.

Örneğin "mevcut satışlarımızdaki pamuk bazlı ürünlerin oranı doğrultusunda şirketimiz karlılığını ciddi oranda etkileyecek bir sorun görülmemektedir." şeklide bilgi paylaşım herhalde herkesi tatmin edecektir.

Sizin paylaşımınız biraz soru sormayı öğretmek gibi bir algı oluşturmuş ama sizi şahsen tanımadığım için öyle olduğunu sanmıyor ve düşünmüyorum.

Selamlar, saygılar,

Alıntı Originally Posted by PLANNER Yazıyı Oku
    Selamlar herkese,

Çünkü ?

Selamlar, saygılar,
    Selam ..
    Soru sormayı öğretmek ne haddime ..
    İçimden geldiği gibi yazdım , o da yanlış anlaşılmaya musait olmuş , kusura bakmayın ...
    Yoksa çok yerinde sorular soruyorsunuz..

************************************************** **

Avrupa Birliği ; Yeşil dönüşüm ile beraber '' bir çok sebepten ötürü '' dijital dönüşümüde istiyor.

Sebeblerden bir tanesi şeffaflık..
    üretim/tüketim zincirinde hiç kimsenin sorusunun havada kalmaması hedefleniyor ..
    Hal böyleyken , böylesine derinlemesine bi vizyonun içinde yer almaya çalışırken ,
    Krtek Türkiye'de Profesyonelleşmekten aciz bi görüntü cizmekten gocunmuyor ..
    Evet
    şu cevabı verebilmek o kadar ağır geliyor ,
    "mevcut satışlarımızdaki pamuk bazlı ürünlerin oranı doğrultusunda şirketimiz karlılığını ciddi oranda etkileyecek bir sorun görülmemektedir."

Bu konuda yapacak bi şey ,
    dedektif misali , elimizde büyüteç ile bi şeyler bulabiliyorsak ne ala ..
    şirketlerdeki bu zihniyet zaten yatırımcıyı çok yoran / uzaklaştıran veya çok mesafeli davranmaya iten bi olay ..
    Onun için dir ki , hangi şirket olursa olsun , her türlü pisliği beklerim malesef ..

Ne kadar dramatik , Dünyada yaratılan vahşi sanayi ellerinde patlayınca ,
    Döngüsel ekonomi ile Şeffaflık / Güven gibi eşine NADİR rastlanan güzellikleri , Tüm dünya genelinden herkesten talep etmek ..

Selamlar/Saygılar

.

7. Türkiye'nin tekstil ve ham maddeleri sektörü, yılın 6 ayında 6,8 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdi.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkan Vekili ve Tekstil ve Hammaddeleri Sektör Kurulu Başkanı Fikret Kileci, yazılı açıklamasında, ülke genelinde haziranda 1,22 milyar dolarlık ihracatla en yüksek haziran ayı rakamına ulaşıldığını belirtti.

Bu yıl ocak-haziran döneminde yapılan 6,8 milyar dolarlık ihracatın da en yüksek 6 aylık ihracat olduğunu vurgulayan Kileci, şunları kaydetti:

"Ham madde tedarikinde yaşanan birtakım sıkıntılar, fiyatlardaki dalgalanmalar ve piyasalardaki iniş, çıkışlar zaman zaman ihracatçımızı zorlasa da sektörümüzün büyük bir ivmeyle büyüdüğünü gözlemliyoruz. Sektör ihracatımızın 2022 yılı ilk 6 ayında yüzde 10 artması da bunu ispatlıyor. Mevcut sorunların da geçici olduğu ve kısa sürede iş birliği ve bilgi paylaşımının daha yoğun yapılarak aşılacağı kanaatindeyim."

https://www.borsagundem.com/haber/te...hracat/1678438

Alıntı Originally Posted by dark Yazıyı Oku
    Türkiye'nin tekstil ve ham maddeleri sektörü, yılın 6 ayında 6,8 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdi.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkan Vekili ve Tekstil ve Hammaddeleri Sektör Kurulu Başkanı Fikret Kileci, yazılı açıklamasında, ülke genelinde haziranda 1,22 milyar dolarlık ihracatla en yüksek haziran ayı rakamına ulaşıldığını belirtti.

Bu yıl ocak-haziran döneminde yapılan 6,8 milyar dolarlık ihracatın da en yüksek 6 aylık ihracat olduğunu vurgulayan Kileci, şunları kaydetti:

"Ham madde tedarikinde yaşanan birtakım sıkıntılar, fiyatlardaki dalgalanmalar ve piyasalardaki iniş, çıkışlar zaman zaman ihracatçımızı zorlasa da sektörümüzün büyük bir ivmeyle büyüdüğünü gözlemliyoruz. Sektör ihracatımızın 2022 yılı ilk 6 ayında yüzde 10 artması da bunu ispatlıyor. Mevcut sorunların da geçici olduğu ve kısa sürede iş birliği ve bilgi paylaşımının daha yoğun yapılarak aşılacağı kanaatindeyim."

https://www.borsagundem.com/haber/te...hracat/1678438
    Selamlar hocam,

Çok güzel haber. Zaten TİM verilerinden sektörün canlılığı takip edilebiliyor. Ancak bakalım bu performansı ikinci 6 ayda da devam ettirebilecek mi sektör, bence kritik konu burası.

Sayfa 169/183 İlkİlk ... 69119159167168169170171179 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •